Zaoblená tehlová fasáda na fasáde bytového komplexu MyLoft v Amsterdame

Zaoblená tehlová fasáda na fasáde bytového komplexu MyLoft v Amsterdame

Autor: stoadministrator
10. 5. 2022
V bytovom komplexe MyLoft v Amsterdame boli tehlové pásiky StoCleyer B z organických živíc skombinované s prefabrikovanými izolačnými prvkami s cieľom poskytnúť maximálnu dizajnovú slobodu pri tvorbe zaobleného tehlového fasádneho obkladu.

Tehlový obklad bol od začiatku preferovaným prvkom pri výbere materiálu fasády novej budovy

Prakticky žiadne iné veľké mesto nie je tak silno charakteristické tehlovou architektúrou naprieč storočiami ako holandská metropola Amsterdam. Keď bolo architektonické štúdio Brink & Fleer poverené navrhnúť päťpodlažný bytový dom pre konzorcium vlastníkov budov MyLoft, musela byť tehla nutne preferovaným prvkom pri výbere materiálu fasády novej budovy. S flexibilnými tehlovými pásikmi StoCleyer B sa podarilo skombinovať požadovaný tehlový vzhľad a maximálnu voľnosť pri návrhu fasády.

 

Výsledok demonštruje výhody tehlových pásikov StoCleyer B pre zateplené fasády s tehlovým obkladom

Projektanti použili pásiky StoCleyer B už na predchádzajúcom projekte pre spoločnosť MyLoft a vedeli ich tak maximálne využiť. Výsledkom je perforovaná fasáda s výrazným rastrovým vzorom, ktorý pri bližšom pohľade ustupuje rafinovanejšiemu vzhľadu s jemne zaoblenými horizontálnymi a vertikálnymi časťami, ktoré sa vo vlnách posúvajú dopredu alebo dozadu. Fasáda s behúňovou väzbou tiež priťahuje pozornosť svojou živou hrou farieb, vytváranou tehlovými pásikmi, skombinovanými s neuveriteľne štíhlym formátom kameňa.

 

Flexibilné obkladové pásiky StoCleyer B nalepené na zaoblenú izoláciu vytvárajú skvelý kontrast s kreatívnymi omietkami StoSignature.
Flexibilné obkladové pásiky StoCleyer B nalepené na zaoblenú izoláciu vytvárajú skvelý kontrast s kreatívnymi omietkami StoSignature. 

Vďaka možnosti navrhnúť tvárnu fasádu so zateplením sa navrhnutý koncept mohol premeniť na skutočnosť

Na základe návrhu architektov bol izolačný materiál predpripravený tak, aby zodpovedal zaoblenému povrchu fasády a mohol byť upevnený k nosnej stene fasády. Po vystužení izolačnej vrstvy a následnom vyschnutí sa mohla naniesť lepiaca malta na flexibilné obkladové tehlové pásiky StoCleyer B. Potom mohli započať montážne práce. Vďaka flexibilite materiálu bolo možné jednoducho obložiť zaoblený povrch fasády. Rohy boli vytvorené pomocou rohových tehlových pásikov, vyrobených špeciálne na tento účel. Po počiatočnom vytvrdnutí lepiacej malty sa dokončili práce na lepení v jednom cykle, ktorý predstavoval vyhladenie lepiacej malty a utesnenie okrajov tehlových pásikov.

 

Obkladové tehličky StoCleyer B boli nalepené na kontaktný zatepľovací systém StoTherm Classic.
Obkladové tehličky StoCleyer B boli nalepené na kontaktný zatepľovací systém StoTherm Classic.  

 

Zoznámte sa s tehlovými obkladovými pásikmi StoCleyer B

Tehlové obkladové pásiky StoCleyer B, ktoré sú optimalizované pre fasádne zatepľovacie systémy, umožňujú neuveriteľne ľahko kombinovať robustný vzhľad tehlovej fasády s vysoko efektívnou tepelnou ochranou budovy. Bližšie informácie získate v našom katalógu, ktorý si môžete stiahnuť tu, alebo na konzultácii, ktorú si môžete dohovoriť so zástupcom nášho obchodného tímu.

Informácie o projekte:
Projekt: MyLoft World Fashion Center, Amsterdam, Holandsko
Investor: CPO MyLoft – WFC, Amsterdam, NL
Architekt: Architektenburo Brink & Fleer, Dronten, NL
Realizácia: Haase Bouw, Rijssen, NL
Kompetencia Sto:

Foto: Norbert Duijvelshoff, Tiel, NL

Přihláste se k odběru novinek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi

Kreatívne omietky StoSignature na fasáde novej administratívnej budovy LANIK v Boskoviciach

Autor: stoadministrator
23. 9. 2022
Autorom rekonštrukcie a južnej prístavby novej administratívnej budovy technologickej firmy LANIK v Boskoviciach je Ing. arch. Eduard Štěrbák. Nové sídlo firmy odráža jasnú víziu autora a súčasne predstavuje súčasnú tvár a budúce smerovanie investora. Vonkajšiu podobu novej prístavby a fasádu staršej rekonštruovanej budovy ovplyvnili aj kreatívne omietky StoSignature.

Boskovická rodinná firma LANIK je technologická spoločnosť, pôsobiaca po celom svete ako výrobca a dodávateľ keramických penových filtrov. Areál spoločnosti sa nachádza v priemyselnej zóne mesta Boskovice a práve tu vyrástlo v rokoch 2018 – 2020 nové sídlo firmy. Budova, kombinujúca staršiu budovu s novou prístavbou, je umiestnená na exkluzívnom mieste v rámci existujúcej priemyselnej zóny tak, aby tvorila dominantu a jasný orientačný bod pre návštevníkov. Súčasne funguje ako hlavný vstup do areálu firmy LANIK a symbol súčasnej tváre a budúceho smerovania spoločnosti. Jednoduchá kubická forma budovy je zdôraznená vystupujúcim telesom zasadacej miestnosti s plne presklenou a zatienenou fasádou, ktorá tvorí prirodzenú ochranu vstupu pred poveternostnými vplyvmi.

 


Elegantný a do detailov premyslený interiér administratívnej časti.

Na fasáde novej prístavby bola použitá ručne brúsená tmavá omietka

Súčasťou výstavby nového sídla spoločnosti boli úpravy staršej budovy, v ktorej je umiestnené prevádzkové zázemie. Rekonštruované interiéry staršej časti sú zariadené úsporne a prevláda v nich biela a šedá farba a sú zvýraznené čiernymi kovovými prvkami. Úplne nová je na tejto podlhovastej budove fasáda s kontaktným zatepľovacím systémom StoTherm Vario a svetlou omietkou, kombinovanou v medziokenných priestoroch s brúsenou betónovo šedou omietkou. Novo bol v tejto časti vybudovaný pred fasádou rošt pre popínavé rastliny a nové je aj únikové schodisko. Upravená budova funkčne nadväzuje na novú vstupnú budovu. Fasáda tejto prístavby je zateplená kontaktným zatepľovacím systémom StoTherm Classic, vrchnú vrstvu tvorí tmavá ručne brúsená omietka. Presklené plochy sú pokryté tieniacimi lamelami, interiéru dvojpodlažného átria s osvetlením zhora dominuje levitujúce schodisko a zábradlie z tenkých lán. Z materiálov je použitý pohľadový betón a cementový náter v kombinácii s masívnym drevom a prírodnými artefaktmi.

 

Večerný pohľad na tmavú fasádu budovy.
Večerný pohľad na tmavú fasádu budovy.  

Kreatívne omietky StoSignature splnili požiadavky architekta aj investora

„Fasádne práce realizovala firma RB Bau, s.r.o. z Brna, ktorej spolumajiteľ pán Zbyněk Buchta nás vyzval na spoluprácu. U staršej pôvodnej časti nového sídla mal pán architekt Štěrbák jasnú víziu v jemných odtieňoch. Na hlavné fasádne plochy rekonštruovaného objektu bola použitá finálna povrchová úprava pomocou silikónovo-živicovej omietky StoSilco K 1.5. Priestor medzi oknami bol potom ozvláštnený betónovo šedým brúseným povrchom StoBeton MP z radu kreatívnych omietok StoSignature, realizovaný pomocou omietok Stolit K 1.5 a Stolit MP. Na južnej novej prístavbe je potom naopak jedna z najodvážnejších povrchových úprav: „poškriabaný" StoBeton Ter v tmavom odtieni. Ten sa nám podarilo realizovať vďaka bezcementovej podkladovej omietke StoArmat Classic plus. Aplikácia finálneho povrchu potom bola pod drobnohľadom pána architekta Štěrbáka a konateľa investora Igora Láníka. Následné brúsenie, umývanie, znova brúsenie a ďalšie umývanie bolo časovo náročné, ale nakoniec sa nám po niekoľkých vzorkovacích dňoch podarilo dosiahnuť výsledok, ktorý architekta i konateľa firmy LANIK plne uspokojil.“ hovorí obchodno-technický poradca Sto Martin Kadlc.

Informácie o projekte:
Objekt:
Administratívne sídlo firmy LANIK, Boskovice
Investor: LANIK s.r.o.
Autor: Ing. arch. Eduard Štěrbák, spolupráca Michal Horelka, Daniel Chocholatý
Realizácia: 2018-20
Realizačná firma: RB Bau, s.r.o., Brno
Kompetencia Sto: zatepľovací systém StoTherm Classic, StoTherm Vario, kreatívne omietky StoSignature (StoSilco K, Stolit K a Stolit MP), podkladová omietka StoArmat Classic plus
 

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi