Vzrušujúci dialóg a dokonalá harmónia medzi krajinou a architektúrou

Vzrušujúci dialóg a dokonalá harmónia medzi krajinou a architektúrou

Autor: stoadministrator
28. 1. 2021
Na pobreží Egejského mora, v prístavnom meste Cesme v západnej časti Turecka vyrástol v roku 2018 hotel Folkart Hills Hotel and Residences, ktorý okrem skvelej lokality láka aj svojou architektúrou a najmodernejšími technológiami. Fasáda hotela je realizovaná s predsadeným zatepľovacím systémom StoVentec R s povrchovou omietkovou úpravou. Dizajn objektu ocenila aj jury German Design Award 2021.

Prestížne ocenenie pre tím tureckých architektov

Od svojho založenia v roku 1953 je jedným z hlavných úloh Nemeckej rady pre dizajn sledovať, analyzovať a hodnotiť medzinárodný vývoj v dizajne. Nemecká rada pre dizajn každoročne tiež organizuje a udeľuje jedno z najuznávanejších svetových ocenení za dizajn: Nemeckú cenu za dizajn. Víťazi sú vždy príkladom, akú vysokú komerčnú a kultúrnu hodnotu prináša vynikajúci dizajn. Jedným z víťazov German Design Award 2021 je aj hotel Folkart Hills, ktorý navrhlo istanbulské štúdio DILEKCI Architects (DDA). Jeho zakladateľom je architekt Durmus Dilekci, ktorý okrem radu ďalších projektov pre verejnú a privátnu sféru navrhol aj Mi'costa Hotel and Residences, nominovaný Tureckom na európsku cenu Mies Van Der Rohe 2015.

 

Dizajn, ktorý je inšpirovaný prirodzenou topografiou miernych kopcov v okolí prístavu v Cesme, dokonale zapadá do okolitej krajiny

Biele balustrády graficky sledujú topografiu a vytvárajú nádherný pohľad na celý hotelový komplex. Atraktívny dizajn vytvára vzrušujúci dialóg a súčasne dokonalú harmóniu medzi krajinou a architektúrou. Investor chcel od začiatku projekt so silným symbolickým nábojom, ktorý mal odrážať veľký dôraz na inovácie. Všetky izby a apartmány mali mať ničím nerušený výhľad na more. Architekti navrhli objekt, ktorý okrem spoločenského a športového zázemia tvorí 40 izieb, 18 apartmánov a 12 špeciálnych jednotiek. Súčasťou komplexu je spojenie kúpeľov a krytého bazéna, pretože hotel leží v oblasti bohatej na termálne pramene. Premyslené a dokonale naplánované je aj prepojenie interiéru hotela s jeho okolím. Hosťom ponúka veľké množstvo prekvapivých výhľadov a pocit úzkeho prepojenia interiérov s morom a jeho zmyslovými prejavmi.

 

Umiestnenie a orientácia hotela ovplyvnili i riešenie fasády hotela

Región Çeşme je jednou z najvýznamnejších tureckých turistických oblastí, a jej centrom je prístavné mesto Cesme. Potenciál hotela bol teda veľký. Výzvou bolo umiestnenie hotelového komplexu v západnej časti zálivu, priamo oproti prístavu a historickej časti mesta, umiestnenými na východnej strane zálivu. Pohľad na historické centrum mesta bol výhodou, výhľad na prístav s žeriavmi a veľkými loďami by však pre hostí nebol príliš atraktívny. Preto sa architekti rozhodli orientovať výhľad na more smerom na sever a severozápad. Z tejto strany je však fasáda vystavená enormnej poveternostnej záťaži. Vysoká odolnosť predsadeného prevetrávaného fasádneho systému StoVentec R bola preto jedným z dôvodov pre jeho inštaláciu na fasáde hotela.

 

Fasádny systém StoVentec R priniesol investorom aj hosťom ďalšie výhody

Predsadený bezškárový zatepľovací systém StoVentec R s povrchovou omietkovou úpravou im ponúkol okrem mechanickej pevnosti a odolnosti tiež ochranu proti vlhkosti a hluku, v letných mesiacoch robí hosťom radosť jeho vysoká tepelná ochrana. Systém bolo možné aplikovať aj na nerovné povrchy a dali sa s ním vytvárať zakrivené či šikmé plochy, ktoré sú pre hotel Folkart Hills úplne zásadné a charakteristické. Minimálne tepelné mosty prinieslo aj spojenie tohto fasádneho systému s nosnou konštrukciou z nerezovej ocele a hliníka. Architekti z DILEKCI Architects zatepľovací systém StoVentec R dokonale poznajú, a v plnej miere tak využili obrovské množstvo jeho tvorivých možností. Vďaka omietkam a náterom Sto je navyše povrch hotelovej fasády chránený pred nečistotami, riasami a plesňami a odoláva aj mechanickému zaťaženiu a trhlinám.

 

Zoznámte s možnosťami odvetrávaných fasád StoVentec

Jedna zo základných potrieb architektov - vyjadriť svoje nápady aj prostredníctvom plášťa budovy - vyvoláva rastúci dopyt po zakrivených homogénnych plochách, niekedy hladkých, niekedy s textúrou. To potom vedie k podstatne vyšším nárokom na nosnú konštrukciu, povrchy a ich spracovanie. V tejto oblasti je významným pomocníkom tvorcov predsadený odvetrávaný systém StoVentec.

Informácie o projekte
Objekt:
Hotelov komplex Folkart Hills, Cesme, Izmir, Turecko
Investor: Folkart Construction
Architekti: Durmus Dilekci, DILEKCI Architects (DDA), Istanbul, Turecko
Realizácia: Lamda Group, Izmir
Fotografie: Yercekim architectural photos
Doba výstavby: 2018
Kompetencie Sto:

Fieldset

Přihláste se k odběru novinek

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi

Silná miestna komunita a práca architektov vdýchli nový život niekdajšej sladovni v dánskom Ebeltofte

Autor: stoadministrator
24. 11. 2021
Opravená a rozšírená historická sladovňa žiari červenou farbou nad starým dánskym prístavným mestom Ebeltoft, ležiacom na brehu Baltského mora. Kancelária Praksis Arkitekter pristúpila k práci s veľkou úctou k pôvodnej stavebnej substancii a vytvorila nové sociálne centrum s charakterom campusu. Areál je príkladom vydarenej post-industriálnej architektúry

V historickom centre mestečka Ebeltoftu sa nachádza charakteristická červená sladovňa Maltfabrikken z roku 1861, dominanta mesta a významný závod, kde sa až do roku 1998 vyrábal slad. 140 rokov trvajúca priemyselná cesta však na konci 20. storočia skončila a továrni dlhé roky hrozila demolácia. Silná miestna komunita sa spojila, aby zachovala a znovu premyslela budúcnosť tradičnej priemyselnej budovy. Z iniciatívy nadšencov sa rozbehol proces vytvárania miesta pre umenie, kultúru a podnikanie – a aj vďaka ich nasadeniu bol projekt úspešne dokončený v roku 2020. Za znovuzrodením objektu je tiež veľký záujem a podpora nadácií, podnikateľskej komunity a súkromných miestnych prispievateľov, ako aj silné partnerstvo so zastupiteľstvom mesta Syddjurs, do ktorého pôsobnosti Ebeltoft patrí.

 

Dnes je to ľudová továreň – poháňaná komunitami, nadšencami a vášňou s túžbou byť semeniskom tvorivého rozvoja ľudí i spoločnosti

Maltfabrikken je miestom stretávania, priestorom na dýchanie, magickou zmesou kreativity. Zároveň je  miestom s mnohými užívateľsky orientovanými zariadeniami, ale aj sieťou, dynamom a sprostredkovateľom aktivít a akcií. Medzi jeho nové zariadenia patrí kultúrny dom, knižnica, múzeum, kultúrne prostredie pre mládež, rezidencie umelcov, workshopy, klaster kreatívneho priemyslu, minipivovar a mnoho ďalšieho.

 

Architektonická premena sa vyznačuje najmä starostlivou renováciou rešpektujúcou pôvodnú stavbu

Surovosť a neotesanosť sa tu stretáva s novou a jasnou estetikou. Zároveň boli zachované charakteristické historické hodnoty továrne. Vzniká tak homogénna a zjednocujúca hmota budovy, ktorá sa otvára do okolitých dvorov a víta každého. V snahe dostať do budov čo najviac aktivít, má vo vnútri projekt tak trochu charakter „guláša“: tu je múzeum, knižnica a archív, tu minipivovar a reštaurácia, tu dizajnový obchod, priestory a miestnosti na prenájom pre rodinné oslavy. Sú tu podnikateľské kancelárie a malé lacné prenájmy pre začínajúce firmy a dizajnérov a nakoniec, aby toho nebolo málo, je tu aj množstvo malých rezidenčných stavieb pre takzvaný "umelecký pobyt", ktorý podporuje Dánska nadácia umenia. A potom samozrejme povinné klzisko a vyhliadková plošina na vrchole komína. Je toho veľa pod jednou strechou a na väčšine miest by to bolo príliš, ale tu to funguje, pretože celý komplex budov už má v sebe ten správny nádych niečoho samorastného a pučiaceho. A čo viac, Praksis Architects sa tu podarilo udržať rovnováhu, a to ako odhalením starého, tak pridaním nového s vynikajúcim zmyslom pre oboje. Prostredníctvom obmedzenej, ale výraznej palety farieb a materiálov v exteriéri, ktorým dominujú čierne sokle a červená omietka na fasádach, spojili architekti staré a nové do jedného celku. Tvorcom projektu sa touto vydarenou prestavbou podarilo veľmi dobre premeniť industriálny relikt na križovatku spoločenského stretávania.

Informácie o projekte:

Investor: Maltfabrikken, Ebeltoft, DK

Architekt: Praksis Arkitekter, Svendborg, DK

Miesto: Maltvoj 8, 8400 Ebeltoft, DK

Kompetencia firmy Sto:

  • zatepľovací fasádny systém (StoTherm Mineral),
  • fasádna farba odrážajúca tepelné žiarenie (StoColor X-black)

Realizačná firma: Rasmus Jakobsen, Aarhus, DK

Fieldset

Přihláste se k odběru novinek

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi