Fasádne prvky StoEcoshape a brúsená omietka zdobia novú vilu v Bardejove

Fasádne prvky StoEcoshape a brúsená omietka zdobia novú vilu v Bardejove

Autor: stoadministrator
29. 4. 2022
Dvojpodlažný rodinný dom v Bardejove, navrhnutý architektom Pavlom Wohlfahrtom z Košíc, je stelesnením ideálneho spojenia maximálneho komfortu, nadčasového vzhľadu a tradičných aj moderných stavebných materiálov a technológií. Vonkajšiu podobu ovplyvnili aj fasádne systémy a materiály z produkcie spoločnosti Sto.

Dom na prvý pohľad upúta decentným kontrastom dreveného obkladu, skla a šedej brúsenej omietky, na prízemí doplnenej o fasádny obklad s lineárnou textúrou. Typické drážky pre tento typ textúry však nie sú vykonané v omietke, autor vily tu v spolupráci so zástupcami spoločnosti Sto použil originálne fasádne omietkové prvky StoEcoshape 20000. Drážky posilňujú účinok meniaceho sa svetla a ich remeselne dokonalá aplikácia dáva fasáde spolu s brúsenou omietkou 2. NP nezameniteľnú tvár.

 

Fasádne obkladové pásy StoEcoshape 20 000 vytvárajú dokonalú ryhovanú štruktúry fasády.
Fasádne obkladové pásy StoEcoshape 20 000 vytvárajú dokonalú ryhovanú štruktúru fasády.

 

Fasádny profil s drážkami je unikátny fasádny materiál, vytvorený pre netradičnú architektúru

Obkladový pás StoEcoshape 20000 tvorí bezcementová hmota vystužená vláknami, ktorá je elastická a zároveň vysoko odolná proti poveternostným vplyvom, mechanickému poškodeniu a tvorbe trhlín. Jednoduchá inštalácia ponúka ekonomické výhody, starostlivé spracovanie zaisťuje dokonalý estetický výsledok. S omietkovými prvkami StoEcoshape sa ľahko navrhujú individuálne fasády na mieru, široké spektrum tvarov, textúr a farieb vytvára nekonečné možnosti dizajnu a kombinácií – od dekoratívnych kontrastných vzorov až po monochromatický charakter fasády.

Michal Mikláš, obchodno-technický poradca spoločnosti Sto Slovensko k týmto originálnym fasádnym obkladom hovorí: „Lineárne štruktúry sa dajú realizovať aj formou omietky. Vďaka špičkovým materiálom, overeným pracovným postupom a spolupráci s našimi špecialistami ju zvládne každá preškolená firma. Na druhej strane je pravda, že „ťahať“ lineárnu drážkovanú textúru v omietke vyžaduje určitú remeselnú zručnosť a skúsenosť. Odolnou, rýchlou a maximálne flexibilnou alternatívou lineárnych omietkových textúr sú prefabrikované omietkové fasádne prvky StoEcoshape 20000.“

 

Prvky StoEcoshape 20000 sa dajú lepiť aj na zaoblené plochy, ľahko sa tiež farebne upravujú

Nízka hmotnosť a pružnosť prvkov StoEcoshape 20000 vyplýva z použitia bezcementových materiálov, flexibilita potom dovoľuje použitie na rovných aj zaoblených plochách. Fasádne omietkové prvky majú vysokú odolnosť voči atmosférickým podmienkam a vďaka systémovým náterom Sto odolávajú aj biologickej korózii. Pomocou lepidla sa rýchlo a ľahko inštalujú a je možné ich farebne upraviť nátermi z kompletnej farebnej škály systému StoColor. Tento systém sa dá samozrejme použiť s technológiou Lotus Effect® (StoColor Lotusan) a Dryonic Technology®. V základnej ponuke sú tri štandardné vzory drážok (10 + 10 mm, 20 + 20 mm a 20 + 10 mm), špeciálne vzory vie Sto dodať na vyžiadanie.

 

Brúsená a vymývaná omietka StoSignature
Brúsená a vymývaná omietka StoSignature

Kretívne omietky StoSignature s hebkosťou zamatu a výraznou šedou farbou sú krásne a odolné

Základom je zatepľovací systém StoTherm Classic s izolantom na báze minerálnej vlny. Povrchovú úpravu fasády tvorí kreatívny omietkový povrch StoSignature.  Horná vrstva omietky je upravená brúsenou technikou, následne umytá a po vyzretí dokončená šedým náterom. Konečná úprava poteší nielen oko, ale aj ďalší ľudský zmysel: pri dotyku ruky má hebkosť zamatu. A aj napriek svojmu výraznému šedému odtieňu odoláva účinkom slnečného žiarenia.

Inforácie o projekte: 

Investor: súkromná osoba
Architekt: Ing. Arch. Pavol Wohlfahrt
Realizácia: SIKO - PO, s.r.o. , Štetec, s.r.o. (povrchová úprava)
Fotografie: Tomáš Manina
Kompetencia Sto:

  • StoTherm Classic MW
  • Kreatívny omietky StoSignature 
  • StoEcoshape 20000

 

Přihláste se k odběru novinek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi

Fasáda novej školy sa vzhľadom tehlového muriva odráža víziu architektov

Autor: stoadministrator
13. 5. 2022
Neďaleko Eindhovenu navrhol Atelier PRO Architects z holandského Haagu novostavbu školy Strabrect College, ktorá je energeticky udržateľná a súčasne sa zapája do cirkulárnej ekonomiky. Vzhľad zateplenej fasády s tehlovým obkladom z flexibilných pásikov StoCleyer B je originálny a nadväzuje na okolie novej budovy školy v Geldrope.
Všetky výukové priestory sú zoskupené okolo veľkej posluchárne v centre novostavby. Celkovú štruktúru budovy navyše oživujú rôzne vnútorné priestory.
Všetky výukové priestory sú zoskupené okolo veľkej posluchárne v centre novostavby. Celkovú štruktúru budovy navyše oživujú rôzne vnútorné priestory.

Strabrecht College sa presťahovala do nových priestorov

Zo existujúcej budovy zostala iba telocvičňa. Tá bola "napojená" na novú budovu a nachádza sa hneď vedľa športovísk. Na ploche necelých 8 000 m2 sú rozmiestnené okolo centrálnej posluchárne štyri skupiny budov s priestormi pre teoretickú aj praktickú výučbu a miestnosti pre študentov. Otvorené vnútorné priestory, jeden z charakteristických prvkov starej budovy, sa objavujú aj v novej budove. Privádzajú prirodzené svetlo do vnútorných priestorov školy, dávajú možnosť výučby mimo učebne a poskytujú zjemnenie merítka v obrysoch, ktoré nadväzuje na štruktúru okolia. Veľkými oknami učební a tried je príroda stále prítomná aj v interiéri. Nová škola zaujme aj svojimi svetlými murovanými stenami, ktoré vynikajú uprostred zelenej plochy.

Obkladové pásky StoCleyer B pomohli architektom dosiahnuť presne taký tehlový vhľad, aký si priali.
Obkladové pásiky StoCleyer B pomohli architektom dosiahnuť presne taký tehlový vhľad, aký si priali.

Špeciálne opláštenie z pásikov StoCleyer B

Fasáda nie je z tehál, aj keď sa to tak na prvý pohľad môže zdať. Vďaka vhodne zvolenej kombinácii fasádnych pásikov StoCleyer B, ktorú navrhli a zostavili architekti, získala budova presne vzhľad, ktorý si tvorcovia novej školy predstavovali. Tehlové obkladové pásiky StoCleyer B aj na budove strabrechtskej školy preukázali, že predstavujú rýchle a jednoduché riešenie na realizáciu zateplených fasád s autentickým tehlovým vzhľadom. S ponukou viac ako 130 tehlových povrchov otvárajú širokú škálu dizajnových možností a pohľad na fasádu školy ukazuje, že ich tvorcovia fasády dokonale využili. Materiálové vlastnosti flexibilných tehlových pásikov, ktoré boli optimalizované špeciálne pre zatepľovacie systémy, im umožnili pretvoriť architektonický návrh na efektívne a spoľahlivé stavebné riešenie.

 

Zoznámte sa s tehlovými obkladovými pásikmi StoCleyer B

Tehlové obkladové pásiky StoCleyer B, ktoré sú optimalizované pre fasádne zatepľovacie systémy, umožňujú neuveriteľne ľahko kombinovať robustný vzhľad tehlovej fasády s vysoko efektívnou tepelnou ochranou budovy. Bližšie informácie získate v našom katalógu, ktorý si môžete stiahnuť tu, alebo na konzultácii, ktorú si môžete dohovoriť so zástupcom nášho obchodného tímu.

Informácie o projekte:
Investor: Strabrecht College, Geldrop, Holandsko
Miesto: Grote Bos 2, Geldrop
Architekt: Atelier PRO Architects, Haag
Realizácia: Fleurbaaij, Aalten
Kompetencia Sto:

Fotografia: Ronald Tillermann, Rotterdam

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi