Istanbulské múzeum súčasného umenia Arter museum je vibrujúci kultúrny hub

Istanbulské múzeum súčasného umenia Arter museum je vibrujúci kultúrny hub

Autor: stoadministrator
31. 5. 2021
Investorom múzea súčasného umenia Arter museum v Istanbule je turecká filantropická nadácia Vehbi Koç Foundation, autorom návrhu je britská architektonická kancelária Grimshaw, ktorá už v roku 2012 uspela svojím projektom v medzinárodnej súťaži. Pod vedením architektov spolu s multioborovým tímom vznikla mnohoúrovňová, dynamická a otvorená budova, ktorá od septembra 2019 funguje ako živé kultúrne centrum pre moderné umenie vo všetkých jeho formách a disciplínach.

Nadácia Vehbi Koç Foundation je jednou z najväčších mimovládnych charitatívnych organizácií v Turecku. V roku 1969 ju založil turecký podnikateľ a filantrop Vehbi Koç a nadácie je aktívna v oblasti vzdelávania, zdravotníctva a kultury. Kirsten Lees, vedúci partnerka londýnskeho štúdia Grimshaw pred otvorením múzea povedala: „Zložitá a sofistikovaná vízia nadácie pre hlavnú umeleckú destináciu v Istanbule bola pre nás vzrušujúcou výzvou. Tvrdo sme pracovali na vytvorení múzea, ktoré bude intrigovať, vyzývať k prieskumu a poskytovať všetkým viacvrstvové príležitosti objaviť, užiť si a prehĺbiť svoje zapojenie do súčasného umenia."

 

Arter museum v Istanbule prepojuje umelcov a publikum a stelesňuje sociálnu zodpovednosť investora Koncepcia vychádza z transparentnosti a fluidity. Vďaka tomu vznikla komplexná budova s ​​flexibilnými verejnými priestormi a starostlivo umiestnenými panoramatickými oknami, ktoré múzeum otvárajú smerom do ulice a opticky ho prepájajú s mestom. Trojposchodová vstupná galéria v centre stavby fyzicky prepája ulicu a neďaleký park na zadnej strane budovy. Široká paleta do seba zasahujúcich priestorov, ktoré majú často rôzne výšky, vytvára mnohé možnosti pre nové synergie medzi rôznymi umeleckými formami. Priestorový program dopĺňajú dva mnohostranne využiteľné sály pre rôzne akcie, knižnica, obchodíky, miestnosti s občerstvením a tiež rôzne výukové priestory.

 

Moderná interpretácia tradičných foriem a detailov usadzuje budovu v meste a zároveň zachytáva novo získané sebavedomie tejto štvrti

Plášť z konvexných a konkávnych kosoštvorcových 3D panelov vytvára premenlivé obrazy svetla a tieňa v závislosti na dopade svetla a ponúka tak krásnu a modernú interpretáciu historických mozaikových fasád Istanbulu.

 

Akustika, zateplenie a vonkajšie a vnútorné omietky v rukách špičkových produktov Sto

O dokonalú akustiku a vzhľad múzea sa postaral bezškárový akustický stropný systém StoSilent Distance, s ktorým je možné bez dilatačnej škáry vytvoriť plochu až do 200 m2 alebo s dĺžkou strany 20 m. Systém dovoľuje široké možnosti povrchových úprav, všetky dosky systému sa navyše vyznačujú nízkou hmotnosťou, vysokou tuhosťou a minimálnou dilatáciou vplyvom vlhkosti a teploty. Veľké formáty znižujú počet styčných škár, do podhľadu sa dajú tiež ľahko integrovať osvetľovacie telesá, ventilátory alebo skryté reproduktory. Na fasáde je mimoriadne odolný zatepľovací fasádny systém StoTherm Classic, omietky Sto zdobia tiež steny múzea a jeho fasádu.

Informácie o projekte:

Objekt: Múzeum súčasného umenia Arter museum, Istanbul, Turecko
Investor: Vehbi Koç Foundation, Istanbul
Architekti: architektonická kancelária Grimshaw, Londýn, Veľká Británia
Realizácia: 2019
Fotografie: Cemal Emden, Istanbul
Kompetencie Sto:

  • bezškárový akustický stropný systém (StoSilent Distance),
  • interiérová omietka (StoDecolit MP),
  • zatepľovací fasádny systém (StoTherm Classic),
  • fasádna omietka (Stolit K1.0)
Fieldset

Přihláste se k odběru novinek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi

Kreatívne omietky StoSignature na fasáde šlapanického Domu v parku Riegrova

Autor: stoadministrator
13. 6. 2022
Nový Dom v parku Riegrova v Šlapaniciach stojí v mieste objektu bývalej šatľavy a bistra. Novostavba je prevedená z dvoch častí - v jednej z nich je umiestnená kaviareň a reštaurácia s nevyhnutným zázemím, v druhej časti kolmej na prvú je na dvoch poschodiach nová mestská knižnica pre deti a dospelých. Fasádu budovy zdobí kreatívna omietka StoSignature s imitáciou betónu. Dom v parku Riegrova v Šlapaniciach navrhli architekti brnenského ateliéru ARCHIX s.r.o. a je prihlásený do 7. ročníka súťaže České ceny za architektúru 2022, organizovanej Českou komorou architektov.

Investorom nového objektu bolo mesto Šlapanice, ktoré si pre výstavbu vybralo stavebnú firmu 3V & H, s. r. o. z Uhorského Brodu. Pôvodne mala byť výstavba zahájená už v septembri 2019, ale až na jeseň 2020 po skončení tradičných Šlapanických slávností bol zbúraný existujúci altánok, aby sa uvoľnilo stavenisko na stavbu nového moderného hudobného altánku. Ďalej bolo zbúrané aj pôvodné bistro a na jeho mieste sa začala stavať nová multifunkčná budova s ​​knižnicou pre deti i dospelých, prednáškovou sálou, kaviarňou a reštauráciou vrátane terasy. V marci 2021 bol dokončený nový altánok a upravené existujúce plochy v jeho najbližšom okolí. Mestská knižnica a s ňou aj celý objekt Domu v parku Riegrova potom bol slávnostne otvorený 6. novembra 2021.

 

Mestský park v Šlapaniciach aj nový Dom v parku sú prirodzeným centrom spoločenského života a miestom stretávania

Nová budova, postavená podľa návrhu tímu architektov a projektantov architektonickej kancelárie Archix pod vedením Ing. arch. Milana Podroužka nie je okázalá a svojim jednoduchým tvaroslovím zodpovedá budovám v podzámčí. Navrhnutý nový objekt je realizovaný z dvoch častí. V jednej z nich, kolmej k ulici Riegrova, je umiestnená reštaurácia. Tento blok obsahuje okrem nevyhnutného zázemia aj verejné toalety. Náplňou druhej časti, ktorá je kolmá na blok reštaurácie je mestská knižnica. Hlavným ťažiskom dispozičného „kríža“ v prieniku oboch hmôt je viacúčelový priestor na stretávanie. Flexibilne ho možno prepojiť buď s reštauráciou, alebo s priestorom knižnice, ale môže byť tiež využitý samostatne.

 

Fasádam dominuje omietka, drevený obklad, sklo, kov a keramická krytina

Fasádu tvorí kontaktný zatepľovací systém StoTherm Vario a na povrchovú úpravu bol použitý systém kreatívnych omietok StoSignature imitujúcich betón. Realizáciu budovy mala na starosť uhorskobrodská firma 3VaH, ale finálne povrchy fasády robila osvedčená a skúsená firma Oldřich Srcháček zo Zlína. Podľa Martina Kadlca z firmy Sto mala budova niekoľko špecifických detailov, ako napr. zošikmenie ostenia a zlom v štítovej stene. „Dôležité bolo tiež správne zvoliť detail napojenia na drevené obloženie. V soklovej časti je použitá hydroizolačná stierková hmota StoFlexyl, takže omietky mohli byť stiahnuté až k terénu. Celá akcia prebiehala v komplikovanej dobe, kedy sa dlho čakalo na materiály, výbornou koordináciou so stavbou sa však podarilo dokončiť fasády včas a v bezchybnom stave.“

Informácie o projekte:
Objekt: Kaviareň, reštaurácia a mestská knižnica Dom v parku Riegrova, Šlapanice
Architekti: Archix s.r.o., Brno, Ing. arch. Milan Podroužek s tímom spoluautorov
Realizácia:

  • Generálny dodávateľ 3V & H, s. r. o., Uherský Brod,
  • Fasáda Sto: Oldřich Srcháček, Zlín

Kompetencie Sto:

  • fasádny systém StoTherm Vario,
  • kreatívne omietky StoSignature so vzhľadom betónu,
  • na sokli organická stierková hmota pre hydroizoláciu a ochranu pred vlhkosťou StoFlexyl

Fotografie: Tomáš Malý

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi