Centrum psychiatrickej rehabilitácie v Bolzane zdobí drážkovaná lineárna fasáda s textúrou StoSignature

Centrum psychiatrickej rehabilitácie v Bolzane zdobí drážkovaná lineárna fasáda s textúrou StoSignature

Autor: stoadmin
25. 3. 2019
Nominácia na architektonickú cenu Miese van der Rohe 2015, silný vzťah medzi objektom a mestskou štvrťou, prelomenie psychologických bariér, typických pre podobné centrá, špičkové materiály a majstrovské spracovanie. To sú z pohľadu architektúry a stavebníctva hlavné atribúty objektu Centra psychiatrickej rehabilitácie v Bolzane.

Centrá komunitnej psychiatrie sú jedným z pilierov v starostlivosti o duševné zdravie

Nové Centro di riabilitazione psichiatrica v severotalianskom Bolzane je zdravotníckym zariadením, ktorého cieľom je vytvoriť spoločenstvo, v ktorom môžu obyvatelia, pacienti a opatrovatelia pracovať spoločne na starostlivosti o dlhodobé duševné zdravie. Ako všade, aj tu je časť duševne chorých schopná žiť (rôzne dlhú dobu) mimo psychiatrické zariadenia, ale napriek tomu si vyžaduje komplexnú starostlivosť, ktorú môžu poskytnúť iba podobné centrá komunitnej psychiatrie. Budova tak kalibruje spektrum vnútorných aj vonkajších priestorov s cieľom vytvoriť prostredie spolupráce a duševnej pohody. Centrum s nezávislou chránenou bytovou jednotkou sa nachádza v obytnej štvrti Bolzano-Gries, ktorá leží na západ od historického centra mesta a rieky Talvery. Budova je tvorená základňou s obdĺžnikovým pôdorysom, do ktorého sú umiestnené dva samostatné trojpodlažnej zväzky. Tie vytvárajú vnútorné nádvorie, otvorená k oblohe a premostené terasami.

 

Prelomenie bariér a posilnenie vzťahu centra a štvrte

Zakladatelia štúdia Modus Architects z Brixenu, Matteo Scagnol a Sandy Attiaová, chceli pri projektovaní centra prelomiť tradičné psychologické a fyzické bariéry, ktoré sú spojené so zariadeniami duševného zdravia. Na veľmi viditeľnom mieste, pozdĺž hlavnej ulice štvrti, používa centrum slovník spojený nie s inštitucionálnymi, ale s rezidenčnými projektami. Veľkorysé nádvorie vo vstupnej zóne s priamym vstupom z ulice dovoľuje prístup ku všetkým verejným funkciám, umiestneným na prízemí, a navyše vytvára v koncentrovanej okolitej zástavbe toľko potrebné miesto k uvoľneniu. Priestor slúži aj ako neformálna platforma pre stretávanie a podporu obyvateľov strediska a ich rodín. Silný vzťah medzi centrom a celou štvrťou bol tiež jednou z hlavných zásad návrhu. Pri navrhovaní fasády, farieb, povrchov a materiálov boli inšpiráciou budovy, typické pre celú mestskú štvrť Bolzano-Gries. Cieľom bolo opäť posilnenie vzájomného vzťahu centra a mestskej štvrte.

 

Energeticky úsporný objekt s fasádnym zatepľovacím systémom Sto

Starostlivé rozpočtové plánovanie umožnilo, aby stavba s energetickým koeficientom 16kWh/m²a spadala pod druhú najvyššiu kategóriu talianskych energetických certifikácií (CasaClima A, v Taliansku nazývané aj ako "trojlitrové domy", pretože objekty v tejto kategórii vyžadujú max. 3 litre nafty alebo 3 kubíky plynu na meter štvorcový ročne). Solárne panely, sálavé vykurovanie a chladenie v stropoch spolu s efektívnou obálkou budovy prispievajú k cenovo dostupnému a ľahko udržiavateľnému a energeticky vyspelému objektu. Pre zateplenie sú použité fasádne zatepľovacie systémy StoTherm Vario a StoTherm Mineral, vzhľadu fasády dominuje okrem farieb drážkovaná lineárna omietka StoSignature s textúrou Linear 30.

 

Lineárna drážkovaná textúra StoSignature

Pre miestnu realizačnú firmu amac-bau-service bolo jedným z kľúčových zadaní práve správne prevedenie tejto drážkované omietky. Po prvé bolo dôležité zabrániť vode, aby z drážok odtekala a tým chrániť fasádu pred poškodením mrazom. Po druhé bolo potrebné ručne zarovnať omietkové drážky s úrovňou okenných parapetov. Z toho dôvodu realizačná firma vyvinula a využívala špeciálnu pomôcku, vďaka ktorej sa dali realizovať drážky po obvode celej budovy a bez akýchkoľvek prerušení.

Špičkové remeslo a materiály charakterizujú celý projekt. Aj vďaka spolupráci so špecialistami firmy Sto vzniklo pôsobivé riešenia neľahkej úlohy – „ťahať“ lineárnu drážkovanú textúru po celej ploche budovy a súčasne ju udržať v presne stanovenom náklone.

 

Architekt

MoDus Architects, Brixen, Taliansko

Matteo Scagnol a Sandy Attiaová

Miesto

Bolzano, Taliansko

Termín výstavby

2014

Kompetencie Sto:

StoTherm Vario/StoTherm Mineral

Textúra: Linear 30 s minerálnymi maltami a náterom

Realizácia

amac-bau-service, Bolzano, Taliansko

Iobstraibizer s.r.l., Trento, Taliansko

Fotografie

René Riller

Fieldset
Centrum psychiatrickej rehabilitácie
Bolzano, Taliansko
Autor stavby
MoDus Architects
Rok dokončení
2014

Přihláste se k odběru novinek

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi

Maximálne pohodlie s jedinečnými výhľadmi a bezprostredným kontaktom s prírodou

Autor: stoadministrator
3. 8. 2020
S ohľadom na pomerne svahovitý pozemok bolo usporiadanie rodinného domu v Herolticiach u Tišnova volené tak, že celé zázemie, vrátane garáže a apartmánov pre hostí, je umiestnené v suteréne, s väzbou na ulicu. V prízemí, ktoré je zo suterénu prístupné schodiskom a výťahom, je umiestnený byt v jedinej horizontálnej rovine, s priamou väzbou na komfortne dimenzovanú terasu. Dom svojou konfiguráciou umožňuje nerušené výhľady do krajiny, ako v dennej - spoločenskej zóne, tak v spálňovom trakte. Väčšina pozemku je ponechaná vo svojej prirodzenej svahovitosti, iba vo väzbe na vjazd do garáže a na hlavný obytný priestor na prízemí sa nachádzajú terasy zasadené do svahu. Sadové úpravy pozemku nadväzujú na prírodný charakter lokality.

Cement a betón v hlavnej úlohe v interiéri, omietka so vzhľadom betónu na fasáde domu

Dom má železobetónovú nosnú konštrukciu kombinovanú s murivom a oceľovými stĺpikmi. Fasáda domu je riešená kombináciou kontaktného zateplenia s hladkou brúsenou omietkou a sendviča s povrchom pohľadovej železobetónovej moniérky. Presklené výplne sú bezrámové, v kombinácii fixných, otváracích a posuvných polí. Vždy na celú výšku miestnosti, bez parapetu a nadpražia. Strecha domu je plochá s extenzívnou vegetáciou. V interiéri sa uplatňuje pohľadový železobetón na stropoch a schodisku, väčšina stien je omietaných. Podlahy sú tvorené ručne hladenými cementovými stierkami. Všetky povrchy v kúpeľniach sú obložené sklenenou mozaikou. Povrch interiérových dverí i vstavaných skríň tvorí dubová dyha.

Inteligentný dom s energiou z podzemných vrtov

Primárny zdroj energie pre vykurovanie a chladenie je tepelné čerpadlo zem-voda. Energiu získava z trojice vrtov hlbokých 130 metrov. Vykurovanie domu zabezpečuje podlahové kúrenie, chladenie je riešené aktiváciou betónového jadra umiestnenou v železobetónovej stropnej doske. Dom je riešený ako tzv. Inteligentný, elektronický systém riadi všetky technológie v dome a umožňuje ich ovládanie z domu, či na diaľku.

Kreatívne omietky StoSignature v praxi

Fasáda domu, zateplená fasádnym zatepľovacím systém StoTherm Classic, je realizovaná s povrchovou úpravou StoBeton Ter, ktorá patrí do ponuky kreatívnych omietok StoSignature. Vzhľad hladkého betónu je docielený kombináciou omietok Stolit K1.5 a Stolit Milano, pre dosiahnutie hladkého povrchu je omietka brúsená a leštená.

Vzorky StoSignature sú pripravené aj pre vás

Stačí navštíviť webové stránky www.sto.sk/fasady, zaregistrovať sa a výber atraktívnych ukážok kreatívnych omietok StoSignature dorazí v priebehu niekoľkých dní aj na vašu adresu. Nechajte sa inšpirovať možnosťami povrchových úprav omietkových fasád, ktoré tento systém ponúka.

 

Objekt: Rodinný dom v Herolticiach u Tišnova
Miesto: Heroltice u Tišnova
Autor: Ing.arch. Martin Klimecký, Olomouc
Klient: súkromná osoba
Realizácia: 08/2017 - 05/2019
Generálny dodávateľ: LP Staving s.r.o., Brno
Fotograf: MgA. Lenka Mitrenga
Kompetencie Sto:
Fasádny zatepľovací systém StoTherm Classic, povrchová úprava - biely StoBeton Ter (teda Stolit K1.5 + Stolit Milano prírodné). Brúsené a leštené

Fieldset
Rodinný dom v Herolticiach u Tišnova
Heroltice u Tišnova

Přihláste se k odběru novinek

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi