Rodinný dom Casa Patxaran vo Villanueva de Villaescusa v štandarde Pasiv Plus

Rodinný dom Casa Patxaran vo Villanueva de Villaescusa v štandarde Pasiv Plus

Autor: stoadministrator
28. 10. 2021
Architektka Ana Perojo Sierra navrhla rodinný dom Casa Patxaran v španielskej obci Villanueva de Villaescusa (v provincii Kantábria na severe Španielska) ako pasívny dom plus a vytvorila tak budovu, ktorá hľadá rovnováhu medzi ekologickou, ekonomickou a sociálnou udržateľnosťou, a pritom kladie veľký dôraz na zdravie a pohodlie jeho obyvateľov, rovnako ako na nízku záťaž pre životné prostredie. Vďaka kompaktnému objemu a usporiadaniu a veľkosti otvorov sú energetické straty domu minimalizované v súlade s východiskovým predpokladom projektu: „najlepšia energia je tá, ktorá sa nespotrebuje“.

Architektka Ana Peroja Sierra interpretovala klasickú typológiu rodinného domu Casa Patxaran s úžitkovou plochou 145 m2 moderným spôsobom v racionálnej a triezvej koncepcii. Veľkú váhu pritom kládla na čo najväčší komfort majiteľov, ktorý by bol sprevádzaný čo najnižšou ekologickou záťažou. Aby to dosiahla, optimalizovala úpravu a technické dispozície budovy: regulovaná ventilácia, správne osvetlenie, využitie obnoviteľných energií a premyslený výber použitých materiálov znižujú nielen spotrebu elektriny, ale aj emisie CO2. Práve pri výbere materiálov bol kladený veľký dôraz na to, aké dopady má ich výroba na životné prostredie, dôležitá bola aj blízkosť zdrojov, vznikajúce odpadové produkty, rýchlosť montáže, fyzikálne správanie materiálov a tiež životnosť, údržba a možnosť recyklácie. Okrem vybetónovanej základovej dosky bola celá zostávajúca štruktúra realizovaná z CLT panelov – masívnych drevených dosiek, ktoré sa skladajú z reziva, ktoré je lepené krížom a vo vrstvách. Architektka sa rozhodla pre drevo okrem iného aj kvôli jeho mimoriadnym izolačným vlastnostiam, protipožiarnej ochrane a flexibilnosti, ale aj preto, že sa veľmi dobre prispôsobuje meniacej sa klíme a poveternostným vplyvom.

 

Vynikajúce výsledky Blower-door testu aj vďaka armovacej tkanine Stoguard Mesh

Dokonalú vzduchotesnosť a neprievzdušnosť obálky budovy n50 preukázal aj Blower-door test s výsledkom 0,2-1/hod. Parotesná membrána a 100% bariéra proti infiltrácii vzduchu so samolepiacou armovacou tkaninou StoGuard Mesh aj na tomto dome potvrdila, že je zárukou vytvorenia bezpečnej a dokonale vzduchotesnej ochranné vrstvy. Nízky je aj súčiniteľ prestupu tepla (0,139 W/(m²K) fasády s odolným fasádnym zatepľovacím systémom StoTherm Classic. Merná ročná potreba tepla na vykurovanie domu v španielskej Kantábrii je iba 8 kWh/(m2a) a celková potreba primárnej energie je 45 kWh/(m2a).

Investor: M. Aranzazu Sanz Barreiro a F. Javier Casas Reinares

Architekt: Ana Perojo Sierra, Santander, Cantabria,

Miesto: Villanueva de Villaescusa

Kompetencia firmy Sto:

Zatepľovací fasádny systém StoTherm Classic, bariéra proti vzduchu a vlhkosti StoGuard

Realizácia: Construcciones Sorribero, Renedo de Piélagos

Foto: Julene Esnal, Barcelona

Fieldset

Přihláste se k odběru novinek

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi

Silná miestna komunita a práca architektov vdýchli nový život niekdajšej sladovni v dánskom Ebeltofte

Autor: stoadministrator
24. 11. 2021
Opravená a rozšírená historická sladovňa žiari červenou farbou nad starým dánskym prístavným mestom Ebeltoft, ležiacom na brehu Baltského mora. Kancelária Praksis Arkitekter pristúpila k práci s veľkou úctou k pôvodnej stavebnej substancii a vytvorila nové sociálne centrum s charakterom campusu. Areál je príkladom vydarenej post-industriálnej architektúry

V historickom centre mestečka Ebeltoftu sa nachádza charakteristická červená sladovňa Maltfabrikken z roku 1861, dominanta mesta a významný závod, kde sa až do roku 1998 vyrábal slad. 140 rokov trvajúca priemyselná cesta však na konci 20. storočia skončila a továrni dlhé roky hrozila demolácia. Silná miestna komunita sa spojila, aby zachovala a znovu premyslela budúcnosť tradičnej priemyselnej budovy. Z iniciatívy nadšencov sa rozbehol proces vytvárania miesta pre umenie, kultúru a podnikanie – a aj vďaka ich nasadeniu bol projekt úspešne dokončený v roku 2020. Za znovuzrodením objektu je tiež veľký záujem a podpora nadácií, podnikateľskej komunity a súkromných miestnych prispievateľov, ako aj silné partnerstvo so zastupiteľstvom mesta Syddjurs, do ktorého pôsobnosti Ebeltoft patrí.

 

Dnes je to ľudová továreň – poháňaná komunitami, nadšencami a vášňou s túžbou byť semeniskom tvorivého rozvoja ľudí i spoločnosti

Maltfabrikken je miestom stretávania, priestorom na dýchanie, magickou zmesou kreativity. Zároveň je  miestom s mnohými užívateľsky orientovanými zariadeniami, ale aj sieťou, dynamom a sprostredkovateľom aktivít a akcií. Medzi jeho nové zariadenia patrí kultúrny dom, knižnica, múzeum, kultúrne prostredie pre mládež, rezidencie umelcov, workshopy, klaster kreatívneho priemyslu, minipivovar a mnoho ďalšieho.

 

Architektonická premena sa vyznačuje najmä starostlivou renováciou rešpektujúcou pôvodnú stavbu

Surovosť a neotesanosť sa tu stretáva s novou a jasnou estetikou. Zároveň boli zachované charakteristické historické hodnoty továrne. Vzniká tak homogénna a zjednocujúca hmota budovy, ktorá sa otvára do okolitých dvorov a víta každého. V snahe dostať do budov čo najviac aktivít, má vo vnútri projekt tak trochu charakter „guláša“: tu je múzeum, knižnica a archív, tu minipivovar a reštaurácia, tu dizajnový obchod, priestory a miestnosti na prenájom pre rodinné oslavy. Sú tu podnikateľské kancelárie a malé lacné prenájmy pre začínajúce firmy a dizajnérov a nakoniec, aby toho nebolo málo, je tu aj množstvo malých rezidenčných stavieb pre takzvaný "umelecký pobyt", ktorý podporuje Dánska nadácia umenia. A potom samozrejme povinné klzisko a vyhliadková plošina na vrchole komína. Je toho veľa pod jednou strechou a na väčšine miest by to bolo príliš, ale tu to funguje, pretože celý komplex budov už má v sebe ten správny nádych niečoho samorastného a pučiaceho. A čo viac, Praksis Architects sa tu podarilo udržať rovnováhu, a to ako odhalením starého, tak pridaním nového s vynikajúcim zmyslom pre oboje. Prostredníctvom obmedzenej, ale výraznej palety farieb a materiálov v exteriéri, ktorým dominujú čierne sokle a červená omietka na fasádach, spojili architekti staré a nové do jedného celku. Tvorcom projektu sa touto vydarenou prestavbou podarilo veľmi dobre premeniť industriálny relikt na križovatku spoločenského stretávania.

Informácie o projekte:

Investor: Maltfabrikken, Ebeltoft, DK

Architekt: Praksis Arkitekter, Svendborg, DK

Miesto: Maltvoj 8, 8400 Ebeltoft, DK

Kompetencia firmy Sto:

  • zatepľovací fasádny systém (StoTherm Mineral),
  • fasádna farba odrážajúca tepelné žiarenie (StoColor X-black)

Realizačná firma: Rasmus Jakobsen, Aarhus, DK

Fieldset

Přihláste se k odběru novinek

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi