Čierna a biela na fasáde rodinného hotela neďaleko Merana

Čierna a biela na fasáde rodinného hotela neďaleko Merana

Autor: stoadministrator
6. 5. 2021
Rodinný hotel Gartner nájdete v juhotirolskej dedine Tirol neďaleko Merana. Rodina Gartnerovcov, ktorá hotel vlastní a prevádzkuje, nechala hotel rozšíriť o dvojpodlažnú budovu pre wellness, a tiež o veľký loft so súkromnou záhradou. Autorom návrhov je architektonická kancelária Monovolume architecture + dizajn z Bolzana.

Nenútenosť, prirodzenosť a štýl

To sú tri typické črty, ktoré charakterizujú ako hotel Gartner, tak aj jeho majiteľov, rodinu Gartnerovcov. Rozsiahla prestavba rodinný hotel nielen zväčšila, ale aj kvalitatívne zhodnotila. Architektonická kancelária Monovolume architecture + dizajn, sídliaca v Bolzane, vytvorila budovu pre wellness v podobe White Spa House s charakteristickými jasnými líniami a vznosnými tvarmi.

 

Čierna a biela farba dominujú obidvom budovám

Dvojpodlažná stavba zaberá exkluzívne miesto v okolitej krajine, zvonku je celá biela, zatiaľ čo vnútri dominuje čierna farba, na ktorej pozadí sa veľmi dobre vyníma oranžový a žltý dizajnový nábytok. Do tohto architektonického hávu je zahalená okrem iného panoramatická sauna s úchvatným výhľadom na horskú krajinu, "snehová miestnosť", ktorá podporuje prekrvenie a látkovú výmenu, relaxačná miestnosť s vodnými lôžkami a priestranné fitness štúdio. Neďaleko White Spa House vznikol loft so 70 metrami štvorcovými. Loft má zvonku čiernu farbu a patrí k nemu súkromná záhrada s rozlohou 106 metrov štvorcových. Okrem toho bola nanovo upravená už existujúca zimná záhrada, novú podobu dostala aj záhrada a bol vytvorený vonkajší relaxačný priestor.

 

Výberu farieb prispôsobili architekti aj použité fasádne nátery

Okrem zatepľovacieho fasádneho systému Sto Therm Vario si zo sortimentu Sto vybrali juhotirolskí architekti aj fasádne farby. Plášť budovy chráni pred riasami a plesňami farba Sto Color Dryonic G s bionickým princípom účinku proti riasam a plesniam, na čiernu fasádu loftu zvolili autori rekonštrukcie fasádnu farbu odrážajúcu teplo StoColor X-black.

Informácie o projekte:
Investor: Rodina Gartnerovcov
Architekt: Monovolume architecture + dizajn, Bolzano, Taliansko
Miesto: Hauptstraße 65, Tirol
Kompetencie firmy Sto:

  • zatepľovací fasádny systém (Sto Therm Vario),
  • fasádna farba bez biocídov s bionickým princípom účinku proti riasam a plesniam (Sto Color Dryonic G),
  • fasádna farba odrážajúca teplo (StoColor X-black)
Fieldset

Přihláste se k odběru novinek

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi

Silná miestna komunita a práca architektov vdýchli nový život niekdajšej sladovni v dánskom Ebeltofte

Autor: stoadministrator
24. 11. 2021
Opravená a rozšírená historická sladovňa žiari červenou farbou nad starým dánskym prístavným mestom Ebeltoft, ležiacom na brehu Baltského mora. Kancelária Praksis Arkitekter pristúpila k práci s veľkou úctou k pôvodnej stavebnej substancii a vytvorila nové sociálne centrum s charakterom campusu. Areál je príkladom vydarenej post-industriálnej architektúry

V historickom centre mestečka Ebeltoftu sa nachádza charakteristická červená sladovňa Maltfabrikken z roku 1861, dominanta mesta a významný závod, kde sa až do roku 1998 vyrábal slad. 140 rokov trvajúca priemyselná cesta však na konci 20. storočia skončila a továrni dlhé roky hrozila demolácia. Silná miestna komunita sa spojila, aby zachovala a znovu premyslela budúcnosť tradičnej priemyselnej budovy. Z iniciatívy nadšencov sa rozbehol proces vytvárania miesta pre umenie, kultúru a podnikanie – a aj vďaka ich nasadeniu bol projekt úspešne dokončený v roku 2020. Za znovuzrodením objektu je tiež veľký záujem a podpora nadácií, podnikateľskej komunity a súkromných miestnych prispievateľov, ako aj silné partnerstvo so zastupiteľstvom mesta Syddjurs, do ktorého pôsobnosti Ebeltoft patrí.

 

Dnes je to ľudová továreň – poháňaná komunitami, nadšencami a vášňou s túžbou byť semeniskom tvorivého rozvoja ľudí i spoločnosti

Maltfabrikken je miestom stretávania, priestorom na dýchanie, magickou zmesou kreativity. Zároveň je  miestom s mnohými užívateľsky orientovanými zariadeniami, ale aj sieťou, dynamom a sprostredkovateľom aktivít a akcií. Medzi jeho nové zariadenia patrí kultúrny dom, knižnica, múzeum, kultúrne prostredie pre mládež, rezidencie umelcov, workshopy, klaster kreatívneho priemyslu, minipivovar a mnoho ďalšieho.

 

Architektonická premena sa vyznačuje najmä starostlivou renováciou rešpektujúcou pôvodnú stavbu

Surovosť a neotesanosť sa tu stretáva s novou a jasnou estetikou. Zároveň boli zachované charakteristické historické hodnoty továrne. Vzniká tak homogénna a zjednocujúca hmota budovy, ktorá sa otvára do okolitých dvorov a víta každého. V snahe dostať do budov čo najviac aktivít, má vo vnútri projekt tak trochu charakter „guláša“: tu je múzeum, knižnica a archív, tu minipivovar a reštaurácia, tu dizajnový obchod, priestory a miestnosti na prenájom pre rodinné oslavy. Sú tu podnikateľské kancelárie a malé lacné prenájmy pre začínajúce firmy a dizajnérov a nakoniec, aby toho nebolo málo, je tu aj množstvo malých rezidenčných stavieb pre takzvaný "umelecký pobyt", ktorý podporuje Dánska nadácia umenia. A potom samozrejme povinné klzisko a vyhliadková plošina na vrchole komína. Je toho veľa pod jednou strechou a na väčšine miest by to bolo príliš, ale tu to funguje, pretože celý komplex budov už má v sebe ten správny nádych niečoho samorastného a pučiaceho. A čo viac, Praksis Architects sa tu podarilo udržať rovnováhu, a to ako odhalením starého, tak pridaním nového s vynikajúcim zmyslom pre oboje. Prostredníctvom obmedzenej, ale výraznej palety farieb a materiálov v exteriéri, ktorým dominujú čierne sokle a červená omietka na fasádach, spojili architekti staré a nové do jedného celku. Tvorcom projektu sa touto vydarenou prestavbou podarilo veľmi dobre premeniť industriálny relikt na križovatku spoločenského stretávania.

Informácie o projekte:

Investor: Maltfabrikken, Ebeltoft, DK

Architekt: Praksis Arkitekter, Svendborg, DK

Miesto: Maltvoj 8, 8400 Ebeltoft, DK

Kompetencia firmy Sto:

  • zatepľovací fasádny systém (StoTherm Mineral),
  • fasádna farba odrážajúca tepelné žiarenie (StoColor X-black)

Realizačná firma: Rasmus Jakobsen, Aarhus, DK

Fieldset

Přihláste se k odběru novinek

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi