Istanbulské múzeum súčasného umenia Arter museum je vibrujúci kultúrny hub

Istanbulské múzeum súčasného umenia Arter museum je vibrujúci kultúrny hub

Autor: stoadministrator
31. 5. 2021
Investorom múzea súčasného umenia Arter museum v Istanbule je turecká filantropická nadácia Vehbi Koç Foundation, autorom návrhu je britská architektonická kancelária Grimshaw, ktorá už v roku 2012 uspela svojím projektom v medzinárodnej súťaži. Pod vedením architektov spolu s multioborovým tímom vznikla mnohoúrovňová, dynamická a otvorená budova, ktorá od septembra 2019 funguje ako živé kultúrne centrum pre moderné umenie vo všetkých jeho formách a disciplínach.

Nadácia Vehbi Koç Foundation je jednou z najväčších mimovládnych charitatívnych organizácií v Turecku. V roku 1969 ju založil turecký podnikateľ a filantrop Vehbi Koç a nadácie je aktívna v oblasti vzdelávania, zdravotníctva a kultury. Kirsten Lees, vedúci partnerka londýnskeho štúdia Grimshaw pred otvorením múzea povedala: „Zložitá a sofistikovaná vízia nadácie pre hlavnú umeleckú destináciu v Istanbule bola pre nás vzrušujúcou výzvou. Tvrdo sme pracovali na vytvorení múzea, ktoré bude intrigovať, vyzývať k prieskumu a poskytovať všetkým viacvrstvové príležitosti objaviť, užiť si a prehĺbiť svoje zapojenie do súčasného umenia."

 

Arter museum v Istanbule prepojuje umelcov a publikum a stelesňuje sociálnu zodpovednosť investora Koncepcia vychádza z transparentnosti a fluidity. Vďaka tomu vznikla komplexná budova s ​​flexibilnými verejnými priestormi a starostlivo umiestnenými panoramatickými oknami, ktoré múzeum otvárajú smerom do ulice a opticky ho prepájajú s mestom. Trojposchodová vstupná galéria v centre stavby fyzicky prepája ulicu a neďaleký park na zadnej strane budovy. Široká paleta do seba zasahujúcich priestorov, ktoré majú často rôzne výšky, vytvára mnohé možnosti pre nové synergie medzi rôznymi umeleckými formami. Priestorový program dopĺňajú dva mnohostranne využiteľné sály pre rôzne akcie, knižnica, obchodíky, miestnosti s občerstvením a tiež rôzne výukové priestory.

 

Moderná interpretácia tradičných foriem a detailov usadzuje budovu v meste a zároveň zachytáva novo získané sebavedomie tejto štvrti

Plášť z konvexných a konkávnych kosoštvorcových 3D panelov vytvára premenlivé obrazy svetla a tieňa v závislosti na dopade svetla a ponúka tak krásnu a modernú interpretáciu historických mozaikových fasád Istanbulu.

 

Akustika, zateplenie a vonkajšie a vnútorné omietky v rukách špičkových produktov Sto

O dokonalú akustiku a vzhľad múzea sa postaral bezškárový akustický stropný systém StoSilent Distance, s ktorým je možné bez dilatačnej škáry vytvoriť plochu až do 200 m2 alebo s dĺžkou strany 20 m. Systém dovoľuje široké možnosti povrchových úprav, všetky dosky systému sa navyše vyznačujú nízkou hmotnosťou, vysokou tuhosťou a minimálnou dilatáciou vplyvom vlhkosti a teploty. Veľké formáty znižujú počet styčných škár, do podhľadu sa dajú tiež ľahko integrovať osvetľovacie telesá, ventilátory alebo skryté reproduktory. Na fasáde je mimoriadne odolný zatepľovací fasádny systém StoTherm Classic, omietky Sto zdobia tiež steny múzea a jeho fasádu.

Informácie o projekte:

Objekt: Múzeum súčasného umenia Arter museum, Istanbul, Turecko
Investor: Vehbi Koç Foundation, Istanbul
Architekti: architektonická kancelária Grimshaw, Londýn, Veľká Británia
Realizácia: 2019
Fotografie: Cemal Emden, Istanbul
Kompetencie Sto:

  • bezškárový akustický stropný systém (StoSilent Distance),
  • interiérová omietka (StoDecolit MP),
  • zatepľovací fasádny systém (StoTherm Classic),
  • fasádna omietka (Stolit K1.0)
Fieldset

Přihláste se k odběru novinek

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi

Liate podlahy StoCretec v bratislavskom showroome MTBIKER

Autor: stoadministrator
20. 9. 2021
Najväčší slovenský cyklistický portál a e-shop otvoril pre bratislavských zákazníkov showroom a výdajné miesto v priestoroch známej Pradiarne 1900 na Svätoplukovej ulici v Bratislave. V interiéri od architektov VAUarchitects (Ľudovít Vitko, Silvia Vitková) sú na podlahách a schodoch použité odolné nátery, povrchové úpravy a laky StoCretec.

MTBIKER je jedným z prvých nájomcov v zrekonštruovaných priestoroch národnej kultúrnej pamiatky v areáli bývalej Cvernovky

Rekonštrukcia Pradiarne prebiehala podľa návrhu ateliéru BOUDA MASÁR architekti, koncept interiéru spoločných priestorov spracoval ateliér CHYBIK+KRISTOF ASSOCIATED ARCHITECTS.

Medzi kľúčové prvky návrhu spoločných priestorov patrí opätovné otvorenie pôvodnej halovej dispozície s nevšedným systémom liatinových stĺpov. Architekti Ľudovít Vitko a Silvia Vitková sa pri návrhu interiéru pre novú prevádzku zamerali na primeranosť výrazových prvkov, ktoré nechávajú vyniknúť kontext priestoru industriálnej pamiatky a precízny výber produktov predajcu.

 

Showroom je súčasťou pôvodne otvoreného halového priestoru na prízemí

a prístupný je z ulice a hlavného lobby budovy. Zóna medzi vstupmi je v maximálnej miere ponechaná predajni, na ktorú priamo nadväzuje servis bicyklov. Interiér je zameraný na prezentáciu užšieho, výberového sortimentu. Návštevník dostáva dostatok priestoru a voľnosti pre vnímanie vybraných produktov, inpširáciu a v prípade potreby priamu konzultáciu so servisnými technikmi. Showroom a servis na prízemí dopĺňa vďaka vysokému stropu mezanín, určený prednostne pre zamestnancov predajne.

 

Koncept interiéru mal za cieľ nechať vyniknúť to, čo vyniknúť má – výberové produkty predajcu a cenný kontext industriálnej pamiatky

Architekti Ľudovít Vitko a Silvia Vitková z VAUarcitects kládli v showroome MTBIKER dôraz na primeranosť výrazových prvkov so snahou nepotlačiť stavebnú podstatu a charakter priestoru, ktorý delili len v prevádzkovo najnutnejších miestach. Materiály a farby vyberali s ohľadom na funkčnosť, priestorový kontext, identitu značky a vyzdvihnutie samotných produktov. Monochromatická paleta nových materiálov necháva vyniknúť kontext obnoveného priestoru a sústreďuje pozornosť na prezentované produkty. Svetlosivá konštrukcia mezanínu a nadväzujúce nábytkové prvky zodpovedajú farebnosti soklovej časti obnovených liatinových stĺpov.

 

Podlahové povrchy StoCretec na báze polyuretánu alebo epoxidovej živice v službách architektov

Sú odolné a príjemné na pohľad, komponenty systémov StoCretec sú aj v tomto showroome navzájom zladené a zahŕňajú celú paletu výrobkov – od základu cez vlastný povrch až po prelakovanie. Na podlahe showroomu je použitý EP podkladový náter StoPox GH 205, ktorý má veľmi dobrú priľnavosť a je testovaný na odolnosť voči odtrhnutiu a vytváraniu bublín pri vzlínajúcej vlhkosti. Na tento náter je aplikovaná odolná a húževnato-pružná PUR povrchová úprava StoPur IB 500. Kryciu vrstvu tvorí PUR uzatvárací náter StoPur WV 200, určený pre farebné uzatváracie nátery na polyuretánové podlahové povrchové úpravy.

Informácie o projekte:
Investor: MTBIKER.shop s.r.o.
Miesto: Bratislava
Architekti: VAUarchitects - Ľudovít Vitko, Silvia Vitková
Realizácia: Profloor, s.r.o.
Fotografie:  VAUarchitects - Ľudovít Vitko, Silvia Vitková
Použité riešenia Sto:

  • Podlaha showroomu - EP podkladový náter StoPox GH 205, PUR povrchová úprava StoPur IB 500, PUR uzatvárací náter StoPur WV 200,
  • Oceľové schody - EP vodou riediteľný protišmykový lak StoPox WL 200

Přihláste se k odběru novinek

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi