Spilka – rozsiahla konverzia industriálnej stavby ukazuje čaro týchto objektov

Spilka – rozsiahla konverzia industriálnej stavby ukazuje čaro týchto objektov

Autor: stoadministrator
26. 3. 2021
Jediný zachovaný symbol niekdajšieho bratislavského pivovaru Stein - pamiatkovo chránená kvasiareň Spilka, sa dočkala obnovy a čaká ju nové využitie. Prerod národnej kultúrnej pamiatky pod vedením tímu architektov z BOUDA A MASÁR architektonická kancelária je vskutku inšpiratívny.

Výnimočné postavenie Spilky jej vynieslo zápis medzi Národné kultúrne pamiatky

MiddleCap Group ako investor sa štatútu NKP nezľakol a rekonštrukcie sa zhostil s adekvátnou starostlivosťou. Obnovená Spilka je v súčasnosti dokončená, skolaudovaná a budova je pripravená pre novú funkciu: kancelárie a retail na prvom podlaží. Nové kancelárie sa budú nachádzať na piatich podlažiach, ktoré, ako developer i architekti pripomínajú, sú každé svojim spôsobom unikátne – konštrukčným systémom, svetlou výškou, prítomnosťou historických artefaktov a podobne. Napriek veku budovy aj statusu NKP sa všade podarilo zabezpečiť vysoký štandard priestorov. Korunou v ponuke kancelárií je priestor na najvyššom podlaží priamo pod kupolou, ktorý má svetlú výšku 13 metrov. Toto podlažie má zároveň k dispozícii vlastnú terasu.

 

Spilka predstavuje úspešnú adaptáciu výsostne technologickej stavby na nové funkcie s ich priestorovými a technickými požiadavkami

Architekti z architektonickej kancelárie BOUDA A MASÁR sa napriek špecifikám industriálnej architektúry snažili riadiť zásadami, ktoré sa im osvedčili pri iných pamiatkach. V maximálnej možnej miere zachovať historickú substanciu, priestor a pôvodný charakter architektúry, prezentovať historický detail a toto všetko doplniť kvalitnými súdobými architektonickými a dizajnovými prvkami. Výsledné dielo dokazuje, že keď architekti, pamiatkari, investor a generálny dodávateľ nájdu spoločnú reč, dá sa úspešne zvládnuť aj takto náročná a rozsiahla konverzia.

 

Náročné boli požiadavky pamiatkarov a architektov na fasádu

Pri stvárnení vonkajšieho výrazu budovy vychádzali autori projektu zo snahy o návrat k pôvodným povrchom a farebnosti. Zachované je aj charakteristické členenie fasády so štvorcovými oknami, nové presklené otvory na prízemí symbolizujú transformáciu územia z uzavretého priemyselného areálu na otvorený polyfunkčný blok s dôrazom na prepojenie s mestskými priestormi. Súčasné nároky na tepelný komfort a energetickú náročnosť vyvolali potrebu zateplenia budovy.  Na druhej strane pamiatkari trvali na tom, aby bola na fasáde použitá brizolitová omietka. Požiadavkou tiež bolo, aby to bol materiál overený a certifikovaný na kontaktný systém ETICS.

 

Riešením bola kombinácia minerálneho kontaktného zatepľovacieho systému a originálnej brizolitovej omietky Sto

Podľa Ľudovíta Jelemenského, projektového managera spoločnosti Sto Slovakia, bola fasáda na budove Spilky mimoriadna nielen rozsahom (plocha viac ako 1000 m2), ale potrebou kombinovať systém ETICS s brizolitovou omietku, ktorá bude na vonkajší zatepľovací systém certifikovaná: „Brizolitovú omietku vyrába veľa výrobcov, ale Sto má pre realizácie na vonkajšie zateplenie certifikovanú svoju originálnu hrubovrstvovú minerálnu omietku StoMiral Edelkratzputz. Táto omietka je určená aj na minerálne podkladové omietky v systémoch StoTherm.“ Na prianie architektov BOUDA A MASÁR boli do omietky pridané kúsky lesklej sľudy, takže decentná fasáda sa za svetla trbliece.

Objekt: rekonštrukcia pamiatkovo chránenej kvasiarne Spilka, Bratislava, Slovensko
Miesto: Blumentálska , Bratislava
Architekti: BOUDA A MASÁR architektonická kancelária s.r.o., Bratislava
Investor: MiddleCap Group, Bratislava
Realizácia: 2018 – 2019
Generálny dodávateľ: YIT Slovakia a.s., Bratislava
Fotografie: Martin Matula
Kompetencie Sto:

  • kontaktný zatepľovací systém StoTherm Mineral
  • brizolitová hrubovrstvová minerálna vrchná omietka StoMiral Edelkratzputz

Přihláste se k odběru novinek

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi

Metličkovaná fasáda na sídle spoločnosti PDP v Nitrianskych Sučanoch

Autor: stoadministrator
31. 5. 2021
Jednoduchú a funkčnú administratívnu budovu na vidieku navrhli architekti Martin Vanko a Ľubomír Fuňa z bratislavského ateliéru FVA. Podľa ich slov bolo hlavnou požiadavkou stavebníka postaviť budovu s trvácnou konštrukciou a s príjemným, no zároveň súčasným vzhľadom. O tom, že sa ich dielo podarilo, svedčí aj Cena verejnosti, ktorú objekt získal v rámci celoštátnej súťaže Stavba ropku 2017. Na vzhľade fasády objektu sa výrazne podieľala organická hrubozrnná modelačná omietka Stolit Effect, ktorá bola upravená metličkovaním do kreatívnej textúry StoSignature Linear.

Komfortné zázemie pre prácu a súčasne dôstojná reprezentácia investora

Spoločnosť PDP pôsobí v regióne dlhú dobu ako overená stavebná spoločnosť a nové sídlo spoločnosti preto malo plniť okrem komfortného miesta pre prácu a stretnutia aj dôstojnú reprezentačnú funkciu. Objekt sa nachádza v centrálnej časti obce Nitrianske Sučany v okrese Prievidza. Stavba vznikla na mieste bývalého obecného úradu a požiarnej zbrojnice, je dvojpodlažná a svojím osadením v centrálnej časti obce dopĺňa urbánnu štruktúru. Napriek svojej administratívnej funkcii svojím osadením a mierkou zapadá do existujúcej štruktúry rodinných domov. Vstupy do objektu sú vytvorené zapustením časti hmoty objektu.

 

Na prvom nadzemnom podlaží je dispozícia rozdelená stredovou komunikáciou, spájajúcou dva vstupy do budovy. Tá rozdeľuje na oboch poschodiach priestory kancelárií od ich ďalšieho vybavenia.  Prvé nadzemné podlažie zahŕňa okrem kancelárií pre vedenie aj rokovaciu miestnosť. Druhé podlažie je obsadené kanceláriami personálu  spolu s ich skladovým a hygienickým zázemím.

 

Kreatívna omietka s textúrou StoSignature Linear dokonale splnila požiadavky investora - dobre ladí s okolím a dodáva domu elegantný vzhľad a vlastnú identitu

Uličnej fasáde dominuje dvanásť rovnako vysokých okien s jedným šikmým ostením z juhovýchodnej strany. Vďaka tejto úprave  sa dostáva do interiéru viac svetla. Na fasádu bola použitá organická hrubozrnná modelačná omietka Stolit Effect, ktorá svojím štruktúrovaným vzhľadom, realizovaným metódou metličkovania, mení svoj odtieň a vizualitu v závislosti od slnečných pomerov. Jej podkladom je štandardný zatepľovací systém Sto.

Informácie o projekte:

Investor: PDP s.r.o.
Miesto: Nitrianske Sučany, okres Prievidza
Architekti: Ľubomír Fuňa, Martin Vanko, FVA, s.r.o., www.fva.sk 
Fotografie: Tomáš Manina
Kompetencie Sto:

 

 

Fieldset

Přihláste se k odběru novinek

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi