Neobyčajná omietka na uličnej fasáde nového domu v centre Bratislavy

Neobyčajná omietka na uličnej fasáde nového domu v centre Bratislavy

Autor: stoadministrator
28. 1. 2021
História projektu, ktorý vyplnil dlhoročnú prieluku na Konventnej ulici v Bratislave, siaha do roku 2011, kedy spoločnosť Invest Product vypísala vyzvanú architektonickú súťaž na riešenie tohto problematického pozemku. Jej víťazom sa stal skúsený bratislavský ateliér Architekti B.K.P.Š. a podľa jeho projektu sa staval aj nedávno dokončený polyfunkčný dom. Vzhľad fasády výrazne ovplyvnili povrchové úpravy s materiálmi Sto.

Nové byty, kancelárie a obchodné prevádzky v centre Bratislavy

Budova je postavená na železobetónovej základovej doske, nosný systém budovy je tvorený železobetónovými nosnými stenami, stropmi a stĺpmi. Fasáda je realizovaná najmodernejším zatepľovacím systémom StoTherm Classic, tepelnú izoláciu tvorí minerálna vlna a finálnu vrstvu hladká omietka. Nový objekt neďaleko od Michalskej brány ponúka v štyroch podzemných podlažiach 71 parkovacích miest. Na prízemí sú dva obchodné priestory, pre kancelárie sú vyhradené prvé tri nadzemné podlažia. Na horných troch poschodiach je potom osem jedno, dvoj, troj alebo štvorizbových bytov.

 

Výrazné reliéfne stvárnenie uličnej fasády reaguje na plasticitu okolitej historizujúcej zástavby

Kľúčovou architektonickou otázkou polyfunkčného domu na Konventnej ulici bola voľba takých postupov, ktoré na jednej strane zareagujú na historizujúci kontext miesta stavby, jeho najbližšieho okolia i priľahlých ulíc, a ktoré zároveň jednoznačne identifikujú jeho architektúru ako dnešnú, súčasnú. Ambíciou autorov dostavby bolo, aby bol nový polyfunkčný dom identicky súčasný. A zároveň aby pôsobil ako akceptovateľný mediátor medzi prostredím 19. storočia a dneškom. To sa podarilo: striktne geometrická, avšak štruktúrovaná plocha s pekným detailom je zmäkčená nepravidelným povrchom omietky. Ustupujúca hmota, orientovaná do vnútrobloku, vytvára priestor pre rozmerné strešné terasy a lodžie, ktoré rozširujú využiteľnú plochu bytov. Charakter architektúry je z dvorovej strany prostejší, čo je charakteristické aj pre okolité stavby. Dôraz je kladený na dobré proporcie prevýšených okenných otvorov a plných stien.

 

Hoci je budova jednoznačne moderná, v historickom prostredí pôsobí dobre. A to vďaka vysokej architektonickej úrovni návrhu a jeho prevedenia

Prevažujúcou materialitou plných plôch sú hladké omietky so selektívnym lazúrovaním. Zámerom tvorcov bolo prezentovať takýmto spôsobom celistvosť nového objemu, podriaďujúceho sa uličnému, ale aj svetlotechnickému profilu. Architekt Martin Kusý starší, ktorý je spolu so svojim synom Martinom Kusým ml. a Pavlom Paňákom autorom domu, k tomu povedal: „Diskusia o materialite s investorom samozrejme bola, on mal svoje vlastné predstavy o fasáde domu. Ale som rád, že sa nám podarilo ani nie presvedčiť ho, ale že si osvojil náš názor, že ten dom je treba zapojiť do prostredia, v ktorom je, a ktoré je charakteristické omietkami. Vybrali sme preto omietku, ktorá je kvalitná a moderná, a súčasne neobyčajná a ušľachtilá. Striekané kamienky jej dávajú vlastnú štruktúru a identitu, ktorú si niekto všimne, a niekto nie.“

 

Nerovný povrch so striekaným kamenivom dokonale splnil potreby architektov

Na kontaktnom zatepľovacom systéme StoTherm Classic MW bol na uličnej strane omietkovej fasády vytvorený zvláštny povrchový terazzo efekt, ktorý si zo širokého sortimentu omietok Sto vybrali sami architekti polyfunkčného domu. „Jeho základom je tenkovrstvá organická jemnozrnná modelačná omietka Stolit MP, upravená nástrekom zmesi z prírodného kameniva. Vytvorenie tohto efektu s našimi materiálmi pritom nebolo zložité. Do prvej vrstvy omietky Stolit MP sa strieka zmes kameniva StoEffect Terrazzo natur. Po zaschnutí prvej vrstvy sa aplikuje druhá vrstva omietky Stolit MP, a táto vrstva sa na záver jemne zafilcuje. Čím je tento efekt zvláštny, je skutočnosť, že sa s ním nedá urobiť dokonale rovný povrch. Ale architekti práve také riešenie od začiatku hľadali, ich zámerom bolo cielene vytvoriť nepravidelný, a nie dokonale rovinatý povrch omietky. Budova stojí v centre mesta a ľudia budú okolo nej prechádzať v tesnej blízkosti. Ten nepravidelný a nerovný povrch sa autorom domu páčil, pretože splňoval ich ciele, a súčasne sa hodil do lokality, kde sú ľudia veľmi blízko k fasáde. Vyberali sme z niekoľkých možností našich omietok, vrátane kreatívnych omietok StoSignature. Nakoniec voľba padla na striekaný terazzo efekt. A vďaka šikovným fasádnikom sa podarila aj jeho realizácia.“ hovorí Ludovít Jelemenský, project manager spoločnosti Sto Slovensko. Vo dvore je fasáda, podobne ako celý charakter architektúry, prostejšia. Vrchnú vrstvu tvorí organická jemnozrnná omietka Stolit K1.

 

Nominácia na cenu CE-ZA-AR

Medzinárodná porota tohtoročného CEZAARa vybrala v prvom kole na shortlist 30 diel, ktoré osobne navštívila. Po obhliadkach naprieč celým Slovenskom rozhodla o nominácií 21 diel, ktoré sa uchádzali o ocenenia 19. ročníka CE ZA AR 2020 v šiestich kategóriách. V kategórii bytové domy nominovala aj polyfunkčný dom na Konventnej ulici č.6. Jeden z členov poroty, Ing. arch. Antonín Novák z brnenského ateliéru Architekti  D.R.N.H., k tomu uviedol: „Bytový dom Konventná v Bratislave je noblesným príkladom polyfunkčného objektu, situovaného do prieluky v historickom jadre mesta. Dom obsahuje veľmi kvalitné byty s terasami vo vnútrobloku, a predovšetkým udivuje kvalitne spracovanou fasádou. Tá sa v danom kontexte stáva sebavedomým počinom a jasnou deklaráciou doby svojho vzniku.“

Informácie o projekte:
Objekt: Polyfunkčný dom, Bratislava
Lokalita: Konventná ulica 6, Bratislava
Investor: Konventná a.s., Bratislava
Architekt: Architekti B.K.P.Š./ Martin Kusý st., Pavol Paňák, Martin Kusý ml., Bratislava
Doba výstavby: 2018-2020
Hlavný dodávateľ stavby: I.K.M. REALITY-STAVING Banská Bystrica, a.s.
Fotografie: Tomáš Manina
Kompetencie Sto:

Fieldset

Přihláste se k odběru novinek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi

Kreatívne omietky StoSignature na fasáde novej administratívnej budovy LANIK v Boskoviciach

Autor: stoadministrator
23. 9. 2022
Autorom rekonštrukcie a južnej prístavby novej administratívnej budovy technologickej firmy LANIK v Boskoviciach je Ing. arch. Eduard Štěrbák. Nové sídlo firmy odráža jasnú víziu autora a súčasne predstavuje súčasnú tvár a budúce smerovanie investora. Vonkajšiu podobu novej prístavby a fasádu staršej rekonštruovanej budovy ovplyvnili aj kreatívne omietky StoSignature.

Boskovická rodinná firma LANIK je technologická spoločnosť, pôsobiaca po celom svete ako výrobca a dodávateľ keramických penových filtrov. Areál spoločnosti sa nachádza v priemyselnej zóne mesta Boskovice a práve tu vyrástlo v rokoch 2018 – 2020 nové sídlo firmy. Budova, kombinujúca staršiu budovu s novou prístavbou, je umiestnená na exkluzívnom mieste v rámci existujúcej priemyselnej zóny tak, aby tvorila dominantu a jasný orientačný bod pre návštevníkov. Súčasne funguje ako hlavný vstup do areálu firmy LANIK a symbol súčasnej tváre a budúceho smerovania spoločnosti. Jednoduchá kubická forma budovy je zdôraznená vystupujúcim telesom zasadacej miestnosti s plne presklenou a zatienenou fasádou, ktorá tvorí prirodzenú ochranu vstupu pred poveternostnými vplyvmi.

 


Elegantný a do detailov premyslený interiér administratívnej časti.

Na fasáde novej prístavby bola použitá ručne brúsená tmavá omietka

Súčasťou výstavby nového sídla spoločnosti boli úpravy staršej budovy, v ktorej je umiestnené prevádzkové zázemie. Rekonštruované interiéry staršej časti sú zariadené úsporne a prevláda v nich biela a šedá farba a sú zvýraznené čiernymi kovovými prvkami. Úplne nová je na tejto podlhovastej budove fasáda s kontaktným zatepľovacím systémom StoTherm Vario a svetlou omietkou, kombinovanou v medziokenných priestoroch s brúsenou betónovo šedou omietkou. Novo bol v tejto časti vybudovaný pred fasádou rošt pre popínavé rastliny a nové je aj únikové schodisko. Upravená budova funkčne nadväzuje na novú vstupnú budovu. Fasáda tejto prístavby je zateplená kontaktným zatepľovacím systémom StoTherm Classic, vrchnú vrstvu tvorí tmavá ručne brúsená omietka. Presklené plochy sú pokryté tieniacimi lamelami, interiéru dvojpodlažného átria s osvetlením zhora dominuje levitujúce schodisko a zábradlie z tenkých lán. Z materiálov je použitý pohľadový betón a cementový náter v kombinácii s masívnym drevom a prírodnými artefaktmi.

 

Večerný pohľad na tmavú fasádu budovy.
Večerný pohľad na tmavú fasádu budovy.  

Kreatívne omietky StoSignature splnili požiadavky architekta aj investora

„Fasádne práce realizovala firma RB Bau, s.r.o. z Brna, ktorej spolumajiteľ pán Zbyněk Buchta nás vyzval na spoluprácu. U staršej pôvodnej časti nového sídla mal pán architekt Štěrbák jasnú víziu v jemných odtieňoch. Na hlavné fasádne plochy rekonštruovaného objektu bola použitá finálna povrchová úprava pomocou silikónovo-živicovej omietky StoSilco K 1.5. Priestor medzi oknami bol potom ozvláštnený betónovo šedým brúseným povrchom StoBeton MP z radu kreatívnych omietok StoSignature, realizovaný pomocou omietok Stolit K 1.5 a Stolit MP. Na južnej novej prístavbe je potom naopak jedna z najodvážnejších povrchových úprav: „poškriabaný" StoBeton Ter v tmavom odtieni. Ten sa nám podarilo realizovať vďaka bezcementovej podkladovej omietke StoArmat Classic plus. Aplikácia finálneho povrchu potom bola pod drobnohľadom pána architekta Štěrbáka a konateľa investora Igora Láníka. Následné brúsenie, umývanie, znova brúsenie a ďalšie umývanie bolo časovo náročné, ale nakoniec sa nám po niekoľkých vzorkovacích dňoch podarilo dosiahnuť výsledok, ktorý architekta i konateľa firmy LANIK plne uspokojil.“ hovorí obchodno-technický poradca Sto Martin Kadlc.

Informácie o projekte:
Objekt:
Administratívne sídlo firmy LANIK, Boskovice
Investor: LANIK s.r.o.
Autor: Ing. arch. Eduard Štěrbák, spolupráca Michal Horelka, Daniel Chocholatý
Realizácia: 2018-20
Realizačná firma: RB Bau, s.r.o., Brno
Kompetencia Sto: zatepľovací systém StoTherm Classic, StoTherm Vario, kreatívne omietky StoSignature (StoSilco K, Stolit K a Stolit MP), podkladová omietka StoArmat Classic plus
 

Přihláste se k odběru novinek

Přihlásit se k newsletteru

Formulář se odesílá, počkejte prosím...

Prihláste sa k odberu noviniek

Prihlásiť sa k newsletteru

Formulár sa odosiela, počkajte prosím...

Zdieľajte článok so svojimi priateľmi