,,Plast to Be" v Lyone

,,Plast to Be" v Lyone

Autor: stoadministrator
28. 10. 2021
V Lyone vytvorili architekti z kancelárie Patriarche neobvyklú kancelársku budovu so školiacimi a výstavnými priestormi, ktorej výrazná fasáda vyžaruje určitú ľahkosť. Priebežné pásy z omietkových a sklenených plôch udávajú ráz novostavbe a majú svojim plynulým tvarom pripomínať v prenesenom zmysle umelú hmotu.

Podľa návrhu francúzskej architektonickej kancelárie Patriarche vznikla na juhovýchode Lyonu novostavba pre Zväz francúzskych výrobcov umelých hmôt. Stavba spája na jednom mieste rôzne

oddelenia a zároveň mala sprostredkovávať atraktivitu plastových výrobkov. Budova koncipovaná ako kampus, ktorý je možné rozširovať, zahŕňa ako kancelárie a školiace priestory, tak aj knižnicu materiálov a výstavné priestory. Trojposchodová budova optimálne využíva ostro sa zbiehajúci stavebný pozemok. Fasády organicky tvarovanej stavby charakterizujú pásy, ktoré sú horizontálne umiestnené nad sebou a oddelené širokými sklenenými pásmi – plynulá hra tvarov, ktorá znázorňuje v prenesenom zmysle flexibilitu a rozmanitosť umelej hmoty. Prečnievajúce prvé poschodie vytvára na prízemí chránený vstupný priestor a na treťom poschodí pohostinnú strešnú terasu. Centrálne položené átrium spája dohromady jednotlivé poschodia a funkcie: siaha zo vstupného a výstavného priestoru až do horných poschodí, v ktorých sa striedajú kancelárie s priestormi pre neformálne stretávanie. Princíp fasády s organicky prebiehajúcimi pásmi pokračuje aj v interiéri.

 

100% využité prednosti fasádneho systému StoVentec R

V dvoch poschodiach lyonskej budovy sa striedajú fasádne pásy odeté do svetlo šedej metalizujúcej omietky, nanesenej na predsadenej prevetrávanej fasáde StoVentec R a upravenej metalizujúcim náterom StoColor Metallic. Systém StoVentec tak aj na tejto stavbe potvrdil široké pole možností a príležitostí, ktoré poskytuje v oblasti slobody fasádneho dizajnu: takmer žiadny iný systém neponúka takú slobodu pri navrhovaní odvetrávaných fasád s povrchom tvoreným omietkou, ako StoVentec R. Môžete si vybrať, či chcete mať hladkú alebo hrubú textúru omietky, matné alebo lesklé povrchy, rovnako ako individuálne farby. Dajú sa s ním vytvoriť jedinečné textúry – od jemnej po hrubé, lineárne a grafické textúry. Rôzne materiály od roztieranej omietky až po omietky s individuálnou textúrou s rôznymi veľkosťami zŕn pre nové kombinácie a techniky. A StoVentec R má ešte ďalšiu prednosť: s jeho flexibilnou nosnou doskou je vhodný na zaoblené či zakrivené fasády. Ako ukazuje budova Zväzu francúzskych výrobcov umelých hmôt, architekti z lyonskej kancelárie Patriarche prednosti tohto systému maximálne využili.

 

Investor: Allize-Plasturgia, Lyon

Architekt: Patriarche, Lyon

Miesto: Boulevard Edmond Michelet, Lyon

Kompetencia firmy Sto:

predsadená prevetrávaná fasáda (StoVentec R),

fasádna omietka (Stolit MP), farba s metalickým efektom (StoColor Metallic)

Realizačná firma: Reppelin entreprise, Chassieu

Fotografie: Manuel Panaget

Fieldset

Přihláste se k odběru novinek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi

Kreatívne omietky StoSignature na fasáde novej administratívnej budovy LANIK v Boskoviciach

Autor: stoadministrator
23. 9. 2022
Autorom rekonštrukcie a južnej prístavby novej administratívnej budovy technologickej firmy LANIK v Boskoviciach je Ing. arch. Eduard Štěrbák. Nové sídlo firmy odráža jasnú víziu autora a súčasne predstavuje súčasnú tvár a budúce smerovanie investora. Vonkajšiu podobu novej prístavby a fasádu staršej rekonštruovanej budovy ovplyvnili aj kreatívne omietky StoSignature.

Boskovická rodinná firma LANIK je technologická spoločnosť, pôsobiaca po celom svete ako výrobca a dodávateľ keramických penových filtrov. Areál spoločnosti sa nachádza v priemyselnej zóne mesta Boskovice a práve tu vyrástlo v rokoch 2018 – 2020 nové sídlo firmy. Budova, kombinujúca staršiu budovu s novou prístavbou, je umiestnená na exkluzívnom mieste v rámci existujúcej priemyselnej zóny tak, aby tvorila dominantu a jasný orientačný bod pre návštevníkov. Súčasne funguje ako hlavný vstup do areálu firmy LANIK a symbol súčasnej tváre a budúceho smerovania spoločnosti. Jednoduchá kubická forma budovy je zdôraznená vystupujúcim telesom zasadacej miestnosti s plne presklenou a zatienenou fasádou, ktorá tvorí prirodzenú ochranu vstupu pred poveternostnými vplyvmi.

 


Elegantný a do detailov premyslený interiér administratívnej časti.

Na fasáde novej prístavby bola použitá ručne brúsená tmavá omietka

Súčasťou výstavby nového sídla spoločnosti boli úpravy staršej budovy, v ktorej je umiestnené prevádzkové zázemie. Rekonštruované interiéry staršej časti sú zariadené úsporne a prevláda v nich biela a šedá farba a sú zvýraznené čiernymi kovovými prvkami. Úplne nová je na tejto podlhovastej budove fasáda s kontaktným zatepľovacím systémom StoTherm Vario a svetlou omietkou, kombinovanou v medziokenných priestoroch s brúsenou betónovo šedou omietkou. Novo bol v tejto časti vybudovaný pred fasádou rošt pre popínavé rastliny a nové je aj únikové schodisko. Upravená budova funkčne nadväzuje na novú vstupnú budovu. Fasáda tejto prístavby je zateplená kontaktným zatepľovacím systémom StoTherm Classic, vrchnú vrstvu tvorí tmavá ručne brúsená omietka. Presklené plochy sú pokryté tieniacimi lamelami, interiéru dvojpodlažného átria s osvetlením zhora dominuje levitujúce schodisko a zábradlie z tenkých lán. Z materiálov je použitý pohľadový betón a cementový náter v kombinácii s masívnym drevom a prírodnými artefaktmi.

 

Večerný pohľad na tmavú fasádu budovy.
Večerný pohľad na tmavú fasádu budovy.  

Kreatívne omietky StoSignature splnili požiadavky architekta aj investora

„Fasádne práce realizovala firma RB Bau, s.r.o. z Brna, ktorej spolumajiteľ pán Zbyněk Buchta nás vyzval na spoluprácu. U staršej pôvodnej časti nového sídla mal pán architekt Štěrbák jasnú víziu v jemných odtieňoch. Na hlavné fasádne plochy rekonštruovaného objektu bola použitá finálna povrchová úprava pomocou silikónovo-živicovej omietky StoSilco K 1.5. Priestor medzi oknami bol potom ozvláštnený betónovo šedým brúseným povrchom StoBeton MP z radu kreatívnych omietok StoSignature, realizovaný pomocou omietok Stolit K 1.5 a Stolit MP. Na južnej novej prístavbe je potom naopak jedna z najodvážnejších povrchových úprav: „poškriabaný" StoBeton Ter v tmavom odtieni. Ten sa nám podarilo realizovať vďaka bezcementovej podkladovej omietke StoArmat Classic plus. Aplikácia finálneho povrchu potom bola pod drobnohľadom pána architekta Štěrbáka a konateľa investora Igora Láníka. Následné brúsenie, umývanie, znova brúsenie a ďalšie umývanie bolo časovo náročné, ale nakoniec sa nám po niekoľkých vzorkovacích dňoch podarilo dosiahnuť výsledok, ktorý architekta i konateľa firmy LANIK plne uspokojil.“ hovorí obchodno-technický poradca Sto Martin Kadlc.

Informácie o projekte:
Objekt:
Administratívne sídlo firmy LANIK, Boskovice
Investor: LANIK s.r.o.
Autor: Ing. arch. Eduard Štěrbák, spolupráca Michal Horelka, Daniel Chocholatý
Realizácia: 2018-20
Realizačná firma: RB Bau, s.r.o., Brno
Kompetencia Sto: zatepľovací systém StoTherm Classic, StoTherm Vario, kreatívne omietky StoSignature (StoSilco K, Stolit K a Stolit MP), podkladová omietka StoArmat Classic plus
 

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi