Bytový dom Reykjavik v Utrechte s tehlovým obkladom púta pozornosť symbiózou dizajnu a materiálov

Bytový dom Reykjavik v Utrechte s tehlovým obkladom púta pozornosť symbiózou dizajnu a materiálov

Autor: stoadministrator
9. 5. 2022
Reykjavik je obytná budova v rezidenčnom a obchodnom centre Leidsche Rijn Centrum Noord v holandskom Utrechte. Dominantu fasády bytového domu tvoria tehlové obkladové pásiky StoCleyer B, ktoré sú na sokli doplnené o obklad z robustného prírodného kameňa. Spojenie prírodných a prefabrikovaných fasádnych materiálov spolu s priestorovým členením fasády vytvorilo výraznú vizuálnu štruktúru a nezameniteľný charakter nového bytového domu pre mladých.

Fabianne Riolo, architektka štúdia diederendirrix s pobočkami v Eindhovene a Rotterdame o riešení bytového domu hovorí: „Z urbanistického hľadiska sme nemohli pojať obytný dom Reykjavík formou jedného veľkého bloku. Tomu sme sa vyhli tým, že sme sa pohrali s detailmi a objemami fasád. Vrstvenie je viditeľné najmä v najvyšších poschodiach. Vďaka hre ustupujúcich prvkov v posledných dvoch podlažiach pôsobí dom hravejšie a zakončuje objem celej budovy. Rôzne tvary, kombinácia prírodného kameňa a tehlových obkladových pásikov, striedanie veľkých balkónov a francúzskych balkónov navyše dodávajú Reykjavíku nádych reprezentatívnosti aj hravosti.“

 

Charakter stavbe dodáva fasáda s flexibilných obkladových pásikov StoCleyer B a 4,5 m vysoký sokel.
Charakter stavbe dodáva tehlová fasáda z flexibilných obkladových pásikov StoCleyer B a 4,5 m vysoký sokel. 

Priestorovo citlivá kompozícia

Charakteristickým rysom sú tehlové obkladové pásiky StoCleyer B, ktoré vytvárajú tradičný tehlový dizajn fasády. Striedanie vertikálneho formátu fasády s tehlovým obkladom pri vstupe a horizontálneho prístupu vo zvyšných častiach fasády tu zaisťuje dimenzovanie, rytmus a variabilitu.

4,5 m vysoký sokel je tiež výrazným prvkom, objem stavby získava členitosť aj vďaka zapusteným vrstvám dvoch najvyšších podlaží. V dôsledku toho budova pôsobí menej masívne a získava svoj nezameniteľný hravý charakter. K hravému efektu prispieva tiež sektorové členenie fasády. V celom koncepte zohrávajú úlohu aj fasádne otvory, balkóny a kontrasty v murive, pričom celok sa vyznačuje citlivou rozmerovou kompozíciou s vyváženými proporciami.

 

Zoznámte sa s tehlovými obkladovými pásikmi StoCleyer B

Tehlové obkladové pásky StoCleyer B, ktoré sú optimalizované pre fasádne zatepľovacie systémy, umožňujú neuveriteľne ľahko kombinovať robustný vzhľad tehlovej fasády s vysoko efektívnou tepelnou ochranou budovy. Bližšie informácie získate v našom katalógu, ktorý si môžete stiahnuť tu, alebo na konzultácii, ktorú si môžete dohodnúť so zástupcom nášho obchodného tímu.

Informácie o projekte:
Projekt: Bytový dom Reykjavík, Utrecht
Investor: Sustay De Vries en Verburg
Architekti: diederendirrix B. V., Eindhoven,
Realizácia: De Vries a Verburg Bouw B. V., Stolwijk
Kompetencia Sto:           

Fotografia: Ronald Tilleman Photography, Rotterdam

Přihláste se k odběru novinek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi

Kreatívne omietky StoSignature na fasáde novej administratívnej budovy LANIK v Boskoviciach

Autor: stoadministrator
23. 9. 2022
Autorom rekonštrukcie a južnej prístavby novej administratívnej budovy technologickej firmy LANIK v Boskoviciach je Ing. arch. Eduard Štěrbák. Nové sídlo firmy odráža jasnú víziu autora a súčasne predstavuje súčasnú tvár a budúce smerovanie investora. Vonkajšiu podobu novej prístavby a fasádu staršej rekonštruovanej budovy ovplyvnili aj kreatívne omietky StoSignature.

Boskovická rodinná firma LANIK je technologická spoločnosť, pôsobiaca po celom svete ako výrobca a dodávateľ keramických penových filtrov. Areál spoločnosti sa nachádza v priemyselnej zóne mesta Boskovice a práve tu vyrástlo v rokoch 2018 – 2020 nové sídlo firmy. Budova, kombinujúca staršiu budovu s novou prístavbou, je umiestnená na exkluzívnom mieste v rámci existujúcej priemyselnej zóny tak, aby tvorila dominantu a jasný orientačný bod pre návštevníkov. Súčasne funguje ako hlavný vstup do areálu firmy LANIK a symbol súčasnej tváre a budúceho smerovania spoločnosti. Jednoduchá kubická forma budovy je zdôraznená vystupujúcim telesom zasadacej miestnosti s plne presklenou a zatienenou fasádou, ktorá tvorí prirodzenú ochranu vstupu pred poveternostnými vplyvmi.

 


Elegantný a do detailov premyslený interiér administratívnej časti.

Na fasáde novej prístavby bola použitá ručne brúsená tmavá omietka

Súčasťou výstavby nového sídla spoločnosti boli úpravy staršej budovy, v ktorej je umiestnené prevádzkové zázemie. Rekonštruované interiéry staršej časti sú zariadené úsporne a prevláda v nich biela a šedá farba a sú zvýraznené čiernymi kovovými prvkami. Úplne nová je na tejto podlhovastej budove fasáda s kontaktným zatepľovacím systémom StoTherm Vario a svetlou omietkou, kombinovanou v medziokenných priestoroch s brúsenou betónovo šedou omietkou. Novo bol v tejto časti vybudovaný pred fasádou rošt pre popínavé rastliny a nové je aj únikové schodisko. Upravená budova funkčne nadväzuje na novú vstupnú budovu. Fasáda tejto prístavby je zateplená kontaktným zatepľovacím systémom StoTherm Classic, vrchnú vrstvu tvorí tmavá ručne brúsená omietka. Presklené plochy sú pokryté tieniacimi lamelami, interiéru dvojpodlažného átria s osvetlením zhora dominuje levitujúce schodisko a zábradlie z tenkých lán. Z materiálov je použitý pohľadový betón a cementový náter v kombinácii s masívnym drevom a prírodnými artefaktmi.

 

Večerný pohľad na tmavú fasádu budovy.
Večerný pohľad na tmavú fasádu budovy.  

Kreatívne omietky StoSignature splnili požiadavky architekta aj investora

„Fasádne práce realizovala firma RB Bau, s.r.o. z Brna, ktorej spolumajiteľ pán Zbyněk Buchta nás vyzval na spoluprácu. U staršej pôvodnej časti nového sídla mal pán architekt Štěrbák jasnú víziu v jemných odtieňoch. Na hlavné fasádne plochy rekonštruovaného objektu bola použitá finálna povrchová úprava pomocou silikónovo-živicovej omietky StoSilco K 1.5. Priestor medzi oknami bol potom ozvláštnený betónovo šedým brúseným povrchom StoBeton MP z radu kreatívnych omietok StoSignature, realizovaný pomocou omietok Stolit K 1.5 a Stolit MP. Na južnej novej prístavbe je potom naopak jedna z najodvážnejších povrchových úprav: „poškriabaný" StoBeton Ter v tmavom odtieni. Ten sa nám podarilo realizovať vďaka bezcementovej podkladovej omietke StoArmat Classic plus. Aplikácia finálneho povrchu potom bola pod drobnohľadom pána architekta Štěrbáka a konateľa investora Igora Láníka. Následné brúsenie, umývanie, znova brúsenie a ďalšie umývanie bolo časovo náročné, ale nakoniec sa nám po niekoľkých vzorkovacích dňoch podarilo dosiahnuť výsledok, ktorý architekta i konateľa firmy LANIK plne uspokojil.“ hovorí obchodno-technický poradca Sto Martin Kadlc.

Informácie o projekte:
Objekt:
Administratívne sídlo firmy LANIK, Boskovice
Investor: LANIK s.r.o.
Autor: Ing. arch. Eduard Štěrbák, spolupráca Michal Horelka, Daniel Chocholatý
Realizácia: 2018-20
Realizačná firma: RB Bau, s.r.o., Brno
Kompetencia Sto: zatepľovací systém StoTherm Classic, StoTherm Vario, kreatívne omietky StoSignature (StoSilco K, Stolit K a Stolit MP), podkladová omietka StoArmat Classic plus
 

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi