Kontaktné zatepľovacie systémy firmy Sto Slovensko: na fasáde to najlepšie, čo súčasný trh ponúka

Kontaktné zatepľovacie systémy firmy Sto Slovensko: na fasáde to najlepšie, čo súčasný trh ponúka

Autor: admin
26. 10. 2018
Koncern Sto patrí medzi najväčších celosvetových dodávateľov fasádnych zatepľovacích systémov a predné pozície mu patria aj na slovenskom trhu. Značka Sto s jej nezameniteľným žltým vedierkom ponúka v oblasti zateplenia sortiment kontaktných zatepľovacích systémov StoTherm (ETICS), predsadených prevetrávaných systémov StoVentec a systémov vnútorného zateplenia StoTherm In, ktoré vyhovejú všetkým individuálnym požiadavkám a podmienkam pri zachovaní najvyššej technickej spoľahlivosti.

Pozícia najúspešnejšieho fasádneho systému na svete patrí systému StoTherm Classic. Táto vysoko mechanicky odolná "klasika" medzi zatepľovacími systémami, tvorená organickými stierkami a omietkami spolu s EPS doskami alebo minerálnou vlnou, sa za 50 rokov vyvinula v produkt, ktorý nad konkurenciou víťazí nielen svojimi vlastnosťami a ľahkým spracovaním, ale aj mimoriadne vysokou spoľahlivosťou.

StoTherm Classic spoľahlivo znižuje tepelné straty, vytvára vysoko odolnú ochranu voči dažďu a poveternostným vplyvom, vďaka mikrokapsliam vo vrchných omietkach je odolný voči mikroorganizmom, zapríčiňujúcim vznik rias a plesní na fasáde. StoTherm Classic je zároveň vďaka svojim vlastnostiam odolnejší proti väčšiemu zahrievaniu fasády a tak je veľmi vhodný pre použitie najsýtejších odtieňov farieb. Skúška pevnosti v ohybe dokazuje až 10-násobne vyššiu elastickosť a odolnosť systému StoTherm Classic proti tvorbe trhlín v porovnaní s minerálnymi systémami. Mimoriadne vysoká je aj mechanická odolnosť celého systému.

Ďalšiemu z kontaktných systémov - minerálnej skladbe omietok s doskami z tvrdeného penového polystyrénu StoTherm Vario - patrí tiež jedno naj: je najpredávanejším kontaktným zatepľovacím systémom firmy Sto. Vďaka dobrému pomeru kvalita / cena sa v posledných rokoch uplatňuje v širokej miere predovšetkým pri dodatočnom zateplení panelových domov. Systém StoTherm Mineral je difúzne otvorený nehorľavý kontaktný zatepľovací systém, určený predovšetkým pre budovy, kde sú zvýšené požiadavky na požiarnu ochranu (napr. nemocnice, školy, hotely, vyššie bytové domy a pod.). Dá sa aplikovať aj na zaoblené steny. Ten, kto hľadá "čisto" minerálny systém, volí StoTherm Mineral. Najpredávanejší ekologický kontaktný zatepľovací systém na svete StoTherm Wood je na trhu už 20 rokov a výborne sa uplatňuje nielen na difúzne uzavretých fasádach, ale je odskúšaný aj na difúzne otvorenej konštrukcii súčasných drevostavieb. Srdcom systému sú drevovláknité izolačné dosky s vynikajúcimi stavebno-fyzikálnymi charakteristikami. Systém StoTherm Wood tak aj vďaka nim vytvára pohodlie po celý rok. V zime bráni úniku tepla, v lete udržuje dom po dlhšiu dobu príjemne chladnejší. Odolnosť a klasifikácia systému sú potvrdené európskymi technickými certifikátmi (ETA).

Sto ponúka pre každý zatepľovací systém bohatý výber omietok a farieb vrátane početných variantov kombinácií dekoratívnych povrchových úprav, ktoré nevychádzajú len z výberu omietok či farebných odtieňov. To umožňuje efektívne zatepliť staršie aj moderné budovy a zároveň citlivo vyjadriť ich jedinečnosť. Architektonické fasádne prvky, profily, plošné lícovky, obklady, bosáže, prírodný kameň alebo sklo vždy garantujú spoľahlivosť, kvalitu a dlhodobú životnosť systémov Sto. Všetky informácie o spoločnosti Sto Slovensko a o sortimente fasádnych zatepľovacích systémov StoTherm nájdete na www.sto.sk.

Přihláste se k odběru novinek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi

Kreatívne omietky StoSignature na fasáde šlapanického Domu v parku Riegrova

Autor: stoadministrator
13. 6. 2022
Nový Dom v parku Riegrova v Šlapaniciach stojí v mieste objektu bývalej šatľavy a bistra. Novostavba je prevedená z dvoch častí - v jednej z nich je umiestnená kaviareň a reštaurácia s nevyhnutným zázemím, v druhej časti kolmej na prvú je na dvoch poschodiach nová mestská knižnica pre deti a dospelých. Fasádu budovy zdobí kreatívna omietka StoSignature s imitáciou betónu. Dom v parku Riegrova v Šlapaniciach navrhli architekti brnenského ateliéru ARCHIX s.r.o. a je prihlásený do 7. ročníka súťaže České ceny za architektúru 2022, organizovanej Českou komorou architektov.

Investorom nového objektu bolo mesto Šlapanice, ktoré si pre výstavbu vybralo stavebnú firmu 3V & H, s. r. o. z Uhorského Brodu. Pôvodne mala byť výstavba zahájená už v septembri 2019, ale až na jeseň 2020 po skončení tradičných Šlapanických slávností bol zbúraný existujúci altánok, aby sa uvoľnilo stavenisko na stavbu nového moderného hudobného altánku. Ďalej bolo zbúrané aj pôvodné bistro a na jeho mieste sa začala stavať nová multifunkčná budova s ​​knižnicou pre deti i dospelých, prednáškovou sálou, kaviarňou a reštauráciou vrátane terasy. V marci 2021 bol dokončený nový altánok a upravené existujúce plochy v jeho najbližšom okolí. Mestská knižnica a s ňou aj celý objekt Domu v parku Riegrova potom bol slávnostne otvorený 6. novembra 2021.

 

Mestský park v Šlapaniciach aj nový Dom v parku sú prirodzeným centrom spoločenského života a miestom stretávania

Nová budova, postavená podľa návrhu tímu architektov a projektantov architektonickej kancelárie Archix pod vedením Ing. arch. Milana Podroužka nie je okázalá a svojim jednoduchým tvaroslovím zodpovedá budovám v podzámčí. Navrhnutý nový objekt je realizovaný z dvoch častí. V jednej z nich, kolmej k ulici Riegrova, je umiestnená reštaurácia. Tento blok obsahuje okrem nevyhnutného zázemia aj verejné toalety. Náplňou druhej časti, ktorá je kolmá na blok reštaurácie je mestská knižnica. Hlavným ťažiskom dispozičného „kríža“ v prieniku oboch hmôt je viacúčelový priestor na stretávanie. Flexibilne ho možno prepojiť buď s reštauráciou, alebo s priestorom knižnice, ale môže byť tiež využitý samostatne.

 

Fasádam dominuje omietka, drevený obklad, sklo, kov a keramická krytina

Fasádu tvorí kontaktný zatepľovací systém StoTherm Vario a na povrchovú úpravu bol použitý systém kreatívnych omietok StoSignature imitujúcich betón. Realizáciu budovy mala na starosť uhorskobrodská firma 3VaH, ale finálne povrchy fasády robila osvedčená a skúsená firma Oldřich Srcháček zo Zlína. Podľa Martina Kadlca z firmy Sto mala budova niekoľko špecifických detailov, ako napr. zošikmenie ostenia a zlom v štítovej stene. „Dôležité bolo tiež správne zvoliť detail napojenia na drevené obloženie. V soklovej časti je použitá hydroizolačná stierková hmota StoFlexyl, takže omietky mohli byť stiahnuté až k terénu. Celá akcia prebiehala v komplikovanej dobe, kedy sa dlho čakalo na materiály, výbornou koordináciou so stavbou sa však podarilo dokončiť fasády včas a v bezchybnom stave.“

Informácie o projekte:
Objekt: Kaviareň, reštaurácia a mestská knižnica Dom v parku Riegrova, Šlapanice
Architekti: Archix s.r.o., Brno, Ing. arch. Milan Podroužek s tímom spoluautorov
Realizácia:

  • Generálny dodávateľ 3V & H, s. r. o., Uherský Brod,
  • Fasáda Sto: Oldřich Srcháček, Zlín

Kompetencie Sto:

  • fasádny systém StoTherm Vario,
  • kreatívne omietky StoSignature so vzhľadom betónu,
  • na sokli organická stierková hmota pre hydroizoláciu a ochranu pred vlhkosťou StoFlexyl

Fotografie: Tomáš Malý

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi