Istanbulské múzeum súčasného umenia Arter museum je vibrujúci kultúrny hub

Istanbulské múzeum súčasného umenia Arter museum je vibrujúci kultúrny hub

Autor: stoadministrator
31. 5. 2021
Investorom múzea súčasného umenia Arter museum v Istanbule je turecká filantropická nadácia Vehbi Koç Foundation, autorom návrhu je britská architektonická kancelária Grimshaw, ktorá už v roku 2012 uspela svojím projektom v medzinárodnej súťaži. Pod vedením architektov spolu s multioborovým tímom vznikla mnohoúrovňová, dynamická a otvorená budova, ktorá od septembra 2019 funguje ako živé kultúrne centrum pre moderné umenie vo všetkých jeho formách a disciplínach.

Nadácia Vehbi Koç Foundation je jednou z najväčších mimovládnych charitatívnych organizácií v Turecku. V roku 1969 ju založil turecký podnikateľ a filantrop Vehbi Koç a nadácie je aktívna v oblasti vzdelávania, zdravotníctva a kultury. Kirsten Lees, vedúci partnerka londýnskeho štúdia Grimshaw pred otvorením múzea povedala: „Zložitá a sofistikovaná vízia nadácie pre hlavnú umeleckú destináciu v Istanbule bola pre nás vzrušujúcou výzvou. Tvrdo sme pracovali na vytvorení múzea, ktoré bude intrigovať, vyzývať k prieskumu a poskytovať všetkým viacvrstvové príležitosti objaviť, užiť si a prehĺbiť svoje zapojenie do súčasného umenia."

 

Arter museum v Istanbule prepojuje umelcov a publikum a stelesňuje sociálnu zodpovednosť investora Koncepcia vychádza z transparentnosti a fluidity. Vďaka tomu vznikla komplexná budova s ​​flexibilnými verejnými priestormi a starostlivo umiestnenými panoramatickými oknami, ktoré múzeum otvárajú smerom do ulice a opticky ho prepájajú s mestom. Trojposchodová vstupná galéria v centre stavby fyzicky prepája ulicu a neďaleký park na zadnej strane budovy. Široká paleta do seba zasahujúcich priestorov, ktoré majú často rôzne výšky, vytvára mnohé možnosti pre nové synergie medzi rôznymi umeleckými formami. Priestorový program dopĺňajú dva mnohostranne využiteľné sály pre rôzne akcie, knižnica, obchodíky, miestnosti s občerstvením a tiež rôzne výukové priestory.

 

Moderná interpretácia tradičných foriem a detailov usadzuje budovu v meste a zároveň zachytáva novo získané sebavedomie tejto štvrti

Plášť z konvexných a konkávnych kosoštvorcových 3D panelov vytvára premenlivé obrazy svetla a tieňa v závislosti na dopade svetla a ponúka tak krásnu a modernú interpretáciu historických mozaikových fasád Istanbulu.

 

Akustika, zateplenie a vonkajšie a vnútorné omietky v rukách špičkových produktov Sto

O dokonalú akustiku a vzhľad múzea sa postaral bezškárový akustický stropný systém StoSilent Distance, s ktorým je možné bez dilatačnej škáry vytvoriť plochu až do 200 m2 alebo s dĺžkou strany 20 m. Systém dovoľuje široké možnosti povrchových úprav, všetky dosky systému sa navyše vyznačujú nízkou hmotnosťou, vysokou tuhosťou a minimálnou dilatáciou vplyvom vlhkosti a teploty. Veľké formáty znižujú počet styčných škár, do podhľadu sa dajú tiež ľahko integrovať osvetľovacie telesá, ventilátory alebo skryté reproduktory. Na fasáde je mimoriadne odolný zatepľovací fasádny systém StoTherm Classic, omietky Sto zdobia tiež steny múzea a jeho fasádu.

Informácie o projekte:

Objekt: Múzeum súčasného umenia Arter museum, Istanbul, Turecko
Investor: Vehbi Koç Foundation, Istanbul
Architekti: architektonická kancelária Grimshaw, Londýn, Veľká Británia
Realizácia: 2019
Fotografie: Cemal Emden, Istanbul
Kompetencie Sto:

  • bezškárový akustický stropný systém (StoSilent Distance),
  • interiérová omietka (StoDecolit MP),
  • zatepľovací fasádny systém (StoTherm Classic),
  • fasádna omietka (Stolit K1.0)
Fieldset

Přihláste se k odběru novinek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi

Kreatívne omietky StoSignature na fasáde novej administratívnej budovy LANIK v Boskoviciach

Autor: stoadministrator
23. 9. 2022
Autorom rekonštrukcie a južnej prístavby novej administratívnej budovy technologickej firmy LANIK v Boskoviciach je Ing. arch. Eduard Štěrbák. Nové sídlo firmy odráža jasnú víziu autora a súčasne predstavuje súčasnú tvár a budúce smerovanie investora. Vonkajšiu podobu novej prístavby a fasádu staršej rekonštruovanej budovy ovplyvnili aj kreatívne omietky StoSignature.

Boskovická rodinná firma LANIK je technologická spoločnosť, pôsobiaca po celom svete ako výrobca a dodávateľ keramických penových filtrov. Areál spoločnosti sa nachádza v priemyselnej zóne mesta Boskovice a práve tu vyrástlo v rokoch 2018 – 2020 nové sídlo firmy. Budova, kombinujúca staršiu budovu s novou prístavbou, je umiestnená na exkluzívnom mieste v rámci existujúcej priemyselnej zóny tak, aby tvorila dominantu a jasný orientačný bod pre návštevníkov. Súčasne funguje ako hlavný vstup do areálu firmy LANIK a symbol súčasnej tváre a budúceho smerovania spoločnosti. Jednoduchá kubická forma budovy je zdôraznená vystupujúcim telesom zasadacej miestnosti s plne presklenou a zatienenou fasádou, ktorá tvorí prirodzenú ochranu vstupu pred poveternostnými vplyvmi.

 


Elegantný a do detailov premyslený interiér administratívnej časti.

Na fasáde novej prístavby bola použitá ručne brúsená tmavá omietka

Súčasťou výstavby nového sídla spoločnosti boli úpravy staršej budovy, v ktorej je umiestnené prevádzkové zázemie. Rekonštruované interiéry staršej časti sú zariadené úsporne a prevláda v nich biela a šedá farba a sú zvýraznené čiernymi kovovými prvkami. Úplne nová je na tejto podlhovastej budove fasáda s kontaktným zatepľovacím systémom StoTherm Vario a svetlou omietkou, kombinovanou v medziokenných priestoroch s brúsenou betónovo šedou omietkou. Novo bol v tejto časti vybudovaný pred fasádou rošt pre popínavé rastliny a nové je aj únikové schodisko. Upravená budova funkčne nadväzuje na novú vstupnú budovu. Fasáda tejto prístavby je zateplená kontaktným zatepľovacím systémom StoTherm Classic, vrchnú vrstvu tvorí tmavá ručne brúsená omietka. Presklené plochy sú pokryté tieniacimi lamelami, interiéru dvojpodlažného átria s osvetlením zhora dominuje levitujúce schodisko a zábradlie z tenkých lán. Z materiálov je použitý pohľadový betón a cementový náter v kombinácii s masívnym drevom a prírodnými artefaktmi.

 

Večerný pohľad na tmavú fasádu budovy.
Večerný pohľad na tmavú fasádu budovy.  

Kreatívne omietky StoSignature splnili požiadavky architekta aj investora

„Fasádne práce realizovala firma RB Bau, s.r.o. z Brna, ktorej spolumajiteľ pán Zbyněk Buchta nás vyzval na spoluprácu. U staršej pôvodnej časti nového sídla mal pán architekt Štěrbák jasnú víziu v jemných odtieňoch. Na hlavné fasádne plochy rekonštruovaného objektu bola použitá finálna povrchová úprava pomocou silikónovo-živicovej omietky StoSilco K 1.5. Priestor medzi oknami bol potom ozvláštnený betónovo šedým brúseným povrchom StoBeton MP z radu kreatívnych omietok StoSignature, realizovaný pomocou omietok Stolit K 1.5 a Stolit MP. Na južnej novej prístavbe je potom naopak jedna z najodvážnejších povrchových úprav: „poškriabaný" StoBeton Ter v tmavom odtieni. Ten sa nám podarilo realizovať vďaka bezcementovej podkladovej omietke StoArmat Classic plus. Aplikácia finálneho povrchu potom bola pod drobnohľadom pána architekta Štěrbáka a konateľa investora Igora Láníka. Následné brúsenie, umývanie, znova brúsenie a ďalšie umývanie bolo časovo náročné, ale nakoniec sa nám po niekoľkých vzorkovacích dňoch podarilo dosiahnuť výsledok, ktorý architekta i konateľa firmy LANIK plne uspokojil.“ hovorí obchodno-technický poradca Sto Martin Kadlc.

Informácie o projekte:
Objekt:
Administratívne sídlo firmy LANIK, Boskovice
Investor: LANIK s.r.o.
Autor: Ing. arch. Eduard Štěrbák, spolupráca Michal Horelka, Daniel Chocholatý
Realizácia: 2018-20
Realizačná firma: RB Bau, s.r.o., Brno
Kompetencia Sto: zatepľovací systém StoTherm Classic, StoTherm Vario, kreatívne omietky StoSignature (StoSilco K, Stolit K a Stolit MP), podkladová omietka StoArmat Classic plus
 

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi