Presklené strešné boxy zásobujú interiér rodinného domu vzduchom a svetlom

Presklené strešné boxy zásobujú interiér rodinného domu vzduchom a svetlom

Autor: stoadmin
25. 3. 2019
Mestečko Wattignies sa nachádza na severe Francúzska, niekoľko kilometrov južne od Lille. V pokojnej obci, ale hneď vedľa mestskej aglomerácie, vytvorili architekti pre rodinu fotografa architektúry introvertný dom s dreveným obložením a hnedými omietkami. Tri expresívne navrstvené boxy zásobujú interiér vzduchom a svetlom.

Na neobvyklý, sedem metrov široký a päťdesiat metrov dlhý pozemok, vedľa úzkeho prístupu pre susedný pozemok za domom investora, navrhol atelier Season Menu Architectes Urbanistes z Lille priestranný rodinný dom. Architekti sa rozhodli urobiť z núdze cnosť a prišli s projektom dovnútra orientovaného domu s vnútorným dvorom, skalkou, terasou a záhradou, ktorého priestor je definovaný uzavretými stenami a ktorý tak poskytuje dostatok súkromia. O to viac dôležité boli premyslené otvory, ktoré riadia prístup svetla do interiéru. Za uzavretou fasádou, vedľa priľahlej príjazdovej cesty, sa nachádza obývacia izba, ktorej vzdušný priestor je zväčšený dvoma veľkými strešnými kockami. Vďaka ich preskleniu sa rodina investora ľahko pozrie na okolité listy stromov či na oblohu. Podlhovastý dom bol dodaný v prefabrikovanej drevenej rámovej konštrukcii a bol zmontovaný vo veľmi krátkej dobe na predpripravenú betónovú dosku. Tmavo šedá podlaha je vykurovaná geotermálnym tepelným čerpadlom a bez akéhokoľvek obmedzenia prechádza všetkými priestormi. Ďalší presklený strešný kontajner potom osvetľuje zvyšné priestory domu.

 

Objekt

Rodinný dom

 

Termín výstavby

2012

 

Architekt

Saison Menu Architects Urbanistes, Lille, Francúzsko

 

Realizácia

Distri Peinture, Pont de Briques, Francúzsko

 

Investor

súkromný

 

Kompetencie Sto

fasádny zatepľovací systém StoTherm Classic

 

Fotografie

Marcin Wieczorek Lille, Francúzsko

Fieldset
Rodinný dom
Distri Peinture, Pont de Briques, Francúzsko
Autor stavby
Saison Menu Architects Urbanistes
Rok dokončení
2012

Přihláste se k odběru novinek

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi

Kreatívna omietka StoSignature Linear na fasáde rodinného domu v prestížnej soulskej štvrti

Autor: e.papcunova@sto.com
14. 5. 2020
Rodinný dom Hannay 777-2 stojí v kórejskom hlavnom meste Soule, v prestížnej štvrti Hannay-dong. Podobne ako ďalšie domy v tejto veľmi atraktívnej lokalite ponúka bývanie v tesnej blízkosti centra Soulu, rieky Han a kopca Namsan. Za výhľad na rieku sa tu platí zlatom, kopec Namsan láka k prechádzkam, piknikom a navyše je z neho nádherný výhľad na staré centrum mesta. Vo štvrti žijú nielen diplomati, ale aj vyššie triedy kórejské spoločnosti vrátane mnohých kórejských celebrít. Svoje domy si tu kupujú tiež bohatí cudzinci.

Veľká rekonštrukcia zmenila vonkajšiu aj vnútornú podobu domu

Viacpodlažná budova leží vo svahu a už od začiatku bola pôvodnými majiteľmi koncipovaná ako viacgeneračný objekt. Každá z dvoch bytových jednotiek ležala na inej úrovni terénu, a oba priestory boli úplne oddelené. Súčasný privátny majiteľ budovy mal s domom vlastné plány a keď dom videl prvýkrát, vyzeral úplne inak. Svoje predstavy predložil architektom zo soulského ateliéru 05STUDIO, ktorý navrhol a realizoval celkovú rekonštrukciu rodinného domu.

Dom je limitovaný nielen svahom, ale aj úzkym pozemkom, negatívne sa na ňom podpísali aj nekoordinované stavebné úpravy. Poškodená bola nielen fasáda, ale aj vnútorné inštalácie, zle vyzerali aj jednotlivé výškové nadstavby, ktoré v priebehu času na dome nelegálne vyrástli. Vzhľadom k stavu budovy sa architekti rozhodli k veľmi razantným úpravám a navrhli úplne novú podobu exteriéru aj interiéru.

V interiéri výhľad na rieku a miesto pre párty, z ulice nenápadný, ale elegantný dom

Majiteľ mal od začiatku jasno, čo by mu mala rekonštrukcia priniesť. Dom po prestavbe mal maximalizovať to najcennejšie, čo budova ponúkala, teda výhľad na rieku Han. Objekt tiež nemal pútať v okolitej zástavbe pozornosť, ale jeho fasáda súčasne nemala byť nudná. A posledným prianím investora, ktorý žije v zahraničí, bolo vytvoriť v dome priestor pre párty, ktoré pre svojich hostí majiteľ domu rád organizuje.

Prevažná časť interiéru domu je orientovaná na juhovýchod smerom k rieke Han, ktorá je viditeľná z akéhokoľvek miesta vďaka veľkým oknám. Severozápadná časť budovy je uzatvorená a je orientovaná k ďalšej budove. Pouličná fasáda s hlavným vchodom má iba niekoľko menších okien a vyniká masívnou plochou. Kreatívna omietka StoSignature Linear 10, ktorú architekti na dome použili, dokonale splnila požiadavky investora - dobre ladí s okolím a dodáva domu elegantný vzhľad a vlastnú identitu.

Spoznajte kreatívne omietky StoSignature

Svet omietok StoSignature priblíži aj box vzoriek s najobľúbenejšími povrchmi a štruktúrami, určený pre architektov a projektantov. Aj vďaka nemu sa môžete presvedčiť, že s týmto systémom kreatívnych omietok je možné takmer všetko, a že konečný vzhľad fasády závisí len vašej predstavivosti. Stačí vyplniť registračný formulár na webe www.sto.sk/fasady a spoločnosť Sto Slovensko vám pošle výber tých najobľúbenejších kreatívnych štruktúr zo systému StoSignature.

Typ objektu: rodinný dom
Miesto: Hannay-dong, Soul, Kórea
Investor: súkromná osoba
Termín realizácie: 2018
Architekti: 05Studio, Soul
Kompetencie Sto:
- fasádny zatepľovací systém StoTherm Vario
- kreatívna omietka StoSignature Linear 10 s organickou vrchnou omietkou Stolit K 2.0

Fieldset
rodinný dom
Hannay-dong, Soul, Kórea
Autor stavby
05Studio, Soul
Rok dokončení
2018

Přihláste se k odběru novinek

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi