Centrum psychiatrickej rehabilitácie v Bolzane zdobí drážkovaná lineárna fasáda s textúrou StoSignature

Centrum psychiatrickej rehabilitácie v Bolzane zdobí drážkovaná lineárna fasáda s textúrou StoSignature

Autor: stoadmin
25. 3. 2019
Nominácia na architektonickú cenu Miese van der Rohe 2015, silný vzťah medzi objektom a mestskou štvrťou, prelomenie psychologických bariér, typických pre podobné centrá, špičkové materiály a majstrovské spracovanie. To sú z pohľadu architektúry a stavebníctva hlavné atribúty objektu Centra psychiatrickej rehabilitácie v Bolzane.

Centrá komunitnej psychiatrie sú jedným z pilierov v starostlivosti o duševné zdravie

Nové Centro di riabilitazione psichiatrica v severotalianskom Bolzane je zdravotníckym zariadením, ktorého cieľom je vytvoriť spoločenstvo, v ktorom môžu obyvatelia, pacienti a opatrovatelia pracovať spoločne na starostlivosti o dlhodobé duševné zdravie. Ako všade, aj tu je časť duševne chorých schopná žiť (rôzne dlhú dobu) mimo psychiatrické zariadenia, ale napriek tomu si vyžaduje komplexnú starostlivosť, ktorú môžu poskytnúť iba podobné centrá komunitnej psychiatrie. Budova tak kalibruje spektrum vnútorných aj vonkajších priestorov s cieľom vytvoriť prostredie spolupráce a duševnej pohody. Centrum s nezávislou chránenou bytovou jednotkou sa nachádza v obytnej štvrti Bolzano-Gries, ktorá leží na západ od historického centra mesta a rieky Talvery. Budova je tvorená základňou s obdĺžnikovým pôdorysom, do ktorého sú umiestnené dva samostatné trojpodlažnej zväzky. Tie vytvárajú vnútorné nádvorie, otvorená k oblohe a premostené terasami.

 

Prelomenie bariér a posilnenie vzťahu centra a štvrte

Zakladatelia štúdia Modus Architects z Brixenu, Matteo Scagnol a Sandy Attiaová, chceli pri projektovaní centra prelomiť tradičné psychologické a fyzické bariéry, ktoré sú spojené so zariadeniami duševného zdravia. Na veľmi viditeľnom mieste, pozdĺž hlavnej ulice štvrti, používa centrum slovník spojený nie s inštitucionálnymi, ale s rezidenčnými projektami. Veľkorysé nádvorie vo vstupnej zóne s priamym vstupom z ulice dovoľuje prístup ku všetkým verejným funkciám, umiestneným na prízemí, a navyše vytvára v koncentrovanej okolitej zástavbe toľko potrebné miesto k uvoľneniu. Priestor slúži aj ako neformálna platforma pre stretávanie a podporu obyvateľov strediska a ich rodín. Silný vzťah medzi centrom a celou štvrťou bol tiež jednou z hlavných zásad návrhu. Pri navrhovaní fasády, farieb, povrchov a materiálov boli inšpiráciou budovy, typické pre celú mestskú štvrť Bolzano-Gries. Cieľom bolo opäť posilnenie vzájomného vzťahu centra a mestskej štvrte.

 

Energeticky úsporný objekt s fasádnym zatepľovacím systémom Sto

Starostlivé rozpočtové plánovanie umožnilo, aby stavba s energetickým koeficientom 16kWh/m²a spadala pod druhú najvyššiu kategóriu talianskych energetických certifikácií (CasaClima A, v Taliansku nazývané aj ako "trojlitrové domy", pretože objekty v tejto kategórii vyžadujú max. 3 litre nafty alebo 3 kubíky plynu na meter štvorcový ročne). Solárne panely, sálavé vykurovanie a chladenie v stropoch spolu s efektívnou obálkou budovy prispievajú k cenovo dostupnému a ľahko udržiavateľnému a energeticky vyspelému objektu. Pre zateplenie sú použité fasádne zatepľovacie systémy StoTherm Vario a StoTherm Mineral, vzhľadu fasády dominuje okrem farieb drážkovaná lineárna omietka StoSignature s textúrou Linear 30.

 

Lineárna drážkovaná textúra StoSignature

Pre miestnu realizačnú firmu amac-bau-service bolo jedným z kľúčových zadaní práve správne prevedenie tejto drážkované omietky. Po prvé bolo dôležité zabrániť vode, aby z drážok odtekala a tým chrániť fasádu pred poškodením mrazom. Po druhé bolo potrebné ručne zarovnať omietkové drážky s úrovňou okenných parapetov. Z toho dôvodu realizačná firma vyvinula a využívala špeciálnu pomôcku, vďaka ktorej sa dali realizovať drážky po obvode celej budovy a bez akýchkoľvek prerušení.

Špičkové remeslo a materiály charakterizujú celý projekt. Aj vďaka spolupráci so špecialistami firmy Sto vzniklo pôsobivé riešenia neľahkej úlohy – „ťahať“ lineárnu drážkovanú textúru po celej ploche budovy a súčasne ju udržať v presne stanovenom náklone.

 

Architekt

MoDus Architects, Brixen, Taliansko

Matteo Scagnol a Sandy Attiaová

 

Miesto

Bolzano, Taliansko

 

Termín výstavby

2014

 

Kompetencie Sto:

StoTherm Vario/StoTherm Mineral

Textúra: Linear 30 s minerálnymi maltami a náterom

 

Realizácia

amac-bau-service, Bolzano, Taliansko

Iobstraibizer s.r.l., Trento, Taliansko

 

Fotografie

René Riller

Fieldset
Centrum psychiatrickej rehabilitácie
Bolzano, Taliansko
Autor stavby
MoDus Architects
Rok dokončení
2014

Přihláste se k odběru novinek

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi

Villa Cosmopolitan Bratislava púta netradičným konceptom bývania a originálnou granulátovou omietkou

Autor: stoadmin
24. 4. 2019
Líščie údolie v mestskej časti Bratislava - Karlova Ves nie je prírodný útvar, ale veľmi dlhá (cca 2 700 m) ulica. Práve v tomto zelenom biokoridore vyrástol v rokoch 2012 - 2014 podľa projektu bratislavského štúdia architektúry, interiéru a dizajnu Cakov + partners šesťpodlažný bytový dom, ktorý spolu so susedným polyfunkčným dvojpodlažným objektom ponúka netradičné bývanie pre rôzne vekové a sociálne skupiny. Osem bytov je mezonetových s rozlohou od 74 do 120 m2, ďalších šesť bytov strednej veľkosti má plochu od 20 do 47 m2. Každý byt má pritom k dispozícii terasu alebo lodžiu.

Byty a priestory nie sú typizované

Naopak, svojim obyvateľom poskytujú mnohotvárnosť, priestorové zážitky a zbavujú sa akejkoľvek uniformity. Vzhľadom ku zvažujúcemu sa terénu má objekt bytového domu jedno podzemné podlažie, kde je umiestnená garáž. Konštrukčný systém tvorí skelet so zvislými zavetrovacími stenami v štítoch stavby. Steny medzi jednotlivými bytovými jednotkami a tiež medzi priestormi chodieb a bytovými jednotkami sú murované, objekt je zateplený minerálnou vlnou. Na fasádach je omietka v bielo antracitovej kombinácii.

 

Granulát v omietke dáva fasáde niečo navyše

Granulované materiály v omietkach StoSignature aj tu zvýrazňujú rysy fasády, zrnitosť omietky a dodávajú celej budove jemný lesk. Zo širokých možností - od zmesi prírodného piesku cez sklenené čipsy až po karborundum - sú na fasáde bytového domu v Líščím údolí použité ako granulát priehľadné kúsočky skla. Tie dodávajú inak striedmej fasáde bytového domu a jeho tmavo-bielej farebnej kombinácii niečo navyše a celkovo vytvárajú nenápadnú a napriek tomu pohľad pútajúcu fasádu. Sklenený granulát je kombinovaný s organickou vrchnou omietkou so škrabanou textúrou Stolit K 3.0.

 

Objednajte si bezplatné vzorky StoSignature

Prvý krok k omietkam StoSignature je jednoduchý - na stránkach www.sto.sk/fasady vyplňte registračný formulár a my vám bezplatne zašleme vzorky vybraných povrchov StoSignature. Na vlastné oči sa presvedčíte, že s týmto systémom kreatívnych omietok je možné takmer všetko.

 

Objekt:

Villa Cosmopolitan, Bratislava

 

Investor:

Develop BS, s. R. O., Bratislava

 

Architekti:

Ing. arch. Kalin Cakov, Ing. arch. Metodiy Moneva, Ing. arch. Ján Obušok, Ing. Tomáš Fojtík, Ing. arch. Katarína Karšayová, ArtD., Ing. arch. Igor Salcer, ArtD.

 

Realizácia:

Metrostav Slovakia a.s., 2012 - 2014

 

Kompetencie Sto:

Zatepľovací systém StoTherm Classic, organická vrchná omietka Stolit K 3.0. a skleneným granulátom.

Fieldset
Villa Cosmopolitan, Bratislava
Autor stavby
Ing. arch. Kalin Cakov, Ing. arch. Metodiy Moneva, Ing. arch. Ján Obušok, Ing. Tomáš Fojtík, Ing. arch. Katarína Karšayová, ArtD., Ing. arch. Igor Salcer, ArtD.
Rok dokončení
2014

Přihláste se k odběru novinek

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi