Obytný dom Casa Gioele v Bolzane s jemne ryhovanou textúrou na omietke

Obytný dom Casa Gioele v Bolzane s jemne ryhovanou textúrou na omietke

Autor: stoadministrator
9. 5. 2022
Obytný dom Casa Gioele v Bolzane s jemne ryhovanou textúrou na omietke

Charakteristickú podobu obytného domu vytvára vrstva omietky, ktorá budí dojem kartáčovania, a tiež asymetricky usporiadané okná a balkóny

Trochu zložitejšia poloha v centre mesta s chýbajúcou možnosťou vybudovať na fasáde vyčnievajúce balkóny viedli k tomu, že architekti Andrea Palaia a Matteo Gentilini vytvorili kompaktný návrh bytového domu v Bolzane. Asymetricky tvarované a rytmicky usporiadané zapustené balkóny a rôznorodo rámované okná členia fasádu a vytvárajú jej charakteristickú podobu. Prízemie je navrhnuté v tmavých odtieňoch, vďaka čomu vzniká dojem, že dom stojí na podstavbe. Obe horné poschodia majú naproti tomu svetlejšiu omietku, ktorá pripomína nepravidelne kartáčovaný povrch. Vďaka nej získava fasáda dodatočnú plastickosť a odráža neustále sa premieňajúcu hru svetla a tieňa. Šikmé, zapustené balkóny majú rôznu veľkosť a sú obložené kvalitným drevom, usporiadaným zámerne do veľkých trojuholníkových tvarov. Všetky balkónové časti sú zapustené do zvýšeného kovového rámu. V snahe o čo najlepšie využitie priestoru bola strecha premenená na súkromnú záhradu, patriacu strešnému bytu. Schodisko bolo naopak minimalizované, k čomu napomohli štíhle obvodové steny.

 

Zatepľovací systém StoTherm Vario napomohol k energetickej úspornosti obytného domu

Napriek kompaktnosti obvodových stien (hrúbka len 35 cm), ktorá bola potrebná pre čo najlepšie využitie priestorov, podmienených geometriou pozemku, je budova certifikovaná ako energeticky úsporná (merná spotreba tepla na vykurovanie je 17 kWh/(m2.a)) a je tiež zaradená do najvyššej akustickej triedy.

 

Organická hrubozrnná modelačná omietka Stolit® Effect vytvára vďaka možnosti kartáčovania originálny povrch bytového domu

Omietka je určená do exteriéru na murivo, zateplené fasády a na predsadené prevetrávané zatepľovacie systémy s podkladovou omietkou. Obsahuje vysoko kvalitné mramorové zrná z prírodných zdrojov a dovoľuje ľubovoľné usporiadanie štruktúry, vďaka vodiacemu zrnu zaručuje taktiež dodržanie minimálnej hrúbky vrstvy. Samozrejmosťou je najvyššia bezpečnosť v spracovaní, zachovaní hodnoty, farebného tónu a stability. Omietka obsahuje zapuzdrený ochranný film a je vysoko paropriepustná, silne vodoodpudivá a odolná proti poveternostným vplyvom.

Informácie o projekte:
Investor: Tempohaus, Bolzano, Taliansko
Architekti: Andrea Palaia, Matteo Gentilini, Bolzano
Miesto: Via Resia 9a, Bolzano
Realizácia: Pitture Zerbini, Bolzano
Kompetencia Sto:

  • zatepľovací fasádny systém StoTherm Vario,
  • fasádna omietka Stolit® Effect s jemne ryhovanou textúrou

Foto: Giulia Palaia, Bolzano

Přihláste se k odběru novinek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi

Kreatívne omietky StoSignature na fasáde novej administratívnej budovy LANIK v Boskoviciach

Autor: stoadministrator
23. 9. 2022
Autorom rekonštrukcie a južnej prístavby novej administratívnej budovy technologickej firmy LANIK v Boskoviciach je Ing. arch. Eduard Štěrbák. Nové sídlo firmy odráža jasnú víziu autora a súčasne predstavuje súčasnú tvár a budúce smerovanie investora. Vonkajšiu podobu novej prístavby a fasádu staršej rekonštruovanej budovy ovplyvnili aj kreatívne omietky StoSignature.

Boskovická rodinná firma LANIK je technologická spoločnosť, pôsobiaca po celom svete ako výrobca a dodávateľ keramických penových filtrov. Areál spoločnosti sa nachádza v priemyselnej zóne mesta Boskovice a práve tu vyrástlo v rokoch 2018 – 2020 nové sídlo firmy. Budova, kombinujúca staršiu budovu s novou prístavbou, je umiestnená na exkluzívnom mieste v rámci existujúcej priemyselnej zóny tak, aby tvorila dominantu a jasný orientačný bod pre návštevníkov. Súčasne funguje ako hlavný vstup do areálu firmy LANIK a symbol súčasnej tváre a budúceho smerovania spoločnosti. Jednoduchá kubická forma budovy je zdôraznená vystupujúcim telesom zasadacej miestnosti s plne presklenou a zatienenou fasádou, ktorá tvorí prirodzenú ochranu vstupu pred poveternostnými vplyvmi.

 


Elegantný a do detailov premyslený interiér administratívnej časti.

Na fasáde novej prístavby bola použitá ručne brúsená tmavá omietka

Súčasťou výstavby nového sídla spoločnosti boli úpravy staršej budovy, v ktorej je umiestnené prevádzkové zázemie. Rekonštruované interiéry staršej časti sú zariadené úsporne a prevláda v nich biela a šedá farba a sú zvýraznené čiernymi kovovými prvkami. Úplne nová je na tejto podlhovastej budove fasáda s kontaktným zatepľovacím systémom StoTherm Vario a svetlou omietkou, kombinovanou v medziokenných priestoroch s brúsenou betónovo šedou omietkou. Novo bol v tejto časti vybudovaný pred fasádou rošt pre popínavé rastliny a nové je aj únikové schodisko. Upravená budova funkčne nadväzuje na novú vstupnú budovu. Fasáda tejto prístavby je zateplená kontaktným zatepľovacím systémom StoTherm Classic, vrchnú vrstvu tvorí tmavá ručne brúsená omietka. Presklené plochy sú pokryté tieniacimi lamelami, interiéru dvojpodlažného átria s osvetlením zhora dominuje levitujúce schodisko a zábradlie z tenkých lán. Z materiálov je použitý pohľadový betón a cementový náter v kombinácii s masívnym drevom a prírodnými artefaktmi.

 

Večerný pohľad na tmavú fasádu budovy.
Večerný pohľad na tmavú fasádu budovy.  

Kreatívne omietky StoSignature splnili požiadavky architekta aj investora

„Fasádne práce realizovala firma RB Bau, s.r.o. z Brna, ktorej spolumajiteľ pán Zbyněk Buchta nás vyzval na spoluprácu. U staršej pôvodnej časti nového sídla mal pán architekt Štěrbák jasnú víziu v jemných odtieňoch. Na hlavné fasádne plochy rekonštruovaného objektu bola použitá finálna povrchová úprava pomocou silikónovo-živicovej omietky StoSilco K 1.5. Priestor medzi oknami bol potom ozvláštnený betónovo šedým brúseným povrchom StoBeton MP z radu kreatívnych omietok StoSignature, realizovaný pomocou omietok Stolit K 1.5 a Stolit MP. Na južnej novej prístavbe je potom naopak jedna z najodvážnejších povrchových úprav: „poškriabaný" StoBeton Ter v tmavom odtieni. Ten sa nám podarilo realizovať vďaka bezcementovej podkladovej omietke StoArmat Classic plus. Aplikácia finálneho povrchu potom bola pod drobnohľadom pána architekta Štěrbáka a konateľa investora Igora Láníka. Následné brúsenie, umývanie, znova brúsenie a ďalšie umývanie bolo časovo náročné, ale nakoniec sa nám po niekoľkých vzorkovacích dňoch podarilo dosiahnuť výsledok, ktorý architekta i konateľa firmy LANIK plne uspokojil.“ hovorí obchodno-technický poradca Sto Martin Kadlc.

Informácie o projekte:
Objekt:
Administratívne sídlo firmy LANIK, Boskovice
Investor: LANIK s.r.o.
Autor: Ing. arch. Eduard Štěrbák, spolupráca Michal Horelka, Daniel Chocholatý
Realizácia: 2018-20
Realizačná firma: RB Bau, s.r.o., Brno
Kompetencia Sto: zatepľovací systém StoTherm Classic, StoTherm Vario, kreatívne omietky StoSignature (StoSilco K, Stolit K a Stolit MP), podkladová omietka StoArmat Classic plus
 

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi