Tehly, omietka a drevo na fasáde novo zrekonštruovanej Základnej školy v Novom Hrozenkove

Tehly, omietka a drevo na fasáde novo zrekonštruovanej Základnej školy v Novom Hrozenkove

Autor: stoadministrator
3. 5. 2022
Do stavby novej telocvične pre základnú školu sa v Novom Hrozenkove pustili v roku 2020. Spoločne s výstavbou novej telocvične prebiehala rekonštrukcia pôvodnej školskej budovy z roku 1929. V jej rámci došlo okrem iného k výmene kúrenia, okien a vstupných dverí, nová je aj vzduchotechnika. Posledným krokom bolo zateplenie a nová fasáda nielen hlavnej budovy školy, ale aj štyroch bytov, ktoré sú k škole pripojené. Športová hala bude slúžiť ako telocvičňa ZŠ, ale aj na prenájom pre širokú verejnosť. Rekonštrukcia plášťa hlavnej budovy Základnej školy v Novom Hrozenkove a novostavba športovej haly boli dokončené v júli 2021. Na novej fasáde základnej školy sa uplatnil zatepľovací systém StoTherm, vonkajšiu tvár rekonštruovanej školy tvorí kombinácia omietky, dreva a tehlového obkladu StoBrick.

Základom novej fasády je zatepľovací systém StoTherm Vario s  tehlovým obkladom StoBrick.
Základom novej fasády je zatepľovací systém StoTherm Vario s  tehlovým obkladom StoBrick. 

Cieľom architektov bolo priniesť do obce súčasnú architektúru, ktorá sem zapadne, ale tiež prinesie niečo nové a nevšedné

Malý mestys Nový Hrozenkov sa nachádza v údolí Vsetínskej Bečvy, ktorá sa línie od Veľkých Karlovíc valašskou krajinou. Realizáciu fasády základnej školy realizovala vsetínska firma TESP Contract s. r.o. podľa návrhu brnenských architektov Janici Šipulovej a Martina Sládka z ateliéru Consequence forma s.r.o.. Hlavným konceptom bolo vyzdvihnúť potenciál vidieckej krajiny a vhodne vyriešiť napojenie na existujúce objekty a záhradu.

 

Základom novej fasády je zatepľovací systém StoTherm Vario

Ten je vďaka kombinácii izolačných dosiek z polystyrénu a minerálnej armovacej hmote s armovacou sieťovinou ako výstužnou vrstvou natoľko variabilný, že je s ním možné realizovať ako individuálne omietané fasády s kreatívnymi omietkami StoSignature, tak obklady s fasádnymi prvkami StoDeco. Použitá silikónovo-živičná omietka StoSilco K má dlhú životnosť, výbornú paropriepustnosť a odolnosť proti poveternostným vplyvom. Jej svetlý odtieň na fasáde vytvára jemný kontrast k drevenému obkladu a tehlovým pásikom StoBrick.

 

Finálnu podobu novej fasáde dotvorilo aj dômyselné riešenie pre zapustenie žalúziových kastlíkov od pomocou nosných dosiek StoPutzträgerplatte v kombinácií s vertikálnou väzbou klinrových obkladov StoBrick.
Finálnu podobu novej fasáde dotvorilo aj dômyselné riešenie pre zapustenie žalúziových kastlíkov od Sto pomocou nosných dosiek StoPutzträgerplatte v kombinácií s vertikálnou väzbou klinrových obkladov StoBrick.

 

Kľúčom k úspechu novej fasády bolo spracovanie detailov

Zodpovednou osobou za Sto bol pri tejto realizácii obchodno-technický poradca Martin Kadlc, podľa ktorého bolo náročné najmä spracovanie detailov okolo okenných parapetov a v nadpraží, finálnu podobu ovplyvnilo aj riešenie skrytých vonkajších žalúzií pomocou nosných dosiek StoPutzträgerplatte. „Zložitá fasáda základnej školy je tvorená zapustenými piliermi, ktoré boli obkladané tehlovými pásikmi StoBrick. Tie boli inštalované na náš kontaktný zatepľovací systém StoTherm Vario. Táto kombinácia kvalitného zateplenia a kreatívneho vzhľadu fasády uvoľnila ruky architektom, investorovi priniesla maximálnu účinnosť a v porovnaní s klasickým tehlovým obkladom aj väčšiu rýchlosť a nižšie náklady. Pri renovácii z klinkerových tehál StoBrick totiž nie je nutné vykonávať dodatočné konštrukčné opatrenia. Celá stavba mala byť dokončená podľa plánu v auguste minulého roka, realizačnej firme sa však podarilo nielen termín dodržať, ale odovzdať dielo dokonca o mesiac skôr.“ hovorí Martin Kadlc.

Informácie o projekte:

Objekt: Rekonštrukcia základnej školy a novostavba športovej haly v Novom Hrozenkove
Investor: Mestys Nový Hrozenkov
Architekti: Consequence forma s.r.o., Brno
Generálny dodávateľ: TM Stav spol. s r.o. Vsetín
Realizácia fasády: TESP Contract s.r.o., Vsetín
Fotografie: Tomáš Malý
Kompetencia Sto:

  • StoTherm Vario,
  • omietka StoSilco K 1,5,
  • klinkerový obklad StoBrick

Přihláste se k odběru novinek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi

Kreatívne omietky StoSignature na fasáde novej administratívnej budovy LANIK v Boskoviciach

Autor: stoadministrator
23. 9. 2022
Autorom rekonštrukcie a južnej prístavby novej administratívnej budovy technologickej firmy LANIK v Boskoviciach je Ing. arch. Eduard Štěrbák. Nové sídlo firmy odráža jasnú víziu autora a súčasne predstavuje súčasnú tvár a budúce smerovanie investora. Vonkajšiu podobu novej prístavby a fasádu staršej rekonštruovanej budovy ovplyvnili aj kreatívne omietky StoSignature.

Boskovická rodinná firma LANIK je technologická spoločnosť, pôsobiaca po celom svete ako výrobca a dodávateľ keramických penových filtrov. Areál spoločnosti sa nachádza v priemyselnej zóne mesta Boskovice a práve tu vyrástlo v rokoch 2018 – 2020 nové sídlo firmy. Budova, kombinujúca staršiu budovu s novou prístavbou, je umiestnená na exkluzívnom mieste v rámci existujúcej priemyselnej zóny tak, aby tvorila dominantu a jasný orientačný bod pre návštevníkov. Súčasne funguje ako hlavný vstup do areálu firmy LANIK a symbol súčasnej tváre a budúceho smerovania spoločnosti. Jednoduchá kubická forma budovy je zdôraznená vystupujúcim telesom zasadacej miestnosti s plne presklenou a zatienenou fasádou, ktorá tvorí prirodzenú ochranu vstupu pred poveternostnými vplyvmi.

 


Elegantný a do detailov premyslený interiér administratívnej časti.

Na fasáde novej prístavby bola použitá ručne brúsená tmavá omietka

Súčasťou výstavby nového sídla spoločnosti boli úpravy staršej budovy, v ktorej je umiestnené prevádzkové zázemie. Rekonštruované interiéry staršej časti sú zariadené úsporne a prevláda v nich biela a šedá farba a sú zvýraznené čiernymi kovovými prvkami. Úplne nová je na tejto podlhovastej budove fasáda s kontaktným zatepľovacím systémom StoTherm Vario a svetlou omietkou, kombinovanou v medziokenných priestoroch s brúsenou betónovo šedou omietkou. Novo bol v tejto časti vybudovaný pred fasádou rošt pre popínavé rastliny a nové je aj únikové schodisko. Upravená budova funkčne nadväzuje na novú vstupnú budovu. Fasáda tejto prístavby je zateplená kontaktným zatepľovacím systémom StoTherm Classic, vrchnú vrstvu tvorí tmavá ručne brúsená omietka. Presklené plochy sú pokryté tieniacimi lamelami, interiéru dvojpodlažného átria s osvetlením zhora dominuje levitujúce schodisko a zábradlie z tenkých lán. Z materiálov je použitý pohľadový betón a cementový náter v kombinácii s masívnym drevom a prírodnými artefaktmi.

 

Večerný pohľad na tmavú fasádu budovy.
Večerný pohľad na tmavú fasádu budovy.  

Kreatívne omietky StoSignature splnili požiadavky architekta aj investora

„Fasádne práce realizovala firma RB Bau, s.r.o. z Brna, ktorej spolumajiteľ pán Zbyněk Buchta nás vyzval na spoluprácu. U staršej pôvodnej časti nového sídla mal pán architekt Štěrbák jasnú víziu v jemných odtieňoch. Na hlavné fasádne plochy rekonštruovaného objektu bola použitá finálna povrchová úprava pomocou silikónovo-živicovej omietky StoSilco K 1.5. Priestor medzi oknami bol potom ozvláštnený betónovo šedým brúseným povrchom StoBeton MP z radu kreatívnych omietok StoSignature, realizovaný pomocou omietok Stolit K 1.5 a Stolit MP. Na južnej novej prístavbe je potom naopak jedna z najodvážnejších povrchových úprav: „poškriabaný" StoBeton Ter v tmavom odtieni. Ten sa nám podarilo realizovať vďaka bezcementovej podkladovej omietke StoArmat Classic plus. Aplikácia finálneho povrchu potom bola pod drobnohľadom pána architekta Štěrbáka a konateľa investora Igora Láníka. Následné brúsenie, umývanie, znova brúsenie a ďalšie umývanie bolo časovo náročné, ale nakoniec sa nám po niekoľkých vzorkovacích dňoch podarilo dosiahnuť výsledok, ktorý architekta i konateľa firmy LANIK plne uspokojil.“ hovorí obchodno-technický poradca Sto Martin Kadlc.

Informácie o projekte:
Objekt:
Administratívne sídlo firmy LANIK, Boskovice
Investor: LANIK s.r.o.
Autor: Ing. arch. Eduard Štěrbák, spolupráca Michal Horelka, Daniel Chocholatý
Realizácia: 2018-20
Realizačná firma: RB Bau, s.r.o., Brno
Kompetencia Sto: zatepľovací systém StoTherm Classic, StoTherm Vario, kreatívne omietky StoSignature (StoSilco K, Stolit K a Stolit MP), podkladová omietka StoArmat Classic plus
 

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi