Centrum psychiatrickej rehabilitácie v Bolzane zdobí drážkovaná lineárna fasáda s textúrou StoSignature

Centrum psychiatrickej rehabilitácie v Bolzane zdobí drážkovaná lineárna fasáda s textúrou StoSignature

Autor: stoadmin
25. 3. 2019
Nominácia na architektonickú cenu Miese van der Rohe 2015, silný vzťah medzi objektom a mestskou štvrťou, prelomenie psychologických bariér, typických pre podobné centrá, špičkové materiály a majstrovské spracovanie. To sú z pohľadu architektúry a stavebníctva hlavné atribúty objektu Centra psychiatrickej rehabilitácie v Bolzane.

Centrá komunitnej psychiatrie sú jedným z pilierov v starostlivosti o duševné zdravie

Nové Centro di riabilitazione psichiatrica v severotalianskom Bolzane je zdravotníckym zariadením, ktorého cieľom je vytvoriť spoločenstvo, v ktorom môžu obyvatelia, pacienti a opatrovatelia pracovať spoločne na starostlivosti o dlhodobé duševné zdravie. Ako všade, aj tu je časť duševne chorých schopná žiť (rôzne dlhú dobu) mimo psychiatrické zariadenia, ale napriek tomu si vyžaduje komplexnú starostlivosť, ktorú môžu poskytnúť iba podobné centrá komunitnej psychiatrie. Budova tak kalibruje spektrum vnútorných aj vonkajších priestorov s cieľom vytvoriť prostredie spolupráce a duševnej pohody. Centrum s nezávislou chránenou bytovou jednotkou sa nachádza v obytnej štvrti Bolzano-Gries, ktorá leží na západ od historického centra mesta a rieky Talvery. Budova je tvorená základňou s obdĺžnikovým pôdorysom, do ktorého sú umiestnené dva samostatné trojpodlažnej zväzky. Tie vytvárajú vnútorné nádvorie, otvorená k oblohe a premostené terasami.

 

Prelomenie bariér a posilnenie vzťahu centra a štvrte

Zakladatelia štúdia Modus Architects z Brixenu, Matteo Scagnol a Sandy Attiaová, chceli pri projektovaní centra prelomiť tradičné psychologické a fyzické bariéry, ktoré sú spojené so zariadeniami duševného zdravia. Na veľmi viditeľnom mieste, pozdĺž hlavnej ulice štvrti, používa centrum slovník spojený nie s inštitucionálnymi, ale s rezidenčnými projektami. Veľkorysé nádvorie vo vstupnej zóne s priamym vstupom z ulice dovoľuje prístup ku všetkým verejným funkciám, umiestneným na prízemí, a navyše vytvára v koncentrovanej okolitej zástavbe toľko potrebné miesto k uvoľneniu. Priestor slúži aj ako neformálna platforma pre stretávanie a podporu obyvateľov strediska a ich rodín. Silný vzťah medzi centrom a celou štvrťou bol tiež jednou z hlavných zásad návrhu. Pri navrhovaní fasády, farieb, povrchov a materiálov boli inšpiráciou budovy, typické pre celú mestskú štvrť Bolzano-Gries. Cieľom bolo opäť posilnenie vzájomného vzťahu centra a mestskej štvrte.

 

Energeticky úsporný objekt s fasádnym zatepľovacím systémom Sto

Starostlivé rozpočtové plánovanie umožnilo, aby stavba s energetickým koeficientom 16kWh/m²a spadala pod druhú najvyššiu kategóriu talianskych energetických certifikácií (CasaClima A, v Taliansku nazývané aj ako "trojlitrové domy", pretože objekty v tejto kategórii vyžadujú max. 3 litre nafty alebo 3 kubíky plynu na meter štvorcový ročne). Solárne panely, sálavé vykurovanie a chladenie v stropoch spolu s efektívnou obálkou budovy prispievajú k cenovo dostupnému a ľahko udržiavateľnému a energeticky vyspelému objektu. Pre zateplenie sú použité fasádne zatepľovacie systémy StoTherm Vario a StoTherm Mineral, vzhľadu fasády dominuje okrem farieb drážkovaná lineárna omietka StoSignature s textúrou Linear 30.

 

Lineárna drážkovaná textúra StoSignature

Pre miestnu realizačnú firmu amac-bau-service bolo jedným z kľúčových zadaní práve správne prevedenie tejto drážkované omietky. Po prvé bolo dôležité zabrániť vode, aby z drážok odtekala a tým chrániť fasádu pred poškodením mrazom. Po druhé bolo potrebné ručne zarovnať omietkové drážky s úrovňou okenných parapetov. Z toho dôvodu realizačná firma vyvinula a využívala špeciálnu pomôcku, vďaka ktorej sa dali realizovať drážky po obvode celej budovy a bez akýchkoľvek prerušení.

Špičkové remeslo a materiály charakterizujú celý projekt. Aj vďaka spolupráci so špecialistami firmy Sto vzniklo pôsobivé riešenia neľahkej úlohy – „ťahať“ lineárnu drážkovanú textúru po celej ploche budovy a súčasne ju udržať v presne stanovenom náklone.

 

Architekt

MoDus Architects, Brixen, Taliansko

Matteo Scagnol a Sandy Attiaová

 

Miesto

Bolzano, Taliansko

 

Termín výstavby

2014

 

Kompetencie Sto:

StoTherm Vario/StoTherm Mineral

Textúra: Linear 30 s minerálnymi maltami a náterom

 

Realizácia

amac-bau-service, Bolzano, Taliansko

Iobstraibizer s.r.l., Trento, Taliansko

 

Fotografie

René Riller

Fieldset
Centrum psychiatrickej rehabilitácie
Bolzano, Taliansko
Autor stavby
MoDus Architects
Rok dokončení
2014

Přihláste se k odběru novinek

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi

Nenápadná aj výrazná biela trojpodlažný vila v Záhrebe

Autor: e.papcunova@sto.com
12. 7. 2019
V rezidenčnej štvrti Jelenovac v Záhrebe vyrástla v roku 2011 vo svahovitom teréne podľa návrhu záhrebského architektonického štúdia DVA Arhitekta, založeného Tomislavom Ćurkovićom a Zoranom Zidaričom, atraktívna trojpodlažná vila. Tomislav Ćurković vytvoril so svojou kubickou novostavbou a kontrastnou fasádou budovu, ktorá hoci vyčnieva medzi susednými budovami, milo sa integruje do svojho okolia.

Na jednej z križovatiek idylickej a pokojnej štvrti Jelenovac, charakteristickej jedno- a viacgeneračnými rodinnými domami, vyrástla priestranná vila. Od dvoch priľahlých ulíc ju oddeľuje zelená ochranná zóna a kamenný múr. Vila s plochou 400 metrov štvorcových s oknami od podlahy k stropu sa otvára na severnú stranu. Odtiaľ si môžete vychutnať krásny výhľad na priľahlý, rozsiahly les. Okná sú zvýraznené tmavými rámami a spolu s bielo omietnutou fasádou vytvárajú príjemný kontrast. Obzvlášť ušľachtilé sú na vile filigránske parapety zo skla. V suteréne vznikla garáž a ďalšia viacúčelová miestnosť, ktorá so svojou kamennú fasádou rámuje celú budovu ako podstavec.

 

Zdržanlivý a minimalistický farebný koncept exteriéru vily pokračuje aj vo vnútri objektu. Biele steny a svetlo hnedé podlahy kontrastujú s mohutným schodiskom, ktoré svojou sochárskou formou a tmavým dreveným zábradlím upúta v otvorenom obývacom priestore na prízemí pozornosť každého návštevníka. V poschodí sú priestranné spálne a pracovňa.

 

Výrazný podiel na vonkajšej podobe fasády záhrebskej vily majú fasádne systémy Sto

Dom je zateplený systémom StoTherm Vario, vrchnú vrstvu tvoria organické omietky Stolit K a Stolit MP v bielom odtieni. Ako krycí náter bola použitá fasádna farba s technológiou lotosového efektu StoColor Lotusan® s optimálnym nastavením proti plesniam a riasam.

 

Vzorky tých najobľúbenejších kreatívnych povrchov fasádnych omietok StoSignature si môžete v prípade záujmu bezplatne objednať na webe www.sto.sk/fasady. Stačí vyplniť jednoduchý registračný formulár a bezplatne vám budú zaslané vzorky povrchov omietok StoSignature.

 

Projekt: 

Trojpodlažnej vila

Miesto:

Záhreb - Jelenovac

Realizácia:

2011

Architekt:

Tomislav Ćurković

Kompetencie Sto:

Foto:

Robert Leš

Fieldset
Trojpodlažnej vila
Záhreb - Jelenovac
Autor stavby
Tomislav Ćurković
Rok dokončení
2011

Přihláste se k odběru novinek

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi