Rodinný dom Casa Patxaran vo Villanueva de Villaescusa v štandarde Pasiv Plus

Rodinný dom Casa Patxaran vo Villanueva de Villaescusa v štandarde Pasiv Plus

Autor: stoadministrator
28. 10. 2021
Architektka Ana Perojo Sierra navrhla rodinný dom Casa Patxaran v španielskej obci Villanueva de Villaescusa (v provincii Kantábria na severe Španielska) ako pasívny dom plus a vytvorila tak budovu, ktorá hľadá rovnováhu medzi ekologickou, ekonomickou a sociálnou udržateľnosťou, a pritom kladie veľký dôraz na zdravie a pohodlie jeho obyvateľov, rovnako ako na nízku záťaž pre životné prostredie. Vďaka kompaktnému objemu a usporiadaniu a veľkosti otvorov sú energetické straty domu minimalizované v súlade s východiskovým predpokladom projektu: „najlepšia energia je tá, ktorá sa nespotrebuje“.

Architektka Ana Peroja Sierra interpretovala klasickú typológiu rodinného domu Casa Patxaran s úžitkovou plochou 145 m2 moderným spôsobom v racionálnej a triezvej koncepcii. Veľkú váhu pritom kládla na čo najväčší komfort majiteľov, ktorý by bol sprevádzaný čo najnižšou ekologickou záťažou. Aby to dosiahla, optimalizovala úpravu a technické dispozície budovy: regulovaná ventilácia, správne osvetlenie, využitie obnoviteľných energií a premyslený výber použitých materiálov znižujú nielen spotrebu elektriny, ale aj emisie CO2. Práve pri výbere materiálov bol kladený veľký dôraz na to, aké dopady má ich výroba na životné prostredie, dôležitá bola aj blízkosť zdrojov, vznikajúce odpadové produkty, rýchlosť montáže, fyzikálne správanie materiálov a tiež životnosť, údržba a možnosť recyklácie. Okrem vybetónovanej základovej dosky bola celá zostávajúca štruktúra realizovaná z CLT panelov – masívnych drevených dosiek, ktoré sa skladajú z reziva, ktoré je lepené krížom a vo vrstvách. Architektka sa rozhodla pre drevo okrem iného aj kvôli jeho mimoriadnym izolačným vlastnostiam, protipožiarnej ochrane a flexibilnosti, ale aj preto, že sa veľmi dobre prispôsobuje meniacej sa klíme a poveternostným vplyvom.

 

Vynikajúce výsledky Blower-door testu aj vďaka armovacej tkanine Stoguard Mesh

Dokonalú vzduchotesnosť a neprievzdušnosť obálky budovy n50 preukázal aj Blower-door test s výsledkom 0,2-1/hod. Parotesná membrána a 100% bariéra proti infiltrácii vzduchu so samolepiacou armovacou tkaninou StoGuard Mesh aj na tomto dome potvrdila, že je zárukou vytvorenia bezpečnej a dokonale vzduchotesnej ochranné vrstvy. Nízky je aj súčiniteľ prestupu tepla (0,139 W/(m²K) fasády s odolným fasádnym zatepľovacím systémom StoTherm Classic. Merná ročná potreba tepla na vykurovanie domu v španielskej Kantábrii je iba 8 kWh/(m2a) a celková potreba primárnej energie je 45 kWh/(m2a).

Investor: M. Aranzazu Sanz Barreiro a F. Javier Casas Reinares

Architekt: Ana Perojo Sierra, Santander, Cantabria,

Miesto: Villanueva de Villaescusa

Kompetencia firmy Sto:

Zatepľovací fasádny systém StoTherm Classic, bariéra proti vzduchu a vlhkosti StoGuard

Realizácia: Construcciones Sorribero, Renedo de Piélagos

Foto: Julene Esnal, Barcelona

Fieldset

Přihláste se k odběru novinek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi

Kreatívne omietky StoSignature na fasáde novej administratívnej budovy LANIK v Boskoviciach

Autor: stoadministrator
23. 9. 2022
Autorom rekonštrukcie a južnej prístavby novej administratívnej budovy technologickej firmy LANIK v Boskoviciach je Ing. arch. Eduard Štěrbák. Nové sídlo firmy odráža jasnú víziu autora a súčasne predstavuje súčasnú tvár a budúce smerovanie investora. Vonkajšiu podobu novej prístavby a fasádu staršej rekonštruovanej budovy ovplyvnili aj kreatívne omietky StoSignature.

Boskovická rodinná firma LANIK je technologická spoločnosť, pôsobiaca po celom svete ako výrobca a dodávateľ keramických penových filtrov. Areál spoločnosti sa nachádza v priemyselnej zóne mesta Boskovice a práve tu vyrástlo v rokoch 2018 – 2020 nové sídlo firmy. Budova, kombinujúca staršiu budovu s novou prístavbou, je umiestnená na exkluzívnom mieste v rámci existujúcej priemyselnej zóny tak, aby tvorila dominantu a jasný orientačný bod pre návštevníkov. Súčasne funguje ako hlavný vstup do areálu firmy LANIK a symbol súčasnej tváre a budúceho smerovania spoločnosti. Jednoduchá kubická forma budovy je zdôraznená vystupujúcim telesom zasadacej miestnosti s plne presklenou a zatienenou fasádou, ktorá tvorí prirodzenú ochranu vstupu pred poveternostnými vplyvmi.

 


Elegantný a do detailov premyslený interiér administratívnej časti.

Na fasáde novej prístavby bola použitá ručne brúsená tmavá omietka

Súčasťou výstavby nového sídla spoločnosti boli úpravy staršej budovy, v ktorej je umiestnené prevádzkové zázemie. Rekonštruované interiéry staršej časti sú zariadené úsporne a prevláda v nich biela a šedá farba a sú zvýraznené čiernymi kovovými prvkami. Úplne nová je na tejto podlhovastej budove fasáda s kontaktným zatepľovacím systémom StoTherm Vario a svetlou omietkou, kombinovanou v medziokenných priestoroch s brúsenou betónovo šedou omietkou. Novo bol v tejto časti vybudovaný pred fasádou rošt pre popínavé rastliny a nové je aj únikové schodisko. Upravená budova funkčne nadväzuje na novú vstupnú budovu. Fasáda tejto prístavby je zateplená kontaktným zatepľovacím systémom StoTherm Classic, vrchnú vrstvu tvorí tmavá ručne brúsená omietka. Presklené plochy sú pokryté tieniacimi lamelami, interiéru dvojpodlažného átria s osvetlením zhora dominuje levitujúce schodisko a zábradlie z tenkých lán. Z materiálov je použitý pohľadový betón a cementový náter v kombinácii s masívnym drevom a prírodnými artefaktmi.

 

Večerný pohľad na tmavú fasádu budovy.
Večerný pohľad na tmavú fasádu budovy.  

Kreatívne omietky StoSignature splnili požiadavky architekta aj investora

„Fasádne práce realizovala firma RB Bau, s.r.o. z Brna, ktorej spolumajiteľ pán Zbyněk Buchta nás vyzval na spoluprácu. U staršej pôvodnej časti nového sídla mal pán architekt Štěrbák jasnú víziu v jemných odtieňoch. Na hlavné fasádne plochy rekonštruovaného objektu bola použitá finálna povrchová úprava pomocou silikónovo-živicovej omietky StoSilco K 1.5. Priestor medzi oknami bol potom ozvláštnený betónovo šedým brúseným povrchom StoBeton MP z radu kreatívnych omietok StoSignature, realizovaný pomocou omietok Stolit K 1.5 a Stolit MP. Na južnej novej prístavbe je potom naopak jedna z najodvážnejších povrchových úprav: „poškriabaný" StoBeton Ter v tmavom odtieni. Ten sa nám podarilo realizovať vďaka bezcementovej podkladovej omietke StoArmat Classic plus. Aplikácia finálneho povrchu potom bola pod drobnohľadom pána architekta Štěrbáka a konateľa investora Igora Láníka. Následné brúsenie, umývanie, znova brúsenie a ďalšie umývanie bolo časovo náročné, ale nakoniec sa nám po niekoľkých vzorkovacích dňoch podarilo dosiahnuť výsledok, ktorý architekta i konateľa firmy LANIK plne uspokojil.“ hovorí obchodno-technický poradca Sto Martin Kadlc.

Informácie o projekte:
Objekt:
Administratívne sídlo firmy LANIK, Boskovice
Investor: LANIK s.r.o.
Autor: Ing. arch. Eduard Štěrbák, spolupráca Michal Horelka, Daniel Chocholatý
Realizácia: 2018-20
Realizačná firma: RB Bau, s.r.o., Brno
Kompetencia Sto: zatepľovací systém StoTherm Classic, StoTherm Vario, kreatívne omietky StoSignature (StoSilco K, Stolit K a Stolit MP), podkladová omietka StoArmat Classic plus
 

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi