Materiály budúcnosti. Vyvinuté pre svet súčasnosti.

Preskúmajte rad najudržateľnejších fasádnych materiálov od Sto.

Zistiť viacStiahnuť brožúru

Udržateľné fasádne materiály

Na ničom sme nešetrili – okrem minerálneho oleja.

Ako projektant či skúsený stavebník chcete pracovať s istotou, udržateľne a s čistým svedomím. Na to však potrebujete tie správne materiály. Kvalita, ochrana klímy a zachovanie zdrojov boli základným princípmi, ktorých sme sa držali pri vývoji našej novej produktovej línie AimS®, ktorou chceme uviesť na stavebný trh nové ekologické, ekonomické aj sociálne štandardy a zároveň Vám priniesť skvelé aplikačné vlastnosti.

Materiály v našej novej produktovej línií AimS® sú vyrobené z viac ako 95% z obnoviteľných a ľahko dostupných zdrojov. Navyše 30% pojiva v materiáloch je vyrobených na báze ekologického borovicového oleja na miesto bežného minerálneho oleja. Stavať s láskou. Stavať zodpovedne. .

Zistiť viac

Základnou surovinou nového pojiva je borovicový olej. Borovicová kôra, ktorá je jeho základom pochádza z odpadu drevárskeho priemyslu. 


Fasádny šetrné k životnému prostrediu.

 1. Šetria vzácne prírodné zdroje
  Vyrobené z viac ako 95% obnoviteľných a ľahko dostupných surovín.
 2. Šetria litre minerálneho oleja
  Až 30% pojiva je na báze ekologického borovicového oleja - namiesto minerálneho oleja.
 3. Predlžujú renovačné cykly budov
  Maximálna odolnosť proti prasknutiu a to aj pri nárazoch do 15 joulov.
 4. Bez cementu
  Výrazne znižujú CO2 stopu fasádnych systémov pretože v receptúrach nepoužívajú cement.
 5. Trvalo udržateľná protipožiarna ochrana
  Trieda požiarnej ochrany A2-s1,d0 podľa EN •13501-1
 6. Oceňované riešenie
  Rad AimS dostal svetoznáme ekologické označenie Blue Angel.

Udržateľné riešenie vo všetkých ohľadoch

Zdroje pojív na báze minerálnych olejov sa raz vyčerpajú. Ak ich však v už v súčasnosti nahradíme v čo najväčšom množstve pojivami z obnoviteľných a klimaticky neutrálnych zdrojov, pomôžeme zachovať život ako ho poznáme pre nás a ďalšie generácie. Aj to pre nás v Sto znamená Stavať zodpovedne.

Pri vývoji radu AimS® bolo jedným z cieľov aby nové suroviny nekonkurovali zdrojom v potravinárskom priemysle, neobsahovali etanol alebo palmový olej a aby sa pri ich výrobe v žiadnom prípadne nevyžívala detská práca či iný druh neetických praktík, alebo aby suroviny neboli prepravované na dlhé vzdialenosti. Našim novým pojivom na báze borovicového oleja sme trafili do čierneho. Borovicová kôra je totižto surovinou, ktorá sa hojne vyskytuje ako odpad v drevárskom priemysle. Vlastnosti takto získaného borovicového oleja sú porovnateľné s vlastnosťami olejov získaných z ropy. Tým sme zároveň zachovali vysoké štandardy našich fasádnych materiálov.

Gabriele Egle, naša odborníčka špecializujúca sa na farby, laky, plasty, výskum a vývoj, Sto SE & Co. KGaA

Jack van Leeuwen, vedúci vývojového laboratória disperzných produktov

Naším cieľom je ísť ešte ďalej.

Jack van Leeuwen, vedúci vývojového laboratória disperzných produktov:

„Pri vývoji nového pojiva pre rad materiálov AimS® sme museli mať na zreteli fakt, že toto nové ekologické pojivo nemôže fungovať len v jednom materiáli ale v celej produktovej línií. Navyše podiel použitých obnoviteľných materiálov musí byť jednoducho overiteľný. Toto sa zatiaľ v stavebnom priemysle nikomu nepodarilo a môžeme s istotou povedať, že Sto je na tomto poli priekopníkom.

Vzhľadom na fakt, že sa nám podarilo skombinovať vývoj udržateľného fasádneho materiálu s neobmedzenými možnosťami praktického použitia je dosiahnutie hodnoty 30% borovicového oleja obrovským úspechom. Samozrejme toto je len začiatok cesty a našim cieľom je ísť ešte ďalej a vývoj použitia väčšieho podielu bio surovín v našich materiáloch stále prebieha. Sme optimisti a očakávame, že v budúcnosti budeme schopní znížiť potrebu minerálneho oleja do našich pojív ešte oveľa viac a zároveň ho nahradiť aj v našich bežných fasádnych materiáloch. Aktuálne neustále rozširujeme portfólio našich udržateľných materiálov, ktoré sa stávajú čoraz častejšie voľbou pre našich ekologicky zmýšľajúcich obchodných partnerov.”


Udržateľný zatepľovací systém

Na ničom sme nešetrili - okrem minerálneho oleja

StoTherm AimS® je prvý kompletný zatepľovací systém obsahujúci viacero vrstiev, ktoré boli optimalizované so zreteľom na udržateľnosť. Všetky systémové komponenty sú vyrobené z obnoviteľný a dostatočne dostupných surovín: od minerálnej izolácie a prírodných finálnych omietok až po fasádny náter s technológiou lotosového efektu (Lotus-Effect® Technology).

Chcem vedieť viac

Fasádna omietka

Prirodzene inovatívna: s 30 % borovicového oleja.

Stolit AimS®je fasádna povrchová omietka využívajúca prírodné princípy a materiály, a ktorá zároveň poskytuje skvelú ochranu proti hubám, riasam a plesniam. Táto dokonalá ochrana fasády je navyše zabezpečená bez použitia biocídnych filmov, rozpúšťadiel či zmäkčovadiel, nehovoriac o úspechu v podobne redukcie množstva použitého minerálneho oleja v pojive omietky.

Základná vrstva

Naša základná vrstva je biela a súčasne veľmi zelená.

StoArmat Classic AimS® je organická, bezcementová základná vrstva vyrobené z obnoviteľných a dostatočne dostupných surovín. Kombinuje v sebe ekologický prístup a výrobné aplikačné vlastnosti.

Fasádny náter

Revolučný obsah, osvedčené vlastnosti.

Vo fasádnej farbe StoColor Lotusan AimS® sme pre Vás skombinovali viacero výhod spájajúcich skvelú funkčnosť náteru s ekologicky udržateľným produktom. Vďaka našej veľmi dobre známej technológii Losového efektu je špina zmytá z povrchu fasády spolu s dažďom. Vďaka novej receptúre však zároveň určujeme štandardy pre udržateľnosť farieb na báze bionického princípu, pretože nahrádzame až 30% pojiva na báze minerálneho olej, pojivom založeným na borovicovom oleji.

Tri kľúčové otázky

 • Koľko minerálneho oleja ušetrím so StoTherm AimS®?
  S novým produktovým radom, ak použijete fasádny systém StoTherm AimS® na bytovom dome s fasádou napríklad 800 m², ušetríte až 173 litrov minerálneho oleja.
 • Koľko stromov musíte vyrúbať, aby ste získali borovicový olej?
  Na výrobu borovicového oleja nemusí byť vyrúbaný ani jeden strom. Borovicová kôra je odpadový produkt z drevárskeho priemyslu, ktorý je dostupný vo veľkých množstvách. Táto surovina sa používa na výrobu oleja v materiáloch AimS.
 • Kde sa vyrábajú jednotlivé materiály?
  StoArmat Classic AimS®, Stolit AimS®, and StoColor Lotusan AimS sú produkty, ktoré boli vyvinuté a aj ich vyrábame v našich závoch v Nemecku a Rakúsku, takže nemusia byť prevážané cez pol zemegule, ale len v rámci našej bežnej prepravy.

Zistite viac

Stiahnite si našu brožúru s informáciami o našom novom udržateľnom rade fasádnych výrobkov AimS®, ale vyplňte náš kontaktný formulár a naši odborníci vám radi odpovedia na všetky vaše otázky. 

Stiahnuť brožúru


Kontaktujte nás

Stiahnite si našu brožúru s informáciami o našom novom udržateľnom rade fasádnych výrobkov AimS®, ale vyplňte náš kontaktný formulár a naši odborníci vám radi odpovedia na všetky vaše otázky.