Spilka – rozsiahla konverzia industriálnej stavby ukazuje čaro týchto objektov

Spilka – rozsiahla konverzia industriálnej stavby ukazuje čaro týchto objektov

Autor: stoadministrator
26. 3. 2021
Jediný zachovaný symbol niekdajšieho bratislavského pivovaru Stein - pamiatkovo chránená kvasiareň Spilka, sa dočkala obnovy a čaká ju nové využitie. Prerod národnej kultúrnej pamiatky pod vedením tímu architektov z BOUDA A MASÁR architektonická kancelária je vskutku inšpiratívny.

Výnimočné postavenie Spilky jej vynieslo zápis medzi Národné kultúrne pamiatky

MiddleCap Group ako investor sa štatútu NKP nezľakol a rekonštrukcie sa zhostil s adekvátnou starostlivosťou. Obnovená Spilka je v súčasnosti dokončená, skolaudovaná a budova je pripravená pre novú funkciu: kancelárie a retail na prvom podlaží. Nové kancelárie sa budú nachádzať na piatich podlažiach, ktoré, ako developer i architekti pripomínajú, sú každé svojim spôsobom unikátne – konštrukčným systémom, svetlou výškou, prítomnosťou historických artefaktov a podobne. Napriek veku budovy aj statusu NKP sa všade podarilo zabezpečiť vysoký štandard priestorov. Korunou v ponuke kancelárií je priestor na najvyššom podlaží priamo pod kupolou, ktorý má svetlú výšku 13 metrov. Toto podlažie má zároveň k dispozícii vlastnú terasu.

 

Spilka predstavuje úspešnú adaptáciu výsostne technologickej stavby na nové funkcie s ich priestorovými a technickými požiadavkami

Architekti z architektonickej kancelárie BOUDA A MASÁR sa napriek špecifikám industriálnej architektúry snažili riadiť zásadami, ktoré sa im osvedčili pri iných pamiatkach. V maximálnej možnej miere zachovať historickú substanciu, priestor a pôvodný charakter architektúry, prezentovať historický detail a toto všetko doplniť kvalitnými súdobými architektonickými a dizajnovými prvkami. Výsledné dielo dokazuje, že keď architekti, pamiatkari, investor a generálny dodávateľ nájdu spoločnú reč, dá sa úspešne zvládnuť aj takto náročná a rozsiahla konverzia.

 

Náročné boli požiadavky pamiatkarov a architektov na fasádu

Pri stvárnení vonkajšieho výrazu budovy vychádzali autori projektu zo snahy o návrat k pôvodným povrchom a farebnosti. Zachované je aj charakteristické členenie fasády so štvorcovými oknami, nové presklené otvory na prízemí symbolizujú transformáciu územia z uzavretého priemyselného areálu na otvorený polyfunkčný blok s dôrazom na prepojenie s mestskými priestormi. Súčasné nároky na tepelný komfort a energetickú náročnosť vyvolali potrebu zateplenia budovy.  Na druhej strane pamiatkari trvali na tom, aby bola na fasáde použitá brizolitová omietka. Požiadavkou tiež bolo, aby to bol materiál overený a certifikovaný na kontaktný systém ETICS.

 

Riešením bola kombinácia minerálneho kontaktného zatepľovacieho systému a originálnej brizolitovej omietky Sto

Podľa Ľudovíta Jelemenského, projektového managera spoločnosti Sto Slovakia, bola fasáda na budove Spilky mimoriadna nielen rozsahom (plocha viac ako 1000 m2), ale potrebou kombinovať systém ETICS s brizolitovou omietku, ktorá bude na vonkajší zatepľovací systém certifikovaná: „Brizolitovú omietku vyrába veľa výrobcov, ale Sto má pre realizácie na vonkajšie zateplenie certifikovanú svoju originálnu hrubovrstvovú minerálnu omietku StoMiral Edelkratzputz. Táto omietka je určená aj na minerálne podkladové omietky v systémoch StoTherm.“ Na prianie architektov BOUDA A MASÁR boli do omietky pridané kúsky lesklej sľudy, takže decentná fasáda sa za svetla trbliece.

Objekt: rekonštrukcia pamiatkovo chránenej kvasiarne Spilka, Bratislava, Slovensko
Miesto: Blumentálska , Bratislava
Architekti: BOUDA A MASÁR architektonická kancelária s.r.o., Bratislava
Investor: MiddleCap Group, Bratislava
Realizácia: 2018 – 2019
Generálny dodávateľ: YIT Slovakia a.s., Bratislava
Fotografie: Martin Matula
Kompetencie Sto:

  • kontaktný zatepľovací systém StoTherm Mineral
  • brizolitová hrubovrstvová minerálna vrchná omietka StoMiral Edelkratzputz

Přihláste se k odběru novinek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi

Kreatívne omietky StoSignature na fasáde novej administratívnej budovy LANIK v Boskoviciach

Autor: stoadministrator
23. 9. 2022
Autorom rekonštrukcie a južnej prístavby novej administratívnej budovy technologickej firmy LANIK v Boskoviciach je Ing. arch. Eduard Štěrbák. Nové sídlo firmy odráža jasnú víziu autora a súčasne predstavuje súčasnú tvár a budúce smerovanie investora. Vonkajšiu podobu novej prístavby a fasádu staršej rekonštruovanej budovy ovplyvnili aj kreatívne omietky StoSignature.

Boskovická rodinná firma LANIK je technologická spoločnosť, pôsobiaca po celom svete ako výrobca a dodávateľ keramických penových filtrov. Areál spoločnosti sa nachádza v priemyselnej zóne mesta Boskovice a práve tu vyrástlo v rokoch 2018 – 2020 nové sídlo firmy. Budova, kombinujúca staršiu budovu s novou prístavbou, je umiestnená na exkluzívnom mieste v rámci existujúcej priemyselnej zóny tak, aby tvorila dominantu a jasný orientačný bod pre návštevníkov. Súčasne funguje ako hlavný vstup do areálu firmy LANIK a symbol súčasnej tváre a budúceho smerovania spoločnosti. Jednoduchá kubická forma budovy je zdôraznená vystupujúcim telesom zasadacej miestnosti s plne presklenou a zatienenou fasádou, ktorá tvorí prirodzenú ochranu vstupu pred poveternostnými vplyvmi.

 


Elegantný a do detailov premyslený interiér administratívnej časti.

Na fasáde novej prístavby bola použitá ručne brúsená tmavá omietka

Súčasťou výstavby nového sídla spoločnosti boli úpravy staršej budovy, v ktorej je umiestnené prevádzkové zázemie. Rekonštruované interiéry staršej časti sú zariadené úsporne a prevláda v nich biela a šedá farba a sú zvýraznené čiernymi kovovými prvkami. Úplne nová je na tejto podlhovastej budove fasáda s kontaktným zatepľovacím systémom StoTherm Vario a svetlou omietkou, kombinovanou v medziokenných priestoroch s brúsenou betónovo šedou omietkou. Novo bol v tejto časti vybudovaný pred fasádou rošt pre popínavé rastliny a nové je aj únikové schodisko. Upravená budova funkčne nadväzuje na novú vstupnú budovu. Fasáda tejto prístavby je zateplená kontaktným zatepľovacím systémom StoTherm Classic, vrchnú vrstvu tvorí tmavá ručne brúsená omietka. Presklené plochy sú pokryté tieniacimi lamelami, interiéru dvojpodlažného átria s osvetlením zhora dominuje levitujúce schodisko a zábradlie z tenkých lán. Z materiálov je použitý pohľadový betón a cementový náter v kombinácii s masívnym drevom a prírodnými artefaktmi.

 

Večerný pohľad na tmavú fasádu budovy.
Večerný pohľad na tmavú fasádu budovy.  

Kreatívne omietky StoSignature splnili požiadavky architekta aj investora

„Fasádne práce realizovala firma RB Bau, s.r.o. z Brna, ktorej spolumajiteľ pán Zbyněk Buchta nás vyzval na spoluprácu. U staršej pôvodnej časti nového sídla mal pán architekt Štěrbák jasnú víziu v jemných odtieňoch. Na hlavné fasádne plochy rekonštruovaného objektu bola použitá finálna povrchová úprava pomocou silikónovo-živicovej omietky StoSilco K 1.5. Priestor medzi oknami bol potom ozvláštnený betónovo šedým brúseným povrchom StoBeton MP z radu kreatívnych omietok StoSignature, realizovaný pomocou omietok Stolit K 1.5 a Stolit MP. Na južnej novej prístavbe je potom naopak jedna z najodvážnejších povrchových úprav: „poškriabaný" StoBeton Ter v tmavom odtieni. Ten sa nám podarilo realizovať vďaka bezcementovej podkladovej omietke StoArmat Classic plus. Aplikácia finálneho povrchu potom bola pod drobnohľadom pána architekta Štěrbáka a konateľa investora Igora Láníka. Následné brúsenie, umývanie, znova brúsenie a ďalšie umývanie bolo časovo náročné, ale nakoniec sa nám po niekoľkých vzorkovacích dňoch podarilo dosiahnuť výsledok, ktorý architekta i konateľa firmy LANIK plne uspokojil.“ hovorí obchodno-technický poradca Sto Martin Kadlc.

Informácie o projekte:
Objekt:
Administratívne sídlo firmy LANIK, Boskovice
Investor: LANIK s.r.o.
Autor: Ing. arch. Eduard Štěrbák, spolupráca Michal Horelka, Daniel Chocholatý
Realizácia: 2018-20
Realizačná firma: RB Bau, s.r.o., Brno
Kompetencia Sto: zatepľovací systém StoTherm Classic, StoTherm Vario, kreatívne omietky StoSignature (StoSilco K, Stolit K a Stolit MP), podkladová omietka StoArmat Classic plus
 

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi