Neobyčajná omietka na uličnej fasáde nového domu v centre Bratislavy

Neobyčajná omietka na uličnej fasáde nového domu v centre Bratislavy

Autor: stoadministrator
28. 1. 2021
História projektu, ktorý vyplnil dlhoročnú prieluku na Konventnej ulici v Bratislave, siaha do roku 2011, kedy spoločnosť Invest Product vypísala vyzvanú architektonickú súťaž na riešenie tohto problematického pozemku. Jej víťazom sa stal skúsený bratislavský ateliér Architekti B.K.P.Š. a podľa jeho projektu sa staval aj nedávno dokončený polyfunkčný dom. Vzhľad fasády výrazne ovplyvnili povrchové úpravy s materiálmi Sto.

Nové byty, kancelárie a obchodné prevádzky v centre Bratislavy

Budova je postavená na železobetónovej základovej doske, nosný systém budovy je tvorený železobetónovými nosnými stenami, stropmi a stĺpmi. Fasáda je realizovaná najmodernejším zatepľovacím systémom StoTherm Classic, tepelnú izoláciu tvorí minerálna vlna a finálnu vrstvu hladká omietka. Nový objekt neďaleko od Michalskej brány ponúka v štyroch podzemných podlažiach 71 parkovacích miest. Na prízemí sú dva obchodné priestory, pre kancelárie sú vyhradené prvé tri nadzemné podlažia. Na horných troch poschodiach je potom osem jedno, dvoj, troj alebo štvorizbových bytov.

 

Výrazné reliéfne stvárnenie uličnej fasády reaguje na plasticitu okolitej historizujúcej zástavby

Kľúčovou architektonickou otázkou polyfunkčného domu na Konventnej ulici bola voľba takých postupov, ktoré na jednej strane zareagujú na historizujúci kontext miesta stavby, jeho najbližšieho okolia i priľahlých ulíc, a ktoré zároveň jednoznačne identifikujú jeho architektúru ako dnešnú, súčasnú. Ambíciou autorov dostavby bolo, aby bol nový polyfunkčný dom identicky súčasný. A zároveň aby pôsobil ako akceptovateľný mediátor medzi prostredím 19. storočia a dneškom. To sa podarilo: striktne geometrická, avšak štruktúrovaná plocha s pekným detailom je zmäkčená nepravidelným povrchom omietky. Ustupujúca hmota, orientovaná do vnútrobloku, vytvára priestor pre rozmerné strešné terasy a lodžie, ktoré rozširujú využiteľnú plochu bytov. Charakter architektúry je z dvorovej strany prostejší, čo je charakteristické aj pre okolité stavby. Dôraz je kladený na dobré proporcie prevýšených okenných otvorov a plných stien.

 

Hoci je budova jednoznačne moderná, v historickom prostredí pôsobí dobre. A to vďaka vysokej architektonickej úrovni návrhu a jeho prevedenia

Prevažujúcou materialitou plných plôch sú hladké omietky so selektívnym lazúrovaním. Zámerom tvorcov bolo prezentovať takýmto spôsobom celistvosť nového objemu, podriaďujúceho sa uličnému, ale aj svetlotechnickému profilu. Architekt Martin Kusý starší, ktorý je spolu so svojim synom Martinom Kusým ml. a Pavlom Paňákom autorom domu, k tomu povedal: „Diskusia o materialite s investorom samozrejme bola, on mal svoje vlastné predstavy o fasáde domu. Ale som rád, že sa nám podarilo ani nie presvedčiť ho, ale že si osvojil náš názor, že ten dom je treba zapojiť do prostredia, v ktorom je, a ktoré je charakteristické omietkami. Vybrali sme preto omietku, ktorá je kvalitná a moderná, a súčasne neobyčajná a ušľachtilá. Striekané kamienky jej dávajú vlastnú štruktúru a identitu, ktorú si niekto všimne, a niekto nie.“

 

Nerovný povrch so striekaným kamenivom dokonale splnil potreby architektov

Na kontaktnom zatepľovacom systéme StoTherm Classic MW bol na uličnej strane omietkovej fasády vytvorený zvláštny povrchový terazzo efekt, ktorý si zo širokého sortimentu omietok Sto vybrali sami architekti polyfunkčného domu. „Jeho základom je tenkovrstvá organická jemnozrnná modelačná omietka Stolit MP, upravená nástrekom zmesi z prírodného kameniva. Vytvorenie tohto efektu s našimi materiálmi pritom nebolo zložité. Do prvej vrstvy omietky Stolit MP sa strieka zmes kameniva StoEffect Terrazzo natur. Po zaschnutí prvej vrstvy sa aplikuje druhá vrstva omietky Stolit MP, a táto vrstva sa na záver jemne zafilcuje. Čím je tento efekt zvláštny, je skutočnosť, že sa s ním nedá urobiť dokonale rovný povrch. Ale architekti práve také riešenie od začiatku hľadali, ich zámerom bolo cielene vytvoriť nepravidelný, a nie dokonale rovinatý povrch omietky. Budova stojí v centre mesta a ľudia budú okolo nej prechádzať v tesnej blízkosti. Ten nepravidelný a nerovný povrch sa autorom domu páčil, pretože splňoval ich ciele, a súčasne sa hodil do lokality, kde sú ľudia veľmi blízko k fasáde. Vyberali sme z niekoľkých možností našich omietok, vrátane kreatívnych omietok StoSignature. Nakoniec voľba padla na striekaný terazzo efekt. A vďaka šikovným fasádnikom sa podarila aj jeho realizácia.“ hovorí Ludovít Jelemenský, project manager spoločnosti Sto Slovensko. Vo dvore je fasáda, podobne ako celý charakter architektúry, prostejšia. Vrchnú vrstvu tvorí organická jemnozrnná omietka Stolit K1.

 

Nominácia na cenu CE-ZA-AR

Medzinárodná porota tohtoročného CEZAARa vybrala v prvom kole na shortlist 30 diel, ktoré osobne navštívila. Po obhliadkach naprieč celým Slovenskom rozhodla o nominácií 21 diel, ktoré sa uchádzali o ocenenia 19. ročníka CE ZA AR 2020 v šiestich kategóriách. V kategórii bytové domy nominovala aj polyfunkčný dom na Konventnej ulici č.6. Jeden z členov poroty, Ing. arch. Antonín Novák z brnenského ateliéru Architekti  D.R.N.H., k tomu uviedol: „Bytový dom Konventná v Bratislave je noblesným príkladom polyfunkčného objektu, situovaného do prieluky v historickom jadre mesta. Dom obsahuje veľmi kvalitné byty s terasami vo vnútrobloku, a predovšetkým udivuje kvalitne spracovanou fasádou. Tá sa v danom kontexte stáva sebavedomým počinom a jasnou deklaráciou doby svojho vzniku.“

Informácie o projekte:
Objekt: Polyfunkčný dom, Bratislava
Lokalita: Konventná ulica 6, Bratislava
Investor: Konventná a.s., Bratislava
Architekt: Architekti B.K.P.Š./ Martin Kusý st., Pavol Paňák, Martin Kusý ml., Bratislava
Doba výstavby: 2018-2020
Hlavný dodávateľ stavby: I.K.M. REALITY-STAVING Banská Bystrica, a.s.
Fotografie: Tomáš Manina
Kompetencie Sto:

Fieldset

Přihláste se k odběru novinek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi

Kreatívne omietky StoSignature na fasáde šlapanického Domu v parku Riegrova

Autor: stoadministrator
13. 6. 2022
Nový Dom v parku Riegrova v Šlapaniciach stojí v mieste objektu bývalej šatľavy a bistra. Novostavba je prevedená z dvoch častí - v jednej z nich je umiestnená kaviareň a reštaurácia s nevyhnutným zázemím, v druhej časti kolmej na prvú je na dvoch poschodiach nová mestská knižnica pre deti a dospelých. Fasádu budovy zdobí kreatívna omietka StoSignature s imitáciou betónu. Dom v parku Riegrova v Šlapaniciach navrhli architekti brnenského ateliéru ARCHIX s.r.o. a je prihlásený do 7. ročníka súťaže České ceny za architektúru 2022, organizovanej Českou komorou architektov.

Investorom nového objektu bolo mesto Šlapanice, ktoré si pre výstavbu vybralo stavebnú firmu 3V & H, s. r. o. z Uhorského Brodu. Pôvodne mala byť výstavba zahájená už v septembri 2019, ale až na jeseň 2020 po skončení tradičných Šlapanických slávností bol zbúraný existujúci altánok, aby sa uvoľnilo stavenisko na stavbu nového moderného hudobného altánku. Ďalej bolo zbúrané aj pôvodné bistro a na jeho mieste sa začala stavať nová multifunkčná budova s ​​knižnicou pre deti i dospelých, prednáškovou sálou, kaviarňou a reštauráciou vrátane terasy. V marci 2021 bol dokončený nový altánok a upravené existujúce plochy v jeho najbližšom okolí. Mestská knižnica a s ňou aj celý objekt Domu v parku Riegrova potom bol slávnostne otvorený 6. novembra 2021.

 

Mestský park v Šlapaniciach aj nový Dom v parku sú prirodzeným centrom spoločenského života a miestom stretávania

Nová budova, postavená podľa návrhu tímu architektov a projektantov architektonickej kancelárie Archix pod vedením Ing. arch. Milana Podroužka nie je okázalá a svojim jednoduchým tvaroslovím zodpovedá budovám v podzámčí. Navrhnutý nový objekt je realizovaný z dvoch častí. V jednej z nich, kolmej k ulici Riegrova, je umiestnená reštaurácia. Tento blok obsahuje okrem nevyhnutného zázemia aj verejné toalety. Náplňou druhej časti, ktorá je kolmá na blok reštaurácie je mestská knižnica. Hlavným ťažiskom dispozičného „kríža“ v prieniku oboch hmôt je viacúčelový priestor na stretávanie. Flexibilne ho možno prepojiť buď s reštauráciou, alebo s priestorom knižnice, ale môže byť tiež využitý samostatne.

 

Fasádam dominuje omietka, drevený obklad, sklo, kov a keramická krytina

Fasádu tvorí kontaktný zatepľovací systém StoTherm Vario a na povrchovú úpravu bol použitý systém kreatívnych omietok StoSignature imitujúcich betón. Realizáciu budovy mala na starosť uhorskobrodská firma 3VaH, ale finálne povrchy fasády robila osvedčená a skúsená firma Oldřich Srcháček zo Zlína. Podľa Martina Kadlca z firmy Sto mala budova niekoľko špecifických detailov, ako napr. zošikmenie ostenia a zlom v štítovej stene. „Dôležité bolo tiež správne zvoliť detail napojenia na drevené obloženie. V soklovej časti je použitá hydroizolačná stierková hmota StoFlexyl, takže omietky mohli byť stiahnuté až k terénu. Celá akcia prebiehala v komplikovanej dobe, kedy sa dlho čakalo na materiály, výbornou koordináciou so stavbou sa však podarilo dokončiť fasády včas a v bezchybnom stave.“

Informácie o projekte:
Objekt: Kaviareň, reštaurácia a mestská knižnica Dom v parku Riegrova, Šlapanice
Architekti: Archix s.r.o., Brno, Ing. arch. Milan Podroužek s tímom spoluautorov
Realizácia:

  • Generálny dodávateľ 3V & H, s. r. o., Uherský Brod,
  • Fasáda Sto: Oldřich Srcháček, Zlín

Kompetencie Sto:

  • fasádny systém StoTherm Vario,
  • kreatívne omietky StoSignature so vzhľadom betónu,
  • na sokli organická stierková hmota pre hydroizoláciu a ochranu pred vlhkosťou StoFlexyl

Fotografie: Tomáš Malý

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi