Spilka – rozsiahla konverzia industriálnej stavby ukazuje čaro týchto objektov

Spilka – rozsiahla konverzia industriálnej stavby ukazuje čaro týchto objektov

Autor: stoadministrator
26. 3. 2021
Jediný zachovaný symbol niekdajšieho bratislavského pivovaru Stein - pamiatkovo chránená kvasiareň Spilka, sa dočkala obnovy a čaká ju nové využitie. Prerod národnej kultúrnej pamiatky pod vedením tímu architektov z BOUDA A MASÁR architektonická kancelária je vskutku inšpiratívny.

Výnimočné postavenie Spilky jej vynieslo zápis medzi Národné kultúrne pamiatky

MiddleCap Group ako investor sa štatútu NKP nezľakol a rekonštrukcie sa zhostil s adekvátnou starostlivosťou. Obnovená Spilka je v súčasnosti dokončená, skolaudovaná a budova je pripravená pre novú funkciu: kancelárie a retail na prvom podlaží. Nové kancelárie sa budú nachádzať na piatich podlažiach, ktoré, ako developer i architekti pripomínajú, sú každé svojim spôsobom unikátne – konštrukčným systémom, svetlou výškou, prítomnosťou historických artefaktov a podobne. Napriek veku budovy aj statusu NKP sa všade podarilo zabezpečiť vysoký štandard priestorov. Korunou v ponuke kancelárií je priestor na najvyššom podlaží priamo pod kupolou, ktorý má svetlú výšku 13 metrov. Toto podlažie má zároveň k dispozícii vlastnú terasu.

 

Spilka predstavuje úspešnú adaptáciu výsostne technologickej stavby na nové funkcie s ich priestorovými a technickými požiadavkami

Architekti z architektonickej kancelárie BOUDA A MASÁR sa napriek špecifikám industriálnej architektúry snažili riadiť zásadami, ktoré sa im osvedčili pri iných pamiatkach. V maximálnej možnej miere zachovať historickú substanciu, priestor a pôvodný charakter architektúry, prezentovať historický detail a toto všetko doplniť kvalitnými súdobými architektonickými a dizajnovými prvkami. Výsledné dielo dokazuje, že keď architekti, pamiatkari, investor a generálny dodávateľ nájdu spoločnú reč, dá sa úspešne zvládnuť aj takto náročná a rozsiahla konverzia.

 

Náročné boli požiadavky pamiatkarov a architektov na fasádu

Pri stvárnení vonkajšieho výrazu budovy vychádzali autori projektu zo snahy o návrat k pôvodným povrchom a farebnosti. Zachované je aj charakteristické členenie fasády so štvorcovými oknami, nové presklené otvory na prízemí symbolizujú transformáciu územia z uzavretého priemyselného areálu na otvorený polyfunkčný blok s dôrazom na prepojenie s mestskými priestormi. Súčasné nároky na tepelný komfort a energetickú náročnosť vyvolali potrebu zateplenia budovy.  Na druhej strane pamiatkari trvali na tom, aby bola na fasáde použitá brizolitová omietka. Požiadavkou tiež bolo, aby to bol materiál overený a certifikovaný na kontaktný systém ETICS.

 

Riešením bola kombinácia minerálneho kontaktného zatepľovacieho systému a originálnej brizolitovej omietky Sto

Podľa Ľudovíta Jelemenského, projektového managera spoločnosti Sto Slovakia, bola fasáda na budove Spilky mimoriadna nielen rozsahom (plocha viac ako 1000 m2), ale potrebou kombinovať systém ETICS s brizolitovou omietku, ktorá bude na vonkajší zatepľovací systém certifikovaná: „Brizolitovú omietku vyrába veľa výrobcov, ale Sto má pre realizácie na vonkajšie zateplenie certifikovanú svoju originálnu hrubovrstvovú minerálnu omietku StoMiral Edelkratzputz. Táto omietka je určená aj na minerálne podkladové omietky v systémoch StoTherm.“ Na prianie architektov BOUDA A MASÁR boli do omietky pridané kúsky lesklej sľudy, takže decentná fasáda sa za svetla trbliece.

Objekt: rekonštrukcia pamiatkovo chránenej kvasiarne Spilka, Bratislava, Slovensko
Miesto: Blumentálska , Bratislava
Architekti: BOUDA A MASÁR architektonická kancelária s.r.o., Bratislava
Investor: MiddleCap Group, Bratislava
Realizácia: 2018 – 2019
Generálny dodávateľ: YIT Slovakia a.s., Bratislava
Fotografie: Martin Matula
Kompetencie Sto:

  • kontaktný zatepľovací systém StoTherm Mineral
  • brizolitová hrubovrstvová minerálna vrchná omietka StoMiral Edelkratzputz

Přihláste se k odběru novinek

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi

Liate podlahy StoCretec v bratislavskom showroome MTBIKER

Autor: stoadministrator
20. 9. 2021
Najväčší slovenský cyklistický portál a e-shop otvoril pre bratislavských zákazníkov showroom a výdajné miesto v priestoroch známej Pradiarne 1900 na Svätoplukovej ulici v Bratislave. V interiéri od architektov VAUarchitects (Ľudovít Vitko, Silvia Vitková) sú na podlahách a schodoch použité odolné nátery, povrchové úpravy a laky StoCretec.

MTBIKER je jedným z prvých nájomcov v zrekonštruovaných priestoroch národnej kultúrnej pamiatky v areáli bývalej Cvernovky

Rekonštrukcia Pradiarne prebiehala podľa návrhu ateliéru BOUDA MASÁR architekti, koncept interiéru spoločných priestorov spracoval ateliér CHYBIK+KRISTOF ASSOCIATED ARCHITECTS.

Medzi kľúčové prvky návrhu spoločných priestorov patrí opätovné otvorenie pôvodnej halovej dispozície s nevšedným systémom liatinových stĺpov. Architekti Ľudovít Vitko a Silvia Vitková sa pri návrhu interiéru pre novú prevádzku zamerali na primeranosť výrazových prvkov, ktoré nechávajú vyniknúť kontext priestoru industriálnej pamiatky a precízny výber produktov predajcu.

 

Showroom je súčasťou pôvodne otvoreného halového priestoru na prízemí

a prístupný je z ulice a hlavného lobby budovy. Zóna medzi vstupmi je v maximálnej miere ponechaná predajni, na ktorú priamo nadväzuje servis bicyklov. Interiér je zameraný na prezentáciu užšieho, výberového sortimentu. Návštevník dostáva dostatok priestoru a voľnosti pre vnímanie vybraných produktov, inpširáciu a v prípade potreby priamu konzultáciu so servisnými technikmi. Showroom a servis na prízemí dopĺňa vďaka vysokému stropu mezanín, určený prednostne pre zamestnancov predajne.

 

Koncept interiéru mal za cieľ nechať vyniknúť to, čo vyniknúť má – výberové produkty predajcu a cenný kontext industriálnej pamiatky

Architekti Ľudovít Vitko a Silvia Vitková z VAUarcitects kládli v showroome MTBIKER dôraz na primeranosť výrazových prvkov so snahou nepotlačiť stavebnú podstatu a charakter priestoru, ktorý delili len v prevádzkovo najnutnejších miestach. Materiály a farby vyberali s ohľadom na funkčnosť, priestorový kontext, identitu značky a vyzdvihnutie samotných produktov. Monochromatická paleta nových materiálov necháva vyniknúť kontext obnoveného priestoru a sústreďuje pozornosť na prezentované produkty. Svetlosivá konštrukcia mezanínu a nadväzujúce nábytkové prvky zodpovedajú farebnosti soklovej časti obnovených liatinových stĺpov.

 

Podlahové povrchy StoCretec na báze polyuretánu alebo epoxidovej živice v službách architektov

Sú odolné a príjemné na pohľad, komponenty systémov StoCretec sú aj v tomto showroome navzájom zladené a zahŕňajú celú paletu výrobkov – od základu cez vlastný povrch až po prelakovanie. Na podlahe showroomu je použitý EP podkladový náter StoPox GH 205, ktorý má veľmi dobrú priľnavosť a je testovaný na odolnosť voči odtrhnutiu a vytváraniu bublín pri vzlínajúcej vlhkosti. Na tento náter je aplikovaná odolná a húževnato-pružná PUR povrchová úprava StoPur IB 500. Kryciu vrstvu tvorí PUR uzatvárací náter StoPur WV 200, určený pre farebné uzatváracie nátery na polyuretánové podlahové povrchové úpravy.

Informácie o projekte:
Investor: MTBIKER.shop s.r.o.
Miesto: Bratislava
Architekti: VAUarchitects - Ľudovít Vitko, Silvia Vitková
Realizácia: Profloor, s.r.o.
Fotografie:  VAUarchitects - Ľudovít Vitko, Silvia Vitková
Použité riešenia Sto:

  • Podlaha showroomu - EP podkladový náter StoPox GH 205, PUR povrchová úprava StoPur IB 500, PUR uzatvárací náter StoPur WV 200,
  • Oceľové schody - EP vodou riediteľný protišmykový lak StoPox WL 200

Přihláste se k odběru novinek

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi