O aktivitách Sto na podporu architektúry

O aktivitách Sto na podporu architektúry

Autor: admin
26. 10. 2018
Spolupráca koncernu Sto, ktorý je svetovým lídrom v oblasti kontaktných zatepľovacích systémov, a architektov, sa datuje už od vzniku firmy v roku 1955. V posledných dvadsiatich rokoch má podobu veľkorysých, premyslených a dlhodobých medzinárodných projektov, ktoré si vybudovali rešpekt medzi architektmi v Európe i vo svete.

Práve v roku 2000 sa začala písať história medzinárodných konferencii ECOLA (European Conference of Leading Architects) a ocenenia ECOLA Award, ktoré po celý čas organizuje koncern Sto spoločne so Spolkovým zväzom pre stavby a fasády, ktorý je členom Zväzu nemeckého stavebníctva. Ceny ECOLA Award sa udeľujú za najvýznamnejšie nové stavby alebo rekonštrukcie v Európe, realizované v posledných rokoch, "ktoré sú ako celok alebo čiastočne charakteristické použitím omietok na fasáde alebo v interiéroch". Zatiaľ posledný ôsmy ročník sa uskutočnil v roku 2015, kedy v prvom kole nominovalo 20 popredných európskych architektov za svoje krajiny spolu 149 stavieb, v druhom kole potom päťčlenná jury vybrala víťaza dvoch hlavných kategórií - "Modernizácia / Renovácia / Prestavba" a "Novostavby". Ukážky víťazných prác ECOLA Award 2015 nájdete na www.ecola-award.eu. Vyhlásenie deviateho ročníka ECOLA Award sa predpokladá v priebehu roka 2019.

Míľnikom bol aj rok 2005, kedy bola založená nadácia Sto-Stiftung. Poslaním tejto neziskovej nadácie je pomáhať rastu novej generácie odborníkov v oblasti stavebníctva a architektúry a podporovať ich na ich ceste k úspešnej kariére. Koncept nadácie spočíva v presvedčení, že znalosti - a to ako jednotlivcov, tak i komunít - sú zásadné pre individuálny a spoločný úspech. Vysoko kvalifikovaní architekti boli vždy jedným z kľúčov úspechu Sto. Sú to oni, kto sú zodpovední za to, že vysoko kvalitné výrobky a systémové komponenty zo Sto sa úspešne premieňajú na konečný produkt na stavenisku. Ruku v ruke s architektonickou komunitou sa koncern Sto v priebehu mnohých rokov vyvíjal v to, čo je dnes - a Sto je za to architektom samozrejme vďačný. Činnosti nadácie Sto Stiftung je tak potrebné vnímať v tomto kontexte. Jej poslanie je zamerané na rozvoj nových talentov v oblasti stavebníctva a architektúry - čo znamená, že nadácia pomáha mladým ľuďom, ktorí sú nadaní a ambiciózni, ale ktorí tiež môžu zvažovať predčasné ukončenie ich odbornej prípravy kvôli zložitým finančným okolnostiam. Nadácia ich finančne podporuje a prostredníctvom svojich finančných prostriedkov už pomohla mnohým mladým talentom začať svoju kariéru. Ako ukázali posledné roky, je pomoc nadácie stále viac potrebná a žiadaná. A preto Sto a zakladajúca rodina stále zvyšujú rozpočet na financovanie. Rok 2018 je v tomto ohľade pre nadáciu opäť veľmi dôležitý - štyri rodiny Stotmeisterovcov tento rok výrazne zvýšili objem finančných prostriedkov, ktoré sú k dispozícii pre misiu nadácie Sto-Stiftung. V roku 2018 je tak pre národné a medzinárodné projekty určených až 900 000 Eur. Program nadácie zahŕňa aj tento rok rad medzinárodnej projektov, a to ako tradičných, tak nových. V oblasti architektúry bude napríklad Univerzita v Madride od tohto roku pripojená k šiestim univerzitám v Stuttgarte, Prahe, Grazi, Miláne, Londýne a Paríži, kde sa konajú prestížne November Talks, teda prednášková séria, v ktorej svetoznámi architekti prinášajú pred študentským publikom cenné pohľady na svoju prácu.

Cyklus "November Talks" (Novembrové príhovory) už 13. rok organizuje práve nadácia Sto-Stiftung na od tohto roku siedmich popredných európskych školách architektúry v Stuttgarte, Grazi, Miláne, Paríži, Londýne, Madride a Prahe. Zatiaľ posledný tretie pražské "November Talks" sa uskutočnili v priebehu novembra 2017 na pôde Fakulty architektúry a boli venované štyrom vynikajúcim architektom z troch rôznych krajín. Ich práca na svetovej architektonickej scéne predstavuje pozoruhodné spojenie rôznych kultúr a ich realizované stavby, teoretické publikácie a výukové aktivity presahujú hranice regiónu, v ktorom začínali alebo v ktorom dnes pôsobí. Tohtoročné pražské November Talks sa uskutočnia 5., 12., 19. a 26. novembra 2018 v prednáškovej sále Gočár na Fakulte architektúry ČVUT a ich spoločnou témou sú VÍZIE (VISIONS).

Všetky projekty sa úzko týkajú aj Českej republiky a Slovenska. Miestni tvorcovia sú súčasťou medzinárodného ocenenia ECOLA Award, český zástupca bol členom nominačné jury aj v zatiaľ poslednom ročníku 2015. A je dobrou správou, že Fakulta architektúry ČVUT v Prahe je jednou zo siedmich európskych škôl architektúry, na ktorých sa konajú prestížne November Talks. Pevné miesto má aj Sto journal pre architektov [ark], ktorý prináša pestrú zmes informácií, realizovaných objektov a rozhovorov zo sveta tuzemskej i medzinárodnej architektúry.

Přihláste se k odběru novinek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi

Kreatívne omietky StoSignature na fasáde novej administratívnej budovy LANIK v Boskoviciach

Autor: stoadministrator
23. 9. 2022
Autorom rekonštrukcie a južnej prístavby novej administratívnej budovy technologickej firmy LANIK v Boskoviciach je Ing. arch. Eduard Štěrbák. Nové sídlo firmy odráža jasnú víziu autora a súčasne predstavuje súčasnú tvár a budúce smerovanie investora. Vonkajšiu podobu novej prístavby a fasádu staršej rekonštruovanej budovy ovplyvnili aj kreatívne omietky StoSignature.

Boskovická rodinná firma LANIK je technologická spoločnosť, pôsobiaca po celom svete ako výrobca a dodávateľ keramických penových filtrov. Areál spoločnosti sa nachádza v priemyselnej zóne mesta Boskovice a práve tu vyrástlo v rokoch 2018 – 2020 nové sídlo firmy. Budova, kombinujúca staršiu budovu s novou prístavbou, je umiestnená na exkluzívnom mieste v rámci existujúcej priemyselnej zóny tak, aby tvorila dominantu a jasný orientačný bod pre návštevníkov. Súčasne funguje ako hlavný vstup do areálu firmy LANIK a symbol súčasnej tváre a budúceho smerovania spoločnosti. Jednoduchá kubická forma budovy je zdôraznená vystupujúcim telesom zasadacej miestnosti s plne presklenou a zatienenou fasádou, ktorá tvorí prirodzenú ochranu vstupu pred poveternostnými vplyvmi.

 


Elegantný a do detailov premyslený interiér administratívnej časti.

Na fasáde novej prístavby bola použitá ručne brúsená tmavá omietka

Súčasťou výstavby nového sídla spoločnosti boli úpravy staršej budovy, v ktorej je umiestnené prevádzkové zázemie. Rekonštruované interiéry staršej časti sú zariadené úsporne a prevláda v nich biela a šedá farba a sú zvýraznené čiernymi kovovými prvkami. Úplne nová je na tejto podlhovastej budove fasáda s kontaktným zatepľovacím systémom StoTherm Vario a svetlou omietkou, kombinovanou v medziokenných priestoroch s brúsenou betónovo šedou omietkou. Novo bol v tejto časti vybudovaný pred fasádou rošt pre popínavé rastliny a nové je aj únikové schodisko. Upravená budova funkčne nadväzuje na novú vstupnú budovu. Fasáda tejto prístavby je zateplená kontaktným zatepľovacím systémom StoTherm Classic, vrchnú vrstvu tvorí tmavá ručne brúsená omietka. Presklené plochy sú pokryté tieniacimi lamelami, interiéru dvojpodlažného átria s osvetlením zhora dominuje levitujúce schodisko a zábradlie z tenkých lán. Z materiálov je použitý pohľadový betón a cementový náter v kombinácii s masívnym drevom a prírodnými artefaktmi.

 

Večerný pohľad na tmavú fasádu budovy.
Večerný pohľad na tmavú fasádu budovy.  

Kreatívne omietky StoSignature splnili požiadavky architekta aj investora

„Fasádne práce realizovala firma RB Bau, s.r.o. z Brna, ktorej spolumajiteľ pán Zbyněk Buchta nás vyzval na spoluprácu. U staršej pôvodnej časti nového sídla mal pán architekt Štěrbák jasnú víziu v jemných odtieňoch. Na hlavné fasádne plochy rekonštruovaného objektu bola použitá finálna povrchová úprava pomocou silikónovo-živicovej omietky StoSilco K 1.5. Priestor medzi oknami bol potom ozvláštnený betónovo šedým brúseným povrchom StoBeton MP z radu kreatívnych omietok StoSignature, realizovaný pomocou omietok Stolit K 1.5 a Stolit MP. Na južnej novej prístavbe je potom naopak jedna z najodvážnejších povrchových úprav: „poškriabaný" StoBeton Ter v tmavom odtieni. Ten sa nám podarilo realizovať vďaka bezcementovej podkladovej omietke StoArmat Classic plus. Aplikácia finálneho povrchu potom bola pod drobnohľadom pána architekta Štěrbáka a konateľa investora Igora Láníka. Následné brúsenie, umývanie, znova brúsenie a ďalšie umývanie bolo časovo náročné, ale nakoniec sa nám po niekoľkých vzorkovacích dňoch podarilo dosiahnuť výsledok, ktorý architekta i konateľa firmy LANIK plne uspokojil.“ hovorí obchodno-technický poradca Sto Martin Kadlc.

Informácie o projekte:
Objekt:
Administratívne sídlo firmy LANIK, Boskovice
Investor: LANIK s.r.o.
Autor: Ing. arch. Eduard Štěrbák, spolupráca Michal Horelka, Daniel Chocholatý
Realizácia: 2018-20
Realizačná firma: RB Bau, s.r.o., Brno
Kompetencia Sto: zatepľovací systém StoTherm Classic, StoTherm Vario, kreatívne omietky StoSignature (StoSilco K, Stolit K a Stolit MP), podkladová omietka StoArmat Classic plus
 

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi