Súhra zložiek zvyšuje hodnotu fasádneho systému StoTherm Classic

Súhra zložiek zvyšuje hodnotu fasádneho systému StoTherm Classic

Autor: admin
26. 10. 2018
Systémový prístup je od samého začiatku hlavnou zásadou firmy Sto. Preto je kontaktný zatepľovací fasádny systém StoTherm Classic výsledkom dokonalého zladenia všetkých zložiek.

StoColor Classic je systém s maximálnou garanciou kvality. Investori oceňujú u tohto systému vysoké izolačné účinky a odolnosť voči poveternostným vplyvom. S konečnou povrchovou úpravou Stolit alebo StoSilco je systém vysoko odolný aj proti mikroorganizmom a plesniam. Skúška pevnosti v ohybe dokazuje v porovnaní s minerálnymi systémami až 10-násobne vyššiu elastickosť a odolnosť systému StoTherm Classic proti tvorbe trhlín. Vysoká odolnosť proti vzniku trhlín navyše dopomáha k udržaniu konštantnej teploty v murive a k ochrane stavebného fondu. Mimoriadne vysoká je aj mechanická odolnosť celého systému - je až tridsaťnásobne väčšia v porovnaní s minerálnymi systémami (15 joulov pri systéme StoTherm Classic proti 0,5 až 1 J u minerálnych systémov).

 

Skladba systému StoTherm Classic

1. lepiaca hmota - Sto-Baukleber

2. izolácia - EPS alebo MW + kotvenie

3. armovacia vrstva - StoArmat Classic plus

4. armovacia sieťovina - Sto Glasfasergewebe

5. povrchová úprava - Stolit

 

 

 

 

 

Na lepenie izolačných materiálov sa používa minerálna vysoko paropriepustná lepiaca hmota Sto-Baukleber, ktorá je charakteristická veľmi vysokou lepiacou schopnosťou a priľnavosťou k podkladu a vysokou odolnosťou proti stekaniu. Hodí sa pre staticky pevné, rovné aj nerovné minerálne a organické podklady. Je veľmi dobre spracovateľná, a to ako ručne, tak i strojovo. Možno ju použiť ako pre lepenie EPS dosiek, tak i dosiek z minerálnej vlny.

Vysokú odolnosť proti vzniku trhlín a proti mechanickému zaťaženiu poskytuje celému systému bezcementová armovacia hmota StoArmat Classic plus s vynikajúcou schopnosťou odolávať pnutiu. Medzi jej prednosti patrí tiež odolnosť voči poveternostným vplyvom, paropriepustnosť, vysoká bezpečnosť spracovania vďaka pridanému vodiacemu zrnu, veľmi dobré vlastnosti spracovania, dobrá plniaca schopnosť a vynikajúca roztierateľnosť. Nanesenie hmoty je jednoduché a bezproblémové. Celý systém StoTherm Classic je neľahko zápalný, trieda reakcie na oheň podľa EN 13501-1 je u armovacej hmoty StoArmat Classic plus A2-s1, d0. K dispozícii je tiež organická, bezcementová armovacia stierka so skorou odolnosťou proti dažďu StoArmat Classic QS, ktorá tuhne značne rýchlejšie v teplotnom rozsahu + 1°C do + 10°C a pri vlhkosti vzduchu až do 95 %. QS-technológia tak poskytuje značné výhody čo do času i nákladov a zaručuje plnenie termínov aj pri nepriaznivom, vlhkom a chladnom počasí začiatkom a koncom zimy.

Armovacia sieťovina Sto Glasfasergewebe spĺňa najvyššie požiadavky na odolnosť proti tvorbe trhlín a odolnosť proti nárazom. Optimalizované silové uchytenie je zárukou najvyššej bezpečnosti a ochrany pred vznikom trhlín, výhodou je aj vysoká pevnosť v ťahu, odolnosť proti posunutiu a zásadám.

Povrchová úprava s organickými omietkami Stolit a silikónovými omietkami StoSilco poskytuje systému StoTherm Classic vysokú odolnosť proti riasam a plesniam a je dokonalou prevenciou proti zelenej fasáde. Omietky sú tónovateľné podľa StoColor Systému, fasádu možno navyše upraviť pomocou kreatívnych povrchových úprav. V tejto oblasti nie sú v spoločnosti Sto stanovené žiadne hranice. Široká škála výrobkov – stierky, omietky, farby, lazúry, laky, obklady, StoDeco profily – umožňuje uskutočniť nápadité architektonické predstavy. Najrôznejšie povrchové úpravy sú vzájomne zladené a do detailov sa dopĺňajú.

Přihláste se k odběru novinek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi

Kreatívne omietky StoSignature na fasáde šlapanického Domu v parku Riegrova

Autor: stoadministrator
13. 6. 2022
Nový Dom v parku Riegrova v Šlapaniciach stojí v mieste objektu bývalej šatľavy a bistra. Novostavba je prevedená z dvoch častí - v jednej z nich je umiestnená kaviareň a reštaurácia s nevyhnutným zázemím, v druhej časti kolmej na prvú je na dvoch poschodiach nová mestská knižnica pre deti a dospelých. Fasádu budovy zdobí kreatívna omietka StoSignature s imitáciou betónu. Dom v parku Riegrova v Šlapaniciach navrhli architekti brnenského ateliéru ARCHIX s.r.o. a je prihlásený do 7. ročníka súťaže České ceny za architektúru 2022, organizovanej Českou komorou architektov.

Investorom nového objektu bolo mesto Šlapanice, ktoré si pre výstavbu vybralo stavebnú firmu 3V & H, s. r. o. z Uhorského Brodu. Pôvodne mala byť výstavba zahájená už v septembri 2019, ale až na jeseň 2020 po skončení tradičných Šlapanických slávností bol zbúraný existujúci altánok, aby sa uvoľnilo stavenisko na stavbu nového moderného hudobného altánku. Ďalej bolo zbúrané aj pôvodné bistro a na jeho mieste sa začala stavať nová multifunkčná budova s ​​knižnicou pre deti i dospelých, prednáškovou sálou, kaviarňou a reštauráciou vrátane terasy. V marci 2021 bol dokončený nový altánok a upravené existujúce plochy v jeho najbližšom okolí. Mestská knižnica a s ňou aj celý objekt Domu v parku Riegrova potom bol slávnostne otvorený 6. novembra 2021.

 

Mestský park v Šlapaniciach aj nový Dom v parku sú prirodzeným centrom spoločenského života a miestom stretávania

Nová budova, postavená podľa návrhu tímu architektov a projektantov architektonickej kancelárie Archix pod vedením Ing. arch. Milana Podroužka nie je okázalá a svojim jednoduchým tvaroslovím zodpovedá budovám v podzámčí. Navrhnutý nový objekt je realizovaný z dvoch častí. V jednej z nich, kolmej k ulici Riegrova, je umiestnená reštaurácia. Tento blok obsahuje okrem nevyhnutného zázemia aj verejné toalety. Náplňou druhej časti, ktorá je kolmá na blok reštaurácie je mestská knižnica. Hlavným ťažiskom dispozičného „kríža“ v prieniku oboch hmôt je viacúčelový priestor na stretávanie. Flexibilne ho možno prepojiť buď s reštauráciou, alebo s priestorom knižnice, ale môže byť tiež využitý samostatne.

 

Fasádam dominuje omietka, drevený obklad, sklo, kov a keramická krytina

Fasádu tvorí kontaktný zatepľovací systém StoTherm Vario a na povrchovú úpravu bol použitý systém kreatívnych omietok StoSignature imitujúcich betón. Realizáciu budovy mala na starosť uhorskobrodská firma 3VaH, ale finálne povrchy fasády robila osvedčená a skúsená firma Oldřich Srcháček zo Zlína. Podľa Martina Kadlca z firmy Sto mala budova niekoľko špecifických detailov, ako napr. zošikmenie ostenia a zlom v štítovej stene. „Dôležité bolo tiež správne zvoliť detail napojenia na drevené obloženie. V soklovej časti je použitá hydroizolačná stierková hmota StoFlexyl, takže omietky mohli byť stiahnuté až k terénu. Celá akcia prebiehala v komplikovanej dobe, kedy sa dlho čakalo na materiály, výbornou koordináciou so stavbou sa však podarilo dokončiť fasády včas a v bezchybnom stave.“

Informácie o projekte:
Objekt: Kaviareň, reštaurácia a mestská knižnica Dom v parku Riegrova, Šlapanice
Architekti: Archix s.r.o., Brno, Ing. arch. Milan Podroužek s tímom spoluautorov
Realizácia:

  • Generálny dodávateľ 3V & H, s. r. o., Uherský Brod,
  • Fasáda Sto: Oldřich Srcháček, Zlín

Kompetencie Sto:

  • fasádny systém StoTherm Vario,
  • kreatívne omietky StoSignature so vzhľadom betónu,
  • na sokli organická stierková hmota pre hydroizoláciu a ochranu pred vlhkosťou StoFlexyl

Fotografie: Tomáš Malý

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi