Medzinárodná konferencia ECOLA a cena za architektúru ECOLA Award

Medzinárodná konferencia ECOLA a cena za architektúru ECOLA Award

Autor: admin
26. 10. 2018
Medzinárodnu konferenciu ECOLA (European Conference of Leading Architects) a ocenenie ECOLA Award organizuje od roku 2000 spoločnosť Sto AG spoločne so Spolkovým zväzom pre stavby a fasády, ktorý je členom Zväzu nemeckého stavebníctva. Ceny ECOLA Award sa udeľujú za najvýznamnejšie nové stavby alebo rekonštrukcie v Európe, realizované v posledných rokoch, "ktoré sú ako celok alebo čiastočne charakteristické použitím omietok na fasáde alebo v interiéroch". Zatiaľ posledný ôsmy ročník sa uskutočnil v roku 2015, vyhlásenie deviateho ročníka ECOLA Award sa predpokladá v priebehu roka 2019.

V prvom kole ôsmeho ročníka (2015) nominovalo 20 popredných európskych architektov za svoje krajiny spolu 149 stavieb, v druhom kole potom v máji 2015 päťčlenná jury vybrala víťaza dvoch hlavných kategórií - "Modernizácia / Renovácia / Prestavba" a "Novostavby". Členmi jury boli Prof. Sir Peter Cook (Crab Studio, Londýn) z Veľkej Británie, Prof. Brian Cody (TU Graz) z Rakúska, Prof. Hubert Klumpner (ETH Zürich) zo Švajčiarska, Prof. Dorte Mandrup (Dorte Mandrup Arkitekter, Kodaň) z Dánska a Prof. Enrique Sobejano (Nieto Sobejano Arquitectos, Madrid) zo Španielska. Za Českú republiku bol v roku 2015 členom 20-člennej nominačnej jury M.A. Jan Šesták (v súčasnosti pôsobí v ateliéri deyl-šesták-architekti z Prahy).

V septembri sa potom uskutočnila v Anglicku trojdňová konferencia, ktorej sa zúčastnilo 31 účastníkov z 13 európskych krajín. V centre pozornosti boli aplikácie a možnosti v oblasti vývoja dizajnu omietok. Účastníci konferencie sa zoznámili so zaujímavými stavbami - Wilkinson Eyre Architects ukázali účastníkom objekt "Maggie 's Centre" v univerzitnom Oxforde, čo je denný stacionár pre onkologických pacientov a ich príbuzných. Následne skupina navštívila ďalšiu nedávno dokončenú budovu, ako je St. Anthony 's College od Zaha Hadid Architects. V priebehu druhého konferenčného dňa si účastníci konferencie vypočuli prednášku "Veselá architektúra - skutočný podporovateľ" od Sira Petra Cooka, ako aj hlavný prejav profesora Briana Codyho, akcentujúci zásadu "neexistuje dobrá architektúra bez dobrého energetického konceptu". Hlavnou témou konferencie bola samozrejme prezentácie objektov, ktoré si odniesli ocenenie ECOLA Award 2015. Víťazom kategórie "Modernizácia / Renovácia / Prestavba" sa stala prestavba starého kamenného domu v dedinke Scaiano vo Švajčiarsku od WESP de Meuron Romeo architects z neďalekého Caviana. V kategórii "Novostavba" si hlavnú cenu odniesla stavba výcvikového strediska pre špičkových veslárov High Performance Rowing Center v Pocinho, Vila Nova de Foz Coa v Portugalsku, ktorej autorom je portugalský architekt Álvaro Fernandes Andrade z atelieru spacecialAR-TE v Portu. Zvláštne ocenenie získali architekti Carlos Arroyo Architects (Madrid) pre "OostCampus "v Oostkampe v Belgicku, Atelier Zafar (Berlín) pre projekt" Bývanie na starom mestskom múri "v Berlíne a Eric Lapierre Architecture z Paríža za" Apartmány "v Lyone. Ukážky víťazných prác nájdete na ecola-award.eu.

Popoludní predstavili všetci účastníci svoje "vízie omietkou". V dych berúcej anglickej záhrade v Medmenhame v Buckinghamshire navrhol každý architekt svoje "vyhlásenie v omietke". Pri dobrom anglickom čaji predniesol profesor Enrique Sobejano (Nieto Sobejano Arquitectos, Madrid) impozantnú prednášku o význame omietky pre jeho stavby. Počas slávnostného udelenia cien v bývalom opátstve Bisham predstavili víťaza a držiteľa ocenenia ECOLA Award 2015 pán Jochen Stotmeister, predseda dozornej rady spoločnosti STO Management SA a predseda Európskej únie sadrokartónu (UEEP) Jürgen G. Hilger. Posledný deň zoznámil hostí konferencie s Londýnom a jeho architektúrou v priebehu plavby po rieke Temži predseda jury ECOLA Award 2015 Sir Peter Cook. Konferenciu ukončila návšteva londýnskej "Dielne Sto", kde bola krátko predtým otvorená výstava „HANDS-ON: An Ecole Exhibit designed by J.Mayer H".

Přihláste se k odběru novinek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi

Kreatívne omietky StoSignature na fasáde novej administratívnej budovy LANIK v Boskoviciach

Autor: stoadministrator
23. 9. 2022
Autorom rekonštrukcie a južnej prístavby novej administratívnej budovy technologickej firmy LANIK v Boskoviciach je Ing. arch. Eduard Štěrbák. Nové sídlo firmy odráža jasnú víziu autora a súčasne predstavuje súčasnú tvár a budúce smerovanie investora. Vonkajšiu podobu novej prístavby a fasádu staršej rekonštruovanej budovy ovplyvnili aj kreatívne omietky StoSignature.

Boskovická rodinná firma LANIK je technologická spoločnosť, pôsobiaca po celom svete ako výrobca a dodávateľ keramických penových filtrov. Areál spoločnosti sa nachádza v priemyselnej zóne mesta Boskovice a práve tu vyrástlo v rokoch 2018 – 2020 nové sídlo firmy. Budova, kombinujúca staršiu budovu s novou prístavbou, je umiestnená na exkluzívnom mieste v rámci existujúcej priemyselnej zóny tak, aby tvorila dominantu a jasný orientačný bod pre návštevníkov. Súčasne funguje ako hlavný vstup do areálu firmy LANIK a symbol súčasnej tváre a budúceho smerovania spoločnosti. Jednoduchá kubická forma budovy je zdôraznená vystupujúcim telesom zasadacej miestnosti s plne presklenou a zatienenou fasádou, ktorá tvorí prirodzenú ochranu vstupu pred poveternostnými vplyvmi.

 


Elegantný a do detailov premyslený interiér administratívnej časti.

Na fasáde novej prístavby bola použitá ručne brúsená tmavá omietka

Súčasťou výstavby nového sídla spoločnosti boli úpravy staršej budovy, v ktorej je umiestnené prevádzkové zázemie. Rekonštruované interiéry staršej časti sú zariadené úsporne a prevláda v nich biela a šedá farba a sú zvýraznené čiernymi kovovými prvkami. Úplne nová je na tejto podlhovastej budove fasáda s kontaktným zatepľovacím systémom StoTherm Vario a svetlou omietkou, kombinovanou v medziokenných priestoroch s brúsenou betónovo šedou omietkou. Novo bol v tejto časti vybudovaný pred fasádou rošt pre popínavé rastliny a nové je aj únikové schodisko. Upravená budova funkčne nadväzuje na novú vstupnú budovu. Fasáda tejto prístavby je zateplená kontaktným zatepľovacím systémom StoTherm Classic, vrchnú vrstvu tvorí tmavá ručne brúsená omietka. Presklené plochy sú pokryté tieniacimi lamelami, interiéru dvojpodlažného átria s osvetlením zhora dominuje levitujúce schodisko a zábradlie z tenkých lán. Z materiálov je použitý pohľadový betón a cementový náter v kombinácii s masívnym drevom a prírodnými artefaktmi.

 

Večerný pohľad na tmavú fasádu budovy.
Večerný pohľad na tmavú fasádu budovy.  

Kreatívne omietky StoSignature splnili požiadavky architekta aj investora

„Fasádne práce realizovala firma RB Bau, s.r.o. z Brna, ktorej spolumajiteľ pán Zbyněk Buchta nás vyzval na spoluprácu. U staršej pôvodnej časti nového sídla mal pán architekt Štěrbák jasnú víziu v jemných odtieňoch. Na hlavné fasádne plochy rekonštruovaného objektu bola použitá finálna povrchová úprava pomocou silikónovo-živicovej omietky StoSilco K 1.5. Priestor medzi oknami bol potom ozvláštnený betónovo šedým brúseným povrchom StoBeton MP z radu kreatívnych omietok StoSignature, realizovaný pomocou omietok Stolit K 1.5 a Stolit MP. Na južnej novej prístavbe je potom naopak jedna z najodvážnejších povrchových úprav: „poškriabaný" StoBeton Ter v tmavom odtieni. Ten sa nám podarilo realizovať vďaka bezcementovej podkladovej omietke StoArmat Classic plus. Aplikácia finálneho povrchu potom bola pod drobnohľadom pána architekta Štěrbáka a konateľa investora Igora Láníka. Následné brúsenie, umývanie, znova brúsenie a ďalšie umývanie bolo časovo náročné, ale nakoniec sa nám po niekoľkých vzorkovacích dňoch podarilo dosiahnuť výsledok, ktorý architekta i konateľa firmy LANIK plne uspokojil.“ hovorí obchodno-technický poradca Sto Martin Kadlc.

Informácie o projekte:
Objekt:
Administratívne sídlo firmy LANIK, Boskovice
Investor: LANIK s.r.o.
Autor: Ing. arch. Eduard Štěrbák, spolupráca Michal Horelka, Daniel Chocholatý
Realizácia: 2018-20
Realizačná firma: RB Bau, s.r.o., Brno
Kompetencia Sto: zatepľovací systém StoTherm Classic, StoTherm Vario, kreatívne omietky StoSignature (StoSilco K, Stolit K a Stolit MP), podkladová omietka StoArmat Classic plus
 

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi