Čierna a biela na fasáde rodinného hotela neďaleko Merana

Čierna a biela na fasáde rodinného hotela neďaleko Merana

Autor: stoadministrator
6. 5. 2021
Rodinný hotel Gartner nájdete v juhotirolskej dedine Tirol neďaleko Merana. Rodina Gartnerovcov, ktorá hotel vlastní a prevádzkuje, nechala hotel rozšíriť o dvojpodlažnú budovu pre wellness, a tiež o veľký loft so súkromnou záhradou. Autorom návrhov je architektonická kancelária Monovolume architecture + dizajn z Bolzana.

Nenútenosť, prirodzenosť a štýl

To sú tri typické črty, ktoré charakterizujú ako hotel Gartner, tak aj jeho majiteľov, rodinu Gartnerovcov. Rozsiahla prestavba rodinný hotel nielen zväčšila, ale aj kvalitatívne zhodnotila. Architektonická kancelária Monovolume architecture + dizajn, sídliaca v Bolzane, vytvorila budovu pre wellness v podobe White Spa House s charakteristickými jasnými líniami a vznosnými tvarmi.

 

Čierna a biela farba dominujú obidvom budovám

Dvojpodlažná stavba zaberá exkluzívne miesto v okolitej krajine, zvonku je celá biela, zatiaľ čo vnútri dominuje čierna farba, na ktorej pozadí sa veľmi dobre vyníma oranžový a žltý dizajnový nábytok. Do tohto architektonického hávu je zahalená okrem iného panoramatická sauna s úchvatným výhľadom na horskú krajinu, "snehová miestnosť", ktorá podporuje prekrvenie a látkovú výmenu, relaxačná miestnosť s vodnými lôžkami a priestranné fitness štúdio. Neďaleko White Spa House vznikol loft so 70 metrami štvorcovými. Loft má zvonku čiernu farbu a patrí k nemu súkromná záhrada s rozlohou 106 metrov štvorcových. Okrem toho bola nanovo upravená už existujúca zimná záhrada, novú podobu dostala aj záhrada a bol vytvorený vonkajší relaxačný priestor.

 

Výberu farieb prispôsobili architekti aj použité fasádne nátery

Okrem zatepľovacieho fasádneho systému Sto Therm Vario si zo sortimentu Sto vybrali juhotirolskí architekti aj fasádne farby. Plášť budovy chráni pred riasami a plesňami farba Sto Color Dryonic G s bionickým princípom účinku proti riasam a plesniam, na čiernu fasádu loftu zvolili autori rekonštrukcie fasádnu farbu odrážajúcu teplo StoColor X-black.

Informácie o projekte:
Investor: Rodina Gartnerovcov
Architekt: Monovolume architecture + dizajn, Bolzano, Taliansko
Miesto: Hauptstraße 65, Tirol
Kompetencie firmy Sto:

  • zatepľovací fasádny systém (Sto Therm Vario),
  • fasádna farba bez biocídov s bionickým princípom účinku proti riasam a plesniam (Sto Color Dryonic G),
  • fasádna farba odrážajúca teplo (StoColor X-black)
Fieldset

Přihláste se k odběru novinek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi

Kreatívne omietky StoSignature na fasáde šlapanického Domu v parku Riegrova

Autor: stoadministrator
13. 6. 2022
Nový Dom v parku Riegrova v Šlapaniciach stojí v mieste objektu bývalej šatľavy a bistra. Novostavba je prevedená z dvoch častí - v jednej z nich je umiestnená kaviareň a reštaurácia s nevyhnutným zázemím, v druhej časti kolmej na prvú je na dvoch poschodiach nová mestská knižnica pre deti a dospelých. Fasádu budovy zdobí kreatívna omietka StoSignature s imitáciou betónu. Dom v parku Riegrova v Šlapaniciach navrhli architekti brnenského ateliéru ARCHIX s.r.o. a je prihlásený do 7. ročníka súťaže České ceny za architektúru 2022, organizovanej Českou komorou architektov.

Investorom nového objektu bolo mesto Šlapanice, ktoré si pre výstavbu vybralo stavebnú firmu 3V & H, s. r. o. z Uhorského Brodu. Pôvodne mala byť výstavba zahájená už v septembri 2019, ale až na jeseň 2020 po skončení tradičných Šlapanických slávností bol zbúraný existujúci altánok, aby sa uvoľnilo stavenisko na stavbu nového moderného hudobného altánku. Ďalej bolo zbúrané aj pôvodné bistro a na jeho mieste sa začala stavať nová multifunkčná budova s ​​knižnicou pre deti i dospelých, prednáškovou sálou, kaviarňou a reštauráciou vrátane terasy. V marci 2021 bol dokončený nový altánok a upravené existujúce plochy v jeho najbližšom okolí. Mestská knižnica a s ňou aj celý objekt Domu v parku Riegrova potom bol slávnostne otvorený 6. novembra 2021.

 

Mestský park v Šlapaniciach aj nový Dom v parku sú prirodzeným centrom spoločenského života a miestom stretávania

Nová budova, postavená podľa návrhu tímu architektov a projektantov architektonickej kancelárie Archix pod vedením Ing. arch. Milana Podroužka nie je okázalá a svojim jednoduchým tvaroslovím zodpovedá budovám v podzámčí. Navrhnutý nový objekt je realizovaný z dvoch častí. V jednej z nich, kolmej k ulici Riegrova, je umiestnená reštaurácia. Tento blok obsahuje okrem nevyhnutného zázemia aj verejné toalety. Náplňou druhej časti, ktorá je kolmá na blok reštaurácie je mestská knižnica. Hlavným ťažiskom dispozičného „kríža“ v prieniku oboch hmôt je viacúčelový priestor na stretávanie. Flexibilne ho možno prepojiť buď s reštauráciou, alebo s priestorom knižnice, ale môže byť tiež využitý samostatne.

 

Fasádam dominuje omietka, drevený obklad, sklo, kov a keramická krytina

Fasádu tvorí kontaktný zatepľovací systém StoTherm Vario a na povrchovú úpravu bol použitý systém kreatívnych omietok StoSignature imitujúcich betón. Realizáciu budovy mala na starosť uhorskobrodská firma 3VaH, ale finálne povrchy fasády robila osvedčená a skúsená firma Oldřich Srcháček zo Zlína. Podľa Martina Kadlca z firmy Sto mala budova niekoľko špecifických detailov, ako napr. zošikmenie ostenia a zlom v štítovej stene. „Dôležité bolo tiež správne zvoliť detail napojenia na drevené obloženie. V soklovej časti je použitá hydroizolačná stierková hmota StoFlexyl, takže omietky mohli byť stiahnuté až k terénu. Celá akcia prebiehala v komplikovanej dobe, kedy sa dlho čakalo na materiály, výbornou koordináciou so stavbou sa však podarilo dokončiť fasády včas a v bezchybnom stave.“

Informácie o projekte:
Objekt: Kaviareň, reštaurácia a mestská knižnica Dom v parku Riegrova, Šlapanice
Architekti: Archix s.r.o., Brno, Ing. arch. Milan Podroužek s tímom spoluautorov
Realizácia:

  • Generálny dodávateľ 3V & H, s. r. o., Uherský Brod,
  • Fasáda Sto: Oldřich Srcháček, Zlín

Kompetencie Sto:

  • fasádny systém StoTherm Vario,
  • kreatívne omietky StoSignature so vzhľadom betónu,
  • na sokli organická stierková hmota pre hydroizoláciu a ochranu pred vlhkosťou StoFlexyl

Fotografie: Tomáš Malý

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi