O aktivitách Sto na podporu architektúry

O aktivitách Sto na podporu architektúry

Autor: admin
26. 10. 2018
Spolupráca koncernu Sto, ktorý je svetovým lídrom v oblasti kontaktných zatepľovacích systémov, a architektov, sa datuje už od vzniku firmy v roku 1955. V posledných dvadsiatich rokoch má podobu veľkorysých, premyslených a dlhodobých medzinárodných projektov, ktoré si vybudovali rešpekt medzi architektmi v Európe i vo svete.

Práve v roku 2000 sa začala písať história medzinárodných konferencii ECOLA (European Conference of Leading Architects) a ocenenia ECOLA Award, ktoré po celý čas organizuje koncern Sto spoločne so Spolkovým zväzom pre stavby a fasády, ktorý je členom Zväzu nemeckého stavebníctva. Ceny ECOLA Award sa udeľujú za najvýznamnejšie nové stavby alebo rekonštrukcie v Európe, realizované v posledných rokoch, "ktoré sú ako celok alebo čiastočne charakteristické použitím omietok na fasáde alebo v interiéroch". Zatiaľ posledný ôsmy ročník sa uskutočnil v roku 2015, kedy v prvom kole nominovalo 20 popredných európskych architektov za svoje krajiny spolu 149 stavieb, v druhom kole potom päťčlenná jury vybrala víťaza dvoch hlavných kategórií - "Modernizácia / Renovácia / Prestavba" a "Novostavby". Ukážky víťazných prác ECOLA Award 2015 nájdete na www.ecola-award.eu. Vyhlásenie deviateho ročníka ECOLA Award sa predpokladá v priebehu roka 2019.

Míľnikom bol aj rok 2005, kedy bola založená nadácia Sto-Stiftung. Poslaním tejto neziskovej nadácie je pomáhať rastu novej generácie odborníkov v oblasti stavebníctva a architektúry a podporovať ich na ich ceste k úspešnej kariére. Koncept nadácie spočíva v presvedčení, že znalosti - a to ako jednotlivcov, tak i komunít - sú zásadné pre individuálny a spoločný úspech. Vysoko kvalifikovaní architekti boli vždy jedným z kľúčov úspechu Sto. Sú to oni, kto sú zodpovední za to, že vysoko kvalitné výrobky a systémové komponenty zo Sto sa úspešne premieňajú na konečný produkt na stavenisku. Ruku v ruke s architektonickou komunitou sa koncern Sto v priebehu mnohých rokov vyvíjal v to, čo je dnes - a Sto je za to architektom samozrejme vďačný. Činnosti nadácie Sto Stiftung je tak potrebné vnímať v tomto kontexte. Jej poslanie je zamerané na rozvoj nových talentov v oblasti stavebníctva a architektúry - čo znamená, že nadácia pomáha mladým ľuďom, ktorí sú nadaní a ambiciózni, ale ktorí tiež môžu zvažovať predčasné ukončenie ich odbornej prípravy kvôli zložitým finančným okolnostiam. Nadácia ich finančne podporuje a prostredníctvom svojich finančných prostriedkov už pomohla mnohým mladým talentom začať svoju kariéru. Ako ukázali posledné roky, je pomoc nadácie stále viac potrebná a žiadaná. A preto Sto a zakladajúca rodina stále zvyšujú rozpočet na financovanie. Rok 2018 je v tomto ohľade pre nadáciu opäť veľmi dôležitý - štyri rodiny Stotmeisterovcov tento rok výrazne zvýšili objem finančných prostriedkov, ktoré sú k dispozícii pre misiu nadácie Sto-Stiftung. V roku 2018 je tak pre národné a medzinárodné projekty určených až 900 000 Eur. Program nadácie zahŕňa aj tento rok rad medzinárodnej projektov, a to ako tradičných, tak nových. V oblasti architektúry bude napríklad Univerzita v Madride od tohto roku pripojená k šiestim univerzitám v Stuttgarte, Prahe, Grazi, Miláne, Londýne a Paríži, kde sa konajú prestížne November Talks, teda prednášková séria, v ktorej svetoznámi architekti prinášajú pred študentským publikom cenné pohľady na svoju prácu.

Cyklus "November Talks" (Novembrové príhovory) už 13. rok organizuje práve nadácia Sto-Stiftung na od tohto roku siedmich popredných európskych školách architektúry v Stuttgarte, Grazi, Miláne, Paríži, Londýne, Madride a Prahe. Zatiaľ posledný tretie pražské "November Talks" sa uskutočnili v priebehu novembra 2017 na pôde Fakulty architektúry a boli venované štyrom vynikajúcim architektom z troch rôznych krajín. Ich práca na svetovej architektonickej scéne predstavuje pozoruhodné spojenie rôznych kultúr a ich realizované stavby, teoretické publikácie a výukové aktivity presahujú hranice regiónu, v ktorom začínali alebo v ktorom dnes pôsobí. Tohtoročné pražské November Talks sa uskutočnia 5., 12., 19. a 26. novembra 2018 v prednáškovej sále Gočár na Fakulte architektúry ČVUT a ich spoločnou témou sú VÍZIE (VISIONS).

Všetky projekty sa úzko týkajú aj Českej republiky a Slovenska. Miestni tvorcovia sú súčasťou medzinárodného ocenenia ECOLA Award, český zástupca bol členom nominačné jury aj v zatiaľ poslednom ročníku 2015. A je dobrou správou, že Fakulta architektúry ČVUT v Prahe je jednou zo siedmich európskych škôl architektúry, na ktorých sa konajú prestížne November Talks. Pevné miesto má aj Sto journal pre architektov [ark], ktorý prináša pestrú zmes informácií, realizovaných objektov a rozhovorov zo sveta tuzemskej i medzinárodnej architektúry.

Přihláste se k odběru novinek

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi

Maximálne pohodlie s jedinečnými výhľadmi a bezprostredným kontaktom s prírodou

Autor: stoadministrator
3. 8. 2020
S ohľadom na pomerne svahovitý pozemok bolo usporiadanie rodinného domu v Herolticiach u Tišnova volené tak, že celé zázemie, vrátane garáže a apartmánov pre hostí, je umiestnené v suteréne, s väzbou na ulicu. V prízemí, ktoré je zo suterénu prístupné schodiskom a výťahom, je umiestnený byt v jedinej horizontálnej rovine, s priamou väzbou na komfortne dimenzovanú terasu. Dom svojou konfiguráciou umožňuje nerušené výhľady do krajiny, ako v dennej - spoločenskej zóne, tak v spálňovom trakte. Väčšina pozemku je ponechaná vo svojej prirodzenej svahovitosti, iba vo väzbe na vjazd do garáže a na hlavný obytný priestor na prízemí sa nachádzajú terasy zasadené do svahu. Sadové úpravy pozemku nadväzujú na prírodný charakter lokality.

Cement a betón v hlavnej úlohe v interiéri, omietka so vzhľadom betónu na fasáde domu

Dom má železobetónovú nosnú konštrukciu kombinovanú s murivom a oceľovými stĺpikmi. Fasáda domu je riešená kombináciou kontaktného zateplenia s hladkou brúsenou omietkou a sendviča s povrchom pohľadovej železobetónovej moniérky. Presklené výplne sú bezrámové, v kombinácii fixných, otváracích a posuvných polí. Vždy na celú výšku miestnosti, bez parapetu a nadpražia. Strecha domu je plochá s extenzívnou vegetáciou. V interiéri sa uplatňuje pohľadový železobetón na stropoch a schodisku, väčšina stien je omietaných. Podlahy sú tvorené ručne hladenými cementovými stierkami. Všetky povrchy v kúpeľniach sú obložené sklenenou mozaikou. Povrch interiérových dverí i vstavaných skríň tvorí dubová dyha.

Inteligentný dom s energiou z podzemných vrtov

Primárny zdroj energie pre vykurovanie a chladenie je tepelné čerpadlo zem-voda. Energiu získava z trojice vrtov hlbokých 130 metrov. Vykurovanie domu zabezpečuje podlahové kúrenie, chladenie je riešené aktiváciou betónového jadra umiestnenou v železobetónovej stropnej doske. Dom je riešený ako tzv. Inteligentný, elektronický systém riadi všetky technológie v dome a umožňuje ich ovládanie z domu, či na diaľku.

Kreatívne omietky StoSignature v praxi

Fasáda domu, zateplená fasádnym zatepľovacím systém StoTherm Classic, je realizovaná s povrchovou úpravou StoBeton Ter, ktorá patrí do ponuky kreatívnych omietok StoSignature. Vzhľad hladkého betónu je docielený kombináciou omietok Stolit K1.5 a Stolit Milano, pre dosiahnutie hladkého povrchu je omietka brúsená a leštená.

Vzorky StoSignature sú pripravené aj pre vás

Stačí navštíviť webové stránky www.sto.sk/fasady, zaregistrovať sa a výber atraktívnych ukážok kreatívnych omietok StoSignature dorazí v priebehu niekoľkých dní aj na vašu adresu. Nechajte sa inšpirovať možnosťami povrchových úprav omietkových fasád, ktoré tento systém ponúka.

 

Objekt: Rodinný dom v Herolticiach u Tišnova
Miesto: Heroltice u Tišnova
Autor: Ing.arch. Martin Klimecký, Olomouc
Klient: súkromná osoba
Realizácia: 08/2017 - 05/2019
Generálny dodávateľ: LP Staving s.r.o., Brno
Fotograf: MgA. Lenka Mitrenga
Kompetencie Sto:
Fasádny zatepľovací systém StoTherm Classic, povrchová úprava - biely StoBeton Ter (teda Stolit K1.5 + Stolit Milano prírodné). Brúsené a leštené

Fieldset
Rodinný dom v Herolticiach u Tišnova
Heroltice u Tišnova

Přihláste se k odběru novinek

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi