November Talks 2021: predné mená aj nováčikovia zo sveta architektúry

November Talks 2021: predné mená aj nováčikovia zo sveta architektúry

Autor: stoadministrator
3. 11. 2021
Sto Foundation propaguje vzdelávacie projekty pre študentov architektúry už viac ako 15 rokov. Jednou z hlavných aktivít tejto neziskovej nadácie koncernu Sto sú pravidelné November Talks. Pevný bod v kalendári mnohých záujemcov o architektúru pokračuje aj v roku 2021: cyklus prednášok s bohatým programom bude tento rok hosťovať okrem Prahy aj na univerzitách v Paríži, Stuttgarte, Benátkach, Viedni a Londýne.

Po turbulentnom covidovom roku 2020 s len niekoľkými akciami po celej Európe s radosťou oznamujeme, že tohtoročný November Talks privedú do sál európskych univerzít známe špičkové spíkry a hviezdy architektúry. Na návštevníkov tak čakajú vzrušujúce živé prednášky.

 

„Taking Risk“ na pražskej univerzite

Prednášky na Fakulte architektúry ČVUT v Prahe majú motto „Taking Risks“ a ich program štartuje v pondelok 8. novembra.

08.11.2021 - Alison Brooks, Alison Brooks Architects, Londýn

15.11.2021 - Maruša Zoreč, ARREA arhitektúra, Ľubľana

22.11.2021 - Eva Jiřičná, AI - DESIGN, Praha

29.11.2021 - Matthew Carmona, Bartlett School of Planning, Londýn

 

Prednášky sa budú konať vždy v pondelok o 18.00 hod. v prednáškovej sieni 155 Gočár na Fakulte architektúry, Thákurova 9, Praha 6 Dejvice. Budú v anglickom jazyku a sú určené nielen študentom, ale aj širokej verejnosti. Vstup je voľný, bezbariérový. Od 17.30 hod. sa v predsálí uskutoční welcome drink, spojený s neformálnym stretnutím s prednášajúcim.

Viac informácií a streamy prednášok sú k dispozícii na https://www.novembertalks-festival.com/.

Pokiaľ vás zaujíma program na ostatných univerzitách, je dostupný na vyššie uvedenom webe, v skratke ho však uvádzame aj tu.

 

Paríž a otázka, čo zostane

Na École Nationale Supérieure d'Architecture de Paris-Belleville sa rečníci budú venovať téme „Prospektívne dedičstvo“. Všetky akcie na univerzite v Paríži budú tiež živo prenášané na internete.

18.11.2021 – Miroslav Šik, Architekturbüro Šik AG, Zürich

25.11.2021 – Wim Menten & Olivier Cavens, 51N4E, Brusel

02.12.2021 – Ricardo Lores a Eva Prats, Flores & Prats Arquitectes, Barcelona

 

Žiadny betón na univerzite v Stuttgarte

„Výstavba bez betónu“ je motto novembrových rozhovorov na Technickej univerzite v Stuttgarte. V štyroch hybridných prednáškach sa rečníci pozrú na tému z rôznych uhlov pohľadu.

03.11.2021 - Stefan Marbach, Herzog de Meuron, Bazilej

10.11.2021 - Florian Nagler, Florian Nagler Architekten, Mníchov

17.11.2021 - Roger Boltshauser, Boltshauser Architekten, Zürich

24.11.2021 - Minna Riska, MDH Arkitekter, Oslo

 

V Benátkach je to „FORMA FOLLOWS PLANET“.

Návštevníkov prednášok na Università Iuav di Venezia čaká pestrý program s rečníkmi z Anglicka, Južnej Ameriky a Libanonu.

02.11.2021 - Bernard Khoury, DW5, Bejrút

09.11.2021 - Sebastián Irarrázaval, SEBASTIAN IRARRAZAVAL ARQUITECTO, Santiago de Čile

18.11.2021 - Unscene Architecture, Londýn

30.11.2021 - Carla Juaçaba, CARLA JUAÇABA STUDIO, Londýn

 

Medzinárodní velikáni vo Viedni

Návštevníci November Talks na Viedenskej technickej univerzite sa môžu tešiť na pestrý program s medzinárodnými velikánmi.

09.11.2021 - Lina Streeruwitz Bernd Vlay, Studio Vlay Streeruwitz, Viedeň

16.11.2021 - Dominic Papa Studio, Woodroffe Papa, Londýn

23.11.2021 - Olga Aleksakova a Julia Burdová, BUROMOSCOW, Moskva

30.11.2021 - Alberto Veiga, Barozzi Veiga, Barcelona

 

Londýn udržuje vysoké napätie

Na palube je opäť aj London School of Architecture. Štyri prednášky sa zaoberajú témou "vedomie o klíme a ekológii".

08.11.2021 - Anupama Kundoo

15.11.2021 - Daniel Barber

22.11.2021 - Amin Taha, Groupwork, Londýn

29.11.2021 - Ebony Shire

Přihláste se k odběru novinek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi

Kreatívne omietky StoSignature na fasáde novej administratívnej budovy LANIK v Boskoviciach

Autor: stoadministrator
23. 9. 2022
Autorom rekonštrukcie a južnej prístavby novej administratívnej budovy technologickej firmy LANIK v Boskoviciach je Ing. arch. Eduard Štěrbák. Nové sídlo firmy odráža jasnú víziu autora a súčasne predstavuje súčasnú tvár a budúce smerovanie investora. Vonkajšiu podobu novej prístavby a fasádu staršej rekonštruovanej budovy ovplyvnili aj kreatívne omietky StoSignature.

Boskovická rodinná firma LANIK je technologická spoločnosť, pôsobiaca po celom svete ako výrobca a dodávateľ keramických penových filtrov. Areál spoločnosti sa nachádza v priemyselnej zóne mesta Boskovice a práve tu vyrástlo v rokoch 2018 – 2020 nové sídlo firmy. Budova, kombinujúca staršiu budovu s novou prístavbou, je umiestnená na exkluzívnom mieste v rámci existujúcej priemyselnej zóny tak, aby tvorila dominantu a jasný orientačný bod pre návštevníkov. Súčasne funguje ako hlavný vstup do areálu firmy LANIK a symbol súčasnej tváre a budúceho smerovania spoločnosti. Jednoduchá kubická forma budovy je zdôraznená vystupujúcim telesom zasadacej miestnosti s plne presklenou a zatienenou fasádou, ktorá tvorí prirodzenú ochranu vstupu pred poveternostnými vplyvmi.

 


Elegantný a do detailov premyslený interiér administratívnej časti.

Na fasáde novej prístavby bola použitá ručne brúsená tmavá omietka

Súčasťou výstavby nového sídla spoločnosti boli úpravy staršej budovy, v ktorej je umiestnené prevádzkové zázemie. Rekonštruované interiéry staršej časti sú zariadené úsporne a prevláda v nich biela a šedá farba a sú zvýraznené čiernymi kovovými prvkami. Úplne nová je na tejto podlhovastej budove fasáda s kontaktným zatepľovacím systémom StoTherm Vario a svetlou omietkou, kombinovanou v medziokenných priestoroch s brúsenou betónovo šedou omietkou. Novo bol v tejto časti vybudovaný pred fasádou rošt pre popínavé rastliny a nové je aj únikové schodisko. Upravená budova funkčne nadväzuje na novú vstupnú budovu. Fasáda tejto prístavby je zateplená kontaktným zatepľovacím systémom StoTherm Classic, vrchnú vrstvu tvorí tmavá ručne brúsená omietka. Presklené plochy sú pokryté tieniacimi lamelami, interiéru dvojpodlažného átria s osvetlením zhora dominuje levitujúce schodisko a zábradlie z tenkých lán. Z materiálov je použitý pohľadový betón a cementový náter v kombinácii s masívnym drevom a prírodnými artefaktmi.

 

Večerný pohľad na tmavú fasádu budovy.
Večerný pohľad na tmavú fasádu budovy.  

Kreatívne omietky StoSignature splnili požiadavky architekta aj investora

„Fasádne práce realizovala firma RB Bau, s.r.o. z Brna, ktorej spolumajiteľ pán Zbyněk Buchta nás vyzval na spoluprácu. U staršej pôvodnej časti nového sídla mal pán architekt Štěrbák jasnú víziu v jemných odtieňoch. Na hlavné fasádne plochy rekonštruovaného objektu bola použitá finálna povrchová úprava pomocou silikónovo-živicovej omietky StoSilco K 1.5. Priestor medzi oknami bol potom ozvláštnený betónovo šedým brúseným povrchom StoBeton MP z radu kreatívnych omietok StoSignature, realizovaný pomocou omietok Stolit K 1.5 a Stolit MP. Na južnej novej prístavbe je potom naopak jedna z najodvážnejších povrchových úprav: „poškriabaný" StoBeton Ter v tmavom odtieni. Ten sa nám podarilo realizovať vďaka bezcementovej podkladovej omietke StoArmat Classic plus. Aplikácia finálneho povrchu potom bola pod drobnohľadom pána architekta Štěrbáka a konateľa investora Igora Láníka. Následné brúsenie, umývanie, znova brúsenie a ďalšie umývanie bolo časovo náročné, ale nakoniec sa nám po niekoľkých vzorkovacích dňoch podarilo dosiahnuť výsledok, ktorý architekta i konateľa firmy LANIK plne uspokojil.“ hovorí obchodno-technický poradca Sto Martin Kadlc.

Informácie o projekte:
Objekt:
Administratívne sídlo firmy LANIK, Boskovice
Investor: LANIK s.r.o.
Autor: Ing. arch. Eduard Štěrbák, spolupráca Michal Horelka, Daniel Chocholatý
Realizácia: 2018-20
Realizačná firma: RB Bau, s.r.o., Brno
Kompetencia Sto: zatepľovací systém StoTherm Classic, StoTherm Vario, kreatívne omietky StoSignature (StoSilco K, Stolit K a Stolit MP), podkladová omietka StoArmat Classic plus
 

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi