Ultratenký zatepľovací systém na fasáde takmer 100 rokov starej polikliniky v centre Jablonca

Ultratenký zatepľovací systém na fasáde takmer 100 rokov starej polikliniky v centre Jablonca

Autor: stoadministrator
24. 11. 2021
Budova jabloneckej polikliniky bola postavená v rokoch 1923-1926 na potreby vtedajšej Okresnej zdravotnej a sociálnej poisťovne. Na svoju dobu impozantná stavba bola postavená na základe projektu miestneho architekta Alfreda Fischera a je kvalitným reprezentantom neoklasicistných tendencií v rámci medzivojnovej architektúry. V súčasnosti využívajú budovu privátne zdravotnícke zariadenia, mesto Jablonec v nej vlastní byty, ktoré však vzhľadom na ich stav nebolo možné využívať. To bol tiež jeden z dôvodov pre rozsiahlu rekonštrukciu takmer 100 rokov starého objektu.

Prestavbu bývalej polikliniky na rohu ulíc Poštovnej a Budovateľov v Jablonci nad Nisou na trvalé a nadčasové bývanie realizovalo v lete 2021 mesto Jablonec nad Nisou. Pred rekonštrukciou vlastnilo mesto v objekte takmer 100 neobývateľných bytov, v priebehu rekonštrukcie bola približne polovica nevyužívaných priestorov dôkladne zrekonštruovaná a ponúknutá na prenájom. Hlavným cieľom prestavby bolo ponúknuť záujemcom nové a súčasným požiadavkám zodpovedajúce bývanie a súčasne zachovať historické a architektonické hodnoty objektu. Rekonštruované byty majú nové podlahy, úpravami prešli steny, stropy, omietky aj výmaľba. Kompletne renovované boli aj kúpeľne vrátane obkladov a zariaďovacích predmetov, nové sú tiež kuchynské linky.

 

Kvalitná izolácia ušetrila priestor a zaistila príjemné vnútorné prostredie v bytoch

Na fasáde bývalej polikliniky je inštalovaný ultratenký a vysoko účinný fasádny zatepľovací systém StoTherm Resol, ktorý umožňuje efektívne zatepliť aj veľmi tenké stenové konštrukcie. Použitý izolant z fenolovej živice s najnižšou úrovňou tepelnej vodivosti od 021 dosahuje štandard pasívneho domu s hrúbkou 12 – 14 cm (v závislosti od materiálu vonkajšej nosnej steny). Vylepšená požiarna ochrana je ďalšou výhodou tohto systému. StoTherm Resol je vhodný najmä pre viacpodlažné budovy v centrách miest, kde sa oplatí každý získaný štvorcový centimeter priestoru a kde kľúčovú úlohu zohráva aj protipožiarna ochrana. Skladba zatepľovacieho systému bola zakončená vrchnou omietkou so škrabanou štruktúrou Sto-Silkolik K s dlhou životnosťou a aktívnou ochranou pred tvorbou rias a plesní.

Informácie o projekte:
Objekt: rekonštrukcia polikliniky v Jablonci nad Nisou
Doba výstavby: máj až august 2021
Fotografie: Milan Mošna
Použité riešenia Sto:

  • Zatepľovací systém StoThem s izoláciou na báze fenolickej peny
  • omietka Sto-Silkolit
Fieldset

Přihláste se k odběru novinek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi

Kreatívne omietky StoSignature na fasáde novej administratívnej budovy LANIK v Boskoviciach

Autor: stoadministrator
23. 9. 2022
Autorom rekonštrukcie a južnej prístavby novej administratívnej budovy technologickej firmy LANIK v Boskoviciach je Ing. arch. Eduard Štěrbák. Nové sídlo firmy odráža jasnú víziu autora a súčasne predstavuje súčasnú tvár a budúce smerovanie investora. Vonkajšiu podobu novej prístavby a fasádu staršej rekonštruovanej budovy ovplyvnili aj kreatívne omietky StoSignature.

Boskovická rodinná firma LANIK je technologická spoločnosť, pôsobiaca po celom svete ako výrobca a dodávateľ keramických penových filtrov. Areál spoločnosti sa nachádza v priemyselnej zóne mesta Boskovice a práve tu vyrástlo v rokoch 2018 – 2020 nové sídlo firmy. Budova, kombinujúca staršiu budovu s novou prístavbou, je umiestnená na exkluzívnom mieste v rámci existujúcej priemyselnej zóny tak, aby tvorila dominantu a jasný orientačný bod pre návštevníkov. Súčasne funguje ako hlavný vstup do areálu firmy LANIK a symbol súčasnej tváre a budúceho smerovania spoločnosti. Jednoduchá kubická forma budovy je zdôraznená vystupujúcim telesom zasadacej miestnosti s plne presklenou a zatienenou fasádou, ktorá tvorí prirodzenú ochranu vstupu pred poveternostnými vplyvmi.

 


Elegantný a do detailov premyslený interiér administratívnej časti.

Na fasáde novej prístavby bola použitá ručne brúsená tmavá omietka

Súčasťou výstavby nového sídla spoločnosti boli úpravy staršej budovy, v ktorej je umiestnené prevádzkové zázemie. Rekonštruované interiéry staršej časti sú zariadené úsporne a prevláda v nich biela a šedá farba a sú zvýraznené čiernymi kovovými prvkami. Úplne nová je na tejto podlhovastej budove fasáda s kontaktným zatepľovacím systémom StoTherm Vario a svetlou omietkou, kombinovanou v medziokenných priestoroch s brúsenou betónovo šedou omietkou. Novo bol v tejto časti vybudovaný pred fasádou rošt pre popínavé rastliny a nové je aj únikové schodisko. Upravená budova funkčne nadväzuje na novú vstupnú budovu. Fasáda tejto prístavby je zateplená kontaktným zatepľovacím systémom StoTherm Classic, vrchnú vrstvu tvorí tmavá ručne brúsená omietka. Presklené plochy sú pokryté tieniacimi lamelami, interiéru dvojpodlažného átria s osvetlením zhora dominuje levitujúce schodisko a zábradlie z tenkých lán. Z materiálov je použitý pohľadový betón a cementový náter v kombinácii s masívnym drevom a prírodnými artefaktmi.

 

Večerný pohľad na tmavú fasádu budovy.
Večerný pohľad na tmavú fasádu budovy.  

Kreatívne omietky StoSignature splnili požiadavky architekta aj investora

„Fasádne práce realizovala firma RB Bau, s.r.o. z Brna, ktorej spolumajiteľ pán Zbyněk Buchta nás vyzval na spoluprácu. U staršej pôvodnej časti nového sídla mal pán architekt Štěrbák jasnú víziu v jemných odtieňoch. Na hlavné fasádne plochy rekonštruovaného objektu bola použitá finálna povrchová úprava pomocou silikónovo-živicovej omietky StoSilco K 1.5. Priestor medzi oknami bol potom ozvláštnený betónovo šedým brúseným povrchom StoBeton MP z radu kreatívnych omietok StoSignature, realizovaný pomocou omietok Stolit K 1.5 a Stolit MP. Na južnej novej prístavbe je potom naopak jedna z najodvážnejších povrchových úprav: „poškriabaný" StoBeton Ter v tmavom odtieni. Ten sa nám podarilo realizovať vďaka bezcementovej podkladovej omietke StoArmat Classic plus. Aplikácia finálneho povrchu potom bola pod drobnohľadom pána architekta Štěrbáka a konateľa investora Igora Láníka. Následné brúsenie, umývanie, znova brúsenie a ďalšie umývanie bolo časovo náročné, ale nakoniec sa nám po niekoľkých vzorkovacích dňoch podarilo dosiahnuť výsledok, ktorý architekta i konateľa firmy LANIK plne uspokojil.“ hovorí obchodno-technický poradca Sto Martin Kadlc.

Informácie o projekte:
Objekt:
Administratívne sídlo firmy LANIK, Boskovice
Investor: LANIK s.r.o.
Autor: Ing. arch. Eduard Štěrbák, spolupráca Michal Horelka, Daniel Chocholatý
Realizácia: 2018-20
Realizačná firma: RB Bau, s.r.o., Brno
Kompetencia Sto: zatepľovací systém StoTherm Classic, StoTherm Vario, kreatívne omietky StoSignature (StoSilco K, Stolit K a Stolit MP), podkladová omietka StoArmat Classic plus
 

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi