Centrum psychiatrickej rehabilitácie v Bolzane zdobí drážkovaná lineárna fasáda s textúrou StoSignature

Centrum psychiatrickej rehabilitácie v Bolzane zdobí drážkovaná lineárna fasáda s textúrou StoSignature

Autor: stoadmin
25. 3. 2019
Nominácia na architektonickú cenu Miese van der Rohe 2015, silný vzťah medzi objektom a mestskou štvrťou, prelomenie psychologických bariér, typických pre podobné centrá, špičkové materiály a majstrovské spracovanie. To sú z pohľadu architektúry a stavebníctva hlavné atribúty objektu Centra psychiatrickej rehabilitácie v Bolzane.

Centrá komunitnej psychiatrie sú jedným z pilierov v starostlivosti o duševné zdravie

Nové Centro di riabilitazione psichiatrica v severotalianskom Bolzane je zdravotníckym zariadením, ktorého cieľom je vytvoriť spoločenstvo, v ktorom môžu obyvatelia, pacienti a opatrovatelia pracovať spoločne na starostlivosti o dlhodobé duševné zdravie. Ako všade, aj tu je časť duševne chorých schopná žiť (rôzne dlhú dobu) mimo psychiatrické zariadenia, ale napriek tomu si vyžaduje komplexnú starostlivosť, ktorú môžu poskytnúť iba podobné centrá komunitnej psychiatrie. Budova tak kalibruje spektrum vnútorných aj vonkajších priestorov s cieľom vytvoriť prostredie spolupráce a duševnej pohody. Centrum s nezávislou chránenou bytovou jednotkou sa nachádza v obytnej štvrti Bolzano-Gries, ktorá leží na západ od historického centra mesta a rieky Talvery. Budova je tvorená základňou s obdĺžnikovým pôdorysom, do ktorého sú umiestnené dva samostatné trojpodlažnej zväzky. Tie vytvárajú vnútorné nádvorie, otvorená k oblohe a premostené terasami.

 

Prelomenie bariér a posilnenie vzťahu centra a štvrte

Zakladatelia štúdia Modus Architects z Brixenu, Matteo Scagnol a Sandy Attiaová, chceli pri projektovaní centra prelomiť tradičné psychologické a fyzické bariéry, ktoré sú spojené so zariadeniami duševného zdravia. Na veľmi viditeľnom mieste, pozdĺž hlavnej ulice štvrti, používa centrum slovník spojený nie s inštitucionálnymi, ale s rezidenčnými projektami. Veľkorysé nádvorie vo vstupnej zóne s priamym vstupom z ulice dovoľuje prístup ku všetkým verejným funkciám, umiestneným na prízemí, a navyše vytvára v koncentrovanej okolitej zástavbe toľko potrebné miesto k uvoľneniu. Priestor slúži aj ako neformálna platforma pre stretávanie a podporu obyvateľov strediska a ich rodín. Silný vzťah medzi centrom a celou štvrťou bol tiež jednou z hlavných zásad návrhu. Pri navrhovaní fasády, farieb, povrchov a materiálov boli inšpiráciou budovy, typické pre celú mestskú štvrť Bolzano-Gries. Cieľom bolo opäť posilnenie vzájomného vzťahu centra a mestskej štvrte.

 

Energeticky úsporný objekt s fasádnym zatepľovacím systémom Sto

Starostlivé rozpočtové plánovanie umožnilo, aby stavba s energetickým koeficientom 16kWh/m²a spadala pod druhú najvyššiu kategóriu talianskych energetických certifikácií (CasaClima A, v Taliansku nazývané aj ako "trojlitrové domy", pretože objekty v tejto kategórii vyžadujú max. 3 litre nafty alebo 3 kubíky plynu na meter štvorcový ročne). Solárne panely, sálavé vykurovanie a chladenie v stropoch spolu s efektívnou obálkou budovy prispievajú k cenovo dostupnému a ľahko udržiavateľnému a energeticky vyspelému objektu. Pre zateplenie sú použité fasádne zatepľovacie systémy StoTherm Vario a StoTherm Mineral, vzhľadu fasády dominuje okrem farieb drážkovaná lineárna omietka StoSignature s textúrou Linear 30.

 

Lineárna drážkovaná textúra StoSignature

Pre miestnu realizačnú firmu amac-bau-service bolo jedným z kľúčových zadaní práve správne prevedenie tejto drážkované omietky. Po prvé bolo dôležité zabrániť vode, aby z drážok odtekala a tým chrániť fasádu pred poškodením mrazom. Po druhé bolo potrebné ručne zarovnať omietkové drážky s úrovňou okenných parapetov. Z toho dôvodu realizačná firma vyvinula a využívala špeciálnu pomôcku, vďaka ktorej sa dali realizovať drážky po obvode celej budovy a bez akýchkoľvek prerušení.

Špičkové remeslo a materiály charakterizujú celý projekt. Aj vďaka spolupráci so špecialistami firmy Sto vzniklo pôsobivé riešenia neľahkej úlohy – „ťahať“ lineárnu drážkovanú textúru po celej ploche budovy a súčasne ju udržať v presne stanovenom náklone.

 

Architekt

MoDus Architects, Brixen, Taliansko

Matteo Scagnol a Sandy Attiaová

 

Miesto

Bolzano, Taliansko

 

Termín výstavby

2014

 

Kompetencie Sto:

StoTherm Vario/StoTherm Mineral

Textúra: Linear 30 s minerálnymi maltami a náterom

 

Realizácia

amac-bau-service, Bolzano, Taliansko

Iobstraibizer s.r.l., Trento, Taliansko

 

Fotografie

René Riller

Fieldset
Centrum psychiatrickej rehabilitácie
Bolzano, Taliansko
Autor stavby
MoDus Architects
Rok dokončení
2014

Přihláste se k odběru novinek

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi

Fasáda s omietkou odrážajúcou svetlo na múzeu umenia a áut v nemeckom Singene

Autor: e.papcunova@sto.com
4. 2. 2020
Architekt Daniel Binder realizoval budovou MAC Museum Art & Cars 2 už svoje druhé múzeum v bádensko-württembergskom meste Singen. Veľkolepá architektúra dôsledne nadväzuje na okolitú krajinu, pozornosť púta predovšetkým fasáda s omietkovým povrchom odrážajúcim svetlo. Aj v interiéri stavba láka napínavou koncepciou expozície, ktorá zameriava pozornosť ako na vystavených automobilových veteránov, tak aj na ostatné umelecké diela.

Múzeum veteránov a moderného umenia zvýšilo atraktivitu mesta medzi turistami
Hoci mesto Singen leží neďaleko Bodamského jazera, nepatrí doteraz medzi tie najžiadanejšie turistické ciele. Silná je tunajšia orientácia na priemysel a chýbajú tu aj obľúbené pobrežné promenády. V roku 2013 bola v meste dokončená novostavba múzea MAC - Museum Art & Cars a Singen tak urobil prvý krok k tomu, aby prilákal nových návštevníkov. Potom nasledovala ďalšia výstavná budova MAC 2, v ktorej je, podobne ako v prvom múzeu, vystavený výber automobilových veteránov v kompozícii so zbierkami moderného umenia nadácie Südwestdeutsche Kunststiftung. Obe múzeá podporil manželský pár Hermanna Maiera a Gabriely Unbehaun-Maier, ktorý zveril návrh oboch budov miestnemu architektovi Danielovi Binderovi.

Monumentálna architektúra čerpá inšpiráciu v okolitej krajine
Rímsky filozof a politika Seneca povedal, že každé umenie je napodobňovaním prírody, a jeho slová tu naozaj platia. Zatiaľ čo u prvej budovy so zvlnenými tvarmi bola inšpiráciou miestna krajina a neďaleká zrúcanina hradu, u druhého múzea s hranatými stenami zaujali architekta ostro lomené skaly neďalekých hôr Hohentwiel. Rešpekt k možnostiam pozemku a k proporciám prvého múzea ho potom viedol k stavbe do výšky. Obe štvorposchodové časti budovy majú spoločné prízemie, z ktorého vyrastajú veže, ktoré sú na jednotlivých úrovniach vzájomne prepojené rôzne usporiadanými mostíkmi. Návštevník sa dostane do jednotlivých poschodí a častí budovy cez vysokú úzku halu so schodiskom.

Fasáda vytvára nádherné svetelné odlesky a vyzerá ako vylomená z jedného kusa kameňa
Okrem niekoľkých málo betónových prvkov bolo celé múzeum postavené z tehál. Na fasádu použil architekt minerálnu vrchnú omietku Sto Miral, do ktorej vrchnej vrstvy nafúkali pracovníci realizačnej firmy sklenené čiastočky zmesi StoEffekt Vetro, ktorej základom je recyklovaný sklenený granulát zo zrkadiel. Tieto kúsky skla vytvárajú na fasáde múzea vo dne aj v noci fascinujúce svetelné odlesky.

Vzorky tých najobľúbenejších kreatívnych povrchov fasádnych omietok StoSignature sú ľahko a bezplatne dostupné na www.sto.sk/fasady. Stačí vyplniť jednoduchý registračný formulár a vybrané vzorky povrchov omietok StoSignature poputujú na vašu adresu.

 

Investor: Gabriela Unbehaun-Maier a Hermann Maier, Singen, Nemecko

Architekt: Daniel Binder, Gottmadingen

Kompetencie Sto – exteriér:

Minerálna vrchná omietka Miral R6, fasádny náter na báze silikónovej živice, nafúkané sklenené kúsky StoEffekt Vetro

Kompetencie Sto – interiér:

Akustický stropný systém StoSilent Distance, interiérové nátery

Farebné a materiálové poradenstvo: Sto-Design

Realizácia: Tip Top Bau GmbH, Hilzingen-Twielfeld

Foto: Martin Baitinger, Böbingen + Hans Noll, Rielasingen

Všetky informácie o našich zatepľovacích systémoch nájdete na www.sto.sk/fasady.

Fieldset
MAC Museum Art & Cars
Parkstraße, Singen
Autor stavby
Daniel Binder, Gottmadingen

Přihláste se k odběru novinek

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi