Investor Bytov Šibeník v Olomouci priekopnícky stavil na kreatívne stvárnenie fasády

Investor Bytov Šibeník v Olomouci priekopnícky stavil na kreatívne stvárnenie fasády

Autor: stoadministrator
23. 9. 2022
Pre majiteľov nových bytov je jednou z hlavných predností Bytov Šibeník v Olomouci bezpochyby umiestnenie v lokalite, ktorá ponúka oddych s dosahom všetkých služieb veľkomesta. Investor tohto developerského projektu, spoločnosť JTH Group a.s. z Teplíc, tu v rokoch 2019-2021 dokončil v troch bytových domoch 181 bytov, teraz zahajuje 2.etapu výstavby. Na fasádach stavil ako jeden z prvých investorov na fasádne prvky so vzhľadom dreva StoCleyer W, tvorivým spôsobom je realizovaná aj omietka StoSignature so vzhľadom betónu.

Architektom olomouckého rezidenčného projektu bola spoločnosť ALFAPROJEKT OLOMOUC, a.s., ktorá sa profiluje ako architektonický ateliér s projektantmi všetkých profesií na zabezpečovanie všetkých stupňov projektových dokumentácií. Hlavnou činnosťou ateliéru s viac ako 30 pracovníkmi je spracovávanie projektov priemyselnej výstavby, občianskej a bytovej výstavby vo všetkých stupňoch a územných plánov. Firma tiež zaisťuje inžiniersku činnosť spojenú so získaním rozhodnutí a povolení stavieb, vrátane dozorov. Autorom návrhu Bytov Šibeník bol architekt Ivo Gerhard. O realizáciu projektu sa postarala šumperská firma Fortex stavby s.r.o..

 

Fasády v Olomouci sú medzi prvými, kde sú inštalované fasádne obkladové prvky StoCleyer W

Roman Bobek, objektový špecialista spoločnosti Sto, ocenil najmä víziu investora projektu Byty Šibeník: „Obkladové prvky StoCleyer W sú na českom a slovenskom trhu novinkou a z tohto pohľadu vnímam konanie investora ako priekopnícke. Sto mu „na oplátku“ ponúklo originálne a spoľahlivé riešenie, ktoré sa dá ľahko a rýchlo využiť na vytvorenie autentického dreveného vzhľadu na našich vonkajších zatepľovacích systémoch. Konkrétne na bytových domoch Šibeník v Olomouci je fasáda zateplená kontaktným fasádnym systémom StoTherm Vario a na ňom sú nalepené naše obkladové panely StoCleyer W. Tieto fasádne prvky sa veľmi jednoducho montujú, nevyžadujú žiadne zložité úpravy, podkladové konštrukcie alebo riešenie detailov spojov a tiež takmer nepotrebujú dodatočnú údržbu. Navyše je investor, tvorca návrhu alebo realizačná firma môže mať v širokej palete zrnitostí a farebných vzorov. Na fasáde Bytov Šibeník sa nám podarilo optimálne zladiť drevený vzhľad časti fasády, realizovanej z týchto prvkov, s oknami jednotlivých bytov.“

 

Vzhľad fasádnych dosiek sa len minimálne líši od pravého dreva, fasáda z panelov StoCleyer W je pritom odolnejšia a ľahšie sa udržuje. Ako súčasť vonkajšieho zatepľovacieho systému sa fasádne obkladové prvky lepia na mieste rýchlo a bezpečne a spĺňajú všetky požiadavky stavebných noriem.

 

Tvorivým spôsobom je tiež riešená fasádna omietka StoSignature so vzhľadom betónu

Zvolený povrch StoBeton Svit je odolný a praktický a jeho špecifická štruktúra s charakterom starého rustikálneho betónu vznikla ručným spracovaním vrstiev vrchnej omietky StoSilco. Pre zatepľovacie systémy je výhodou, že tieto omietky sú pružné a odolné, investori oceňujú ich originálny vzhľad. Pri realizácii sa výrazne uplatní rukopis remeselníka.

Informácie o projekte:
Objekt:
Byty Šibeník, Olomouc
Investor: JTH Group a.s., Teplice
Architekti: ALFAPROJEKT OLOMOUC, a.s., Olomouc
Realizácia: Fortex stavby s.r.o., Šumperk
Kompetencia Sto: Fasádny zatepľovací  systém StoTherm Vario, obkladové prvky so vzhľadom dreva StoCleyer W, kreatívna omietka StoSignature so vzhľadom betónu StoBeton Svit, vrchná omietka StoSilco
Foto: Tomáš Malý

Přihláste se k odběru novinek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi

Kreatívne omietky StoSignature na fasáde novej administratívnej budovy LANIK v Boskoviciach

Autor: stoadministrator
23. 9. 2022
Autorom rekonštrukcie a južnej prístavby novej administratívnej budovy technologickej firmy LANIK v Boskoviciach je Ing. arch. Eduard Štěrbák. Nové sídlo firmy odráža jasnú víziu autora a súčasne predstavuje súčasnú tvár a budúce smerovanie investora. Vonkajšiu podobu novej prístavby a fasádu staršej rekonštruovanej budovy ovplyvnili aj kreatívne omietky StoSignature.

Boskovická rodinná firma LANIK je technologická spoločnosť, pôsobiaca po celom svete ako výrobca a dodávateľ keramických penových filtrov. Areál spoločnosti sa nachádza v priemyselnej zóne mesta Boskovice a práve tu vyrástlo v rokoch 2018 – 2020 nové sídlo firmy. Budova, kombinujúca staršiu budovu s novou prístavbou, je umiestnená na exkluzívnom mieste v rámci existujúcej priemyselnej zóny tak, aby tvorila dominantu a jasný orientačný bod pre návštevníkov. Súčasne funguje ako hlavný vstup do areálu firmy LANIK a symbol súčasnej tváre a budúceho smerovania spoločnosti. Jednoduchá kubická forma budovy je zdôraznená vystupujúcim telesom zasadacej miestnosti s plne presklenou a zatienenou fasádou, ktorá tvorí prirodzenú ochranu vstupu pred poveternostnými vplyvmi.

 


Elegantný a do detailov premyslený interiér administratívnej časti.

Na fasáde novej prístavby bola použitá ručne brúsená tmavá omietka

Súčasťou výstavby nového sídla spoločnosti boli úpravy staršej budovy, v ktorej je umiestnené prevádzkové zázemie. Rekonštruované interiéry staršej časti sú zariadené úsporne a prevláda v nich biela a šedá farba a sú zvýraznené čiernymi kovovými prvkami. Úplne nová je na tejto podlhovastej budove fasáda s kontaktným zatepľovacím systémom StoTherm Vario a svetlou omietkou, kombinovanou v medziokenných priestoroch s brúsenou betónovo šedou omietkou. Novo bol v tejto časti vybudovaný pred fasádou rošt pre popínavé rastliny a nové je aj únikové schodisko. Upravená budova funkčne nadväzuje na novú vstupnú budovu. Fasáda tejto prístavby je zateplená kontaktným zatepľovacím systémom StoTherm Classic, vrchnú vrstvu tvorí tmavá ručne brúsená omietka. Presklené plochy sú pokryté tieniacimi lamelami, interiéru dvojpodlažného átria s osvetlením zhora dominuje levitujúce schodisko a zábradlie z tenkých lán. Z materiálov je použitý pohľadový betón a cementový náter v kombinácii s masívnym drevom a prírodnými artefaktmi.

 

Večerný pohľad na tmavú fasádu budovy.
Večerný pohľad na tmavú fasádu budovy.  

Kreatívne omietky StoSignature splnili požiadavky architekta aj investora

„Fasádne práce realizovala firma RB Bau, s.r.o. z Brna, ktorej spolumajiteľ pán Zbyněk Buchta nás vyzval na spoluprácu. U staršej pôvodnej časti nového sídla mal pán architekt Štěrbák jasnú víziu v jemných odtieňoch. Na hlavné fasádne plochy rekonštruovaného objektu bola použitá finálna povrchová úprava pomocou silikónovo-živicovej omietky StoSilco K 1.5. Priestor medzi oknami bol potom ozvláštnený betónovo šedým brúseným povrchom StoBeton MP z radu kreatívnych omietok StoSignature, realizovaný pomocou omietok Stolit K 1.5 a Stolit MP. Na južnej novej prístavbe je potom naopak jedna z najodvážnejších povrchových úprav: „poškriabaný" StoBeton Ter v tmavom odtieni. Ten sa nám podarilo realizovať vďaka bezcementovej podkladovej omietke StoArmat Classic plus. Aplikácia finálneho povrchu potom bola pod drobnohľadom pána architekta Štěrbáka a konateľa investora Igora Láníka. Následné brúsenie, umývanie, znova brúsenie a ďalšie umývanie bolo časovo náročné, ale nakoniec sa nám po niekoľkých vzorkovacích dňoch podarilo dosiahnuť výsledok, ktorý architekta i konateľa firmy LANIK plne uspokojil.“ hovorí obchodno-technický poradca Sto Martin Kadlc.

Informácie o projekte:
Objekt:
Administratívne sídlo firmy LANIK, Boskovice
Investor: LANIK s.r.o.
Autor: Ing. arch. Eduard Štěrbák, spolupráca Michal Horelka, Daniel Chocholatý
Realizácia: 2018-20
Realizačná firma: RB Bau, s.r.o., Brno
Kompetencia Sto: zatepľovací systém StoTherm Classic, StoTherm Vario, kreatívne omietky StoSignature (StoSilco K, Stolit K a Stolit MP), podkladová omietka StoArmat Classic plus
 

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi