Neobyčajná omietka na uličnej fasáde nového domu v centre Bratislavy

Neobyčajná omietka na uličnej fasáde nového domu v centre Bratislavy

Autor: stoadministrator
28. 1. 2021
História projektu, ktorý vyplnil dlhoročnú prieluku na Konventnej ulici v Bratislave, siaha do roku 2011, kedy spoločnosť Invest Product vypísala vyzvanú architektonickú súťaž na riešenie tohto problematického pozemku. Jej víťazom sa stal skúsený bratislavský ateliér Architekti B.K.P.Š. a podľa jeho projektu sa staval aj nedávno dokončený polyfunkčný dom. Vzhľad fasády výrazne ovplyvnili povrchové úpravy s materiálmi Sto.

Nové byty, kancelárie a obchodné prevádzky v centre Bratislavy

Budova je postavená na železobetónovej základovej doske, nosný systém budovy je tvorený železobetónovými nosnými stenami, stropmi a stĺpmi. Fasáda je realizovaná najmodernejším zatepľovacím systémom StoTherm Classic, tepelnú izoláciu tvorí minerálna vlna a finálnu vrstvu hladká omietka. Nový objekt neďaleko od Michalskej brány ponúka v štyroch podzemných podlažiach 71 parkovacích miest. Na prízemí sú dva obchodné priestory, pre kancelárie sú vyhradené prvé tri nadzemné podlažia. Na horných troch poschodiach je potom osem jedno, dvoj, troj alebo štvorizbových bytov.

 

Výrazné reliéfne stvárnenie uličnej fasády reaguje na plasticitu okolitej historizujúcej zástavby

Kľúčovou architektonickou otázkou polyfunkčného domu na Konventnej ulici bola voľba takých postupov, ktoré na jednej strane zareagujú na historizujúci kontext miesta stavby, jeho najbližšieho okolia i priľahlých ulíc, a ktoré zároveň jednoznačne identifikujú jeho architektúru ako dnešnú, súčasnú. Ambíciou autorov dostavby bolo, aby bol nový polyfunkčný dom identicky súčasný. A zároveň aby pôsobil ako akceptovateľný mediátor medzi prostredím 19. storočia a dneškom. To sa podarilo: striktne geometrická, avšak štruktúrovaná plocha s pekným detailom je zmäkčená nepravidelným povrchom omietky. Ustupujúca hmota, orientovaná do vnútrobloku, vytvára priestor pre rozmerné strešné terasy a lodžie, ktoré rozširujú využiteľnú plochu bytov. Charakter architektúry je z dvorovej strany prostejší, čo je charakteristické aj pre okolité stavby. Dôraz je kladený na dobré proporcie prevýšených okenných otvorov a plných stien.

 

Hoci je budova jednoznačne moderná, v historickom prostredí pôsobí dobre. A to vďaka vysokej architektonickej úrovni návrhu a jeho prevedenia

Prevažujúcou materialitou plných plôch sú hladké omietky so selektívnym lazúrovaním. Zámerom tvorcov bolo prezentovať takýmto spôsobom celistvosť nového objemu, podriaďujúceho sa uličnému, ale aj svetlotechnickému profilu. Architekt Martin Kusý starší, ktorý je spolu so svojim synom Martinom Kusým ml. a Pavlom Paňákom autorom domu, k tomu povedal: „Diskusia o materialite s investorom samozrejme bola, on mal svoje vlastné predstavy o fasáde domu. Ale som rád, že sa nám podarilo ani nie presvedčiť ho, ale že si osvojil náš názor, že ten dom je treba zapojiť do prostredia, v ktorom je, a ktoré je charakteristické omietkami. Vybrali sme preto omietku, ktorá je kvalitná a moderná, a súčasne neobyčajná a ušľachtilá. Striekané kamienky jej dávajú vlastnú štruktúru a identitu, ktorú si niekto všimne, a niekto nie.“

 

Nerovný povrch so striekaným kamenivom dokonale splnil potreby architektov

Na kontaktnom zatepľovacom systéme StoTherm Classic MW bol na uličnej strane omietkovej fasády vytvorený zvláštny povrchový terazzo efekt, ktorý si zo širokého sortimentu omietok Sto vybrali sami architekti polyfunkčného domu. „Jeho základom je tenkovrstvá organická jemnozrnná modelačná omietka Stolit MP, upravená nástrekom zmesi z prírodného kameniva. Vytvorenie tohto efektu s našimi materiálmi pritom nebolo zložité. Do prvej vrstvy omietky Stolit MP sa strieka zmes kameniva StoEffect Terrazzo natur. Po zaschnutí prvej vrstvy sa aplikuje druhá vrstva omietky Stolit MP, a táto vrstva sa na záver jemne zafilcuje. Čím je tento efekt zvláštny, je skutočnosť, že sa s ním nedá urobiť dokonale rovný povrch. Ale architekti práve také riešenie od začiatku hľadali, ich zámerom bolo cielene vytvoriť nepravidelný, a nie dokonale rovinatý povrch omietky. Budova stojí v centre mesta a ľudia budú okolo nej prechádzať v tesnej blízkosti. Ten nepravidelný a nerovný povrch sa autorom domu páčil, pretože splňoval ich ciele, a súčasne sa hodil do lokality, kde sú ľudia veľmi blízko k fasáde. Vyberali sme z niekoľkých možností našich omietok, vrátane kreatívnych omietok StoSignature. Nakoniec voľba padla na striekaný terazzo efekt. A vďaka šikovným fasádnikom sa podarila aj jeho realizácia.“ hovorí Ludovít Jelemenský, project manager spoločnosti Sto Slovensko. Vo dvore je fasáda, podobne ako celý charakter architektúry, prostejšia. Vrchnú vrstvu tvorí organická jemnozrnná omietka Stolit K1.

 

Nominácia na cenu CE-ZA-AR

Medzinárodná porota tohtoročného CEZAARa vybrala v prvom kole na shortlist 30 diel, ktoré osobne navštívila. Po obhliadkach naprieč celým Slovenskom rozhodla o nominácií 21 diel, ktoré sa uchádzali o ocenenia 19. ročníka CE ZA AR 2020 v šiestich kategóriách. V kategórii bytové domy nominovala aj polyfunkčný dom na Konventnej ulici č.6. Jeden z členov poroty, Ing. arch. Antonín Novák z brnenského ateliéru Architekti  D.R.N.H., k tomu uviedol: „Bytový dom Konventná v Bratislave je noblesným príkladom polyfunkčného objektu, situovaného do prieluky v historickom jadre mesta. Dom obsahuje veľmi kvalitné byty s terasami vo vnútrobloku, a predovšetkým udivuje kvalitne spracovanou fasádou. Tá sa v danom kontexte stáva sebavedomým počinom a jasnou deklaráciou doby svojho vzniku.“

Informácie o projekte:
Objekt: Polyfunkčný dom, Bratislava
Lokalita: Konventná ulica 6, Bratislava
Investor: Konventná a.s., Bratislava
Architekt: Architekti B.K.P.Š./ Martin Kusý st., Pavol Paňák, Martin Kusý ml., Bratislava
Doba výstavby: 2018-2020
Hlavný dodávateľ stavby: I.K.M. REALITY-STAVING Banská Bystrica, a.s.
Fotografie: Tomáš Manina
Kompetencie Sto:

Fieldset

Přihláste se k odběru novinek

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi

Metličkovaná fasáda na sídle spoločnosti PDP v Nitrianskych Sučanoch

Autor: stoadministrator
31. 5. 2021
Jednoduchú a funkčnú administratívnu budovu na vidieku navrhli architekti Martin Vanko a Ľubomír Fuňa z bratislavského ateliéru FVA. Podľa ich slov bolo hlavnou požiadavkou stavebníka postaviť budovu s trvácnou konštrukciou a s príjemným, no zároveň súčasným vzhľadom. O tom, že sa ich dielo podarilo, svedčí aj Cena verejnosti, ktorú objekt získal v rámci celoštátnej súťaže Stavba ropku 2017. Na vzhľade fasády objektu sa výrazne podieľala organická hrubozrnná modelačná omietka Stolit Effect, ktorá bola upravená metličkovaním do kreatívnej textúry StoSignature Linear.

Komfortné zázemie pre prácu a súčasne dôstojná reprezentácia investora

Spoločnosť PDP pôsobí v regióne dlhú dobu ako overená stavebná spoločnosť a nové sídlo spoločnosti preto malo plniť okrem komfortného miesta pre prácu a stretnutia aj dôstojnú reprezentačnú funkciu. Objekt sa nachádza v centrálnej časti obce Nitrianske Sučany v okrese Prievidza. Stavba vznikla na mieste bývalého obecného úradu a požiarnej zbrojnice, je dvojpodlažná a svojím osadením v centrálnej časti obce dopĺňa urbánnu štruktúru. Napriek svojej administratívnej funkcii svojím osadením a mierkou zapadá do existujúcej štruktúry rodinných domov. Vstupy do objektu sú vytvorené zapustením časti hmoty objektu.

 

Na prvom nadzemnom podlaží je dispozícia rozdelená stredovou komunikáciou, spájajúcou dva vstupy do budovy. Tá rozdeľuje na oboch poschodiach priestory kancelárií od ich ďalšieho vybavenia.  Prvé nadzemné podlažie zahŕňa okrem kancelárií pre vedenie aj rokovaciu miestnosť. Druhé podlažie je obsadené kanceláriami personálu  spolu s ich skladovým a hygienickým zázemím.

 

Kreatívna omietka s textúrou StoSignature Linear dokonale splnila požiadavky investora - dobre ladí s okolím a dodáva domu elegantný vzhľad a vlastnú identitu

Uličnej fasáde dominuje dvanásť rovnako vysokých okien s jedným šikmým ostením z juhovýchodnej strany. Vďaka tejto úprave  sa dostáva do interiéru viac svetla. Na fasádu bola použitá organická hrubozrnná modelačná omietka Stolit Effect, ktorá svojím štruktúrovaným vzhľadom, realizovaným metódou metličkovania, mení svoj odtieň a vizualitu v závislosti od slnečných pomerov. Jej podkladom je štandardný zatepľovací systém Sto.

Informácie o projekte:

Investor: PDP s.r.o.
Miesto: Nitrianske Sučany, okres Prievidza
Architekti: Ľubomír Fuňa, Martin Vanko, FVA, s.r.o., www.fva.sk 
Fotografie: Tomáš Manina
Kompetencie Sto:

 

 

Fieldset

Přihláste se k odběru novinek

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi