Zaoblená tehlová fasáda na fasáde bytového komplexu MyLoft v Amsterdame

Zaoblená tehlová fasáda na fasáde bytového komplexu MyLoft v Amsterdame

Autor: stoadministrator
10. 5. 2022
V bytovom komplexe MyLoft v Amsterdame boli tehlové pásiky StoCleyer B z organických živíc skombinované s prefabrikovanými izolačnými prvkami s cieľom poskytnúť maximálnu dizajnovú slobodu pri tvorbe zaobleného tehlového fasádneho obkladu.

Tehlový obklad bol od začiatku preferovaným prvkom pri výbere materiálu fasády novej budovy

Prakticky žiadne iné veľké mesto nie je tak silno charakteristické tehlovou architektúrou naprieč storočiami ako holandská metropola Amsterdam. Keď bolo architektonické štúdio Brink & Fleer poverené navrhnúť päťpodlažný bytový dom pre konzorcium vlastníkov budov MyLoft, musela byť tehla nutne preferovaným prvkom pri výbere materiálu fasády novej budovy. S flexibilnými tehlovými pásikmi StoCleyer B sa podarilo skombinovať požadovaný tehlový vzhľad a maximálnu voľnosť pri návrhu fasády.

 

Výsledok demonštruje výhody tehlových pásikov StoCleyer B pre zateplené fasády s tehlovým obkladom

Projektanti použili pásiky StoCleyer B už na predchádzajúcom projekte pre spoločnosť MyLoft a vedeli ich tak maximálne využiť. Výsledkom je perforovaná fasáda s výrazným rastrovým vzorom, ktorý pri bližšom pohľade ustupuje rafinovanejšiemu vzhľadu s jemne zaoblenými horizontálnymi a vertikálnymi časťami, ktoré sa vo vlnách posúvajú dopredu alebo dozadu. Fasáda s behúňovou väzbou tiež priťahuje pozornosť svojou živou hrou farieb, vytváranou tehlovými pásikmi, skombinovanými s neuveriteľne štíhlym formátom kameňa.

 

Flexibilné obkladové pásiky StoCleyer B nalepené na zaoblenú izoláciu vytvárajú skvelý kontrast s kreatívnymi omietkami StoSignature.
Flexibilné obkladové pásiky StoCleyer B nalepené na zaoblenú izoláciu vytvárajú skvelý kontrast s kreatívnymi omietkami StoSignature. 

Vďaka možnosti navrhnúť tvárnu fasádu so zateplením sa navrhnutý koncept mohol premeniť na skutočnosť

Na základe návrhu architektov bol izolačný materiál predpripravený tak, aby zodpovedal zaoblenému povrchu fasády a mohol byť upevnený k nosnej stene fasády. Po vystužení izolačnej vrstvy a následnom vyschnutí sa mohla naniesť lepiaca malta na flexibilné obkladové tehlové pásiky StoCleyer B. Potom mohli započať montážne práce. Vďaka flexibilite materiálu bolo možné jednoducho obložiť zaoblený povrch fasády. Rohy boli vytvorené pomocou rohových tehlových pásikov, vyrobených špeciálne na tento účel. Po počiatočnom vytvrdnutí lepiacej malty sa dokončili práce na lepení v jednom cykle, ktorý predstavoval vyhladenie lepiacej malty a utesnenie okrajov tehlových pásikov.

 

Obkladové tehličky StoCleyer B boli nalepené na kontaktný zatepľovací systém StoTherm Classic.
Obkladové tehličky StoCleyer B boli nalepené na kontaktný zatepľovací systém StoTherm Classic.  

 

Zoznámte sa s tehlovými obkladovými pásikmi StoCleyer B

Tehlové obkladové pásiky StoCleyer B, ktoré sú optimalizované pre fasádne zatepľovacie systémy, umožňujú neuveriteľne ľahko kombinovať robustný vzhľad tehlovej fasády s vysoko efektívnou tepelnou ochranou budovy. Bližšie informácie získate v našom katalógu, ktorý si môžete stiahnuť tu, alebo na konzultácii, ktorú si môžete dohovoriť so zástupcom nášho obchodného tímu.

Informácie o projekte:
Projekt: MyLoft World Fashion Center, Amsterdam, Holandsko
Investor: CPO MyLoft – WFC, Amsterdam, NL
Architekt: Architektenburo Brink & Fleer, Dronten, NL
Realizácia: Haase Bouw, Rijssen, NL
Kompetencia Sto:

Foto: Norbert Duijvelshoff, Tiel, NL

Přihláste se k odběru novinek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi

Kreatívne omietky StoSignature na fasáde šlapanického Domu v parku Riegrova

Autor: stoadministrator
13. 6. 2022
Nový Dom v parku Riegrova v Šlapaniciach stojí v mieste objektu bývalej šatľavy a bistra. Novostavba je prevedená z dvoch častí - v jednej z nich je umiestnená kaviareň a reštaurácia s nevyhnutným zázemím, v druhej časti kolmej na prvú je na dvoch poschodiach nová mestská knižnica pre deti a dospelých. Fasádu budovy zdobí kreatívna omietka StoSignature s imitáciou betónu. Dom v parku Riegrova v Šlapaniciach navrhli architekti brnenského ateliéru ARCHIX s.r.o. a je prihlásený do 7. ročníka súťaže České ceny za architektúru 2022, organizovanej Českou komorou architektov.

Investorom nového objektu bolo mesto Šlapanice, ktoré si pre výstavbu vybralo stavebnú firmu 3V & H, s. r. o. z Uhorského Brodu. Pôvodne mala byť výstavba zahájená už v septembri 2019, ale až na jeseň 2020 po skončení tradičných Šlapanických slávností bol zbúraný existujúci altánok, aby sa uvoľnilo stavenisko na stavbu nového moderného hudobného altánku. Ďalej bolo zbúrané aj pôvodné bistro a na jeho mieste sa začala stavať nová multifunkčná budova s ​​knižnicou pre deti i dospelých, prednáškovou sálou, kaviarňou a reštauráciou vrátane terasy. V marci 2021 bol dokončený nový altánok a upravené existujúce plochy v jeho najbližšom okolí. Mestská knižnica a s ňou aj celý objekt Domu v parku Riegrova potom bol slávnostne otvorený 6. novembra 2021.

 

Mestský park v Šlapaniciach aj nový Dom v parku sú prirodzeným centrom spoločenského života a miestom stretávania

Nová budova, postavená podľa návrhu tímu architektov a projektantov architektonickej kancelárie Archix pod vedením Ing. arch. Milana Podroužka nie je okázalá a svojim jednoduchým tvaroslovím zodpovedá budovám v podzámčí. Navrhnutý nový objekt je realizovaný z dvoch častí. V jednej z nich, kolmej k ulici Riegrova, je umiestnená reštaurácia. Tento blok obsahuje okrem nevyhnutného zázemia aj verejné toalety. Náplňou druhej časti, ktorá je kolmá na blok reštaurácie je mestská knižnica. Hlavným ťažiskom dispozičného „kríža“ v prieniku oboch hmôt je viacúčelový priestor na stretávanie. Flexibilne ho možno prepojiť buď s reštauráciou, alebo s priestorom knižnice, ale môže byť tiež využitý samostatne.

 

Fasádam dominuje omietka, drevený obklad, sklo, kov a keramická krytina

Fasádu tvorí kontaktný zatepľovací systém StoTherm Vario a na povrchovú úpravu bol použitý systém kreatívnych omietok StoSignature imitujúcich betón. Realizáciu budovy mala na starosť uhorskobrodská firma 3VaH, ale finálne povrchy fasády robila osvedčená a skúsená firma Oldřich Srcháček zo Zlína. Podľa Martina Kadlca z firmy Sto mala budova niekoľko špecifických detailov, ako napr. zošikmenie ostenia a zlom v štítovej stene. „Dôležité bolo tiež správne zvoliť detail napojenia na drevené obloženie. V soklovej časti je použitá hydroizolačná stierková hmota StoFlexyl, takže omietky mohli byť stiahnuté až k terénu. Celá akcia prebiehala v komplikovanej dobe, kedy sa dlho čakalo na materiály, výbornou koordináciou so stavbou sa však podarilo dokončiť fasády včas a v bezchybnom stave.“

Informácie o projekte:
Objekt: Kaviareň, reštaurácia a mestská knižnica Dom v parku Riegrova, Šlapanice
Architekti: Archix s.r.o., Brno, Ing. arch. Milan Podroužek s tímom spoluautorov
Realizácia:

  • Generálny dodávateľ 3V & H, s. r. o., Uherský Brod,
  • Fasáda Sto: Oldřich Srcháček, Zlín

Kompetencie Sto:

  • fasádny systém StoTherm Vario,
  • kreatívne omietky StoSignature so vzhľadom betónu,
  • na sokli organická stierková hmota pre hydroizoláciu a ochranu pred vlhkosťou StoFlexyl

Fotografie: Tomáš Malý

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi