Istanbulské múzeum súčasného umenia Arter museum je vibrujúci kultúrny hub

Istanbulské múzeum súčasného umenia Arter museum je vibrujúci kultúrny hub

Autor: stoadministrator
31. 5. 2021
Investorom múzea súčasného umenia Arter museum v Istanbule je turecká filantropická nadácia Vehbi Koç Foundation, autorom návrhu je britská architektonická kancelária Grimshaw, ktorá už v roku 2012 uspela svojím projektom v medzinárodnej súťaži. Pod vedením architektov spolu s multioborovým tímom vznikla mnohoúrovňová, dynamická a otvorená budova, ktorá od septembra 2019 funguje ako živé kultúrne centrum pre moderné umenie vo všetkých jeho formách a disciplínach.

Nadácia Vehbi Koç Foundation je jednou z najväčších mimovládnych charitatívnych organizácií v Turecku. V roku 1969 ju založil turecký podnikateľ a filantrop Vehbi Koç a nadácie je aktívna v oblasti vzdelávania, zdravotníctva a kultury. Kirsten Lees, vedúci partnerka londýnskeho štúdia Grimshaw pred otvorením múzea povedala: „Zložitá a sofistikovaná vízia nadácie pre hlavnú umeleckú destináciu v Istanbule bola pre nás vzrušujúcou výzvou. Tvrdo sme pracovali na vytvorení múzea, ktoré bude intrigovať, vyzývať k prieskumu a poskytovať všetkým viacvrstvové príležitosti objaviť, užiť si a prehĺbiť svoje zapojenie do súčasného umenia."

 

Arter museum v Istanbule prepojuje umelcov a publikum a stelesňuje sociálnu zodpovednosť investora Koncepcia vychádza z transparentnosti a fluidity. Vďaka tomu vznikla komplexná budova s ​​flexibilnými verejnými priestormi a starostlivo umiestnenými panoramatickými oknami, ktoré múzeum otvárajú smerom do ulice a opticky ho prepájajú s mestom. Trojposchodová vstupná galéria v centre stavby fyzicky prepája ulicu a neďaleký park na zadnej strane budovy. Široká paleta do seba zasahujúcich priestorov, ktoré majú často rôzne výšky, vytvára mnohé možnosti pre nové synergie medzi rôznymi umeleckými formami. Priestorový program dopĺňajú dva mnohostranne využiteľné sály pre rôzne akcie, knižnica, obchodíky, miestnosti s občerstvením a tiež rôzne výukové priestory.

 

Moderná interpretácia tradičných foriem a detailov usadzuje budovu v meste a zároveň zachytáva novo získané sebavedomie tejto štvrti

Plášť z konvexných a konkávnych kosoštvorcových 3D panelov vytvára premenlivé obrazy svetla a tieňa v závislosti na dopade svetla a ponúka tak krásnu a modernú interpretáciu historických mozaikových fasád Istanbulu.

 

Akustika, zateplenie a vonkajšie a vnútorné omietky v rukách špičkových produktov Sto

O dokonalú akustiku a vzhľad múzea sa postaral bezškárový akustický stropný systém StoSilent Distance, s ktorým je možné bez dilatačnej škáry vytvoriť plochu až do 200 m2 alebo s dĺžkou strany 20 m. Systém dovoľuje široké možnosti povrchových úprav, všetky dosky systému sa navyše vyznačujú nízkou hmotnosťou, vysokou tuhosťou a minimálnou dilatáciou vplyvom vlhkosti a teploty. Veľké formáty znižujú počet styčných škár, do podhľadu sa dajú tiež ľahko integrovať osvetľovacie telesá, ventilátory alebo skryté reproduktory. Na fasáde je mimoriadne odolný zatepľovací fasádny systém StoTherm Classic, omietky Sto zdobia tiež steny múzea a jeho fasádu.

Informácie o projekte:

Objekt: Múzeum súčasného umenia Arter museum, Istanbul, Turecko
Investor: Vehbi Koç Foundation, Istanbul
Architekti: architektonická kancelária Grimshaw, Londýn, Veľká Británia
Realizácia: 2019
Fotografie: Cemal Emden, Istanbul
Kompetencie Sto:

  • bezškárový akustický stropný systém (StoSilent Distance),
  • interiérová omietka (StoDecolit MP),
  • zatepľovací fasádny systém (StoTherm Classic),
  • fasádna omietka (Stolit K1.0)
Fieldset

Přihláste se k odběru novinek

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi

Metličkovaná fasáda na sídle spoločnosti PDP v Nitrianskych Sučanoch

Autor: stoadministrator
31. 5. 2021
Jednoduchú a funkčnú administratívnu budovu na vidieku navrhli architekti Martin Vanko a Ľubomír Fuňa z bratislavského ateliéru FVA. Podľa ich slov bolo hlavnou požiadavkou stavebníka postaviť budovu s trvácnou konštrukciou a s príjemným, no zároveň súčasným vzhľadom. O tom, že sa ich dielo podarilo, svedčí aj Cena verejnosti, ktorú objekt získal v rámci celoštátnej súťaže Stavba ropku 2017. Na vzhľade fasády objektu sa výrazne podieľala organická hrubozrnná modelačná omietka Stolit Effect, ktorá bola upravená metličkovaním do kreatívnej textúry StoSignature Linear.

Komfortné zázemie pre prácu a súčasne dôstojná reprezentácia investora

Spoločnosť PDP pôsobí v regióne dlhú dobu ako overená stavebná spoločnosť a nové sídlo spoločnosti preto malo plniť okrem komfortného miesta pre prácu a stretnutia aj dôstojnú reprezentačnú funkciu. Objekt sa nachádza v centrálnej časti obce Nitrianske Sučany v okrese Prievidza. Stavba vznikla na mieste bývalého obecného úradu a požiarnej zbrojnice, je dvojpodlažná a svojím osadením v centrálnej časti obce dopĺňa urbánnu štruktúru. Napriek svojej administratívnej funkcii svojím osadením a mierkou zapadá do existujúcej štruktúry rodinných domov. Vstupy do objektu sú vytvorené zapustením časti hmoty objektu.

 

Na prvom nadzemnom podlaží je dispozícia rozdelená stredovou komunikáciou, spájajúcou dva vstupy do budovy. Tá rozdeľuje na oboch poschodiach priestory kancelárií od ich ďalšieho vybavenia.  Prvé nadzemné podlažie zahŕňa okrem kancelárií pre vedenie aj rokovaciu miestnosť. Druhé podlažie je obsadené kanceláriami personálu  spolu s ich skladovým a hygienickým zázemím.

 

Kreatívna omietka s textúrou StoSignature Linear dokonale splnila požiadavky investora - dobre ladí s okolím a dodáva domu elegantný vzhľad a vlastnú identitu

Uličnej fasáde dominuje dvanásť rovnako vysokých okien s jedným šikmým ostením z juhovýchodnej strany. Vďaka tejto úprave  sa dostáva do interiéru viac svetla. Na fasádu bola použitá organická hrubozrnná modelačná omietka Stolit Effect, ktorá svojím štruktúrovaným vzhľadom, realizovaným metódou metličkovania, mení svoj odtieň a vizualitu v závislosti od slnečných pomerov. Jej podkladom je štandardný zatepľovací systém Sto.

Informácie o projekte:

Investor: PDP s.r.o.
Miesto: Nitrianske Sučany, okres Prievidza
Architekti: Ľubomír Fuňa, Martin Vanko, FVA, s.r.o., www.fva.sk 
Fotografie: Tomáš Manina
Kompetencie Sto:

 

 

Fieldset

Přihláste se k odběru novinek

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi