Vzrušujúci dialóg a dokonalá harmónia medzi krajinou a architektúrou

Vzrušujúci dialóg a dokonalá harmónia medzi krajinou a architektúrou

Autor: stoadministrator
28. 1. 2021
Na pobreží Egejského mora, v prístavnom meste Cesme v západnej časti Turecka vyrástol v roku 2018 hotel Folkart Hills Hotel and Residences, ktorý okrem skvelej lokality láka aj svojou architektúrou a najmodernejšími technológiami. Fasáda hotela je realizovaná s predsadeným zatepľovacím systémom StoVentec R s povrchovou omietkovou úpravou. Dizajn objektu ocenila aj jury German Design Award 2021.

Prestížne ocenenie pre tím tureckých architektov

Od svojho založenia v roku 1953 je jedným z hlavných úloh Nemeckej rady pre dizajn sledovať, analyzovať a hodnotiť medzinárodný vývoj v dizajne. Nemecká rada pre dizajn každoročne tiež organizuje a udeľuje jedno z najuznávanejších svetových ocenení za dizajn: Nemeckú cenu za dizajn. Víťazi sú vždy príkladom, akú vysokú komerčnú a kultúrnu hodnotu prináša vynikajúci dizajn. Jedným z víťazov German Design Award 2021 je aj hotel Folkart Hills, ktorý navrhlo istanbulské štúdio DILEKCI Architects (DDA). Jeho zakladateľom je architekt Durmus Dilekci, ktorý okrem radu ďalších projektov pre verejnú a privátnu sféru navrhol aj Mi'costa Hotel and Residences, nominovaný Tureckom na európsku cenu Mies Van Der Rohe 2015.

 

Dizajn, ktorý je inšpirovaný prirodzenou topografiou miernych kopcov v okolí prístavu v Cesme, dokonale zapadá do okolitej krajiny

Biele balustrády graficky sledujú topografiu a vytvárajú nádherný pohľad na celý hotelový komplex. Atraktívny dizajn vytvára vzrušujúci dialóg a súčasne dokonalú harmóniu medzi krajinou a architektúrou. Investor chcel od začiatku projekt so silným symbolickým nábojom, ktorý mal odrážať veľký dôraz na inovácie. Všetky izby a apartmány mali mať ničím nerušený výhľad na more. Architekti navrhli objekt, ktorý okrem spoločenského a športového zázemia tvorí 40 izieb, 18 apartmánov a 12 špeciálnych jednotiek. Súčasťou komplexu je spojenie kúpeľov a krytého bazéna, pretože hotel leží v oblasti bohatej na termálne pramene. Premyslené a dokonale naplánované je aj prepojenie interiéru hotela s jeho okolím. Hosťom ponúka veľké množstvo prekvapivých výhľadov a pocit úzkeho prepojenia interiérov s morom a jeho zmyslovými prejavmi.

 

Umiestnenie a orientácia hotela ovplyvnili i riešenie fasády hotela

Región Çeşme je jednou z najvýznamnejších tureckých turistických oblastí, a jej centrom je prístavné mesto Cesme. Potenciál hotela bol teda veľký. Výzvou bolo umiestnenie hotelového komplexu v západnej časti zálivu, priamo oproti prístavu a historickej časti mesta, umiestnenými na východnej strane zálivu. Pohľad na historické centrum mesta bol výhodou, výhľad na prístav s žeriavmi a veľkými loďami by však pre hostí nebol príliš atraktívny. Preto sa architekti rozhodli orientovať výhľad na more smerom na sever a severozápad. Z tejto strany je však fasáda vystavená enormnej poveternostnej záťaži. Vysoká odolnosť predsadeného prevetrávaného fasádneho systému StoVentec R bola preto jedným z dôvodov pre jeho inštaláciu na fasáde hotela.

 

Fasádny systém StoVentec R priniesol investorom aj hosťom ďalšie výhody

Predsadený bezškárový zatepľovací systém StoVentec R s povrchovou omietkovou úpravou im ponúkol okrem mechanickej pevnosti a odolnosti tiež ochranu proti vlhkosti a hluku, v letných mesiacoch robí hosťom radosť jeho vysoká tepelná ochrana. Systém bolo možné aplikovať aj na nerovné povrchy a dali sa s ním vytvárať zakrivené či šikmé plochy, ktoré sú pre hotel Folkart Hills úplne zásadné a charakteristické. Minimálne tepelné mosty prinieslo aj spojenie tohto fasádneho systému s nosnou konštrukciou z nerezovej ocele a hliníka. Architekti z DILEKCI Architects zatepľovací systém StoVentec R dokonale poznajú, a v plnej miere tak využili obrovské množstvo jeho tvorivých možností. Vďaka omietkam a náterom Sto je navyše povrch hotelovej fasády chránený pred nečistotami, riasami a plesňami a odoláva aj mechanickému zaťaženiu a trhlinám.

 

Zoznámte s možnosťami odvetrávaných fasád StoVentec

Jedna zo základných potrieb architektov - vyjadriť svoje nápady aj prostredníctvom plášťa budovy - vyvoláva rastúci dopyt po zakrivených homogénnych plochách, niekedy hladkých, niekedy s textúrou. To potom vedie k podstatne vyšším nárokom na nosnú konštrukciu, povrchy a ich spracovanie. V tejto oblasti je významným pomocníkom tvorcov predsadený odvetrávaný systém StoVentec.

Informácie o projekte
Objekt:
Hotelov komplex Folkart Hills, Cesme, Izmir, Turecko
Investor: Folkart Construction
Architekti: Durmus Dilekci, DILEKCI Architects (DDA), Istanbul, Turecko
Realizácia: Lamda Group, Izmir
Fotografie: Yercekim architectural photos
Doba výstavby: 2018
Kompetencie Sto:

Fieldset

Přihláste se k odběru novinek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi

Kreatívne omietky StoSignature na fasáde šlapanického Domu v parku Riegrova

Autor: stoadministrator
13. 6. 2022
Nový Dom v parku Riegrova v Šlapaniciach stojí v mieste objektu bývalej šatľavy a bistra. Novostavba je prevedená z dvoch častí - v jednej z nich je umiestnená kaviareň a reštaurácia s nevyhnutným zázemím, v druhej časti kolmej na prvú je na dvoch poschodiach nová mestská knižnica pre deti a dospelých. Fasádu budovy zdobí kreatívna omietka StoSignature s imitáciou betónu. Dom v parku Riegrova v Šlapaniciach navrhli architekti brnenského ateliéru ARCHIX s.r.o. a je prihlásený do 7. ročníka súťaže České ceny za architektúru 2022, organizovanej Českou komorou architektov.

Investorom nového objektu bolo mesto Šlapanice, ktoré si pre výstavbu vybralo stavebnú firmu 3V & H, s. r. o. z Uhorského Brodu. Pôvodne mala byť výstavba zahájená už v septembri 2019, ale až na jeseň 2020 po skončení tradičných Šlapanických slávností bol zbúraný existujúci altánok, aby sa uvoľnilo stavenisko na stavbu nového moderného hudobného altánku. Ďalej bolo zbúrané aj pôvodné bistro a na jeho mieste sa začala stavať nová multifunkčná budova s ​​knižnicou pre deti i dospelých, prednáškovou sálou, kaviarňou a reštauráciou vrátane terasy. V marci 2021 bol dokončený nový altánok a upravené existujúce plochy v jeho najbližšom okolí. Mestská knižnica a s ňou aj celý objekt Domu v parku Riegrova potom bol slávnostne otvorený 6. novembra 2021.

 

Mestský park v Šlapaniciach aj nový Dom v parku sú prirodzeným centrom spoločenského života a miestom stretávania

Nová budova, postavená podľa návrhu tímu architektov a projektantov architektonickej kancelárie Archix pod vedením Ing. arch. Milana Podroužka nie je okázalá a svojim jednoduchým tvaroslovím zodpovedá budovám v podzámčí. Navrhnutý nový objekt je realizovaný z dvoch častí. V jednej z nich, kolmej k ulici Riegrova, je umiestnená reštaurácia. Tento blok obsahuje okrem nevyhnutného zázemia aj verejné toalety. Náplňou druhej časti, ktorá je kolmá na blok reštaurácie je mestská knižnica. Hlavným ťažiskom dispozičného „kríža“ v prieniku oboch hmôt je viacúčelový priestor na stretávanie. Flexibilne ho možno prepojiť buď s reštauráciou, alebo s priestorom knižnice, ale môže byť tiež využitý samostatne.

 

Fasádam dominuje omietka, drevený obklad, sklo, kov a keramická krytina

Fasádu tvorí kontaktný zatepľovací systém StoTherm Vario a na povrchovú úpravu bol použitý systém kreatívnych omietok StoSignature imitujúcich betón. Realizáciu budovy mala na starosť uhorskobrodská firma 3VaH, ale finálne povrchy fasády robila osvedčená a skúsená firma Oldřich Srcháček zo Zlína. Podľa Martina Kadlca z firmy Sto mala budova niekoľko špecifických detailov, ako napr. zošikmenie ostenia a zlom v štítovej stene. „Dôležité bolo tiež správne zvoliť detail napojenia na drevené obloženie. V soklovej časti je použitá hydroizolačná stierková hmota StoFlexyl, takže omietky mohli byť stiahnuté až k terénu. Celá akcia prebiehala v komplikovanej dobe, kedy sa dlho čakalo na materiály, výbornou koordináciou so stavbou sa však podarilo dokončiť fasády včas a v bezchybnom stave.“

Informácie o projekte:
Objekt: Kaviareň, reštaurácia a mestská knižnica Dom v parku Riegrova, Šlapanice
Architekti: Archix s.r.o., Brno, Ing. arch. Milan Podroužek s tímom spoluautorov
Realizácia:

  • Generálny dodávateľ 3V & H, s. r. o., Uherský Brod,
  • Fasáda Sto: Oldřich Srcháček, Zlín

Kompetencie Sto:

  • fasádny systém StoTherm Vario,
  • kreatívne omietky StoSignature so vzhľadom betónu,
  • na sokli organická stierková hmota pre hydroizoláciu a ochranu pred vlhkosťou StoFlexyl

Fotografie: Tomáš Malý

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi