Presklené strešné boxy zásobujú interiér rodinného domu vzduchom a svetlom

Presklené strešné boxy zásobujú interiér rodinného domu vzduchom a svetlom

Autor: stoadmin
25. 3. 2019
Mestečko Wattignies sa nachádza na severe Francúzska, niekoľko kilometrov južne od Lille. V pokojnej obci, ale hneď vedľa mestskej aglomerácie, vytvorili architekti pre rodinu fotografa architektúry introvertný dom s dreveným obložením a hnedými omietkami. Tri expresívne navrstvené boxy zásobujú interiér vzduchom a svetlom.

Na neobvyklý, sedem metrov široký a päťdesiat metrov dlhý pozemok, vedľa úzkeho prístupu pre susedný pozemok za domom investora, navrhol atelier Season Menu Architectes Urbanistes z Lille priestranný rodinný dom. Architekti sa rozhodli urobiť z núdze cnosť a prišli s projektom dovnútra orientovaného domu s vnútorným dvorom, skalkou, terasou a záhradou, ktorého priestor je definovaný uzavretými stenami a ktorý tak poskytuje dostatok súkromia. O to viac dôležité boli premyslené otvory, ktoré riadia prístup svetla do interiéru. Za uzavretou fasádou, vedľa priľahlej príjazdovej cesty, sa nachádza obývacia izba, ktorej vzdušný priestor je zväčšený dvoma veľkými strešnými kockami. Vďaka ich preskleniu sa rodina investora ľahko pozrie na okolité listy stromov či na oblohu. Podlhovastý dom bol dodaný v prefabrikovanej drevenej rámovej konštrukcii a bol zmontovaný vo veľmi krátkej dobe na predpripravenú betónovú dosku. Tmavo šedá podlaha je vykurovaná geotermálnym tepelným čerpadlom a bez akéhokoľvek obmedzenia prechádza všetkými priestormi. Ďalší presklený strešný kontajner potom osvetľuje zvyšné priestory domu.

 

Objekt

Rodinný dom

 

Termín výstavby

2012

 

Architekt

Saison Menu Architects Urbanistes, Lille, Francúzsko

 

Realizácia

Distri Peinture, Pont de Briques, Francúzsko

 

Investor

súkromný

 

Kompetencie Sto

fasádny zatepľovací systém StoTherm Classic

 

Fotografie

Marcin Wieczorek Lille, Francúzsko

Fieldset
Rodinný dom
Distri Peinture, Pont de Briques, Francúzsko
Autor stavby
Saison Menu Architects Urbanistes
Rok dokončení
2012

Přihláste se k odběru novinek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi

Kreatívne omietky StoSignature na fasáde novej administratívnej budovy LANIK v Boskoviciach

Autor: stoadministrator
23. 9. 2022
Autorom rekonštrukcie a južnej prístavby novej administratívnej budovy technologickej firmy LANIK v Boskoviciach je Ing. arch. Eduard Štěrbák. Nové sídlo firmy odráža jasnú víziu autora a súčasne predstavuje súčasnú tvár a budúce smerovanie investora. Vonkajšiu podobu novej prístavby a fasádu staršej rekonštruovanej budovy ovplyvnili aj kreatívne omietky StoSignature.

Boskovická rodinná firma LANIK je technologická spoločnosť, pôsobiaca po celom svete ako výrobca a dodávateľ keramických penových filtrov. Areál spoločnosti sa nachádza v priemyselnej zóne mesta Boskovice a práve tu vyrástlo v rokoch 2018 – 2020 nové sídlo firmy. Budova, kombinujúca staršiu budovu s novou prístavbou, je umiestnená na exkluzívnom mieste v rámci existujúcej priemyselnej zóny tak, aby tvorila dominantu a jasný orientačný bod pre návštevníkov. Súčasne funguje ako hlavný vstup do areálu firmy LANIK a symbol súčasnej tváre a budúceho smerovania spoločnosti. Jednoduchá kubická forma budovy je zdôraznená vystupujúcim telesom zasadacej miestnosti s plne presklenou a zatienenou fasádou, ktorá tvorí prirodzenú ochranu vstupu pred poveternostnými vplyvmi.

 


Elegantný a do detailov premyslený interiér administratívnej časti.

Na fasáde novej prístavby bola použitá ručne brúsená tmavá omietka

Súčasťou výstavby nového sídla spoločnosti boli úpravy staršej budovy, v ktorej je umiestnené prevádzkové zázemie. Rekonštruované interiéry staršej časti sú zariadené úsporne a prevláda v nich biela a šedá farba a sú zvýraznené čiernymi kovovými prvkami. Úplne nová je na tejto podlhovastej budove fasáda s kontaktným zatepľovacím systémom StoTherm Vario a svetlou omietkou, kombinovanou v medziokenných priestoroch s brúsenou betónovo šedou omietkou. Novo bol v tejto časti vybudovaný pred fasádou rošt pre popínavé rastliny a nové je aj únikové schodisko. Upravená budova funkčne nadväzuje na novú vstupnú budovu. Fasáda tejto prístavby je zateplená kontaktným zatepľovacím systémom StoTherm Classic, vrchnú vrstvu tvorí tmavá ručne brúsená omietka. Presklené plochy sú pokryté tieniacimi lamelami, interiéru dvojpodlažného átria s osvetlením zhora dominuje levitujúce schodisko a zábradlie z tenkých lán. Z materiálov je použitý pohľadový betón a cementový náter v kombinácii s masívnym drevom a prírodnými artefaktmi.

 

Večerný pohľad na tmavú fasádu budovy.
Večerný pohľad na tmavú fasádu budovy.  

Kreatívne omietky StoSignature splnili požiadavky architekta aj investora

„Fasádne práce realizovala firma RB Bau, s.r.o. z Brna, ktorej spolumajiteľ pán Zbyněk Buchta nás vyzval na spoluprácu. U staršej pôvodnej časti nového sídla mal pán architekt Štěrbák jasnú víziu v jemných odtieňoch. Na hlavné fasádne plochy rekonštruovaného objektu bola použitá finálna povrchová úprava pomocou silikónovo-živicovej omietky StoSilco K 1.5. Priestor medzi oknami bol potom ozvláštnený betónovo šedým brúseným povrchom StoBeton MP z radu kreatívnych omietok StoSignature, realizovaný pomocou omietok Stolit K 1.5 a Stolit MP. Na južnej novej prístavbe je potom naopak jedna z najodvážnejších povrchových úprav: „poškriabaný" StoBeton Ter v tmavom odtieni. Ten sa nám podarilo realizovať vďaka bezcementovej podkladovej omietke StoArmat Classic plus. Aplikácia finálneho povrchu potom bola pod drobnohľadom pána architekta Štěrbáka a konateľa investora Igora Láníka. Následné brúsenie, umývanie, znova brúsenie a ďalšie umývanie bolo časovo náročné, ale nakoniec sa nám po niekoľkých vzorkovacích dňoch podarilo dosiahnuť výsledok, ktorý architekta i konateľa firmy LANIK plne uspokojil.“ hovorí obchodno-technický poradca Sto Martin Kadlc.

Informácie o projekte:
Objekt:
Administratívne sídlo firmy LANIK, Boskovice
Investor: LANIK s.r.o.
Autor: Ing. arch. Eduard Štěrbák, spolupráca Michal Horelka, Daniel Chocholatý
Realizácia: 2018-20
Realizačná firma: RB Bau, s.r.o., Brno
Kompetencia Sto: zatepľovací systém StoTherm Classic, StoTherm Vario, kreatívne omietky StoSignature (StoSilco K, Stolit K a Stolit MP), podkladová omietka StoArmat Classic plus
 

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi