Bytový dom Reykjavik v Utrechte s tehlovým obkladom púta pozornosť symbiózou dizajnu a materiálov

Bytový dom Reykjavik v Utrechte s tehlovým obkladom púta pozornosť symbiózou dizajnu a materiálov

Autor: stoadministrator
9. 5. 2022
Reykjavik je obytná budova v rezidenčnom a obchodnom centre Leidsche Rijn Centrum Noord v holandskom Utrechte. Dominantu fasády bytového domu tvoria tehlové obkladové pásiky StoCleyer B, ktoré sú na sokli doplnené o obklad z robustného prírodného kameňa. Spojenie prírodných a prefabrikovaných fasádnych materiálov spolu s priestorovým členením fasády vytvorilo výraznú vizuálnu štruktúru a nezameniteľný charakter nového bytového domu pre mladých.

Fabianne Riolo, architektka štúdia diederendirrix s pobočkami v Eindhovene a Rotterdame o riešení bytového domu hovorí: „Z urbanistického hľadiska sme nemohli pojať obytný dom Reykjavík formou jedného veľkého bloku. Tomu sme sa vyhli tým, že sme sa pohrali s detailmi a objemami fasád. Vrstvenie je viditeľné najmä v najvyšších poschodiach. Vďaka hre ustupujúcich prvkov v posledných dvoch podlažiach pôsobí dom hravejšie a zakončuje objem celej budovy. Rôzne tvary, kombinácia prírodného kameňa a tehlových obkladových pásikov, striedanie veľkých balkónov a francúzskych balkónov navyše dodávajú Reykjavíku nádych reprezentatívnosti aj hravosti.“

 

Charakter stavbe dodáva fasáda s flexibilných obkladových pásikov StoCleyer B a 4,5 m vysoký sokel.
Charakter stavbe dodáva tehlová fasáda z flexibilných obkladových pásikov StoCleyer B a 4,5 m vysoký sokel. 

Priestorovo citlivá kompozícia

Charakteristickým rysom sú tehlové obkladové pásiky StoCleyer B, ktoré vytvárajú tradičný tehlový dizajn fasády. Striedanie vertikálneho formátu fasády s tehlovým obkladom pri vstupe a horizontálneho prístupu vo zvyšných častiach fasády tu zaisťuje dimenzovanie, rytmus a variabilitu.

4,5 m vysoký sokel je tiež výrazným prvkom, objem stavby získava členitosť aj vďaka zapusteným vrstvám dvoch najvyšších podlaží. V dôsledku toho budova pôsobí menej masívne a získava svoj nezameniteľný hravý charakter. K hravému efektu prispieva tiež sektorové členenie fasády. V celom koncepte zohrávajú úlohu aj fasádne otvory, balkóny a kontrasty v murive, pričom celok sa vyznačuje citlivou rozmerovou kompozíciou s vyváženými proporciami.

 

Zoznámte sa s tehlovými obkladovými pásikmi StoCleyer B

Tehlové obkladové pásky StoCleyer B, ktoré sú optimalizované pre fasádne zatepľovacie systémy, umožňujú neuveriteľne ľahko kombinovať robustný vzhľad tehlovej fasády s vysoko efektívnou tepelnou ochranou budovy. Bližšie informácie získate v našom katalógu, ktorý si môžete stiahnuť tu, alebo na konzultácii, ktorú si môžete dohodnúť so zástupcom nášho obchodného tímu.

Informácie o projekte:
Projekt: Bytový dom Reykjavík, Utrecht
Investor: Sustay De Vries en Verburg
Architekti: diederendirrix B. V., Eindhoven,
Realizácia: De Vries a Verburg Bouw B. V., Stolwijk
Kompetencia Sto:           

Fotografia: Ronald Tilleman Photography, Rotterdam

Přihláste se k odběru novinek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi

Kreatívne omietky StoSignature na fasáde šlapanického Domu v parku Riegrova

Autor: stoadministrator
13. 6. 2022
Nový Dom v parku Riegrova v Šlapaniciach stojí v mieste objektu bývalej šatľavy a bistra. Novostavba je prevedená z dvoch častí - v jednej z nich je umiestnená kaviareň a reštaurácia s nevyhnutným zázemím, v druhej časti kolmej na prvú je na dvoch poschodiach nová mestská knižnica pre deti a dospelých. Fasádu budovy zdobí kreatívna omietka StoSignature s imitáciou betónu. Dom v parku Riegrova v Šlapaniciach navrhli architekti brnenského ateliéru ARCHIX s.r.o. a je prihlásený do 7. ročníka súťaže České ceny za architektúru 2022, organizovanej Českou komorou architektov.

Investorom nového objektu bolo mesto Šlapanice, ktoré si pre výstavbu vybralo stavebnú firmu 3V & H, s. r. o. z Uhorského Brodu. Pôvodne mala byť výstavba zahájená už v septembri 2019, ale až na jeseň 2020 po skončení tradičných Šlapanických slávností bol zbúraný existujúci altánok, aby sa uvoľnilo stavenisko na stavbu nového moderného hudobného altánku. Ďalej bolo zbúrané aj pôvodné bistro a na jeho mieste sa začala stavať nová multifunkčná budova s ​​knižnicou pre deti i dospelých, prednáškovou sálou, kaviarňou a reštauráciou vrátane terasy. V marci 2021 bol dokončený nový altánok a upravené existujúce plochy v jeho najbližšom okolí. Mestská knižnica a s ňou aj celý objekt Domu v parku Riegrova potom bol slávnostne otvorený 6. novembra 2021.

 

Mestský park v Šlapaniciach aj nový Dom v parku sú prirodzeným centrom spoločenského života a miestom stretávania

Nová budova, postavená podľa návrhu tímu architektov a projektantov architektonickej kancelárie Archix pod vedením Ing. arch. Milana Podroužka nie je okázalá a svojim jednoduchým tvaroslovím zodpovedá budovám v podzámčí. Navrhnutý nový objekt je realizovaný z dvoch častí. V jednej z nich, kolmej k ulici Riegrova, je umiestnená reštaurácia. Tento blok obsahuje okrem nevyhnutného zázemia aj verejné toalety. Náplňou druhej časti, ktorá je kolmá na blok reštaurácie je mestská knižnica. Hlavným ťažiskom dispozičného „kríža“ v prieniku oboch hmôt je viacúčelový priestor na stretávanie. Flexibilne ho možno prepojiť buď s reštauráciou, alebo s priestorom knižnice, ale môže byť tiež využitý samostatne.

 

Fasádam dominuje omietka, drevený obklad, sklo, kov a keramická krytina

Fasádu tvorí kontaktný zatepľovací systém StoTherm Vario a na povrchovú úpravu bol použitý systém kreatívnych omietok StoSignature imitujúcich betón. Realizáciu budovy mala na starosť uhorskobrodská firma 3VaH, ale finálne povrchy fasády robila osvedčená a skúsená firma Oldřich Srcháček zo Zlína. Podľa Martina Kadlca z firmy Sto mala budova niekoľko špecifických detailov, ako napr. zošikmenie ostenia a zlom v štítovej stene. „Dôležité bolo tiež správne zvoliť detail napojenia na drevené obloženie. V soklovej časti je použitá hydroizolačná stierková hmota StoFlexyl, takže omietky mohli byť stiahnuté až k terénu. Celá akcia prebiehala v komplikovanej dobe, kedy sa dlho čakalo na materiály, výbornou koordináciou so stavbou sa však podarilo dokončiť fasády včas a v bezchybnom stave.“

Informácie o projekte:
Objekt: Kaviareň, reštaurácia a mestská knižnica Dom v parku Riegrova, Šlapanice
Architekti: Archix s.r.o., Brno, Ing. arch. Milan Podroužek s tímom spoluautorov
Realizácia:

  • Generálny dodávateľ 3V & H, s. r. o., Uherský Brod,
  • Fasáda Sto: Oldřich Srcháček, Zlín

Kompetencie Sto:

  • fasádny systém StoTherm Vario,
  • kreatívne omietky StoSignature so vzhľadom betónu,
  • na sokli organická stierková hmota pre hydroizoláciu a ochranu pred vlhkosťou StoFlexyl

Fotografie: Tomáš Malý

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi