Vzrušujúci dialóg a dokonalá harmónia medzi krajinou a architektúrou

Vzrušujúci dialóg a dokonalá harmónia medzi krajinou a architektúrou

Autor: stoadministrator
28. 1. 2021
Na pobreží Egejského mora, v prístavnom meste Cesme v západnej časti Turecka vyrástol v roku 2018 hotel Folkart Hills Hotel and Residences, ktorý okrem skvelej lokality láka aj svojou architektúrou a najmodernejšími technológiami. Fasáda hotela je realizovaná s predsadeným zatepľovacím systémom StoVentec R s povrchovou omietkovou úpravou. Dizajn objektu ocenila aj jury German Design Award 2021.

Prestížne ocenenie pre tím tureckých architektov

Od svojho založenia v roku 1953 je jedným z hlavných úloh Nemeckej rady pre dizajn sledovať, analyzovať a hodnotiť medzinárodný vývoj v dizajne. Nemecká rada pre dizajn každoročne tiež organizuje a udeľuje jedno z najuznávanejších svetových ocenení za dizajn: Nemeckú cenu za dizajn. Víťazi sú vždy príkladom, akú vysokú komerčnú a kultúrnu hodnotu prináša vynikajúci dizajn. Jedným z víťazov German Design Award 2021 je aj hotel Folkart Hills, ktorý navrhlo istanbulské štúdio DILEKCI Architects (DDA). Jeho zakladateľom je architekt Durmus Dilekci, ktorý okrem radu ďalších projektov pre verejnú a privátnu sféru navrhol aj Mi'costa Hotel and Residences, nominovaný Tureckom na európsku cenu Mies Van Der Rohe 2015.

 

Dizajn, ktorý je inšpirovaný prirodzenou topografiou miernych kopcov v okolí prístavu v Cesme, dokonale zapadá do okolitej krajiny

Biele balustrády graficky sledujú topografiu a vytvárajú nádherný pohľad na celý hotelový komplex. Atraktívny dizajn vytvára vzrušujúci dialóg a súčasne dokonalú harmóniu medzi krajinou a architektúrou. Investor chcel od začiatku projekt so silným symbolickým nábojom, ktorý mal odrážať veľký dôraz na inovácie. Všetky izby a apartmány mali mať ničím nerušený výhľad na more. Architekti navrhli objekt, ktorý okrem spoločenského a športového zázemia tvorí 40 izieb, 18 apartmánov a 12 špeciálnych jednotiek. Súčasťou komplexu je spojenie kúpeľov a krytého bazéna, pretože hotel leží v oblasti bohatej na termálne pramene. Premyslené a dokonale naplánované je aj prepojenie interiéru hotela s jeho okolím. Hosťom ponúka veľké množstvo prekvapivých výhľadov a pocit úzkeho prepojenia interiérov s morom a jeho zmyslovými prejavmi.

 

Umiestnenie a orientácia hotela ovplyvnili i riešenie fasády hotela

Región Çeşme je jednou z najvýznamnejších tureckých turistických oblastí, a jej centrom je prístavné mesto Cesme. Potenciál hotela bol teda veľký. Výzvou bolo umiestnenie hotelového komplexu v západnej časti zálivu, priamo oproti prístavu a historickej časti mesta, umiestnenými na východnej strane zálivu. Pohľad na historické centrum mesta bol výhodou, výhľad na prístav s žeriavmi a veľkými loďami by však pre hostí nebol príliš atraktívny. Preto sa architekti rozhodli orientovať výhľad na more smerom na sever a severozápad. Z tejto strany je však fasáda vystavená enormnej poveternostnej záťaži. Vysoká odolnosť predsadeného prevetrávaného fasádneho systému StoVentec R bola preto jedným z dôvodov pre jeho inštaláciu na fasáde hotela.

 

Fasádny systém StoVentec R priniesol investorom aj hosťom ďalšie výhody

Predsadený bezškárový zatepľovací systém StoVentec R s povrchovou omietkovou úpravou im ponúkol okrem mechanickej pevnosti a odolnosti tiež ochranu proti vlhkosti a hluku, v letných mesiacoch robí hosťom radosť jeho vysoká tepelná ochrana. Systém bolo možné aplikovať aj na nerovné povrchy a dali sa s ním vytvárať zakrivené či šikmé plochy, ktoré sú pre hotel Folkart Hills úplne zásadné a charakteristické. Minimálne tepelné mosty prinieslo aj spojenie tohto fasádneho systému s nosnou konštrukciou z nerezovej ocele a hliníka. Architekti z DILEKCI Architects zatepľovací systém StoVentec R dokonale poznajú, a v plnej miere tak využili obrovské množstvo jeho tvorivých možností. Vďaka omietkam a náterom Sto je navyše povrch hotelovej fasády chránený pred nečistotami, riasami a plesňami a odoláva aj mechanickému zaťaženiu a trhlinám.

 

Zoznámte s možnosťami odvetrávaných fasád StoVentec

Jedna zo základných potrieb architektov - vyjadriť svoje nápady aj prostredníctvom plášťa budovy - vyvoláva rastúci dopyt po zakrivených homogénnych plochách, niekedy hladkých, niekedy s textúrou. To potom vedie k podstatne vyšším nárokom na nosnú konštrukciu, povrchy a ich spracovanie. V tejto oblasti je významným pomocníkom tvorcov predsadený odvetrávaný systém StoVentec.

Informácie o projekte
Objekt:
Hotelov komplex Folkart Hills, Cesme, Izmir, Turecko
Investor: Folkart Construction
Architekti: Durmus Dilekci, DILEKCI Architects (DDA), Istanbul, Turecko
Realizácia: Lamda Group, Izmir
Fotografie: Yercekim architectural photos
Doba výstavby: 2018
Kompetencie Sto:

Fieldset

Přihláste se k odběru novinek

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi

Metličkovaná fasáda na sídle spoločnosti PDP v Nitrianskych Sučanoch

Autor: stoadministrator
31. 5. 2021
Jednoduchú a funkčnú administratívnu budovu na vidieku navrhli architekti Martin Vanko a Ľubomír Fuňa z bratislavského ateliéru FVA. Podľa ich slov bolo hlavnou požiadavkou stavebníka postaviť budovu s trvácnou konštrukciou a s príjemným, no zároveň súčasným vzhľadom. O tom, že sa ich dielo podarilo, svedčí aj Cena verejnosti, ktorú objekt získal v rámci celoštátnej súťaže Stavba ropku 2017. Na vzhľade fasády objektu sa výrazne podieľala organická hrubozrnná modelačná omietka Stolit Effect, ktorá bola upravená metličkovaním do kreatívnej textúry StoSignature Linear.

Komfortné zázemie pre prácu a súčasne dôstojná reprezentácia investora

Spoločnosť PDP pôsobí v regióne dlhú dobu ako overená stavebná spoločnosť a nové sídlo spoločnosti preto malo plniť okrem komfortného miesta pre prácu a stretnutia aj dôstojnú reprezentačnú funkciu. Objekt sa nachádza v centrálnej časti obce Nitrianske Sučany v okrese Prievidza. Stavba vznikla na mieste bývalého obecného úradu a požiarnej zbrojnice, je dvojpodlažná a svojím osadením v centrálnej časti obce dopĺňa urbánnu štruktúru. Napriek svojej administratívnej funkcii svojím osadením a mierkou zapadá do existujúcej štruktúry rodinných domov. Vstupy do objektu sú vytvorené zapustením časti hmoty objektu.

 

Na prvom nadzemnom podlaží je dispozícia rozdelená stredovou komunikáciou, spájajúcou dva vstupy do budovy. Tá rozdeľuje na oboch poschodiach priestory kancelárií od ich ďalšieho vybavenia.  Prvé nadzemné podlažie zahŕňa okrem kancelárií pre vedenie aj rokovaciu miestnosť. Druhé podlažie je obsadené kanceláriami personálu  spolu s ich skladovým a hygienickým zázemím.

 

Kreatívna omietka s textúrou StoSignature Linear dokonale splnila požiadavky investora - dobre ladí s okolím a dodáva domu elegantný vzhľad a vlastnú identitu

Uličnej fasáde dominuje dvanásť rovnako vysokých okien s jedným šikmým ostením z juhovýchodnej strany. Vďaka tejto úprave  sa dostáva do interiéru viac svetla. Na fasádu bola použitá organická hrubozrnná modelačná omietka Stolit Effect, ktorá svojím štruktúrovaným vzhľadom, realizovaným metódou metličkovania, mení svoj odtieň a vizualitu v závislosti od slnečných pomerov. Jej podkladom je štandardný zatepľovací systém Sto.

Informácie o projekte:

Investor: PDP s.r.o.
Miesto: Nitrianske Sučany, okres Prievidza
Architekti: Ľubomír Fuňa, Martin Vanko, FVA, s.r.o., www.fva.sk 
Fotografie: Tomáš Manina
Kompetencie Sto:

 

 

Fieldset

Přihláste se k odběru novinek

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi