Rodinný dom v Trnave v sebe ukrýva množstvo jedinečných riešení

Rodinný dom v Trnave v sebe ukrýva množstvo jedinečných riešení

Autor: stoadministrator
23. 9. 2022
Architektúru a celý vzhľad rodinného domu definuje hra materiálov a tvarov. Cieľom architektov z bratislavského ateliéru Archstyl architekti bolo pomerne objemnú hmotu členiť pomocou materiálov na jednoducho čitateľné formy s príjemným merítkom. Pri pohľade na dom z ulice zaujme fasáda, na ktorej sa uplatnili kreatívne omietky StoSignature, vrchná omietka s lotosovým efektom® so škrabanou štruktúrou StoLotusan K a teplo reflektujúca fasádna farba s technológiou NIR StoColor X-Black

Takmer všetko je navrhnuté na mieru a pre potreby majiteľov

Projekt rodinného domu s úžitkovou plochou 240 m2 definuje kontrast „surových“ materiálov a teplej atmosféry domova. Počas projektovania hľadali architekti z ateliéru Archstyl rovnováhu medzi dizajnom a funkciou. Napokon sa im podarilo vytvoriť bývanie, s ktorým je spokojná celá rodina. Srdcom rodinného domu je denná časť, ktorá v sebe zahŕňa obývaciu izbu, jedáleň a kuchyňu. Zároveň opticky a funkčne spája predsieň, nočnú časť, druhé nadzemné podlažie a terasu. Z praktických dôvodov je kuchyňa spojená cez skryté dvere s komorou a práčovňou. Juhozápadná orientácia poskytuje rodinnému domu celodenného oslnenie. Ďalším traktom rodinného domu je od uličného hluku najviac chránená nočná zóna s izbami. Rodičovská časť je vybavená vlastným šatníkom a kúpeľňou. Druhé poschodie skrýva hosťovskú izbu a pracovňu. Do severozápadnej strany sú orientované všetky technické zariadenia rodinného domu a dvojgaráž.

 

Pri pohľade na dom z ulice zaujme fasáda

Dominantná je najmä trojica materiálov, tvoriaca vzhľad fasády. Teplý vzhľad pálenej tehly je doplnený betónovou omietkou v kontraste s bielou omietkou. Kontúry a detaily, ako sú rámy okien alebo oplotenie, zvýrazňuje antracitová farba. Vsadené okno na pracovni vytvárajúce netradičné šikminy na fasáde symbolizuje vizionárske pracovisko. Na prvý pohľad nenápadná, ale súčasne pôsobivá je betónová omietka StoBeton Wood. Imitácia surového betónu okrem pekného dizajnu má vďaka účinným fasádnym zatepľovacím systémom StoTherm aj potrebné tepelnoizolačné vlastnosti. Tento typ a dizajn omietky od spoločnosti Sto bol použitý na Slovensku prvýkrát. Zaujme aj garážová brána, ktorá je zasadená v rovine s fasádou a nepôsobí vôbec ako vjazd do garáže, ale skôr ako alukobondový obklad. Bezrámové stĺpikové oplotenie je neoddeliteľnou súčasťou konceptu. Spĺňa svoju primárnu funkciu na ochranu súkromia, pričom ponúka pohľad do nádhernej predzáhradky, ako aj na samotný dom. Veľkú plochu fasády tvoria portálové okná. Niektoré z nich sú bezrámové, iné zapustené v jednej rovine s fasádou, čo je ďalšie netypické riešenie.

 

Technologická a dizajnová špička od Sto na fasáde rodinného domu

Dizajnová úprava fasády so vzhľadom betónu StoBeton Wood vytvára originálnu úpravu fasády, teplo odrážajúca fasádna farba StoColor X-Black rozširuje rozsah teplôt, ktorým môže byť fasáda vystavená, a to aj bez potreby dodatočných náterov. Tajomstvo spočíva vo využití špeciálnych NIR (near-infrared = takmer infračervených) pigmentov, umožňujúcim teplo reflektujúcej fasádnej farbe držať maximálne teploty povrchov, ohrievaných slnečným žiarením, pod 70 °C. A omietka StoLotusan chráni fasádu a nezaťažuje životné prostredie biocídmi. Jej samočistiaca schopnosť zaručuje aktívnu, vlhkosť regulujúcu ochranu proti poveternostným vplyvom, ktorá chráni pred riasami a plesňami.

Informácie o projekte:
Objekt:
rodinný dom v Trnave
Architekti: Archstyl architekti, Bratislava
Realizácia: ING ABSOLON spol. s r.o., Trnava
Kompetencie Sto: StoTherm Vario 1 + StoTherm Classic 1, povrchové úpravy: Sto Lotusan K 1,5mm biely, Stolit K 1,5mm Ft. 37101 + náter StoColor X Black IQ  Ft. 37101, StoBeton Wood ( Stolit K 1,5mm Ft. B003+ Stolit Miláno Ft. B003)
Foto: Tomáš Manina

Přihláste se k odběru novinek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi

Kreatívne omietky StoSignature na fasáde novej administratívnej budovy LANIK v Boskoviciach

Autor: stoadministrator
23. 9. 2022
Autorom rekonštrukcie a južnej prístavby novej administratívnej budovy technologickej firmy LANIK v Boskoviciach je Ing. arch. Eduard Štěrbák. Nové sídlo firmy odráža jasnú víziu autora a súčasne predstavuje súčasnú tvár a budúce smerovanie investora. Vonkajšiu podobu novej prístavby a fasádu staršej rekonštruovanej budovy ovplyvnili aj kreatívne omietky StoSignature.

Boskovická rodinná firma LANIK je technologická spoločnosť, pôsobiaca po celom svete ako výrobca a dodávateľ keramických penových filtrov. Areál spoločnosti sa nachádza v priemyselnej zóne mesta Boskovice a práve tu vyrástlo v rokoch 2018 – 2020 nové sídlo firmy. Budova, kombinujúca staršiu budovu s novou prístavbou, je umiestnená na exkluzívnom mieste v rámci existujúcej priemyselnej zóny tak, aby tvorila dominantu a jasný orientačný bod pre návštevníkov. Súčasne funguje ako hlavný vstup do areálu firmy LANIK a symbol súčasnej tváre a budúceho smerovania spoločnosti. Jednoduchá kubická forma budovy je zdôraznená vystupujúcim telesom zasadacej miestnosti s plne presklenou a zatienenou fasádou, ktorá tvorí prirodzenú ochranu vstupu pred poveternostnými vplyvmi.

 


Elegantný a do detailov premyslený interiér administratívnej časti.

Na fasáde novej prístavby bola použitá ručne brúsená tmavá omietka

Súčasťou výstavby nového sídla spoločnosti boli úpravy staršej budovy, v ktorej je umiestnené prevádzkové zázemie. Rekonštruované interiéry staršej časti sú zariadené úsporne a prevláda v nich biela a šedá farba a sú zvýraznené čiernymi kovovými prvkami. Úplne nová je na tejto podlhovastej budove fasáda s kontaktným zatepľovacím systémom StoTherm Vario a svetlou omietkou, kombinovanou v medziokenných priestoroch s brúsenou betónovo šedou omietkou. Novo bol v tejto časti vybudovaný pred fasádou rošt pre popínavé rastliny a nové je aj únikové schodisko. Upravená budova funkčne nadväzuje na novú vstupnú budovu. Fasáda tejto prístavby je zateplená kontaktným zatepľovacím systémom StoTherm Classic, vrchnú vrstvu tvorí tmavá ručne brúsená omietka. Presklené plochy sú pokryté tieniacimi lamelami, interiéru dvojpodlažného átria s osvetlením zhora dominuje levitujúce schodisko a zábradlie z tenkých lán. Z materiálov je použitý pohľadový betón a cementový náter v kombinácii s masívnym drevom a prírodnými artefaktmi.

 

Večerný pohľad na tmavú fasádu budovy.
Večerný pohľad na tmavú fasádu budovy.  

Kreatívne omietky StoSignature splnili požiadavky architekta aj investora

„Fasádne práce realizovala firma RB Bau, s.r.o. z Brna, ktorej spolumajiteľ pán Zbyněk Buchta nás vyzval na spoluprácu. U staršej pôvodnej časti nového sídla mal pán architekt Štěrbák jasnú víziu v jemných odtieňoch. Na hlavné fasádne plochy rekonštruovaného objektu bola použitá finálna povrchová úprava pomocou silikónovo-živicovej omietky StoSilco K 1.5. Priestor medzi oknami bol potom ozvláštnený betónovo šedým brúseným povrchom StoBeton MP z radu kreatívnych omietok StoSignature, realizovaný pomocou omietok Stolit K 1.5 a Stolit MP. Na južnej novej prístavbe je potom naopak jedna z najodvážnejších povrchových úprav: „poškriabaný" StoBeton Ter v tmavom odtieni. Ten sa nám podarilo realizovať vďaka bezcementovej podkladovej omietke StoArmat Classic plus. Aplikácia finálneho povrchu potom bola pod drobnohľadom pána architekta Štěrbáka a konateľa investora Igora Láníka. Následné brúsenie, umývanie, znova brúsenie a ďalšie umývanie bolo časovo náročné, ale nakoniec sa nám po niekoľkých vzorkovacích dňoch podarilo dosiahnuť výsledok, ktorý architekta i konateľa firmy LANIK plne uspokojil.“ hovorí obchodno-technický poradca Sto Martin Kadlc.

Informácie o projekte:
Objekt:
Administratívne sídlo firmy LANIK, Boskovice
Investor: LANIK s.r.o.
Autor: Ing. arch. Eduard Štěrbák, spolupráca Michal Horelka, Daniel Chocholatý
Realizácia: 2018-20
Realizačná firma: RB Bau, s.r.o., Brno
Kompetencia Sto: zatepľovací systém StoTherm Classic, StoTherm Vario, kreatívne omietky StoSignature (StoSilco K, Stolit K a Stolit MP), podkladová omietka StoArmat Classic plus
 

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi