Tehly, omietka a drevo na fasáde novo zrekonštruovanej Základnej školy v Novom Hrozenkove

Tehly, omietka a drevo na fasáde novo zrekonštruovanej Základnej školy v Novom Hrozenkove

Autor: stoadministrator
3. 5. 2022
Do stavby novej telocvične pre základnú školu sa v Novom Hrozenkove pustili v roku 2020. Spoločne s výstavbou novej telocvične prebiehala rekonštrukcia pôvodnej školskej budovy z roku 1929. V jej rámci došlo okrem iného k výmene kúrenia, okien a vstupných dverí, nová je aj vzduchotechnika. Posledným krokom bolo zateplenie a nová fasáda nielen hlavnej budovy školy, ale aj štyroch bytov, ktoré sú k škole pripojené. Športová hala bude slúžiť ako telocvičňa ZŠ, ale aj na prenájom pre širokú verejnosť. Rekonštrukcia plášťa hlavnej budovy Základnej školy v Novom Hrozenkove a novostavba športovej haly boli dokončené v júli 2021. Na novej fasáde základnej školy sa uplatnil zatepľovací systém StoTherm, vonkajšiu tvár rekonštruovanej školy tvorí kombinácia omietky, dreva a tehlového obkladu StoBrick.

Základom novej fasády je zatepľovací systém StoTherm Vario s  tehlovým obkladom StoBrick.
Základom novej fasády je zatepľovací systém StoTherm Vario s  tehlovým obkladom StoBrick. 

Cieľom architektov bolo priniesť do obce súčasnú architektúru, ktorá sem zapadne, ale tiež prinesie niečo nové a nevšedné

Malý mestys Nový Hrozenkov sa nachádza v údolí Vsetínskej Bečvy, ktorá sa línie od Veľkých Karlovíc valašskou krajinou. Realizáciu fasády základnej školy realizovala vsetínska firma TESP Contract s. r.o. podľa návrhu brnenských architektov Janici Šipulovej a Martina Sládka z ateliéru Consequence forma s.r.o.. Hlavným konceptom bolo vyzdvihnúť potenciál vidieckej krajiny a vhodne vyriešiť napojenie na existujúce objekty a záhradu.

 

Základom novej fasády je zatepľovací systém StoTherm Vario

Ten je vďaka kombinácii izolačných dosiek z polystyrénu a minerálnej armovacej hmote s armovacou sieťovinou ako výstužnou vrstvou natoľko variabilný, že je s ním možné realizovať ako individuálne omietané fasády s kreatívnymi omietkami StoSignature, tak obklady s fasádnymi prvkami StoDeco. Použitá silikónovo-živičná omietka StoSilco K má dlhú životnosť, výbornú paropriepustnosť a odolnosť proti poveternostným vplyvom. Jej svetlý odtieň na fasáde vytvára jemný kontrast k drevenému obkladu a tehlovým pásikom StoBrick.

 

Finálnu podobu novej fasáde dotvorilo aj dômyselné riešenie pre zapustenie žalúziových kastlíkov od pomocou nosných dosiek StoPutzträgerplatte v kombinácií s vertikálnou väzbou klinrových obkladov StoBrick.
Finálnu podobu novej fasáde dotvorilo aj dômyselné riešenie pre zapustenie žalúziových kastlíkov od Sto pomocou nosných dosiek StoPutzträgerplatte v kombinácií s vertikálnou väzbou klinrových obkladov StoBrick.

 

Kľúčom k úspechu novej fasády bolo spracovanie detailov

Zodpovednou osobou za Sto bol pri tejto realizácii obchodno-technický poradca Martin Kadlc, podľa ktorého bolo náročné najmä spracovanie detailov okolo okenných parapetov a v nadpraží, finálnu podobu ovplyvnilo aj riešenie skrytých vonkajších žalúzií pomocou nosných dosiek StoPutzträgerplatte. „Zložitá fasáda základnej školy je tvorená zapustenými piliermi, ktoré boli obkladané tehlovými pásikmi StoBrick. Tie boli inštalované na náš kontaktný zatepľovací systém StoTherm Vario. Táto kombinácia kvalitného zateplenia a kreatívneho vzhľadu fasády uvoľnila ruky architektom, investorovi priniesla maximálnu účinnosť a v porovnaní s klasickým tehlovým obkladom aj väčšiu rýchlosť a nižšie náklady. Pri renovácii z klinkerových tehál StoBrick totiž nie je nutné vykonávať dodatočné konštrukčné opatrenia. Celá stavba mala byť dokončená podľa plánu v auguste minulého roka, realizačnej firme sa však podarilo nielen termín dodržať, ale odovzdať dielo dokonca o mesiac skôr.“ hovorí Martin Kadlc.

Informácie o projekte:

Objekt: Rekonštrukcia základnej školy a novostavba športovej haly v Novom Hrozenkove
Investor: Mestys Nový Hrozenkov
Architekti: Consequence forma s.r.o., Brno
Generálny dodávateľ: TM Stav spol. s r.o. Vsetín
Realizácia fasády: TESP Contract s.r.o., Vsetín
Fotografie: Tomáš Malý
Kompetencia Sto:

  • StoTherm Vario,
  • omietka StoSilco K 1,5,
  • klinkerový obklad StoBrick

Přihláste se k odběru novinek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi

Fasáda novej školy sa vzhľadom tehlového muriva odráža víziu architektov

Autor: stoadministrator
13. 5. 2022
Neďaleko Eindhovenu navrhol Atelier PRO Architects z holandského Haagu novostavbu školy Strabrect College, ktorá je energeticky udržateľná a súčasne sa zapája do cirkulárnej ekonomiky. Vzhľad zateplenej fasády s tehlovým obkladom z flexibilných pásikov StoCleyer B je originálny a nadväzuje na okolie novej budovy školy v Geldrope.
Všetky výukové priestory sú zoskupené okolo veľkej posluchárne v centre novostavby. Celkovú štruktúru budovy navyše oživujú rôzne vnútorné priestory.
Všetky výukové priestory sú zoskupené okolo veľkej posluchárne v centre novostavby. Celkovú štruktúru budovy navyše oživujú rôzne vnútorné priestory.

Strabrecht College sa presťahovala do nových priestorov

Zo existujúcej budovy zostala iba telocvičňa. Tá bola "napojená" na novú budovu a nachádza sa hneď vedľa športovísk. Na ploche necelých 8 000 m2 sú rozmiestnené okolo centrálnej posluchárne štyri skupiny budov s priestormi pre teoretickú aj praktickú výučbu a miestnosti pre študentov. Otvorené vnútorné priestory, jeden z charakteristických prvkov starej budovy, sa objavujú aj v novej budove. Privádzajú prirodzené svetlo do vnútorných priestorov školy, dávajú možnosť výučby mimo učebne a poskytujú zjemnenie merítka v obrysoch, ktoré nadväzuje na štruktúru okolia. Veľkými oknami učební a tried je príroda stále prítomná aj v interiéri. Nová škola zaujme aj svojimi svetlými murovanými stenami, ktoré vynikajú uprostred zelenej plochy.

Obkladové pásky StoCleyer B pomohli architektom dosiahnuť presne taký tehlový vhľad, aký si priali.
Obkladové pásiky StoCleyer B pomohli architektom dosiahnuť presne taký tehlový vhľad, aký si priali.

Špeciálne opláštenie z pásikov StoCleyer B

Fasáda nie je z tehál, aj keď sa to tak na prvý pohľad môže zdať. Vďaka vhodne zvolenej kombinácii fasádnych pásikov StoCleyer B, ktorú navrhli a zostavili architekti, získala budova presne vzhľad, ktorý si tvorcovia novej školy predstavovali. Tehlové obkladové pásiky StoCleyer B aj na budove strabrechtskej školy preukázali, že predstavujú rýchle a jednoduché riešenie na realizáciu zateplených fasád s autentickým tehlovým vzhľadom. S ponukou viac ako 130 tehlových povrchov otvárajú širokú škálu dizajnových možností a pohľad na fasádu školy ukazuje, že ich tvorcovia fasády dokonale využili. Materiálové vlastnosti flexibilných tehlových pásikov, ktoré boli optimalizované špeciálne pre zatepľovacie systémy, im umožnili pretvoriť architektonický návrh na efektívne a spoľahlivé stavebné riešenie.

 

Zoznámte sa s tehlovými obkladovými pásikmi StoCleyer B

Tehlové obkladové pásiky StoCleyer B, ktoré sú optimalizované pre fasádne zatepľovacie systémy, umožňujú neuveriteľne ľahko kombinovať robustný vzhľad tehlovej fasády s vysoko efektívnou tepelnou ochranou budovy. Bližšie informácie získate v našom katalógu, ktorý si môžete stiahnuť tu, alebo na konzultácii, ktorú si môžete dohovoriť so zástupcom nášho obchodného tímu.

Informácie o projekte:
Investor: Strabrecht College, Geldrop, Holandsko
Miesto: Grote Bos 2, Geldrop
Architekt: Atelier PRO Architects, Haag
Realizácia: Fleurbaaij, Aalten
Kompetencia Sto:

Fotografia: Ronald Tillermann, Rotterdam

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi