Medzinárodná konferencia ECOLA a cena za architektúru ECOLA Award

Medzinárodná konferencia ECOLA a cena za architektúru ECOLA Award

Autor: admin
26. 10. 2018
Medzinárodnu konferenciu ECOLA (European Conference of Leading Architects) a ocenenie ECOLA Award organizuje od roku 2000 spoločnosť Sto AG spoločne so Spolkovým zväzom pre stavby a fasády, ktorý je členom Zväzu nemeckého stavebníctva. Ceny ECOLA Award sa udeľujú za najvýznamnejšie nové stavby alebo rekonštrukcie v Európe, realizované v posledných rokoch, "ktoré sú ako celok alebo čiastočne charakteristické použitím omietok na fasáde alebo v interiéroch". Zatiaľ posledný ôsmy ročník sa uskutočnil v roku 2015, vyhlásenie deviateho ročníka ECOLA Award sa predpokladá v priebehu roka 2019.

V prvom kole ôsmeho ročníka (2015) nominovalo 20 popredných európskych architektov za svoje krajiny spolu 149 stavieb, v druhom kole potom v máji 2015 päťčlenná jury vybrala víťaza dvoch hlavných kategórií - "Modernizácia / Renovácia / Prestavba" a "Novostavby". Členmi jury boli Prof. Sir Peter Cook (Crab Studio, Londýn) z Veľkej Británie, Prof. Brian Cody (TU Graz) z Rakúska, Prof. Hubert Klumpner (ETH Zürich) zo Švajčiarska, Prof. Dorte Mandrup (Dorte Mandrup Arkitekter, Kodaň) z Dánska a Prof. Enrique Sobejano (Nieto Sobejano Arquitectos, Madrid) zo Španielska. Za Českú republiku bol v roku 2015 členom 20-člennej nominačnej jury M.A. Jan Šesták (v súčasnosti pôsobí v ateliéri deyl-šesták-architekti z Prahy).

V septembri sa potom uskutočnila v Anglicku trojdňová konferencia, ktorej sa zúčastnilo 31 účastníkov z 13 európskych krajín. V centre pozornosti boli aplikácie a možnosti v oblasti vývoja dizajnu omietok. Účastníci konferencie sa zoznámili so zaujímavými stavbami - Wilkinson Eyre Architects ukázali účastníkom objekt "Maggie 's Centre" v univerzitnom Oxforde, čo je denný stacionár pre onkologických pacientov a ich príbuzných. Následne skupina navštívila ďalšiu nedávno dokončenú budovu, ako je St. Anthony 's College od Zaha Hadid Architects. V priebehu druhého konferenčného dňa si účastníci konferencie vypočuli prednášku "Veselá architektúra - skutočný podporovateľ" od Sira Petra Cooka, ako aj hlavný prejav profesora Briana Codyho, akcentujúci zásadu "neexistuje dobrá architektúra bez dobrého energetického konceptu". Hlavnou témou konferencie bola samozrejme prezentácie objektov, ktoré si odniesli ocenenie ECOLA Award 2015. Víťazom kategórie "Modernizácia / Renovácia / Prestavba" sa stala prestavba starého kamenného domu v dedinke Scaiano vo Švajčiarsku od WESP de Meuron Romeo architects z neďalekého Caviana. V kategórii "Novostavba" si hlavnú cenu odniesla stavba výcvikového strediska pre špičkových veslárov High Performance Rowing Center v Pocinho, Vila Nova de Foz Coa v Portugalsku, ktorej autorom je portugalský architekt Álvaro Fernandes Andrade z atelieru spacecialAR-TE v Portu. Zvláštne ocenenie získali architekti Carlos Arroyo Architects (Madrid) pre "OostCampus "v Oostkampe v Belgicku, Atelier Zafar (Berlín) pre projekt" Bývanie na starom mestskom múri "v Berlíne a Eric Lapierre Architecture z Paríža za" Apartmány "v Lyone. Ukážky víťazných prác nájdete na ecola-award.eu.

Popoludní predstavili všetci účastníci svoje "vízie omietkou". V dych berúcej anglickej záhrade v Medmenhame v Buckinghamshire navrhol každý architekt svoje "vyhlásenie v omietke". Pri dobrom anglickom čaji predniesol profesor Enrique Sobejano (Nieto Sobejano Arquitectos, Madrid) impozantnú prednášku o význame omietky pre jeho stavby. Počas slávnostného udelenia cien v bývalom opátstve Bisham predstavili víťaza a držiteľa ocenenia ECOLA Award 2015 pán Jochen Stotmeister, predseda dozornej rady spoločnosti STO Management SA a predseda Európskej únie sadrokartónu (UEEP) Jürgen G. Hilger. Posledný deň zoznámil hostí konferencie s Londýnom a jeho architektúrou v priebehu plavby po rieke Temži predseda jury ECOLA Award 2015 Sir Peter Cook. Konferenciu ukončila návšteva londýnskej "Dielne Sto", kde bola krátko predtým otvorená výstava „HANDS-ON: An Ecole Exhibit designed by J.Mayer H".

Přihláste se k odběru novinek

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi

Maximálne pohodlie s jedinečnými výhľadmi a bezprostredným kontaktom s prírodou

Autor: stoadministrator
3. 8. 2020
S ohľadom na pomerne svahovitý pozemok bolo usporiadanie rodinného domu v Herolticiach u Tišnova volené tak, že celé zázemie, vrátane garáže a apartmánov pre hostí, je umiestnené v suteréne, s väzbou na ulicu. V prízemí, ktoré je zo suterénu prístupné schodiskom a výťahom, je umiestnený byt v jedinej horizontálnej rovine, s priamou väzbou na komfortne dimenzovanú terasu. Dom svojou konfiguráciou umožňuje nerušené výhľady do krajiny, ako v dennej - spoločenskej zóne, tak v spálňovom trakte. Väčšina pozemku je ponechaná vo svojej prirodzenej svahovitosti, iba vo väzbe na vjazd do garáže a na hlavný obytný priestor na prízemí sa nachádzajú terasy zasadené do svahu. Sadové úpravy pozemku nadväzujú na prírodný charakter lokality.

Cement a betón v hlavnej úlohe v interiéri, omietka so vzhľadom betónu na fasáde domu

Dom má železobetónovú nosnú konštrukciu kombinovanú s murivom a oceľovými stĺpikmi. Fasáda domu je riešená kombináciou kontaktného zateplenia s hladkou brúsenou omietkou a sendviča s povrchom pohľadovej železobetónovej moniérky. Presklené výplne sú bezrámové, v kombinácii fixných, otváracích a posuvných polí. Vždy na celú výšku miestnosti, bez parapetu a nadpražia. Strecha domu je plochá s extenzívnou vegetáciou. V interiéri sa uplatňuje pohľadový železobetón na stropoch a schodisku, väčšina stien je omietaných. Podlahy sú tvorené ručne hladenými cementovými stierkami. Všetky povrchy v kúpeľniach sú obložené sklenenou mozaikou. Povrch interiérových dverí i vstavaných skríň tvorí dubová dyha.

Inteligentný dom s energiou z podzemných vrtov

Primárny zdroj energie pre vykurovanie a chladenie je tepelné čerpadlo zem-voda. Energiu získava z trojice vrtov hlbokých 130 metrov. Vykurovanie domu zabezpečuje podlahové kúrenie, chladenie je riešené aktiváciou betónového jadra umiestnenou v železobetónovej stropnej doske. Dom je riešený ako tzv. Inteligentný, elektronický systém riadi všetky technológie v dome a umožňuje ich ovládanie z domu, či na diaľku.

Kreatívne omietky StoSignature v praxi

Fasáda domu, zateplená fasádnym zatepľovacím systém StoTherm Classic, je realizovaná s povrchovou úpravou StoBeton Ter, ktorá patrí do ponuky kreatívnych omietok StoSignature. Vzhľad hladkého betónu je docielený kombináciou omietok Stolit K1.5 a Stolit Milano, pre dosiahnutie hladkého povrchu je omietka brúsená a leštená.

Vzorky StoSignature sú pripravené aj pre vás

Stačí navštíviť webové stránky www.sto.sk/fasady, zaregistrovať sa a výber atraktívnych ukážok kreatívnych omietok StoSignature dorazí v priebehu niekoľkých dní aj na vašu adresu. Nechajte sa inšpirovať možnosťami povrchových úprav omietkových fasád, ktoré tento systém ponúka.

 

Objekt: Rodinný dom v Herolticiach u Tišnova
Miesto: Heroltice u Tišnova
Autor: Ing.arch. Martin Klimecký, Olomouc
Klient: súkromná osoba
Realizácia: 08/2017 - 05/2019
Generálny dodávateľ: LP Staving s.r.o., Brno
Fotograf: MgA. Lenka Mitrenga
Kompetencie Sto:
Fasádny zatepľovací systém StoTherm Classic, povrchová úprava - biely StoBeton Ter (teda Stolit K1.5 + Stolit Milano prírodné). Brúsené a leštené

Fieldset
Rodinný dom v Herolticiach u Tišnova
Heroltice u Tišnova

Přihláste se k odběru novinek

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi