Vzrušujúci dialóg a dokonalá harmónia medzi krajinou a architektúrou

Vzrušujúci dialóg a dokonalá harmónia medzi krajinou a architektúrou

Autor: stoadministrator
28. 1. 2021
Na pobreží Egejského mora, v prístavnom meste Cesme v západnej časti Turecka vyrástol v roku 2018 hotel Folkart Hills Hotel and Residences, ktorý okrem skvelej lokality láka aj svojou architektúrou a najmodernejšími technológiami. Fasáda hotela je realizovaná s predsadeným zatepľovacím systémom StoVentec R s povrchovou omietkovou úpravou. Dizajn objektu ocenila aj jury German Design Award 2021.

Prestížne ocenenie pre tím tureckých architektov

Od svojho založenia v roku 1953 je jedným z hlavných úloh Nemeckej rady pre dizajn sledovať, analyzovať a hodnotiť medzinárodný vývoj v dizajne. Nemecká rada pre dizajn každoročne tiež organizuje a udeľuje jedno z najuznávanejších svetových ocenení za dizajn: Nemeckú cenu za dizajn. Víťazi sú vždy príkladom, akú vysokú komerčnú a kultúrnu hodnotu prináša vynikajúci dizajn. Jedným z víťazov German Design Award 2021 je aj hotel Folkart Hills, ktorý navrhlo istanbulské štúdio DILEKCI Architects (DDA). Jeho zakladateľom je architekt Durmus Dilekci, ktorý okrem radu ďalších projektov pre verejnú a privátnu sféru navrhol aj Mi'costa Hotel and Residences, nominovaný Tureckom na európsku cenu Mies Van Der Rohe 2015.

 

Dizajn, ktorý je inšpirovaný prirodzenou topografiou miernych kopcov v okolí prístavu v Cesme, dokonale zapadá do okolitej krajiny

Biele balustrády graficky sledujú topografiu a vytvárajú nádherný pohľad na celý hotelový komplex. Atraktívny dizajn vytvára vzrušujúci dialóg a súčasne dokonalú harmóniu medzi krajinou a architektúrou. Investor chcel od začiatku projekt so silným symbolickým nábojom, ktorý mal odrážať veľký dôraz na inovácie. Všetky izby a apartmány mali mať ničím nerušený výhľad na more. Architekti navrhli objekt, ktorý okrem spoločenského a športového zázemia tvorí 40 izieb, 18 apartmánov a 12 špeciálnych jednotiek. Súčasťou komplexu je spojenie kúpeľov a krytého bazéna, pretože hotel leží v oblasti bohatej na termálne pramene. Premyslené a dokonale naplánované je aj prepojenie interiéru hotela s jeho okolím. Hosťom ponúka veľké množstvo prekvapivých výhľadov a pocit úzkeho prepojenia interiérov s morom a jeho zmyslovými prejavmi.

 

Umiestnenie a orientácia hotela ovplyvnili i riešenie fasády hotela

Región Çeşme je jednou z najvýznamnejších tureckých turistických oblastí, a jej centrom je prístavné mesto Cesme. Potenciál hotela bol teda veľký. Výzvou bolo umiestnenie hotelového komplexu v západnej časti zálivu, priamo oproti prístavu a historickej časti mesta, umiestnenými na východnej strane zálivu. Pohľad na historické centrum mesta bol výhodou, výhľad na prístav s žeriavmi a veľkými loďami by však pre hostí nebol príliš atraktívny. Preto sa architekti rozhodli orientovať výhľad na more smerom na sever a severozápad. Z tejto strany je však fasáda vystavená enormnej poveternostnej záťaži. Vysoká odolnosť predsadeného prevetrávaného fasádneho systému StoVentec R bola preto jedným z dôvodov pre jeho inštaláciu na fasáde hotela.

 

Fasádny systém StoVentec R priniesol investorom aj hosťom ďalšie výhody

Predsadený bezškárový zatepľovací systém StoVentec R s povrchovou omietkovou úpravou im ponúkol okrem mechanickej pevnosti a odolnosti tiež ochranu proti vlhkosti a hluku, v letných mesiacoch robí hosťom radosť jeho vysoká tepelná ochrana. Systém bolo možné aplikovať aj na nerovné povrchy a dali sa s ním vytvárať zakrivené či šikmé plochy, ktoré sú pre hotel Folkart Hills úplne zásadné a charakteristické. Minimálne tepelné mosty prinieslo aj spojenie tohto fasádneho systému s nosnou konštrukciou z nerezovej ocele a hliníka. Architekti z DILEKCI Architects zatepľovací systém StoVentec R dokonale poznajú, a v plnej miere tak využili obrovské množstvo jeho tvorivých možností. Vďaka omietkam a náterom Sto je navyše povrch hotelovej fasády chránený pred nečistotami, riasami a plesňami a odoláva aj mechanickému zaťaženiu a trhlinám.

 

Zoznámte s možnosťami odvetrávaných fasád StoVentec

Jedna zo základných potrieb architektov - vyjadriť svoje nápady aj prostredníctvom plášťa budovy - vyvoláva rastúci dopyt po zakrivených homogénnych plochách, niekedy hladkých, niekedy s textúrou. To potom vedie k podstatne vyšším nárokom na nosnú konštrukciu, povrchy a ich spracovanie. V tejto oblasti je významným pomocníkom tvorcov predsadený odvetrávaný systém StoVentec.

Informácie o projekte
Objekt:
Hotelov komplex Folkart Hills, Cesme, Izmir, Turecko
Investor: Folkart Construction
Architekti: Durmus Dilekci, DILEKCI Architects (DDA), Istanbul, Turecko
Realizácia: Lamda Group, Izmir
Fotografie: Yercekim architectural photos
Doba výstavby: 2018
Kompetencie Sto:

Fieldset

Přihláste se k odběru novinek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi

Kreatívne omietky StoSignature na fasáde novej administratívnej budovy LANIK v Boskoviciach

Autor: stoadministrator
23. 9. 2022
Autorom rekonštrukcie a južnej prístavby novej administratívnej budovy technologickej firmy LANIK v Boskoviciach je Ing. arch. Eduard Štěrbák. Nové sídlo firmy odráža jasnú víziu autora a súčasne predstavuje súčasnú tvár a budúce smerovanie investora. Vonkajšiu podobu novej prístavby a fasádu staršej rekonštruovanej budovy ovplyvnili aj kreatívne omietky StoSignature.

Boskovická rodinná firma LANIK je technologická spoločnosť, pôsobiaca po celom svete ako výrobca a dodávateľ keramických penových filtrov. Areál spoločnosti sa nachádza v priemyselnej zóne mesta Boskovice a práve tu vyrástlo v rokoch 2018 – 2020 nové sídlo firmy. Budova, kombinujúca staršiu budovu s novou prístavbou, je umiestnená na exkluzívnom mieste v rámci existujúcej priemyselnej zóny tak, aby tvorila dominantu a jasný orientačný bod pre návštevníkov. Súčasne funguje ako hlavný vstup do areálu firmy LANIK a symbol súčasnej tváre a budúceho smerovania spoločnosti. Jednoduchá kubická forma budovy je zdôraznená vystupujúcim telesom zasadacej miestnosti s plne presklenou a zatienenou fasádou, ktorá tvorí prirodzenú ochranu vstupu pred poveternostnými vplyvmi.

 


Elegantný a do detailov premyslený interiér administratívnej časti.

Na fasáde novej prístavby bola použitá ručne brúsená tmavá omietka

Súčasťou výstavby nového sídla spoločnosti boli úpravy staršej budovy, v ktorej je umiestnené prevádzkové zázemie. Rekonštruované interiéry staršej časti sú zariadené úsporne a prevláda v nich biela a šedá farba a sú zvýraznené čiernymi kovovými prvkami. Úplne nová je na tejto podlhovastej budove fasáda s kontaktným zatepľovacím systémom StoTherm Vario a svetlou omietkou, kombinovanou v medziokenných priestoroch s brúsenou betónovo šedou omietkou. Novo bol v tejto časti vybudovaný pred fasádou rošt pre popínavé rastliny a nové je aj únikové schodisko. Upravená budova funkčne nadväzuje na novú vstupnú budovu. Fasáda tejto prístavby je zateplená kontaktným zatepľovacím systémom StoTherm Classic, vrchnú vrstvu tvorí tmavá ručne brúsená omietka. Presklené plochy sú pokryté tieniacimi lamelami, interiéru dvojpodlažného átria s osvetlením zhora dominuje levitujúce schodisko a zábradlie z tenkých lán. Z materiálov je použitý pohľadový betón a cementový náter v kombinácii s masívnym drevom a prírodnými artefaktmi.

 

Večerný pohľad na tmavú fasádu budovy.
Večerný pohľad na tmavú fasádu budovy.  

Kreatívne omietky StoSignature splnili požiadavky architekta aj investora

„Fasádne práce realizovala firma RB Bau, s.r.o. z Brna, ktorej spolumajiteľ pán Zbyněk Buchta nás vyzval na spoluprácu. U staršej pôvodnej časti nového sídla mal pán architekt Štěrbák jasnú víziu v jemných odtieňoch. Na hlavné fasádne plochy rekonštruovaného objektu bola použitá finálna povrchová úprava pomocou silikónovo-živicovej omietky StoSilco K 1.5. Priestor medzi oknami bol potom ozvláštnený betónovo šedým brúseným povrchom StoBeton MP z radu kreatívnych omietok StoSignature, realizovaný pomocou omietok Stolit K 1.5 a Stolit MP. Na južnej novej prístavbe je potom naopak jedna z najodvážnejších povrchových úprav: „poškriabaný" StoBeton Ter v tmavom odtieni. Ten sa nám podarilo realizovať vďaka bezcementovej podkladovej omietke StoArmat Classic plus. Aplikácia finálneho povrchu potom bola pod drobnohľadom pána architekta Štěrbáka a konateľa investora Igora Láníka. Následné brúsenie, umývanie, znova brúsenie a ďalšie umývanie bolo časovo náročné, ale nakoniec sa nám po niekoľkých vzorkovacích dňoch podarilo dosiahnuť výsledok, ktorý architekta i konateľa firmy LANIK plne uspokojil.“ hovorí obchodno-technický poradca Sto Martin Kadlc.

Informácie o projekte:
Objekt:
Administratívne sídlo firmy LANIK, Boskovice
Investor: LANIK s.r.o.
Autor: Ing. arch. Eduard Štěrbák, spolupráca Michal Horelka, Daniel Chocholatý
Realizácia: 2018-20
Realizačná firma: RB Bau, s.r.o., Brno
Kompetencia Sto: zatepľovací systém StoTherm Classic, StoTherm Vario, kreatívne omietky StoSignature (StoSilco K, Stolit K a Stolit MP), podkladová omietka StoArmat Classic plus
 

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi