Fasádne prvky StoEcoshape a brúsená omietka zdobia novú vilu v Bardejove

Fasádne prvky StoEcoshape a brúsená omietka zdobia novú vilu v Bardejove

Autor: stoadministrator
29. 4. 2022
Dvojpodlažný rodinný dom v Bardejove, navrhnutý architektom Pavlom Wohlfahrtom z Košíc, je stelesnením ideálneho spojenia maximálneho komfortu, nadčasového vzhľadu a tradičných aj moderných stavebných materiálov a technológií. Vonkajšiu podobu ovplyvnili aj fasádne systémy a materiály z produkcie spoločnosti Sto.

Dom na prvý pohľad upúta decentným kontrastom dreveného obkladu, skla a šedej brúsenej omietky, na prízemí doplnenej o fasádny obklad s lineárnou textúrou. Typické drážky pre tento typ textúry však nie sú vykonané v omietke, autor vily tu v spolupráci so zástupcami spoločnosti Sto použil originálne fasádne omietkové prvky StoEcoshape 20000. Drážky posilňujú účinok meniaceho sa svetla a ich remeselne dokonalá aplikácia dáva fasáde spolu s brúsenou omietkou 2. NP nezameniteľnú tvár.

 

Fasádne obkladové pásy StoEcoshape 20 000 vytvárajú dokonalú ryhovanú štruktúry fasády.
Fasádne obkladové pásy StoEcoshape 20 000 vytvárajú dokonalú ryhovanú štruktúru fasády.

 

Fasádny profil s drážkami je unikátny fasádny materiál, vytvorený pre netradičnú architektúru

Obkladový pás StoEcoshape 20000 tvorí bezcementová hmota vystužená vláknami, ktorá je elastická a zároveň vysoko odolná proti poveternostným vplyvom, mechanickému poškodeniu a tvorbe trhlín. Jednoduchá inštalácia ponúka ekonomické výhody, starostlivé spracovanie zaisťuje dokonalý estetický výsledok. S omietkovými prvkami StoEcoshape sa ľahko navrhujú individuálne fasády na mieru, široké spektrum tvarov, textúr a farieb vytvára nekonečné možnosti dizajnu a kombinácií – od dekoratívnych kontrastných vzorov až po monochromatický charakter fasády.

Michal Mikláš, obchodno-technický poradca spoločnosti Sto Slovensko k týmto originálnym fasádnym obkladom hovorí: „Lineárne štruktúry sa dajú realizovať aj formou omietky. Vďaka špičkovým materiálom, overeným pracovným postupom a spolupráci s našimi špecialistami ju zvládne každá preškolená firma. Na druhej strane je pravda, že „ťahať“ lineárnu drážkovanú textúru v omietke vyžaduje určitú remeselnú zručnosť a skúsenosť. Odolnou, rýchlou a maximálne flexibilnou alternatívou lineárnych omietkových textúr sú prefabrikované omietkové fasádne prvky StoEcoshape 20000.“

 

Prvky StoEcoshape 20000 sa dajú lepiť aj na zaoblené plochy, ľahko sa tiež farebne upravujú

Nízka hmotnosť a pružnosť prvkov StoEcoshape 20000 vyplýva z použitia bezcementových materiálov, flexibilita potom dovoľuje použitie na rovných aj zaoblených plochách. Fasádne omietkové prvky majú vysokú odolnosť voči atmosférickým podmienkam a vďaka systémovým náterom Sto odolávajú aj biologickej korózii. Pomocou lepidla sa rýchlo a ľahko inštalujú a je možné ich farebne upraviť nátermi z kompletnej farebnej škály systému StoColor. Tento systém sa dá samozrejme použiť s technológiou Lotus Effect® (StoColor Lotusan) a Dryonic Technology®. V základnej ponuke sú tri štandardné vzory drážok (10 + 10 mm, 20 + 20 mm a 20 + 10 mm), špeciálne vzory vie Sto dodať na vyžiadanie.

 

Brúsená a vymývaná omietka StoSignature
Brúsená a vymývaná omietka StoSignature

Kretívne omietky StoSignature s hebkosťou zamatu a výraznou šedou farbou sú krásne a odolné

Základom je zatepľovací systém StoTherm Classic s izolantom na báze minerálnej vlny. Povrchovú úpravu fasády tvorí kreatívny omietkový povrch StoSignature.  Horná vrstva omietky je upravená brúsenou technikou, následne umytá a po vyzretí dokončená šedým náterom. Konečná úprava poteší nielen oko, ale aj ďalší ľudský zmysel: pri dotyku ruky má hebkosť zamatu. A aj napriek svojmu výraznému šedému odtieňu odoláva účinkom slnečného žiarenia.

Inforácie o projekte: 

Investor: súkromná osoba
Architekt: Ing. Arch. Pavol Wohlfahrt
Realizácia: SIKO - PO, s.r.o. , Štetec, s.r.o. (povrchová úprava)
Fotografie: Tomáš Manina
Kompetencia Sto:

  • StoTherm Classic MW
  • Kreatívny omietky StoSignature 
  • StoEcoshape 20000

 

Přihláste se k odběru novinek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi

Kreatívne omietky StoSignature na fasáde novej administratívnej budovy LANIK v Boskoviciach

Autor: stoadministrator
23. 9. 2022
Autorom rekonštrukcie a južnej prístavby novej administratívnej budovy technologickej firmy LANIK v Boskoviciach je Ing. arch. Eduard Štěrbák. Nové sídlo firmy odráža jasnú víziu autora a súčasne predstavuje súčasnú tvár a budúce smerovanie investora. Vonkajšiu podobu novej prístavby a fasádu staršej rekonštruovanej budovy ovplyvnili aj kreatívne omietky StoSignature.

Boskovická rodinná firma LANIK je technologická spoločnosť, pôsobiaca po celom svete ako výrobca a dodávateľ keramických penových filtrov. Areál spoločnosti sa nachádza v priemyselnej zóne mesta Boskovice a práve tu vyrástlo v rokoch 2018 – 2020 nové sídlo firmy. Budova, kombinujúca staršiu budovu s novou prístavbou, je umiestnená na exkluzívnom mieste v rámci existujúcej priemyselnej zóny tak, aby tvorila dominantu a jasný orientačný bod pre návštevníkov. Súčasne funguje ako hlavný vstup do areálu firmy LANIK a symbol súčasnej tváre a budúceho smerovania spoločnosti. Jednoduchá kubická forma budovy je zdôraznená vystupujúcim telesom zasadacej miestnosti s plne presklenou a zatienenou fasádou, ktorá tvorí prirodzenú ochranu vstupu pred poveternostnými vplyvmi.

 


Elegantný a do detailov premyslený interiér administratívnej časti.

Na fasáde novej prístavby bola použitá ručne brúsená tmavá omietka

Súčasťou výstavby nového sídla spoločnosti boli úpravy staršej budovy, v ktorej je umiestnené prevádzkové zázemie. Rekonštruované interiéry staršej časti sú zariadené úsporne a prevláda v nich biela a šedá farba a sú zvýraznené čiernymi kovovými prvkami. Úplne nová je na tejto podlhovastej budove fasáda s kontaktným zatepľovacím systémom StoTherm Vario a svetlou omietkou, kombinovanou v medziokenných priestoroch s brúsenou betónovo šedou omietkou. Novo bol v tejto časti vybudovaný pred fasádou rošt pre popínavé rastliny a nové je aj únikové schodisko. Upravená budova funkčne nadväzuje na novú vstupnú budovu. Fasáda tejto prístavby je zateplená kontaktným zatepľovacím systémom StoTherm Classic, vrchnú vrstvu tvorí tmavá ručne brúsená omietka. Presklené plochy sú pokryté tieniacimi lamelami, interiéru dvojpodlažného átria s osvetlením zhora dominuje levitujúce schodisko a zábradlie z tenkých lán. Z materiálov je použitý pohľadový betón a cementový náter v kombinácii s masívnym drevom a prírodnými artefaktmi.

 

Večerný pohľad na tmavú fasádu budovy.
Večerný pohľad na tmavú fasádu budovy.  

Kreatívne omietky StoSignature splnili požiadavky architekta aj investora

„Fasádne práce realizovala firma RB Bau, s.r.o. z Brna, ktorej spolumajiteľ pán Zbyněk Buchta nás vyzval na spoluprácu. U staršej pôvodnej časti nového sídla mal pán architekt Štěrbák jasnú víziu v jemných odtieňoch. Na hlavné fasádne plochy rekonštruovaného objektu bola použitá finálna povrchová úprava pomocou silikónovo-živicovej omietky StoSilco K 1.5. Priestor medzi oknami bol potom ozvláštnený betónovo šedým brúseným povrchom StoBeton MP z radu kreatívnych omietok StoSignature, realizovaný pomocou omietok Stolit K 1.5 a Stolit MP. Na južnej novej prístavbe je potom naopak jedna z najodvážnejších povrchových úprav: „poškriabaný" StoBeton Ter v tmavom odtieni. Ten sa nám podarilo realizovať vďaka bezcementovej podkladovej omietke StoArmat Classic plus. Aplikácia finálneho povrchu potom bola pod drobnohľadom pána architekta Štěrbáka a konateľa investora Igora Láníka. Následné brúsenie, umývanie, znova brúsenie a ďalšie umývanie bolo časovo náročné, ale nakoniec sa nám po niekoľkých vzorkovacích dňoch podarilo dosiahnuť výsledok, ktorý architekta i konateľa firmy LANIK plne uspokojil.“ hovorí obchodno-technický poradca Sto Martin Kadlc.

Informácie o projekte:
Objekt:
Administratívne sídlo firmy LANIK, Boskovice
Investor: LANIK s.r.o.
Autor: Ing. arch. Eduard Štěrbák, spolupráca Michal Horelka, Daniel Chocholatý
Realizácia: 2018-20
Realizačná firma: RB Bau, s.r.o., Brno
Kompetencia Sto: zatepľovací systém StoTherm Classic, StoTherm Vario, kreatívne omietky StoSignature (StoSilco K, Stolit K a Stolit MP), podkladová omietka StoArmat Classic plus
 

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi