Ultratenký zatepľovací systém na fasáde takmer 100 rokov starej polikliniky v centre Jablonca

Ultratenký zatepľovací systém na fasáde takmer 100 rokov starej polikliniky v centre Jablonca

Autor: stoadministrator
24. 11. 2021
Budova jabloneckej polikliniky bola postavená v rokoch 1923-1926 na potreby vtedajšej Okresnej zdravotnej a sociálnej poisťovne. Na svoju dobu impozantná stavba bola postavená na základe projektu miestneho architekta Alfreda Fischera a je kvalitným reprezentantom neoklasicistných tendencií v rámci medzivojnovej architektúry. V súčasnosti využívajú budovu privátne zdravotnícke zariadenia, mesto Jablonec v nej vlastní byty, ktoré však vzhľadom na ich stav nebolo možné využívať. To bol tiež jeden z dôvodov pre rozsiahlu rekonštrukciu takmer 100 rokov starého objektu.

Prestavbu bývalej polikliniky na rohu ulíc Poštovnej a Budovateľov v Jablonci nad Nisou na trvalé a nadčasové bývanie realizovalo v lete 2021 mesto Jablonec nad Nisou. Pred rekonštrukciou vlastnilo mesto v objekte takmer 100 neobývateľných bytov, v priebehu rekonštrukcie bola približne polovica nevyužívaných priestorov dôkladne zrekonštruovaná a ponúknutá na prenájom. Hlavným cieľom prestavby bolo ponúknuť záujemcom nové a súčasným požiadavkám zodpovedajúce bývanie a súčasne zachovať historické a architektonické hodnoty objektu. Rekonštruované byty majú nové podlahy, úpravami prešli steny, stropy, omietky aj výmaľba. Kompletne renovované boli aj kúpeľne vrátane obkladov a zariaďovacích predmetov, nové sú tiež kuchynské linky.

 

Kvalitná izolácia ušetrila priestor a zaistila príjemné vnútorné prostredie v bytoch

Na fasáde bývalej polikliniky je inštalovaný ultratenký a vysoko účinný fasádny zatepľovací systém StoTherm Resol, ktorý umožňuje efektívne zatepliť aj veľmi tenké stenové konštrukcie. Použitý izolant z fenolovej živice s najnižšou úrovňou tepelnej vodivosti od 021 dosahuje štandard pasívneho domu s hrúbkou 12 – 14 cm (v závislosti od materiálu vonkajšej nosnej steny). Vylepšená požiarna ochrana je ďalšou výhodou tohto systému. StoTherm Resol je vhodný najmä pre viacpodlažné budovy v centrách miest, kde sa oplatí každý získaný štvorcový centimeter priestoru a kde kľúčovú úlohu zohráva aj protipožiarna ochrana. Skladba zatepľovacieho systému bola zakončená vrchnou omietkou so škrabanou štruktúrou Sto-Silkolik K s dlhou životnosťou a aktívnou ochranou pred tvorbou rias a plesní.

Informácie o projekte:
Objekt: rekonštrukcia polikliniky v Jablonci nad Nisou
Doba výstavby: máj až august 2021
Fotografie: Milan Mošna
Použité riešenia Sto:

  • Zatepľovací systém StoThem s izoláciou na báze fenolickej peny
  • omietka Sto-Silkolit
Fieldset

Přihláste se k odběru novinek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi

Fasáda novej školy sa vzhľadom tehlového muriva odráža víziu architektov

Autor: stoadministrator
13. 5. 2022
Neďaleko Eindhovenu navrhol Atelier PRO Architects z holandského Haagu novostavbu školy Strabrect College, ktorá je energeticky udržateľná a súčasne sa zapája do cirkulárnej ekonomiky. Vzhľad zateplenej fasády s tehlovým obkladom z flexibilných pásikov StoCleyer B je originálny a nadväzuje na okolie novej budovy školy v Geldrope.
Všetky výukové priestory sú zoskupené okolo veľkej posluchárne v centre novostavby. Celkovú štruktúru budovy navyše oživujú rôzne vnútorné priestory.
Všetky výukové priestory sú zoskupené okolo veľkej posluchárne v centre novostavby. Celkovú štruktúru budovy navyše oživujú rôzne vnútorné priestory.

Strabrecht College sa presťahovala do nových priestorov

Zo existujúcej budovy zostala iba telocvičňa. Tá bola "napojená" na novú budovu a nachádza sa hneď vedľa športovísk. Na ploche necelých 8 000 m2 sú rozmiestnené okolo centrálnej posluchárne štyri skupiny budov s priestormi pre teoretickú aj praktickú výučbu a miestnosti pre študentov. Otvorené vnútorné priestory, jeden z charakteristických prvkov starej budovy, sa objavujú aj v novej budove. Privádzajú prirodzené svetlo do vnútorných priestorov školy, dávajú možnosť výučby mimo učebne a poskytujú zjemnenie merítka v obrysoch, ktoré nadväzuje na štruktúru okolia. Veľkými oknami učební a tried je príroda stále prítomná aj v interiéri. Nová škola zaujme aj svojimi svetlými murovanými stenami, ktoré vynikajú uprostred zelenej plochy.

Obkladové pásky StoCleyer B pomohli architektom dosiahnuť presne taký tehlový vhľad, aký si priali.
Obkladové pásiky StoCleyer B pomohli architektom dosiahnuť presne taký tehlový vhľad, aký si priali.

Špeciálne opláštenie z pásikov StoCleyer B

Fasáda nie je z tehál, aj keď sa to tak na prvý pohľad môže zdať. Vďaka vhodne zvolenej kombinácii fasádnych pásikov StoCleyer B, ktorú navrhli a zostavili architekti, získala budova presne vzhľad, ktorý si tvorcovia novej školy predstavovali. Tehlové obkladové pásiky StoCleyer B aj na budove strabrechtskej školy preukázali, že predstavujú rýchle a jednoduché riešenie na realizáciu zateplených fasád s autentickým tehlovým vzhľadom. S ponukou viac ako 130 tehlových povrchov otvárajú širokú škálu dizajnových možností a pohľad na fasádu školy ukazuje, že ich tvorcovia fasády dokonale využili. Materiálové vlastnosti flexibilných tehlových pásikov, ktoré boli optimalizované špeciálne pre zatepľovacie systémy, im umožnili pretvoriť architektonický návrh na efektívne a spoľahlivé stavebné riešenie.

 

Zoznámte sa s tehlovými obkladovými pásikmi StoCleyer B

Tehlové obkladové pásiky StoCleyer B, ktoré sú optimalizované pre fasádne zatepľovacie systémy, umožňujú neuveriteľne ľahko kombinovať robustný vzhľad tehlovej fasády s vysoko efektívnou tepelnou ochranou budovy. Bližšie informácie získate v našom katalógu, ktorý si môžete stiahnuť tu, alebo na konzultácii, ktorú si môžete dohovoriť so zástupcom nášho obchodného tímu.

Informácie o projekte:
Investor: Strabrecht College, Geldrop, Holandsko
Miesto: Grote Bos 2, Geldrop
Architekt: Atelier PRO Architects, Haag
Realizácia: Fleurbaaij, Aalten
Kompetencia Sto:

Fotografia: Ronald Tillermann, Rotterdam

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi