November Talks 2021: predné mená aj nováčikovia zo sveta architektúry

November Talks 2021: predné mená aj nováčikovia zo sveta architektúry

Autor: stoadministrator
3. 11. 2021
Sto Foundation propaguje vzdelávacie projekty pre študentov architektúry už viac ako 15 rokov. Jednou z hlavných aktivít tejto neziskovej nadácie koncernu Sto sú pravidelné November Talks. Pevný bod v kalendári mnohých záujemcov o architektúru pokračuje aj v roku 2021: cyklus prednášok s bohatým programom bude tento rok hosťovať okrem Prahy aj na univerzitách v Paríži, Stuttgarte, Benátkach, Viedni a Londýne.

Po turbulentnom covidovom roku 2020 s len niekoľkými akciami po celej Európe s radosťou oznamujeme, že tohtoročný November Talks privedú do sál európskych univerzít známe špičkové spíkry a hviezdy architektúry. Na návštevníkov tak čakajú vzrušujúce živé prednášky.

 

„Taking Risk“ na pražskej univerzite

Prednášky na Fakulte architektúry ČVUT v Prahe majú motto „Taking Risks“ a ich program štartuje v pondelok 8. novembra.

08.11.2021 - Alison Brooks, Alison Brooks Architects, Londýn

15.11.2021 - Maruša Zoreč, ARREA arhitektúra, Ľubľana

22.11.2021 - Eva Jiřičná, AI - DESIGN, Praha

29.11.2021 - Matthew Carmona, Bartlett School of Planning, Londýn

 

Prednášky sa budú konať vždy v pondelok o 18.00 hod. v prednáškovej sieni 155 Gočár na Fakulte architektúry, Thákurova 9, Praha 6 Dejvice. Budú v anglickom jazyku a sú určené nielen študentom, ale aj širokej verejnosti. Vstup je voľný, bezbariérový. Od 17.30 hod. sa v predsálí uskutoční welcome drink, spojený s neformálnym stretnutím s prednášajúcim.

Viac informácií a streamy prednášok sú k dispozícii na https://www.novembertalks-festival.com/.

Pokiaľ vás zaujíma program na ostatných univerzitách, je dostupný na vyššie uvedenom webe, v skratke ho však uvádzame aj tu.

 

Paríž a otázka, čo zostane

Na École Nationale Supérieure d'Architecture de Paris-Belleville sa rečníci budú venovať téme „Prospektívne dedičstvo“. Všetky akcie na univerzite v Paríži budú tiež živo prenášané na internete.

18.11.2021 – Miroslav Šik, Architekturbüro Šik AG, Zürich

25.11.2021 – Wim Menten & Olivier Cavens, 51N4E, Brusel

02.12.2021 – Ricardo Lores a Eva Prats, Flores & Prats Arquitectes, Barcelona

 

Žiadny betón na univerzite v Stuttgarte

„Výstavba bez betónu“ je motto novembrových rozhovorov na Technickej univerzite v Stuttgarte. V štyroch hybridných prednáškach sa rečníci pozrú na tému z rôznych uhlov pohľadu.

03.11.2021 - Stefan Marbach, Herzog de Meuron, Bazilej

10.11.2021 - Florian Nagler, Florian Nagler Architekten, Mníchov

17.11.2021 - Roger Boltshauser, Boltshauser Architekten, Zürich

24.11.2021 - Minna Riska, MDH Arkitekter, Oslo

 

V Benátkach je to „FORMA FOLLOWS PLANET“.

Návštevníkov prednášok na Università Iuav di Venezia čaká pestrý program s rečníkmi z Anglicka, Južnej Ameriky a Libanonu.

02.11.2021 - Bernard Khoury, DW5, Bejrút

09.11.2021 - Sebastián Irarrázaval, SEBASTIAN IRARRAZAVAL ARQUITECTO, Santiago de Čile

18.11.2021 - Unscene Architecture, Londýn

30.11.2021 - Carla Juaçaba, CARLA JUAÇABA STUDIO, Londýn

 

Medzinárodní velikáni vo Viedni

Návštevníci November Talks na Viedenskej technickej univerzite sa môžu tešiť na pestrý program s medzinárodnými velikánmi.

09.11.2021 - Lina Streeruwitz Bernd Vlay, Studio Vlay Streeruwitz, Viedeň

16.11.2021 - Dominic Papa Studio, Woodroffe Papa, Londýn

23.11.2021 - Olga Aleksakova a Julia Burdová, BUROMOSCOW, Moskva

30.11.2021 - Alberto Veiga, Barozzi Veiga, Barcelona

 

Londýn udržuje vysoké napätie

Na palube je opäť aj London School of Architecture. Štyri prednášky sa zaoberajú témou "vedomie o klíme a ekológii".

08.11.2021 - Anupama Kundoo

15.11.2021 - Daniel Barber

22.11.2021 - Amin Taha, Groupwork, Londýn

29.11.2021 - Ebony Shire

Přihláste se k odběru novinek

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi

Silná miestna komunita a práca architektov vdýchli nový život niekdajšej sladovni v dánskom Ebeltofte

Autor: stoadministrator
24. 11. 2021
Opravená a rozšírená historická sladovňa žiari červenou farbou nad starým dánskym prístavným mestom Ebeltoft, ležiacom na brehu Baltského mora. Kancelária Praksis Arkitekter pristúpila k práci s veľkou úctou k pôvodnej stavebnej substancii a vytvorila nové sociálne centrum s charakterom campusu. Areál je príkladom vydarenej post-industriálnej architektúry

V historickom centre mestečka Ebeltoftu sa nachádza charakteristická červená sladovňa Maltfabrikken z roku 1861, dominanta mesta a významný závod, kde sa až do roku 1998 vyrábal slad. 140 rokov trvajúca priemyselná cesta však na konci 20. storočia skončila a továrni dlhé roky hrozila demolácia. Silná miestna komunita sa spojila, aby zachovala a znovu premyslela budúcnosť tradičnej priemyselnej budovy. Z iniciatívy nadšencov sa rozbehol proces vytvárania miesta pre umenie, kultúru a podnikanie – a aj vďaka ich nasadeniu bol projekt úspešne dokončený v roku 2020. Za znovuzrodením objektu je tiež veľký záujem a podpora nadácií, podnikateľskej komunity a súkromných miestnych prispievateľov, ako aj silné partnerstvo so zastupiteľstvom mesta Syddjurs, do ktorého pôsobnosti Ebeltoft patrí.

 

Dnes je to ľudová továreň – poháňaná komunitami, nadšencami a vášňou s túžbou byť semeniskom tvorivého rozvoja ľudí i spoločnosti

Maltfabrikken je miestom stretávania, priestorom na dýchanie, magickou zmesou kreativity. Zároveň je  miestom s mnohými užívateľsky orientovanými zariadeniami, ale aj sieťou, dynamom a sprostredkovateľom aktivít a akcií. Medzi jeho nové zariadenia patrí kultúrny dom, knižnica, múzeum, kultúrne prostredie pre mládež, rezidencie umelcov, workshopy, klaster kreatívneho priemyslu, minipivovar a mnoho ďalšieho.

 

Architektonická premena sa vyznačuje najmä starostlivou renováciou rešpektujúcou pôvodnú stavbu

Surovosť a neotesanosť sa tu stretáva s novou a jasnou estetikou. Zároveň boli zachované charakteristické historické hodnoty továrne. Vzniká tak homogénna a zjednocujúca hmota budovy, ktorá sa otvára do okolitých dvorov a víta každého. V snahe dostať do budov čo najviac aktivít, má vo vnútri projekt tak trochu charakter „guláša“: tu je múzeum, knižnica a archív, tu minipivovar a reštaurácia, tu dizajnový obchod, priestory a miestnosti na prenájom pre rodinné oslavy. Sú tu podnikateľské kancelárie a malé lacné prenájmy pre začínajúce firmy a dizajnérov a nakoniec, aby toho nebolo málo, je tu aj množstvo malých rezidenčných stavieb pre takzvaný "umelecký pobyt", ktorý podporuje Dánska nadácia umenia. A potom samozrejme povinné klzisko a vyhliadková plošina na vrchole komína. Je toho veľa pod jednou strechou a na väčšine miest by to bolo príliš, ale tu to funguje, pretože celý komplex budov už má v sebe ten správny nádych niečoho samorastného a pučiaceho. A čo viac, Praksis Architects sa tu podarilo udržať rovnováhu, a to ako odhalením starého, tak pridaním nového s vynikajúcim zmyslom pre oboje. Prostredníctvom obmedzenej, ale výraznej palety farieb a materiálov v exteriéri, ktorým dominujú čierne sokle a červená omietka na fasádach, spojili architekti staré a nové do jedného celku. Tvorcom projektu sa touto vydarenou prestavbou podarilo veľmi dobre premeniť industriálny relikt na križovatku spoločenského stretávania.

Informácie o projekte:

Investor: Maltfabrikken, Ebeltoft, DK

Architekt: Praksis Arkitekter, Svendborg, DK

Miesto: Maltvoj 8, 8400 Ebeltoft, DK

Kompetencia firmy Sto:

  • zatepľovací fasádny systém (StoTherm Mineral),
  • fasádna farba odrážajúca tepelné žiarenie (StoColor X-black)

Realizačná firma: Rasmus Jakobsen, Aarhus, DK

Fieldset

Přihláste se k odběru novinek

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi