Čierna a biela na fasáde rodinného hotela neďaleko Merana

Čierna a biela na fasáde rodinného hotela neďaleko Merana

Autor: stoadministrator
6. 5. 2021
Rodinný hotel Gartner nájdete v juhotirolskej dedine Tirol neďaleko Merana. Rodina Gartnerovcov, ktorá hotel vlastní a prevádzkuje, nechala hotel rozšíriť o dvojpodlažnú budovu pre wellness, a tiež o veľký loft so súkromnou záhradou. Autorom návrhov je architektonická kancelária Monovolume architecture + dizajn z Bolzana.

Nenútenosť, prirodzenosť a štýl

To sú tri typické črty, ktoré charakterizujú ako hotel Gartner, tak aj jeho majiteľov, rodinu Gartnerovcov. Rozsiahla prestavba rodinný hotel nielen zväčšila, ale aj kvalitatívne zhodnotila. Architektonická kancelária Monovolume architecture + dizajn, sídliaca v Bolzane, vytvorila budovu pre wellness v podobe White Spa House s charakteristickými jasnými líniami a vznosnými tvarmi.

 

Čierna a biela farba dominujú obidvom budovám

Dvojpodlažná stavba zaberá exkluzívne miesto v okolitej krajine, zvonku je celá biela, zatiaľ čo vnútri dominuje čierna farba, na ktorej pozadí sa veľmi dobre vyníma oranžový a žltý dizajnový nábytok. Do tohto architektonického hávu je zahalená okrem iného panoramatická sauna s úchvatným výhľadom na horskú krajinu, "snehová miestnosť", ktorá podporuje prekrvenie a látkovú výmenu, relaxačná miestnosť s vodnými lôžkami a priestranné fitness štúdio. Neďaleko White Spa House vznikol loft so 70 metrami štvorcovými. Loft má zvonku čiernu farbu a patrí k nemu súkromná záhrada s rozlohou 106 metrov štvorcových. Okrem toho bola nanovo upravená už existujúca zimná záhrada, novú podobu dostala aj záhrada a bol vytvorený vonkajší relaxačný priestor.

 

Výberu farieb prispôsobili architekti aj použité fasádne nátery

Okrem zatepľovacieho fasádneho systému Sto Therm Vario si zo sortimentu Sto vybrali juhotirolskí architekti aj fasádne farby. Plášť budovy chráni pred riasami a plesňami farba Sto Color Dryonic G s bionickým princípom účinku proti riasam a plesniam, na čiernu fasádu loftu zvolili autori rekonštrukcie fasádnu farbu odrážajúcu teplo StoColor X-black.

Informácie o projekte:
Investor: Rodina Gartnerovcov
Architekt: Monovolume architecture + dizajn, Bolzano, Taliansko
Miesto: Hauptstraße 65, Tirol
Kompetencie firmy Sto:

  • zatepľovací fasádny systém (Sto Therm Vario),
  • fasádna farba bez biocídov s bionickým princípom účinku proti riasam a plesniam (Sto Color Dryonic G),
  • fasádna farba odrážajúca teplo (StoColor X-black)
Fieldset

Přihláste se k odběru novinek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi

Kreatívne omietky StoSignature na fasáde novej administratívnej budovy LANIK v Boskoviciach

Autor: stoadministrator
23. 9. 2022
Autorom rekonštrukcie a južnej prístavby novej administratívnej budovy technologickej firmy LANIK v Boskoviciach je Ing. arch. Eduard Štěrbák. Nové sídlo firmy odráža jasnú víziu autora a súčasne predstavuje súčasnú tvár a budúce smerovanie investora. Vonkajšiu podobu novej prístavby a fasádu staršej rekonštruovanej budovy ovplyvnili aj kreatívne omietky StoSignature.

Boskovická rodinná firma LANIK je technologická spoločnosť, pôsobiaca po celom svete ako výrobca a dodávateľ keramických penových filtrov. Areál spoločnosti sa nachádza v priemyselnej zóne mesta Boskovice a práve tu vyrástlo v rokoch 2018 – 2020 nové sídlo firmy. Budova, kombinujúca staršiu budovu s novou prístavbou, je umiestnená na exkluzívnom mieste v rámci existujúcej priemyselnej zóny tak, aby tvorila dominantu a jasný orientačný bod pre návštevníkov. Súčasne funguje ako hlavný vstup do areálu firmy LANIK a symbol súčasnej tváre a budúceho smerovania spoločnosti. Jednoduchá kubická forma budovy je zdôraznená vystupujúcim telesom zasadacej miestnosti s plne presklenou a zatienenou fasádou, ktorá tvorí prirodzenú ochranu vstupu pred poveternostnými vplyvmi.

 


Elegantný a do detailov premyslený interiér administratívnej časti.

Na fasáde novej prístavby bola použitá ručne brúsená tmavá omietka

Súčasťou výstavby nového sídla spoločnosti boli úpravy staršej budovy, v ktorej je umiestnené prevádzkové zázemie. Rekonštruované interiéry staršej časti sú zariadené úsporne a prevláda v nich biela a šedá farba a sú zvýraznené čiernymi kovovými prvkami. Úplne nová je na tejto podlhovastej budove fasáda s kontaktným zatepľovacím systémom StoTherm Vario a svetlou omietkou, kombinovanou v medziokenných priestoroch s brúsenou betónovo šedou omietkou. Novo bol v tejto časti vybudovaný pred fasádou rošt pre popínavé rastliny a nové je aj únikové schodisko. Upravená budova funkčne nadväzuje na novú vstupnú budovu. Fasáda tejto prístavby je zateplená kontaktným zatepľovacím systémom StoTherm Classic, vrchnú vrstvu tvorí tmavá ručne brúsená omietka. Presklené plochy sú pokryté tieniacimi lamelami, interiéru dvojpodlažného átria s osvetlením zhora dominuje levitujúce schodisko a zábradlie z tenkých lán. Z materiálov je použitý pohľadový betón a cementový náter v kombinácii s masívnym drevom a prírodnými artefaktmi.

 

Večerný pohľad na tmavú fasádu budovy.
Večerný pohľad na tmavú fasádu budovy.  

Kreatívne omietky StoSignature splnili požiadavky architekta aj investora

„Fasádne práce realizovala firma RB Bau, s.r.o. z Brna, ktorej spolumajiteľ pán Zbyněk Buchta nás vyzval na spoluprácu. U staršej pôvodnej časti nového sídla mal pán architekt Štěrbák jasnú víziu v jemných odtieňoch. Na hlavné fasádne plochy rekonštruovaného objektu bola použitá finálna povrchová úprava pomocou silikónovo-živicovej omietky StoSilco K 1.5. Priestor medzi oknami bol potom ozvláštnený betónovo šedým brúseným povrchom StoBeton MP z radu kreatívnych omietok StoSignature, realizovaný pomocou omietok Stolit K 1.5 a Stolit MP. Na južnej novej prístavbe je potom naopak jedna z najodvážnejších povrchových úprav: „poškriabaný" StoBeton Ter v tmavom odtieni. Ten sa nám podarilo realizovať vďaka bezcementovej podkladovej omietke StoArmat Classic plus. Aplikácia finálneho povrchu potom bola pod drobnohľadom pána architekta Štěrbáka a konateľa investora Igora Láníka. Následné brúsenie, umývanie, znova brúsenie a ďalšie umývanie bolo časovo náročné, ale nakoniec sa nám po niekoľkých vzorkovacích dňoch podarilo dosiahnuť výsledok, ktorý architekta i konateľa firmy LANIK plne uspokojil.“ hovorí obchodno-technický poradca Sto Martin Kadlc.

Informácie o projekte:
Objekt:
Administratívne sídlo firmy LANIK, Boskovice
Investor: LANIK s.r.o.
Autor: Ing. arch. Eduard Štěrbák, spolupráca Michal Horelka, Daniel Chocholatý
Realizácia: 2018-20
Realizačná firma: RB Bau, s.r.o., Brno
Kompetencia Sto: zatepľovací systém StoTherm Classic, StoTherm Vario, kreatívne omietky StoSignature (StoSilco K, Stolit K a Stolit MP), podkladová omietka StoArmat Classic plus
 

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi