,,Plast to Be" v Lyone

,,Plast to Be" v Lyone

Autor: stoadministrator
28. 10. 2021
V Lyone vytvorili architekti z kancelárie Patriarche neobvyklú kancelársku budovu so školiacimi a výstavnými priestormi, ktorej výrazná fasáda vyžaruje určitú ľahkosť. Priebežné pásy z omietkových a sklenených plôch udávajú ráz novostavbe a majú svojim plynulým tvarom pripomínať v prenesenom zmysle umelú hmotu.

Podľa návrhu francúzskej architektonickej kancelárie Patriarche vznikla na juhovýchode Lyonu novostavba pre Zväz francúzskych výrobcov umelých hmôt. Stavba spája na jednom mieste rôzne

oddelenia a zároveň mala sprostredkovávať atraktivitu plastových výrobkov. Budova koncipovaná ako kampus, ktorý je možné rozširovať, zahŕňa ako kancelárie a školiace priestory, tak aj knižnicu materiálov a výstavné priestory. Trojposchodová budova optimálne využíva ostro sa zbiehajúci stavebný pozemok. Fasády organicky tvarovanej stavby charakterizujú pásy, ktoré sú horizontálne umiestnené nad sebou a oddelené širokými sklenenými pásmi – plynulá hra tvarov, ktorá znázorňuje v prenesenom zmysle flexibilitu a rozmanitosť umelej hmoty. Prečnievajúce prvé poschodie vytvára na prízemí chránený vstupný priestor a na treťom poschodí pohostinnú strešnú terasu. Centrálne položené átrium spája dohromady jednotlivé poschodia a funkcie: siaha zo vstupného a výstavného priestoru až do horných poschodí, v ktorých sa striedajú kancelárie s priestormi pre neformálne stretávanie. Princíp fasády s organicky prebiehajúcimi pásmi pokračuje aj v interiéri.

 

100% využité prednosti fasádneho systému StoVentec R

V dvoch poschodiach lyonskej budovy sa striedajú fasádne pásy odeté do svetlo šedej metalizujúcej omietky, nanesenej na predsadenej prevetrávanej fasáde StoVentec R a upravenej metalizujúcim náterom StoColor Metallic. Systém StoVentec tak aj na tejto stavbe potvrdil široké pole možností a príležitostí, ktoré poskytuje v oblasti slobody fasádneho dizajnu: takmer žiadny iný systém neponúka takú slobodu pri navrhovaní odvetrávaných fasád s povrchom tvoreným omietkou, ako StoVentec R. Môžete si vybrať, či chcete mať hladkú alebo hrubú textúru omietky, matné alebo lesklé povrchy, rovnako ako individuálne farby. Dajú sa s ním vytvoriť jedinečné textúry – od jemnej po hrubé, lineárne a grafické textúry. Rôzne materiály od roztieranej omietky až po omietky s individuálnou textúrou s rôznymi veľkosťami zŕn pre nové kombinácie a techniky. A StoVentec R má ešte ďalšiu prednosť: s jeho flexibilnou nosnou doskou je vhodný na zaoblené či zakrivené fasády. Ako ukazuje budova Zväzu francúzskych výrobcov umelých hmôt, architekti z lyonskej kancelárie Patriarche prednosti tohto systému maximálne využili.

 

Investor: Allize-Plasturgia, Lyon

Architekt: Patriarche, Lyon

Miesto: Boulevard Edmond Michelet, Lyon

Kompetencia firmy Sto:

predsadená prevetrávaná fasáda (StoVentec R),

fasádna omietka (Stolit MP), farba s metalickým efektom (StoColor Metallic)

Realizačná firma: Reppelin entreprise, Chassieu

Fotografie: Manuel Panaget

Fieldset

Přihláste se k odběru novinek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi

Fasáda novej školy sa vzhľadom tehlového muriva odráža víziu architektov

Autor: stoadministrator
13. 5. 2022
Neďaleko Eindhovenu navrhol Atelier PRO Architects z holandského Haagu novostavbu školy Strabrect College, ktorá je energeticky udržateľná a súčasne sa zapája do cirkulárnej ekonomiky. Vzhľad zateplenej fasády s tehlovým obkladom z flexibilných pásikov StoCleyer B je originálny a nadväzuje na okolie novej budovy školy v Geldrope.
Všetky výukové priestory sú zoskupené okolo veľkej posluchárne v centre novostavby. Celkovú štruktúru budovy navyše oživujú rôzne vnútorné priestory.
Všetky výukové priestory sú zoskupené okolo veľkej posluchárne v centre novostavby. Celkovú štruktúru budovy navyše oživujú rôzne vnútorné priestory.

Strabrecht College sa presťahovala do nových priestorov

Zo existujúcej budovy zostala iba telocvičňa. Tá bola "napojená" na novú budovu a nachádza sa hneď vedľa športovísk. Na ploche necelých 8 000 m2 sú rozmiestnené okolo centrálnej posluchárne štyri skupiny budov s priestormi pre teoretickú aj praktickú výučbu a miestnosti pre študentov. Otvorené vnútorné priestory, jeden z charakteristických prvkov starej budovy, sa objavujú aj v novej budove. Privádzajú prirodzené svetlo do vnútorných priestorov školy, dávajú možnosť výučby mimo učebne a poskytujú zjemnenie merítka v obrysoch, ktoré nadväzuje na štruktúru okolia. Veľkými oknami učební a tried je príroda stále prítomná aj v interiéri. Nová škola zaujme aj svojimi svetlými murovanými stenami, ktoré vynikajú uprostred zelenej plochy.

Obkladové pásky StoCleyer B pomohli architektom dosiahnuť presne taký tehlový vhľad, aký si priali.
Obkladové pásiky StoCleyer B pomohli architektom dosiahnuť presne taký tehlový vhľad, aký si priali.

Špeciálne opláštenie z pásikov StoCleyer B

Fasáda nie je z tehál, aj keď sa to tak na prvý pohľad môže zdať. Vďaka vhodne zvolenej kombinácii fasádnych pásikov StoCleyer B, ktorú navrhli a zostavili architekti, získala budova presne vzhľad, ktorý si tvorcovia novej školy predstavovali. Tehlové obkladové pásiky StoCleyer B aj na budove strabrechtskej školy preukázali, že predstavujú rýchle a jednoduché riešenie na realizáciu zateplených fasád s autentickým tehlovým vzhľadom. S ponukou viac ako 130 tehlových povrchov otvárajú širokú škálu dizajnových možností a pohľad na fasádu školy ukazuje, že ich tvorcovia fasády dokonale využili. Materiálové vlastnosti flexibilných tehlových pásikov, ktoré boli optimalizované špeciálne pre zatepľovacie systémy, im umožnili pretvoriť architektonický návrh na efektívne a spoľahlivé stavebné riešenie.

 

Zoznámte sa s tehlovými obkladovými pásikmi StoCleyer B

Tehlové obkladové pásiky StoCleyer B, ktoré sú optimalizované pre fasádne zatepľovacie systémy, umožňujú neuveriteľne ľahko kombinovať robustný vzhľad tehlovej fasády s vysoko efektívnou tepelnou ochranou budovy. Bližšie informácie získate v našom katalógu, ktorý si môžete stiahnuť tu, alebo na konzultácii, ktorú si môžete dohovoriť so zástupcom nášho obchodného tímu.

Informácie o projekte:
Investor: Strabrecht College, Geldrop, Holandsko
Miesto: Grote Bos 2, Geldrop
Architekt: Atelier PRO Architects, Haag
Realizácia: Fleurbaaij, Aalten
Kompetencia Sto:

Fotografia: Ronald Tillermann, Rotterdam

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi