Medzinárodná konferencia ECOLA a cena za architektúru ECOLA Award

Medzinárodná konferencia ECOLA a cena za architektúru ECOLA Award

Autor: admin
26. 10. 2018
Medzinárodnu konferenciu ECOLA (European Conference of Leading Architects) a ocenenie ECOLA Award organizuje od roku 2000 spoločnosť Sto AG spoločne so Spolkovým zväzom pre stavby a fasády, ktorý je členom Zväzu nemeckého stavebníctva. Ceny ECOLA Award sa udeľujú za najvýznamnejšie nové stavby alebo rekonštrukcie v Európe, realizované v posledných rokoch, "ktoré sú ako celok alebo čiastočne charakteristické použitím omietok na fasáde alebo v interiéroch". Zatiaľ posledný ôsmy ročník sa uskutočnil v roku 2015, vyhlásenie deviateho ročníka ECOLA Award sa predpokladá v priebehu roka 2019.

V prvom kole ôsmeho ročníka (2015) nominovalo 20 popredných európskych architektov za svoje krajiny spolu 149 stavieb, v druhom kole potom v máji 2015 päťčlenná jury vybrala víťaza dvoch hlavných kategórií - "Modernizácia / Renovácia / Prestavba" a "Novostavby". Členmi jury boli Prof. Sir Peter Cook (Crab Studio, Londýn) z Veľkej Británie, Prof. Brian Cody (TU Graz) z Rakúska, Prof. Hubert Klumpner (ETH Zürich) zo Švajčiarska, Prof. Dorte Mandrup (Dorte Mandrup Arkitekter, Kodaň) z Dánska a Prof. Enrique Sobejano (Nieto Sobejano Arquitectos, Madrid) zo Španielska. Za Českú republiku bol v roku 2015 členom 20-člennej nominačnej jury M.A. Jan Šesták (v súčasnosti pôsobí v ateliéri deyl-šesták-architekti z Prahy).

V septembri sa potom uskutočnila v Anglicku trojdňová konferencia, ktorej sa zúčastnilo 31 účastníkov z 13 európskych krajín. V centre pozornosti boli aplikácie a možnosti v oblasti vývoja dizajnu omietok. Účastníci konferencie sa zoznámili so zaujímavými stavbami - Wilkinson Eyre Architects ukázali účastníkom objekt "Maggie 's Centre" v univerzitnom Oxforde, čo je denný stacionár pre onkologických pacientov a ich príbuzných. Následne skupina navštívila ďalšiu nedávno dokončenú budovu, ako je St. Anthony 's College od Zaha Hadid Architects. V priebehu druhého konferenčného dňa si účastníci konferencie vypočuli prednášku "Veselá architektúra - skutočný podporovateľ" od Sira Petra Cooka, ako aj hlavný prejav profesora Briana Codyho, akcentujúci zásadu "neexistuje dobrá architektúra bez dobrého energetického konceptu". Hlavnou témou konferencie bola samozrejme prezentácie objektov, ktoré si odniesli ocenenie ECOLA Award 2015. Víťazom kategórie "Modernizácia / Renovácia / Prestavba" sa stala prestavba starého kamenného domu v dedinke Scaiano vo Švajčiarsku od WESP de Meuron Romeo architects z neďalekého Caviana. V kategórii "Novostavba" si hlavnú cenu odniesla stavba výcvikového strediska pre špičkových veslárov High Performance Rowing Center v Pocinho, Vila Nova de Foz Coa v Portugalsku, ktorej autorom je portugalský architekt Álvaro Fernandes Andrade z atelieru spacecialAR-TE v Portu. Zvláštne ocenenie získali architekti Carlos Arroyo Architects (Madrid) pre "OostCampus "v Oostkampe v Belgicku, Atelier Zafar (Berlín) pre projekt" Bývanie na starom mestskom múri "v Berlíne a Eric Lapierre Architecture z Paríža za" Apartmány "v Lyone. Ukážky víťazných prác nájdete na ecola-award.eu.

Popoludní predstavili všetci účastníci svoje "vízie omietkou". V dych berúcej anglickej záhrade v Medmenhame v Buckinghamshire navrhol každý architekt svoje "vyhlásenie v omietke". Pri dobrom anglickom čaji predniesol profesor Enrique Sobejano (Nieto Sobejano Arquitectos, Madrid) impozantnú prednášku o význame omietky pre jeho stavby. Počas slávnostného udelenia cien v bývalom opátstve Bisham predstavili víťaza a držiteľa ocenenia ECOLA Award 2015 pán Jochen Stotmeister, predseda dozornej rady spoločnosti STO Management SA a predseda Európskej únie sadrokartónu (UEEP) Jürgen G. Hilger. Posledný deň zoznámil hostí konferencie s Londýnom a jeho architektúrou v priebehu plavby po rieke Temži predseda jury ECOLA Award 2015 Sir Peter Cook. Konferenciu ukončila návšteva londýnskej "Dielne Sto", kde bola krátko predtým otvorená výstava „HANDS-ON: An Ecole Exhibit designed by J.Mayer H".

Přihláste se k odběru novinek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi

Kreatívne omietky StoSignature na fasáde šlapanického Domu v parku Riegrova

Autor: stoadministrator
13. 6. 2022
Nový Dom v parku Riegrova v Šlapaniciach stojí v mieste objektu bývalej šatľavy a bistra. Novostavba je prevedená z dvoch častí - v jednej z nich je umiestnená kaviareň a reštaurácia s nevyhnutným zázemím, v druhej časti kolmej na prvú je na dvoch poschodiach nová mestská knižnica pre deti a dospelých. Fasádu budovy zdobí kreatívna omietka StoSignature s imitáciou betónu. Dom v parku Riegrova v Šlapaniciach navrhli architekti brnenského ateliéru ARCHIX s.r.o. a je prihlásený do 7. ročníka súťaže České ceny za architektúru 2022, organizovanej Českou komorou architektov.

Investorom nového objektu bolo mesto Šlapanice, ktoré si pre výstavbu vybralo stavebnú firmu 3V & H, s. r. o. z Uhorského Brodu. Pôvodne mala byť výstavba zahájená už v septembri 2019, ale až na jeseň 2020 po skončení tradičných Šlapanických slávností bol zbúraný existujúci altánok, aby sa uvoľnilo stavenisko na stavbu nového moderného hudobného altánku. Ďalej bolo zbúrané aj pôvodné bistro a na jeho mieste sa začala stavať nová multifunkčná budova s ​​knižnicou pre deti i dospelých, prednáškovou sálou, kaviarňou a reštauráciou vrátane terasy. V marci 2021 bol dokončený nový altánok a upravené existujúce plochy v jeho najbližšom okolí. Mestská knižnica a s ňou aj celý objekt Domu v parku Riegrova potom bol slávnostne otvorený 6. novembra 2021.

 

Mestský park v Šlapaniciach aj nový Dom v parku sú prirodzeným centrom spoločenského života a miestom stretávania

Nová budova, postavená podľa návrhu tímu architektov a projektantov architektonickej kancelárie Archix pod vedením Ing. arch. Milana Podroužka nie je okázalá a svojim jednoduchým tvaroslovím zodpovedá budovám v podzámčí. Navrhnutý nový objekt je realizovaný z dvoch častí. V jednej z nich, kolmej k ulici Riegrova, je umiestnená reštaurácia. Tento blok obsahuje okrem nevyhnutného zázemia aj verejné toalety. Náplňou druhej časti, ktorá je kolmá na blok reštaurácie je mestská knižnica. Hlavným ťažiskom dispozičného „kríža“ v prieniku oboch hmôt je viacúčelový priestor na stretávanie. Flexibilne ho možno prepojiť buď s reštauráciou, alebo s priestorom knižnice, ale môže byť tiež využitý samostatne.

 

Fasádam dominuje omietka, drevený obklad, sklo, kov a keramická krytina

Fasádu tvorí kontaktný zatepľovací systém StoTherm Vario a na povrchovú úpravu bol použitý systém kreatívnych omietok StoSignature imitujúcich betón. Realizáciu budovy mala na starosť uhorskobrodská firma 3VaH, ale finálne povrchy fasády robila osvedčená a skúsená firma Oldřich Srcháček zo Zlína. Podľa Martina Kadlca z firmy Sto mala budova niekoľko špecifických detailov, ako napr. zošikmenie ostenia a zlom v štítovej stene. „Dôležité bolo tiež správne zvoliť detail napojenia na drevené obloženie. V soklovej časti je použitá hydroizolačná stierková hmota StoFlexyl, takže omietky mohli byť stiahnuté až k terénu. Celá akcia prebiehala v komplikovanej dobe, kedy sa dlho čakalo na materiály, výbornou koordináciou so stavbou sa však podarilo dokončiť fasády včas a v bezchybnom stave.“

Informácie o projekte:
Objekt: Kaviareň, reštaurácia a mestská knižnica Dom v parku Riegrova, Šlapanice
Architekti: Archix s.r.o., Brno, Ing. arch. Milan Podroužek s tímom spoluautorov
Realizácia:

  • Generálny dodávateľ 3V & H, s. r. o., Uherský Brod,
  • Fasáda Sto: Oldřich Srcháček, Zlín

Kompetencie Sto:

  • fasádny systém StoTherm Vario,
  • kreatívne omietky StoSignature so vzhľadom betónu,
  • na sokli organická stierková hmota pre hydroizoláciu a ochranu pred vlhkosťou StoFlexyl

Fotografie: Tomáš Malý

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi